Co se líbí ženám na mužích: jizvy a červená trička

aktualizováno  18:50
Široká ramena, útlý pas, symetrický obličej, zjizvené tělo a červené tričko. Tohle by u žen mělo zabrat. Shromáždili jsme pro vás výzkumy, které mapují, co ženy přitahuje na mužském vzhledu.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Asi nikoho nepřekvapí tvrzení psychologů, že největší roli hraje v atraktivitě člověka obličej. Reprezentuje osobní identitu a navíc je to jediná část našeho těla, kterou nosíme prakticky stále vystavenou na odiv. I když se měřítka krásy v jednotlivých kulturách liší, jedno pravidlo lze uplatnit napříč všemi: čím je tvář symetričtější, tím častěji je vnímána jako atraktivní.

Jak jste na tom v tomhle ohledu, si můžete otestovat sami. Stoupněte si před zrcadlo a ke špičce nosu si přiložte list papíru tak, aby vám zakrýval přesně polovinu obličeje. Pak ho přesuňte na druhou stranu. Pokud se na vás dívají dva zcela rozdílní lidé, máme pro vás špatnou zprávu.

Další uvedená měřítka krásy jsou už poplatná západní kultuře a například africké Masajky byste jimi zřejmě příliš neokouzlili. Evropanky považují za přitažlivé muže, jejichž obličej respektuje určité proporce. Podle vědců záleží nejvíce na očích, nosu a ústech. Žádná z těchto částí nesmí být oproti ostatním příliš velká nebo naopak příliš malá. Oči nesmí být příliš blízko ani daleko od sebe a musí ležet v lince s ústy, čímž se dosáhne vytoužené symetrie. Navíc by oči, nos a ústa měly ideálně rozdělovat obličej na třetiny.

Jizvy a dlouhé končetiny

Výzkum, který provedli vědci na New York University v roce 2004 a jehož závěry zveřejnil magazín Science Daily však tvrdí, že pro posuzování atraktivity je mnohem důležitější tvar těla než obličej. Ženy prý totiž při kontaktu s vámi podvědomě vyhodnocují poměr boků, ramen a pasu, který je pro ně ukazatelem mužnosti a plodnosti. Studie zahrnující odpovědi sedmi set respondentů mimo jiné zjistila, že jednou z prvních věcí, jimž ženy věnují pozornost, jsou ramena. Čím jsou širší, tím jste pro druhé pohlaví atraktivnější.

Vědci z Austrálie a Hongkongu se zase v rámci svého výzkumu, který publikovali v magazínu Journal of Evolutionary Biology, pokoušeli zjistit, jak je to s fyzickou přitažlivostí mužů napříč kulturami. Odhalili, že celosvětově jsou považováni za nejatraktivnější mladí, vysocí muži s dlouhými končetinami.

Výzkumů o tom, co na mužích ženy přitahuje, jsou desítky. Nejpraktičtější je možná ten, podle něhož ženy osloví, když má muž úsměv na tváři

Podle vědců z University of Liverpool vaší přitažlivosti nejvíce pomohou jizvy. Výzkum, který provedli v roce 2009, totiž prozradil, že jizvy na vašem těle či obličeji si ženy automaticky spojují se sílou, schopností ochránit a se statečností. To všechno jsou charakteristiky, které činí muže v očích žen velmi přitažlivými. Na druhou stranu prý jizvy evokují v ženách touhu po krátkodobé aférce, protože vám dodávají vysoce maskulinní zjev, který je vhodnější pro krátkodobé vztahy.

Oblečte se do červené

Chcete-li svou fyzickou atraktivitu podpořit ještě víc, poučte se výzkumem vědců z rochesterské univerzity, publikovaném loni v srpnu v magazínu Journal of Experimental Psychology. Doporučuje nakoupit si plnou skříň červeného oblečení.

Studie totiž odhalila, že muži oblečení do červeného trička nebo košile působí sebevědomějším dojmem a ženy je vnímají jako úspěšné, bohaté a vzrušující. Výzkumu se zúčastnily tři stovky žen, které posuzovaly fotografii stejného muže oblečeného do červeného, modrého, bílého nebo šedého trička. Mimochodem, obráceně to neplatí, červená barva u žen na muže nijak zvlášť nezabírá.

Co ale dělat, když dokonale symetrický obličej nevlastníte, široká ramena si ne a ne vybudovat a červená vám nesluší? Pak pro vás máme poslední utěšující výzkum. Provedli ho odborníci z Wake Forest University v roce 2009 a závěry zveřejnili v magazínu Journal of Personality and Social Psychology. Zúčastnily se ho víc než čtyři tisíce osob, které posuzovaly atraktivitu žen a mužů na fotografiích.

Zatímco kritéria, podle nichž posuzovali přitažlivost vyfocených žen muži, byla víceméně stejná (jako atraktivní označili štíhlé, mladé ženy s podobnými tělesnými rysy), u žen byl rozptyl atraktivních charakteristik mimořádně velký. Část žen považovala za atraktivní muže, kteří u ostatních respondentek zcela propadli, a naopak. A ještě k jednomu zajímavému závěru výzkum dospěl: starší muži jsou tím atraktivnější, čím častěji se usmívají.

Autor:

Nejčtenější

VIDEO: Vyzkoušeli jsme první český nevěstinec se silikonovými pannami

Rebecca má mírně vyděšený výraz.

Netradiční nevěstinec otevřeli začátkem listopadu v centru Prahy. Na toho, kdo si přijde užít, čekají místo živých žen...

Sexuální závislost se šíří jako epidemie, varuje výzkum

O závislosti na sexu se vedou vědecké pře.

Jsou v téměř nepřetržitém souboji s myšlenkami na sex, vynakládají enormní množství energie na to, aby svůj sexuální...

Společnost nás stresuje požadavky na výkon, tak pijeme, říká terapeut

„Abyste se stali závislými, musíte stejně jako olympijský vítěz intenzivně a...

Narušené vztahy, odcizení, ale též stres z diktátu výkonnosti. Tam leží kořeny závislostí. „Společnost je ráda, když...

I na orální sex je třeba inteligence. Erotické hračce pomohla ta umělá

Brian Sloan a Autoblow AI. Stroj vypadá tak trochu jako varná konvice, dokáže...

Nový orální masturbátor má nabídnout co nejlidštější sex. Vyžádal si spolupráci s vědci, kteří na základě 109 hodin...

OBRAZEM: Nahota, krása, neřest, nevinnost. Česko hostilo burlesku

Dýchá z ní svět zašlé dekadence, ale i komiky, politické angažovanosti a...

Dýchá z ní svět zašlé dekadence, ale i komiky, politické angažovanosti a radikality. A stále víc se zabydluje i v...

Další z rubriky

Válečné úskoky: plastové armády a dřevěná děla

Loď HMS Centurion nejprve opravdu bojovala, pak si však dělala z Němců blázny...

Bitvy se nevyhrávají vždy jen zbraněmi, ne vždy musí zvítězit ten silnější. Někdy stačí chytrý nápad. Historií...

Vysoká cena za lék: vědec infikoval mentálně postižené děti žloutenkou

Na oficiální propagaci vypadalo zařízení úhledně, ve skutečnosti se v něm však...

Přinesl světu vakcínu proti hepatitidě, nemoci však obětoval mentálně hendikepované děti. Dům hrůzy, v němž byly drženy...

Extrémní gastronomie: Králík ze střechy. Kočky jsme jedli ještě nedávno

Kočku známe jako parťáka v kuchyni, který čeká na své sousto. V jiných zemích...

Je pro nás nepředstavitelná, má nádech krutosti, v mnoha zemích není navíc legální. Přesto není konzumace koček věcí...

Najdete na iDNES.cz