Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Co dělat, když vám zemře herec při natáčení?

  16:00aktualizováno  16:00
Jak dokončit film, když herec v hlavní roli zemře před koncem natáčení - to je problém, který řešili filmoví tvůrci už od počátků kinematografie. Píše o tom na svých internetových stránkách britská zpravodajská stanice BBC.

Nedávno zesnulého herce Heathe Ledgera nahradí v novém filmu Terryho Gilliama Jude Law, Johnny Depp a Colin Farrell. | foto: Archiv

Když v roce 1981 nešťastně utonula krásná herečka Natalie Woodová uprostřed natáčení filmu Brainstorm, musel štáb najít rychle řešení, protože producenti začali chtít zpět své peníze.

Film tvůrci dotočili s pomocí náhradnice a rafinovaných snímacích úhlů, které zastřely nepřítomnost herecké hvězdy.

Nahrazení herce dublem filmaři použili už v roce 1937, když Jean Harlowová zemřela ve věku 26 let před dokončení filmu Saratoga. Protože už bylo natočeno 90 procent záběrů, angažovali tvůrci podobnou dívku a další dvě, které měly podobný hlas.

Dokončit film se záskokem tak, aby byl výsledek věrohodný, rozhodně není nic lehkého. Nejnáročnější to asi měl režisér Ed Wood při natáčení známého béčkového filmu Plan 9 From Outer Space. Jeho herec Bela Lugosi podlehl infarktu po natočení pouhých dvou minut filmového záznamu.

Johny Deep jako Ed Wood

Wooda, který bývá nazýván nejbizarnějším režisérem Hollywoodu, to však neodradilo a do svého sci-fi filmu s nadpřirozenými prvky angažoval chiropraktika Toma Masona.

Mason, protože byl o hlavu větší než Lugosi, se snažil fyzickou odlišnost zakrýt shrbenou chůzí. A jelikož si muži nebyli podobní ani v obličeji, nasadil Wood Masonovi upírskou kápi.

Film byl kritikou strhán, ale někteří odborníci tvrdí, že podivný způsob nahrazení hlavního herce přispěl k neopakovatelnému kouzlu Woodova filmu.

"Ed Wood byl originální režisér a nic by ho neodradilo od dokončení snímku, který chtěl udělat. Je to samozřejmě do očí bijící, že ten záskok je o hlavu větší. Ale do filmu, kde se kývají náhrobní kameny a na vlascích visí létající talíře, to vlastně zapadá," řekl redaktor britského filmového měsíčníku Empire magazine Dan Jolin.

Prvním filmem, kde byl zesnulý herec nahrazen počítačovou animací, byl zřejmě Wagons East režiséra Johna Candyho.

Nové možnosti přinesla digitální technologie. Prvním filmem, kde byl zesnulý herec nahrazen počítačovou animací, byl zřejmě Wagons East režiséra Johna Candyho. Podle Jolina to ale tehdy vypadalo podivně a nevěrohodně.

V roce 1999, když při snímání filmu Gladiátor umřel Oliver Reed, byly počítačové triky už na vyšší úrovni. To, že byl Reed zastoupen animací, už nebylo příliš nápadné.

Problém přineslo pouze to, že se scény filmu natáčely na přeskáčku, a tak se v závěrečné scéně filmu znovu objevil skutečný Reed, jehož výstup byl najednou nápadně strhující.

Nový přístup zvolil režisér Terry Gilliam, který v posledních týdnech stál před otázkou, jak dokončit film The Imaginarium of Doctor Parnassus bez australského herce Heathe Ledgera.

Ledger minulý měsíc zemřel poté, co se nešťastnou náhodou předávkoval prášky na spaní. Gilliam se rozhodl, že jeho roli převezmou tři jiní slavní herci: Jude Law, Johnny Depp a Colin Farrell. Záběry natočené Ledgerem přitom zůstanou zachovány.

Podle Gilliamova životopisce Boba McCabea je toto řešení záměrně se vyhýbající počítačové animaci brilantní nápad a je typické pro Gilliamovu fantastickou obrazotvornost. Podle BBC chce Gilliam každopádně film dotočit kvůli přátelství, které k zesnulému herci choval.

"Pokud jste autor, máte zodpovědnost za dokončení díla, ale také musíte zůstat věrný sám sobě," komentoval Gilliamovo rozhodnutí McCabe. Producenti do Gilliamova filmu investovali 30 milionů dolarů (přes 500 milionů korun).

Autoři: ,Nejčtenější

Nebezpečná masturbace: v Německu stojí život sto lidí ročně

Cesta za orgasmem může být i velmi nebezpečná.

V lékařských záznamech za sebou nechávají zápis „úmrtí kvůli autoerotice“. Ano, i touha po co nejintenzivnějším...

VIDEO: Splašky v puse, červi a tuk. Omdléval jsem při čištění kanálů

Nejužší stoky mají 60 na 110 centimetrů, musíte se v nich plazit a přitom ještě...

Nejen splašky, ale i červi, kameny nebo hroudy tuku. To všechno plave v pražské kanalizaci. Každý den proto vstupuje do...Orgasmus, pro který nehnete prstem. Internetem se šíří erotická hypnóza

Stačí se soustředit, nabádají erotické hypnotizérky.

Má to být bezdotykové sebeuspokojení. Prosté fyzických stimulů, cesta k orgasmu při něm vede čistě skrze mysl. Podle...

Rapeři v ringu. Marpo vyslyšel Rytmusovu výzvu a utká se s ním

Velký zápas. Duel mezi Marpem a Rytmusem znamená velké peníze a velkou...

„Takže Marpo, vyzývám tě na boxerský zápas,“ zaznělo z jednoho rohu pomyslného ringu. „Přijímám – a začni trénovat,...

Nejlepší pivní destinace zahrnují USA, Čínu i Brazílii. Česko schází

Tupláky, hluboké dekolty, Octoberfest? Zapomeňte, pivní kultura se změnila....

Virginie na prvním místě a kromě ní další americká města, mimo nich už jen čínský Peking, jihokorejský Soul a brazilské...

Další z rubriky

Extrémní gastronomie: bosintang je opravdu silný psí vývar

Mnozí Korejci se bosintangu nechtějí vzdát.

Jen v samotném Soulu se kvůli masu zabijí dva miliony psů ročně. Je to především kvůli pokrmu bosintang, psímu vývaru....

Hnědé kobylky: jak dobře si malí a hlavně velcí nacisté žili z cizího

A tohle je také naše. Nacisté jako Adolf Hitler a Hermann Göring nejen...

Špičky nacistického režimu si za veřejné peníze stavěly soukromé rezidence, důstojníci SS si jen tak přivlastňovali...

Čech prodal Eiffelovu věž. Viktor Lustig inovoval klasický podvodný trik

„Nejslizčí fixlař, který kdy žil.“ Tak popsali tajní agenti českého podvodníka...

Na začátku se králík v pytli měnil v kočku, později se prodávaly falešné zlaté cihly nebo housle od Stradivariho. Onen...

Najdete na iDNES.cz