Brokolice patří mezi potraviny, které by na vašem jídelníčku neměly chybět.

Brokolice patří mezi potraviny, které by na vašem jídelníčku neměly chybět. | foto: Profimedia.cz

Potraviny, které prospívají mužskému zdraví

  • 98
Plešatění, Alzheimerova choroba, rakovina tlustého střeva, močového měchýře nebo prostaty. To všechno jsou typicky mužské zdravotní problémy, jimž můžete předcházet zdravým jídelníčkem. Měl by obsahovat například luštěniny, mandle, ořechy, brokolici či ústřice.

Rakovina prostaty: ústřice a luštěniny

Vypadají poněkud nevábně a ne každý najde dostatek duševních sil a odhodlání, aby si je vychutnal. Pokud vám ale patřičná motivace k tomu, abyste ústřice okusili, chybí, mohla by se jí stát skutečnost, že ústřice představují účinnou prevenci před rakovinou prostaty. Podle výzkumu provedeného na americké Oregon State University je to kvůli jejich vysokému obsahu zinku, který chrání buňky prostaty před zhoubným bujením. Najdete jej i v dalších mořských plodech, libovém červeném mase nebo luštěninách.

Rakovina močového měchýře: brokolice

Rakovinou močového měchýře trpí dvakrát až třikrát víc muži než ženy, vynikající prevenci však představuje konzumace brokolice. Studie, jejíž výsledky byly publikovány v roce 2008 v magazínu Cancer Research, ukázala, že stačí pět porcí této zeleniny za týden a riziko, že se u vás objeví tento typ rakoviny, se zmenšuje o polovinu.

Je tomu tak kvůli sloučenině s názvem izotiokyanát (ITC), která blokuje rakovinové bujení. Mimořádně dobře na ni reaguje právě rakovinové bujení v oblasti močového měchýře. Stejnou službu vašemu zdraví ale prokáže i zelí, květák nebo kapusta, nicméně v brokolici je množství ITC přibližně třicetkrát větší.

Alzheimerova choroba: mandle

V Česku trpělo před dvanácti lety Alzheimerovou chorobou 50 až 70 tisíc lidí, v roce 2008 už 120 tisíc. Riziko, že se tohle neurodegenerativní onemocnění mozku nevyhne ani vám, přitom můžete snížit o šedesát sedm procent každodenní konzumací mandlí. Tvrdí to výzkum, který citoval magazín Journal of the American Medical Association.

A zobání mandlí má ještě jeden speciální bonus. Pomáhá nárůstu svalové hmoty. Výzkum provedený v roce 2006 na Toronto University říká, že stačí, abyste si dopřáli dvě hrsti mandlí denně a vaše tréninky ve fitku budou mnohem účinnější.

Bujná kštice: luštěniny, ořechy a vejce

S hormonálně podmíněnou plešatostí se bohužel nedá dělat prakticky nic, ale vzhled své pokrývky hlavy můžete významně ovlivnit tím, co jíte. Pokud máte například nedostatek proteinů (najdete je zejména v kuřecím mase, mléčných výrobcích nebo vejcích), projeví se to slabými a lámavými vlasy.

Nedostatek železa s sebou zase nese, podle francouzské studie z roku 2004, nadměrné vypadávání vlasů. Doplníte jej například libovým červeným masem, krůtím masem, vaječnými žloutky nebo cereáliemi. Opět oceníte už jednou zmiňované ústřice nebo ořechy, které vás zásobí zinkem. A ten zase pro změnu příznivě ovlivňuje produkci mužských hormonů, které jsou s vypadáváním vlasů spojeny.

Rakovina tlustého střeva: cereálie

Česká republika si drží ve světě smutné prvenství ve výskytu rakoviny tlustého střeva u mužů. Ročně u nás onemocní téměř osm a půl tisíce Čechů a čtyři tisíce tomuto onemocnění podlehnou. Na vině je prakticky nulová prevence, nezdravý způsob života a příliš pozdní vyhledání lékařské pomoci.

Riziko onemocnění touto chorobou přitom můžete výrazně snížit pouhou úpravou jídelníčku. Podle výzkumu, jehož výsledky v roce 2011 citoval British Medical Journal, například konzumací celozrných výrobků snížíte riziko rozvoje rakoviny tlustého střeva o dvacet procent. Je však nutné, abyste snědli minimálně tři porce cereálií za den.