Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Co na českých sjezdovkách nenajdete

  8:31aktualizováno  8:31
Lyžařská střediska se stejně jako ženy předhánějí v tom, jak upoutat co největší pozornost. Jaké návnady nastražila pro letošní sezónu?

Projděte se prázdnem. | foto: archiv

Procházka prázdnem
Ledovec, desítky kilometrů sjezdovek a moderní lanovky jsou jaksi samozřejmostí a hostovi je třeba nabídnout i nějaký ten „spektákl“.

A tak můžete v rakouském Söldenu sbírat skalpy třítisícových vrcholků (Schwarze Schneide, Tiefenbachkogl a Gaislachkogl), přičemž posledně dva jmenované nesou visutou vyhlídkovou plošinu, která ční do prázdna.

Vyhřívaná sedačka
Jak bychom tak mohli ještě své návštěvníky hýčkat při cestě lanovkou vzhůru, lámala si hlavu luxusně smýšlející lyžařská střediska. Při sezení na sedačce lanovky mrznou, chudáčci – a nápad na vyhřívanou sedačku byl na světě!

Po Alpách už jich jezdí několik, s jendou z nejnovějších se můžete setkat v rakouském středisku Kaltenbach. Při průjezdu nástupní stanicí se sedadlo „nažhaví“ a při cestě vás pak hřeje do zadečku...

Největší whisky bar
Svatý Mořic je místo, kde to v noci žije jako ve dne. Nemáte-li zrovna chuť vysedávat v restauraci svého hotelu, můžete si někam zajít na sklenku whisky.

Největší whisky bar je ve Svatém Mořici.

Nejlépe do hotelu Waldhaus am See, přímo na břehu jezera, s největším whisky barem na světě (již dvakrát zapsaného v Guinessově knize rekordů). Kolekce zahrnuje přes 2 500 druhů whisky z celého světa a nechybí ani naše země nechybí.

Ceny jsou velmi rozličné, ale začínají již na 5 CHF velmi dobrou whisky koupíte za 7 CHF. A navíc vám ji naservíruje stylový barman v kiltu z červenozeleného tartanu.

Bar v přízemí hotelu skrývá jen malou část nabídky, zato ve sklepení domu čeká skutečné bohatství – údajně také nejdražší láhev zlatavého moku na světe, která byla zachráněna z vraku potopené skotské lodi. Cena? Odpověď vás čeká přímo na místě

Alpská pláž
Věřili byste, že zamrzlé jezero v 1 763 m n. m. může mít „koupací“ teplotu 28 °C? Na Turracher Höhe, přesněji řečeno na alpské pláži hotelu Hochschoberu ano. Přímo v jezeře je plovoucími pontony ohraničen bazén, vyhřívaný odpadním teplem.

Alpská pláž

Díky tomu, že lehčí ohřátá voda „plave“ na těžší studené z jezera, lze se tu koupat i v těch nejkrutějších mrazech

Lyžařské EKG
Jestli vás zajímá, kolik toho za den na lyžích nebo snowboardu sjezdíte, schovejte si skipas ze své návštěvy italských Dolomit.

Podle jeho sériového čísla si pak na www.dolomitisuperski.com můžete svou výkonnost nechat vyobrazit – ve formě lyžařského EKG. Podobnou službu letos nově nabízí třeba i český Špindl.

Nejdražší skipas
Nejdražším evropským skipasem je podobně jako loni skipas Mont-Blanc, otevírající brány 800 km sjezdovek v okolí Chamonix – konkrétně v Argentière, Le Tour, Vallorcine, Combloux, Cordon/Sallanches, Les Contamines, Les Houches, Megève, Passy, Praz sur Arly, Saint-Gervais a Courmayeuru.

Dospělí za jeho 6denní verzi dají 255 euro a děti od 4 do 15 let 204 euro. Běžná cena týdenního skipasu v alpských střediscích je o třetinu nižší.

Sjeďte Harakiri!
Chcete sjet něco pořádného? Vydejte se v tyrolském Zillertalu na severní svahy Penkenu nad městečkem Mayrhofen.

Tyrolské Harakiri

Kromě pravidelných červených tratí s 300–400m převýšením vás tam čeká i černá lahůdka Harakiri se sklonem až 78 %!

Mozart na sjezdovce
Sjezdovky se běžně uměle zasněžují, občas v noci osvětlují a ve Schladmingu také ozvučují klasickou hudbou, třeba Mozartem. Konkrétně se jedná o tzv. Klangpiste, vedoucí od horní stanice kabinky na Planai v délce 600 m. Žádné lyžování, ale přímo kultura!…

Žádní obyvatelé, jen hospody
Vesnice plná hospod není jen snem leckterého muže, ale skutečná obec Lindarets nedaleko francouzského střediska Avoriaz.

Hospody kam se podíváš.

V zimě je přístupná jen na lyžích a nemá žádné stálé obyvatele, zato asi tucet restauračních a barových zařízení.

Článek vznikl ve spolupráci s časopisem SNOW.

Autoři:


Nejčtenější

VIDEO: Moje sexuální robotka mi bude partnerkou, říká Američan

Toto je Harmony. Sexuální robotka, ale „nejživější“ ze všech.

Před deseti lety se rozvedl a nelituje. Tím spíš, že má novou přítelkyni. Jmenuje se Harmony. Není živá, ale jako by...

Lidé neumějí využívat svou sexuální energii, říká MOgirl Klára

„Jsem hrdá na to, že jsem se vydala vlastní cestou a že žiji život podle sebe,“...

Většina lidí neví, co vše jim může dát sexuální energie, a neumějí s ní pracovat, říká MOgirl Klára. Snaží se to proto...VIDEO: Foglar ze mě udělal pořádného kluka, řekl Jindra Hojer v Rozstřelu

Chemik Ing. Jindřich Hojer, CSc. inspiroval spisovatele Jaroslava Foglara k...

Šanci vstoupit do příběhů Rychlých šípů považuje za vyznamenání. A velmi si cení zážitků i etiky, kterou mu dal oddíl...

Věčně namol: alkohol byl britským námořníkům věrným druhem

Hladinku je třeba udržovat. Námořníci čekají na svůj příděl na lodi HMS HMS...

Tlumil nudu všedních dnů, ale i strach před bitvou. A britské vojenské námořnictvo, stejně jako armády jiných zemí,...

Počet sexuálních partnerek muži odhadují, nepočítají

Matematicky to nesedí. Proto vědce zajímalo, proč uvádějí muži o tolik vyšší...

Dlouhé roky to vědcům vrtalo hlavou. Proto se rozhodli prozkoumat, proč muži ve výzkumech uvádějí o tolik větší počet...

Další z rubriky

Extrémní gastronomie: rakfisk na vánoční tabuli vás složí zápachem

Zakysaná smetana, kroužky cibule, chléb. A hlavně rakfisk, nakládaná ryba plná...

Ryby hrají v severské kuchyni ústřední roli a norské vnitrozemské specialitě rakfisk tu dokonce přiřkli čestné místo na...

Americký obchodník léčil lidi radioaktivní tinkturou, vydělal miliony

Radioaktivní tinktura vynesla podvodnému lékaři miliony.

Měla to být zázračná medicína, místo toho vás postupně kontaminoval radioaktivitou. Počet lidí, kteří líbivé reklamě...

Extrémní gastronomie: želví želé je korunou čínské medicíny

Je to drahé želé, nevypadá však příliš vábně.

Má vyřešit všechny vaše obtíže a neduhy. Jen se při tom nesmíte bát sáhnout hlouběji do kapsy. Cenou originálního želé...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz