Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Za orgasmem do posilovny. Dopřejí vám ho sedylehy, zvedání činek i shyby

aktualizováno 
Zesílíte, nafouknete si svaly, zhubnete a navrch možná okusíte orgasmus, jak ho neznáte. Dlouho se mělo za to, že vyvrcholení zažívají při cvičení jen ženy, ukázalo se však, že s ním mají zkušenost i muži. Poprvé se s ním podle vědců setkávají v pubertě, například když se houpou za ruce na stromech.

Sexuální potěšení a posilování, dva světy, které podle vědců i trenérů vzájemně prostupují. | foto: Profimedia.cz

Začněme rovnou osobní výpovědí, velmi specifické téma si to žádá. Sama o sobě je sice též bizarní, nicméně intimní, upřímná a hluboká. Anonymní blogger v ní přemítá nad svým prvním setkání s orgasmem spojeným se cvičením a vzpomíná, že to bylo ještě před pubertou. To tehdy premiérově „zaznamenal příjemné pocity mezi nohama“, když dosáhl a zapojil ty pravé svaly při visu na větvi či na dětském hřišti.

Onen pocit se mu prý vybavil o několik let později, když měl již jako pubescent na procházce v lese v hlavě erotické představy. Rozhodl se vyzkoušet, zda to funguje pořád – a zkouška vynesla úspěch. Dostavil se prý, líčí, jak příjemný pocit, tak ještě něco nového. Byla to ejakulace.

Začal tomu říkat „hanging orgasm“ („to hang“ znamená zavěšovat se, viset) a jeho společníky se prý od té doby na čas staly hrazdy, větve, trámy v otcově garáži. „Během mého dospívání ́hanging orgasm ́ nahradil masturbování,“ svěřuje se anonymně, ale o to upřímněji. Jsou vědci, kteří podobné zkušenosti berou vážně a jimž zapadají do teorie.

Přehlížený orgasmus

I když se o orgasmu při cvičení mluví více až v poslední době, vědecký svět o něm ví již více než šedesát let. O orgasmu vyvolaném cvičením či o sexuální rozkoši vyvolané cvičením mluví už studie legendárního Alfreda Kinseyho v roce 1953 a upřesňuje, že s oběma prožitky mělo zkušenost pět procent žen, které se výzkumu účastnily.

Ke Kinseyho zjištěním se kolem roku 2010 vrátila psycholožka a odbornice na lidskou sexualitu Debby Herbenicková a pokusila se aktualizovat, nakolik je orgasmus, který nesouvisí se sexuální aktivitou, rozšířený. Zjistila přitom, že nemáme co do činění s marginálním fenoménem. Její studií prošlo 530 žen a z nich 246 uvedlo, že během cvičení cítily sexuální rozkoš, a celých 124 přiznalo, že zažily orgasmus.

A navedly dokonce vědkyni na stopu činností, které jsou v „produkci“ orgasmu schopny nahradit partnera, partnerku či masturbaci: zdroji orgastického potěšení bylo zvedání činek, jízda na kole, lezení na laně, běhání i jóga. Šampionem však bylo cvičení, které ženy dovedly pojmenovat naprosto konkrétně: zvedání nohou ve visu na stroji na břišní svalstvo zvaném Captain Chair.

Tím však zájem vědkyně o posilovny neměl skončit, poté, co se odmýtizoval ženský orgasmus v posilovně, byli na řadě muži. Ani je nemusela pobízet.

Bál jsem se, že jsem divný

Přihlásili se vlastně sami, tvrdí Herbenicková. Když její první studie vyšla, začaly k ní totiž směřovat příběhy mužů, kteří měli tutéž zkušenost co dámy. „Jsem muž a tohle jsem zažíval celé roky,“ cituje ve své knize jeden z dopisů, které jí chodily od pánů, „myslel jsem si, že jsem divný. Je neobvyklé, že se to děje i mužům? Proč se to děje?“

Na část podobných otázek má Herbenicková odpovědi. Procento mužů, kteří takový orgasmus zažili, je stejné jako v případě žen – deset. Obě pohlaví jsou na tom stejně, jde-li o psychický kontext takových orgasmů – vyvrcholením obvykle nepředcházely sexuální fantazie, myšlenky na osobu či aktivitu, která by dotyčné vzrušovala.

A jak muži orgasmus při cvičení popisovali? Je podle nich silnější, než jaký znají z masturbace, ale méně intenzivní, než jakým je odmění sex s partnerkou či partnerem. Může být však dokonce téměř nepostřehnutelný. „Po fyzické stránce se projevuje zvýšeným dýcháním a mírným třesem, trvá pár vteřin. Je to tak krátké, že si nemyslím, že by to kdokoli zaregistroval,“ uvedl jeden z respondentů. Muži, kteří při orgasmu zažívali ejakulaci, v drtivé většině vypovídali, že jí nepředcházela erekce.

Jak takový orgasmus vzniká?

Od Kinseyho dob tedy doznaly naše vědomosti o orgasmu spojeném s cvičením značného pokroku, o tom není pochyb. Přesto však kolem něj poletuje velký otazník: Jaký mechanismus jej způsobuje? I tato otázka však již zná své možné odpovědi nebo alespoň jejich náznaky.

V případě žen dovedlo vědce detektivní úsilí zjistit „pachatele“ ke středu, jádru těla, i proto dostalo vyvrcholení spojené s cvičením anglický název „coregasm“ („core“ znamená střed těla). Konkrétně jsou vědci na stopě hlubokým břišním svalům, ve vážném podezření mají též svaly pánevního dna. Dál však jsou vědečtí detektivové ve vášnivé neshodě.

A účastníci válečné polemiky už zdaleka nepocházejí jen z řad vědců, spor překročil hranice výzkumných pracovišť a docupital na místo činu – do posiloven. Chopil se ho například trenér Bret Contreras. Podle jeho názoru za ženský „coregasm“ může mechanismus, kdy tření přímého břišního svalu může způsobit stimulaci klitorisu. Opozice však nesouhlasí. Například kineziolog a trenér Dean Somerset namítá, že v tom případě by k nejintenzivnější stimulaci muselo docházet při jízdě na kole, která však v produkci orgasmu ve srovnání s jinými nesexuálním fyzickými aktivitami nijak zvlášť nevyniká.

Šplh i jízda na motorce

Okruh činností, které mužům dopřáli jejich první orgasmus nezpůsobený sexuální aktivitou v životě, je podle výzkumu Deby Herbenickové pestrý. V jeho čele jsou sedylehy (18 procent dotázaných), ale objevuje se též zvedání činek (16 procent), šplh na tyč či po laně (13 procent), běh (13 procent), shyby (9 procent), zápasení (7 procent), jízda na kole (7 procent) či jízd na motorce (2 procenta).

Somerset s Contrerasem se nakonec shodli na třech možných teoriích. „Coregasm“ podle nich může způsobovat buď tření břicha, nebo stahy pánevního dna, případně hypertonické nervy pánevního dna. Popisy žen, které „coregasmus“ zažily, přitom dávají nejvíc šancí druhé z nich.

Směrem ke svalům břicha a jádra těla poukazují i výpovědi mužů. Mnozí z nich se se stavem, který přitahuje pozornost vědců i odborníků na posilování a kondici, setkali už ve věku sedmi až dvanácti let a nejčastěji při šplhu či houpání se na větvích, jako pisatel, jehož zpovědí jsme článek otevřeli.

Ani přesnou mechaniku mužského „coregasmu“ však odborníci neznají. Trenér Somerset sází na stimulaci prostaty, jenže přiznává: „Je to ale něco, co jsme dosud neprozkoumali do hloubky.“

Jak na „coregasm“

I když však o orgasmu vyvolaném cvičením nevíme vše, objevil se každopádně v příhodný moment. Posilování je trendy, průkazka do fitness centra je téměř povinnou výbavou peněženky mužů i žen. A svět fitness dokázal fenomén „coregasmu“ rychle zapracovat do své nabídky.

„Coregasmus krok za krokem“, „Průvodce orgasmem při cvičení“, „Funkční program pro dosáhnutí coregasmu“, názvy publikací a článků jsou dokladem pružného a kreativního přístupu moderního sexuálního poradenství i fitness byznysu. Debby Herbenicková například ženám radí nejprve zařadit kardio, protože pilířem dosažení orgasmu při cvičení jsou vyčerpané, unavené svaly, a hned poté přejít na cviky na břicho. Králem je přirozeně vis na stroji Captain Chair.

A jak se mu vyhnout

Mužští návštěvníci posiloven jsou však podobných manuálů uchráněni. Ze zřejmých důvodů, erekce či ejakulace před zraky cvičenců, cvičenkyň či trenérů příliš nepotěší. Herbenicková přitom zjistila, že muži v posilovně orgasmu předcházejí stejně jako při sexu v posteli, chtějí-li vyvrcholení oddalovat.

