Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Co se líbí ženám na mužích: jizvy a červená trička

aktualizováno  18:50
Široká ramena, útlý pas, symetrický obličej, zjizvené tělo a červené tričko. Tohle by u žen mělo zabrat. Shromáždili jsme pro vás výzkumy, které mapují, co ženy přitahuje na mužském vzhledu.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Asi nikoho nepřekvapí tvrzení psychologů, že největší roli hraje v atraktivitě člověka obličej. Reprezentuje osobní identitu a navíc je to jediná část našeho těla, kterou nosíme prakticky stále vystavenou na odiv. I když se měřítka krásy v jednotlivých kulturách liší, jedno pravidlo lze uplatnit napříč všemi: čím je tvář symetričtější, tím častěji je vnímána jako atraktivní.

Jak jste na tom v tomhle ohledu, si můžete otestovat sami. Stoupněte si před zrcadlo a ke špičce nosu si přiložte list papíru tak, aby vám zakrýval přesně polovinu obličeje. Pak ho přesuňte na druhou stranu. Pokud se na vás dívají dva zcela rozdílní lidé, máme pro vás špatnou zprávu.

Další uvedená měřítka krásy jsou už poplatná západní kultuře a například africké Masajky byste jimi zřejmě příliš neokouzlili. Evropanky považují za přitažlivé muže, jejichž obličej respektuje určité proporce. Podle vědců záleží nejvíce na očích, nosu a ústech. Žádná z těchto částí nesmí být oproti ostatním příliš velká nebo naopak příliš malá. Oči nesmí být příliš blízko ani daleko od sebe a musí ležet v lince s ústy, čímž se dosáhne vytoužené symetrie. Navíc by oči, nos a ústa měly ideálně rozdělovat obličej na třetiny.

Jizvy a dlouhé končetiny

Výzkum, který provedli vědci na New York University v roce 2004 a jehož závěry zveřejnil magazín Science Daily však tvrdí, že pro posuzování atraktivity je mnohem důležitější tvar těla než obličej. Ženy prý totiž při kontaktu s vámi podvědomě vyhodnocují poměr boků, ramen a pasu, který je pro ně ukazatelem mužnosti a plodnosti. Studie zahrnující odpovědi sedmi set respondentů mimo jiné zjistila, že jednou z prvních věcí, jimž ženy věnují pozornost, jsou ramena. Čím jsou širší, tím jste pro druhé pohlaví atraktivnější.

Vědci z Austrálie a Hongkongu se zase v rámci svého výzkumu, který publikovali v magazínu Journal of Evolutionary Biology, pokoušeli zjistit, jak je to s fyzickou přitažlivostí mužů napříč kulturami. Odhalili, že celosvětově jsou považováni za nejatraktivnější mladí, vysocí muži s dlouhými končetinami.

Výzkumů o tom, co na mužích ženy přitahuje, jsou desítky. Nejpraktičtější je možná ten, podle něhož ženy osloví, když má muž úsměv na tváři

Podle vědců z University of Liverpool vaší přitažlivosti nejvíce pomohou jizvy. Výzkum, který provedli v roce 2009, totiž prozradil, že jizvy na vašem těle či obličeji si ženy automaticky spojují se sílou, schopností ochránit a se statečností. To všechno jsou charakteristiky, které činí muže v očích žen velmi přitažlivými. Na druhou stranu prý jizvy evokují v ženách touhu po krátkodobé aférce, protože vám dodávají vysoce maskulinní zjev, který je vhodnější pro krátkodobé vztahy.

Oblečte se do červené

Chcete-li svou fyzickou atraktivitu podpořit ještě víc, poučte se výzkumem vědců z rochesterské univerzity, publikovaném loni v srpnu v magazínu Journal of Experimental Psychology. Doporučuje nakoupit si plnou skříň červeného oblečení.

