Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Co dělat, když vám zemře herec při natáčení?

  16:00aktualizováno  16:00
Jak dokončit film, když herec v hlavní roli zemře před koncem natáčení - to je problém, který řešili filmoví tvůrci už od počátků kinematografie. Píše o tom na svých internetových stránkách britská zpravodajská stanice BBC.

Nedávno zesnulého herce Heathe Ledgera nahradí v novém filmu Terryho Gilliama Jude Law, Johnny Depp a Colin Farrell. | foto: Archiv

Když v roce 1981 nešťastně utonula krásná herečka Natalie Woodová uprostřed natáčení filmu Brainstorm, musel štáb najít rychle řešení, protože producenti začali chtít zpět své peníze.

Film tvůrci dotočili s pomocí náhradnice a rafinovaných snímacích úhlů, které zastřely nepřítomnost herecké hvězdy.

Nahrazení herce dublem filmaři použili už v roce 1937, když Jean Harlowová zemřela ve věku 26 let před dokončení filmu Saratoga. Protože už bylo natočeno 90 procent záběrů, angažovali tvůrci podobnou dívku a další dvě, které měly podobný hlas.

Dokončit film se záskokem tak, aby byl výsledek věrohodný, rozhodně není nic lehkého. Nejnáročnější to asi měl režisér Ed Wood při natáčení známého béčkového filmu Plan 9 From Outer Space. Jeho herec Bela Lugosi podlehl infarktu po natočení pouhých dvou minut filmového záznamu.

Johny Deep jako Ed Wood

Wooda, který bývá nazýván nejbizarnějším režisérem Hollywoodu, to však neodradilo a do svého sci-fi filmu s nadpřirozenými prvky angažoval chiropraktika Toma Masona.

Mason, protože byl o hlavu větší než Lugosi, se snažil fyzickou odlišnost zakrýt shrbenou chůzí. A jelikož si muži nebyli podobní ani v obličeji, nasadil Wood Masonovi upírskou kápi.

Film byl kritikou strhán, ale někteří odborníci tvrdí, že podivný způsob nahrazení hlavního herce přispěl k neopakovatelnému kouzlu Woodova filmu.

"Ed Wood byl originální režisér a nic by ho neodradilo od dokončení snímku, který chtěl udělat. Je to samozřejmě do očí bijící, že ten záskok je o hlavu větší. Ale do filmu, kde se kývají náhrobní kameny a na vlascích visí létající talíře, to vlastně zapadá," řekl redaktor britského filmového měsíčníku Empire magazine Dan Jolin.

Prvním filmem, kde byl zesnulý herec nahrazen počítačovou animací, byl zřejmě Wagons East režiséra Johna Candyho.

Nové možnosti přinesla digitální technologie. Prvním filmem, kde byl zesnulý herec nahrazen počítačovou animací, byl zřejmě Wagons East režiséra Johna Candyho. Podle Jolina to ale tehdy vypadalo podivně a nevěrohodně.

V roce 1999, když při snímání filmu Gladiátor umřel Oliver Reed, byly počítačové triky už na vyšší úrovni. To, že byl Reed zastoupen animací, už nebylo příliš nápadné.

Problém přineslo pouze to, že se scény filmu natáčely na přeskáčku, a tak se v závěrečné scéně filmu znovu objevil skutečný Reed, jehož výstup byl najednou nápadně strhující.

Nový přístup zvolil režisér Terry Gilliam, který v posledních týdnech stál před otázkou, jak dokončit film The Imaginarium of Doctor Parnassus bez australského herce Heathe Ledgera.

Ledger minulý měsíc zemřel poté, co se nešťastnou náhodou předávkoval prášky na spaní. Gilliam se rozhodl, že jeho roli převezmou tři jiní slavní herci: Jude Law, Johnny Depp a Colin Farrell. Záběry natočené Ledgerem přitom zůstanou zachovány.

Podle Gilliamova životopisce Boba McCabea je toto řešení záměrně se vyhýbající počítačové animaci brilantní nápad a je typické pro Gilliamovu fantastickou obrazotvornost. Podle BBC chce Gilliam každopádně film dotočit kvůli přátelství, které k zesnulému herci choval.

"Pokud jste autor, máte zodpovědnost za dokončení díla, ale také musíte zůstat věrný sám sobě," komentoval Gilliamovo rozhodnutí McCabe. Producenti do Gilliamova filmu investovali 30 milionů dolarů (přes 500 milionů korun).

Autoři: ,


Nejčtenější

Síla fotbalového míče: pro pákistánský Sialkot znamená zisky i utrpení

Výroba míčů, nejen fotbalových, vyslala Sialkot do světa a tamním firmám...

Má-li fotbalový míč hlavní město, je to pákistánský Sialkot. Vyrábět se tam začal nejprve v malém, pro britské...

Poručíme větru dešti. Američané si za války hráli s počasím nad Vietnamem

O legendární Ho Či Minovu cestu se sváděly boje, Američané však na ni byli...

Propracovanými trasami v džungli proudily za vietnamské války na pomoc komunistickému severu desetitisíce vojáků a tuny...Monogamie není nadřazená. Ke spokojenosti vedou i otevřené vztahy

Vědecké studie čas od času vystaví otevřeným vztahům dobrozdání.

Otevřené vztahy jsou reakcí na to, že máme od svazků stále větší očekávání, která jeden partner naplní jen těžko....

OBRAZEM: Viktoriánská prodejná láska. Archiv odkryl unikátní fota

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní...

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní snímky zatčených. První vznikly již v roce...

Extrémní gastronomie: Rybí hobliny katsuobushi vám zatancují na talíři

Příprava katsuobushi vyžaduje trpělivost a um.

Ryby dokážou plavat a některé i létat, ale jen tuňák pruhovaný vám zatancuje. Jen to chce trochu trpělivosti. Rybí...

Další z rubriky

Extrémní gastronomie: brouci jumiles se vám snaží utéct z placky

Jumiles se rekrutují například z čeledi kněžicovitých.

Svěží chuť, vynikající aroma a doslova hemživá konzistence charakterizuje regionální mexickou lahůdku jumiles. Viděno...

Nefungující segregace: sídliště Pruitt-Igoe se stalo peklem pro chudé

Segregované sídliště pro chudé nebylo řešením, stalo se vězením svých obyvatel...

Cílem bylo napěchovat chudé na jedno betonové sídliště. Vyčistit od nich město. Projekt založený na rasismu a segregaci...

Jak šíříme paniku: zlé události vnímáme zásadněji, proto je nafukujeme

Svět není tak špatný, společnost však má tendenci negativní informace zesilovat.

Negativním informacím přikládáme větší význam, proto je zdůrazňujeme, zveličujeme. Realitu nakonec překrucujeme k...

Najdete na iDNES.cz