Základem je naučit se, jak se hlásí „bod, z něhož již není návratu“ - a přerušit stimulaci předtím, než k němu dojde. Přestat cvičit, změnit cvik. „Pamatuji se, že jsem byl několikrát blízko orgasmu, ale prostě jsem jen přestal cvičit, takže na něj nedošlo,“ popisuje jeden z respondentů Herbenickové.

Ani u žen se však podivuhodný druh orgasmu nesetkává se stoprocentně nadšeným přijetím. Na jednom z kulturistických fór tak například jedna z dam ohlašuje, že je jeho novou členkou, a hned se vší upřímností vytahuje vážný dotaz na bolestný problém, kvůli němuž přišla a který ji velmi tíží. Ne sice pokaždé, ale velmi často při cvicích, které dávají intenzivně zabrat dolní části břicha, prý dosahuje orgasmu. „Jak to zastavit? Je to trapné. Jenže já chci silné břicho,“ žádá o pomoc. Několika rad se jí dostane, výměnou se podělí o své zkušenosti s ostatními sama.

U všech členek fóra se však s účastným pochopením nesetká. „Jak si přeju, aby se mi to stávalo taky!“ vydechuje jedna z nich. „Kdo by potřeboval chlapy, když se dějí věci, jako je tahle?“ rozplývá se další. Jejich mužský spoludiskutér sebekriticky hloubá: „Asi teda na břicho nedělám správný cviky.“

Zažili jste to, čemu vědci říkají „coregasm“?

Máte-li s orgasmem při cvičení zkušenosti, napište nám na e-mail redakce@xman.cz

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 3. dubna 2016. Anketa je uzavřena.

Ne 780
Ano 308
Autor:
Nejčtenější

Černošská Alice. Ztvárnila ji Duckie Thotová.
VIDEO: Tak se fotil kalendář Pirelli 2018. Zve do Alenčiny Říše divů

Fantaskní, surreálný, podmanivý. Kalendář Pirelli překvapí i letos. Jeho edice pro rok 2018 nás zavede do světa za zrcadlem a bude jí defilovat Srdcová...  celý článek

Vědci zkoumají, jak po internetu odhalovat podvodníky.
Internetové podvodníky i teroristy prozradí jejich myš, doufají vědci

Sázejí na záludné otázky, ale hlavně na to, že při klikání na odpověď se ruka lhářů na počítačové myši chová jinak než pravdomluvných respondentů. A jejich...  celý článek

Nešťastník, který vyzradil „ucho“. Ronald Pelton nakonec neunesl dluhy a...
Operace Ivy Bells: USA nasadily na sovětský informační kabel „ucho“

Mohla to být nejúspěšnější akce Američanů v celé studené válce. Operace Ivy Bells dokázala něco nemyslitelného: napojit se na informační kanál a odposlouchávat...  celý článek

Další z rubriky

Mají rádi drbání za ušima, na zadku nebo na břiše, rádi si hrají s pískajícími...
OBRAZEM: Rozhodli se být psy. Ven chodí v kostýmu a po čtyřech na vodítku

Mají rádi drbání za ušima, na zadku nebo na břiše, rádi si hrají s pískajícími hračkami, jedí z misky. Život tráví v gumových psích kostýmech. Obvykle se...  celý článek

Erotické podtóny v upírských filmech nejde přehlédnout. Takhle ztvárnili upíra...
Smrt mu sluší: jak se stal upír sexuálním symbolem

Nejprve si jako predátor kořistnicky bral pasivní ženy, které se stávaly obětí jeho zubů i vlastního chtíče. Nakonec umění vybrousilo upíra i do podoby...  celý článek

Je to přízračné místo, pokryté šedavým prachem, zalité motorovým olejem,...
OBRAZEM: Říše špíny. Na vrakovišti Mayapuri rozeberou skútry, auta i lodě

Je to přízračné místo, pokryté šedavým prachem, zalité motorovým olejem, zahlušené lomozem. Chaotické mraveniště, v němž pracuje na padesát tisíc mužů. Na...  celý článek

DHL Express (Czech Republic) s.r.o.
VEDOUCÍ ODDĚLENÍ 4PL PROJEKTU

DHL Express (Czech Republic) s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 45 000 - 60 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.