Kouření je těžká závislost, s níž se budete loučit jen velmi těžko.

Kouření je těžká závislost, s níž se budete loučit jen velmi těžko. | foto: Profimedia.cz

Proč je tak těžké přestat kouřit: jak funguje závislost na nikotinu

  • 87
Třeští vám hlava, je vám na zvracení, máte závrať, nemůžete spát a jste zoufale nervózní. A to jen proto, že jste se rozhodli skončit s kouřením. Přečtěte si, co se děje ve vašem těle při závislosti na nikotinu.

Rozhodli jste se, že po letech kouření konečně nastal čas se zlozvykem skoncovat. I když počítáte s abstinenčními příznaky, předpokládáte, že se dostaví za pár dní, proto vás značně překvapí, že už několik hodin poté, co si dáte poslední cigaretu, začnete pociťovat úzkost, nervozitu, budete mít mnohem větší chuť k jídlu (respektive nejspíš pocítíte záchvatovité přejídání), budete mít mizernou náladu. Zapomeňte na to, že byste mohli nepříjemné pocity zaspat, protože se spánkem budete mít několik dalších dnů až týdnů velké problémy.

Během dalších dnů budete tak frustrovaní a podráždění, že máte chuť lidi kolem sebe fyzicky napadat už jen za to, jakým způsobem dýchají. Bude vám třeštit hlava, žaludek budete mít jako na vodě, možná vás i budou brnět ruce. Budete mít problémy soustředit se na cokoli jiného než na to, jak rádi byste si dali cigaretu. Ještě ke všemu budete mít průjem. Vaše tělo vám všemi možnými způsoby dává najevo, abyste se na všechno vykašlali a zase si zapálili. Je totiž závislé na nikotinu a nedokáže si pomoci.

Záležitost několika sekund

K tomu, abyste byli schopni pochopit, co se děje s vaším tělem, když mu náhle omezíte přísun cigaret, musíte nejdřív vědět, jak vaše tělo na nikotin reaguje. I když je kouření legální, nikotin je jednou z velmi účinných drog. Tento rostlinný alkaloid obsažený v tabáku působí na mozek a nervovou soustavu a spouští celou řadu chemických reakcí, které vedou k závislosti. Proces vstřebávání nikotinu začíná už pouhých deset sekund poté, co si zapálenou cigaretu vložíte do úst a začnete inhalovat. Nikotin se do vašeho těla vstřebává sliznicí úst, nosem nebo skrz stěnu plicních sklípků.

Plíce obsahují miliony plicních sklípků, které poskytují nikotinu enormně velkou plochu pro vstřebávání do krevního oběhu. Jen pro představu; jejich plocha je čtyřicetkrát větší než plocha kůže. Během pouhých sedmi sekund se zhruba čtvrtina nikotinu dostane prostřednictvím krevního oběhu přímo k mozku. Zbytek nikotinu putuje do dalších částí vašeho těla. V těle zůstává nikotin jen relativně krátkou chvíli, zhruba za šest hodin po vykouření cigarety vyprchá, respektive je metabolizován jaterními enzymy v kotinin a další metabolity. Kotinin se poté vylučuje močí, ale v těle je přítomný ještě šestnáct hodin po vykouření cigarety.

Jak funguje závislost

Dokud je nikotin ještě ve vašem organismu, váže se v mozku na takzvané nikotinové acetylcholinové receptory, ale to není zdaleka všechno, protože drážděním těchto receptorů ve vegetativním nervovém sytému zvyšuje aktivitu trávicího traktu, čímž dochází ke zvýšené produkci slin i trávicích šťáv. Vaše dýchání i srdeční tep se pod jeho vlivem zrychluje, cévy se stahují a stoupá produkce potu. To všechno na základě stimulace nadledvinek, které produkují adrenalin. Vede také k produkci dopaminu, jemuž se někdy přezdívá hormon štěstí a potěšení. Právě těmto hormonům vděčí kuřáci zato, že se po vykouření cigarety cítí klidnější, sníží se hladina jejich stresu, úzkosti a zlepší se jim nálada. Někteří vědci však tvrdí, že to, co kuřáky uklidňuje, je především samotný rituál kouření, protože adrenalin je především stimulantem.

Postupem času vyžaduje mozek stále větší stimulaci, kterou mu nikotin zajišťuje, a jeho přirozená energie i emocionální ladění se snižuje. Čím víc kouříte, tím víc nikotinu potřebujete, abyste se cítili dobře. Pokud odepřete tělu jeho dávku nikotinu, začnou se objevovat typické abstinenční symptomy, jako jsou bolesti hlavy, deprese, úzkosti, záchvaty vzteku nebo problémy se spánkem. Jako průměrná doba trvání abstinenčních symptomů při odvykání kouření se obvykle uvádějí tři týdny.