Studie totiž odhalila, že muži oblečení do červeného trička nebo košile působí sebevědomějším dojmem a ženy je vnímají jako úspěšné, bohaté a vzrušující. Výzkumu se zúčastnily tři stovky žen, které posuzovaly fotografii stejného muže oblečeného do červeného, modrého, bílého nebo šedého trička. Mimochodem, obráceně to neplatí, červená barva u žen na muže nijak zvlášť nezabírá.

Co ale dělat, když dokonale symetrický obličej nevlastníte, široká ramena si ne a ne vybudovat a červená vám nesluší? Pak pro vás máme poslední utěšující výzkum. Provedli ho odborníci z Wake Forest University v roce 2009 a závěry zveřejnili v magazínu Journal of Personality and Social Psychology. Zúčastnily se ho víc než čtyři tisíce osob, které posuzovaly atraktivitu žen a mužů na fotografiích.

Zatímco kritéria, podle nichž posuzovali přitažlivost vyfocených žen muži, byla víceméně stejná (jako atraktivní označili štíhlé, mladé ženy s podobnými tělesnými rysy), u žen byl rozptyl atraktivních charakteristik mimořádně velký. Část žen považovala za atraktivní muže, kteří u ostatních respondentek zcela propadli, a naopak. A ještě k jednomu zajímavému závěru výzkum dospěl: starší muži jsou tím atraktivnější, čím častěji se usmívají.

Autor:Nejčtenější

Není nad to, chodit nahá po bytě, říká MOgirl Karolína

„Jsem usměvavá, infantilní, střelená, vtipná a hodná,“ říká MOgirl Karolína.

Láká ji nebezpečí a přiznává, že umí být střelená a infantilní. A ničeho ze svého života nelituje. „Řídím se mottem, že...

Experimenty na lidech: americký stát potají plošně šířil bakterie

Jezdily rychle a hlavně po celé zemi. Autobusy Greyhound proto armáda využila k...

Infikoval vlastní obyvatele bakteriemi a viry, které ničily zdraví a dokonce zabíjely. Potají. Po dlouhých dvacet let...Orgasmus, pro který nehnete prstem. Internetem se šíří erotická hypnóza

Stačí se soustředit, nabádají erotické hypnotizérky.

Má to být bezdotykové sebeuspokojení. Prosté fyzických stimulů, cesta k orgasmu při něm vede čistě skrze mysl. Podle...

Hnědé kobylky: jak dobře si malí a hlavně velcí nacisté žili z cizího

A tohle je také naše. Nacisté jako Adolf Hitler a Hermann Göring nejen...

Špičky nacistického režimu si za veřejné peníze stavěly soukromé rezidence, důstojníci SS si jen tak přivlastňovali...

Nejlepší pivní destinace zahrnují USA, Čínu i Brazílii. Česko schází

Tupláky, hluboké dekolty, Octoberfest? Zapomeňte, pivní kultura se změnila....

Virginie na prvním místě a kromě ní další americká města, mimo nich už jen čínský Peking, jihokorejský Soul a brazilské...

Další z rubriky

Experimenty na lidech: americký stát potají plošně šířil bakterie

Jezdily rychle a hlavně po celé zemi. Autobusy Greyhound proto armáda využila k...

Infikoval vlastní obyvatele bakteriemi a viry, které ničily zdraví a dokonce zabíjely. Potají. Po dlouhých dvacet let...

VIDEO: Sedí mi sexy, dominantní role, říká tanečnice burlesky Angelina

Burleska má i usměvavou tvář.

Burleska ji zlákala zdůrazněním ženskosti, fantazií. „Líbí se mi, že jejím ideálem je sebevědomá žena, která má šmrnc a...

Říkejte mi Rihanna. Honduraské volby provětrala transsexuálka

Krásná žena se šmrncem, kterou prozradí hluboký hlas.

Chce změnit konzervativní, odmítavý postoj obyvatel středoamerického Hondurasu vůči sexuálním menšinám, i proto se...

Najdete na iDNES.cz