Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Za orgasmem do posilovny. Dopřejí vám ho sedylehy, zvedání činek i shyby

aktualizováno 
Zesílíte, nafouknete si svaly, zhubnete a navrch možná okusíte orgasmus, jak ho neznáte. Dlouho se mělo za to, že vyvrcholení zažívají při cvičení jen ženy, ukázalo se však, že s ním mají zkušenost i muži. Poprvé se s ním podle vědců setkávají v pubertě, například když se houpou za ruce na stromech.

Sexuální potěšení a posilování, dva světy, které podle vědců i trenérů vzájemně prostupují. | foto: Profimedia.cz

Začněme rovnou osobní výpovědí, velmi specifické téma si to žádá. Sama o sobě je sice též bizarní, nicméně intimní, upřímná a hluboká. Anonymní blogger v ní přemítá nad svým prvním setkání s orgasmem spojeným se cvičením a vzpomíná, že to bylo ještě před pubertou. To tehdy premiérově „zaznamenal příjemné pocity mezi nohama“, když dosáhl a zapojil ty pravé svaly při visu na větvi či na dětském hřišti.

Onen pocit se mu prý vybavil o několik let později, když měl již jako pubescent na procházce v lese v hlavě erotické představy. Rozhodl se vyzkoušet, zda to funguje pořád – a zkouška vynesla úspěch. Dostavil se prý, líčí, jak příjemný pocit, tak ještě něco nového. Byla to ejakulace.

Začal tomu říkat „hanging orgasm“ („to hang“ znamená zavěšovat se, viset) a jeho společníky se prý od té doby na čas staly hrazdy, větve, trámy v otcově garáži. „Během mého dospívání ́hanging orgasm ́ nahradil masturbování,“ svěřuje se anonymně, ale o to upřímněji. Jsou vědci, kteří podobné zkušenosti berou vážně a jimž zapadají do teorie.

Přehlížený orgasmus

I když se o orgasmu při cvičení mluví více až v poslední době, vědecký svět o něm ví již více než šedesát let. O orgasmu vyvolaném cvičením či o sexuální rozkoši vyvolané cvičením mluví už studie legendárního Alfreda Kinseyho v roce 1953 a upřesňuje, že s oběma prožitky mělo zkušenost pět procent žen, které se výzkumu účastnily.

Ke Kinseyho zjištěním se kolem roku 2010 vrátila psycholožka a odbornice na lidskou sexualitu Debby Herbenicková a pokusila se aktualizovat, nakolik je orgasmus, který nesouvisí se sexuální aktivitou, rozšířený. Zjistila přitom, že nemáme co do činění s marginálním fenoménem. Její studií prošlo 530 žen a z nich 246 uvedlo, že během cvičení cítily sexuální rozkoš, a celých 124 přiznalo, že zažily orgasmus.

A navedly dokonce vědkyni na stopu činností, které jsou v „produkci“ orgasmu schopny nahradit partnera, partnerku či masturbaci: zdroji orgastického potěšení bylo zvedání činek, jízda na kole, lezení na laně, běhání i jóga. Šampionem však bylo cvičení, které ženy dovedly pojmenovat naprosto konkrétně: zvedání nohou ve visu na stroji na břišní svalstvo zvaném Captain Chair.

Tím však zájem vědkyně o posilovny neměl skončit, poté, co se odmýtizoval ženský orgasmus v posilovně, byli na řadě muži. Ani je nemusela pobízet.

Bál jsem se, že jsem divný

Přihlásili se vlastně sami, tvrdí Herbenicková. Když její první studie vyšla, začaly k ní totiž směřovat příběhy mužů, kteří měli tutéž zkušenost co dámy. „Jsem muž a tohle jsem zažíval celé roky,“ cituje ve své knize jeden z dopisů, které jí chodily od pánů, „myslel jsem si, že jsem divný. Je neobvyklé, že se to děje i mužům? Proč se to děje?“

Na část podobných otázek má Herbenicková odpovědi. Procento mužů, kteří takový orgasmus zažili, je stejné jako v případě žen – deset. Obě pohlaví jsou na tom stejně, jde-li o psychický kontext takových orgasmů – vyvrcholením obvykle nepředcházely sexuální fantazie, myšlenky na osobu či aktivitu, která by dotyčné vzrušovala.

A jak muži orgasmus při cvičení popisovali? Je podle nich silnější, než jaký znají z masturbace, ale méně intenzivní, než jakým je odmění sex s partnerkou či partnerem. Může být však dokonce téměř nepostřehnutelný. „Po fyzické stránce se projevuje zvýšeným dýcháním a mírným třesem, trvá pár vteřin. Je to tak krátké, že si nemyslím, že by to kdokoli zaregistroval,“ uvedl jeden z respondentů. Muži, kteří při orgasmu zažívali ejakulaci, v drtivé většině vypovídali, že jí nepředcházela erekce.

Jak takový orgasmus vzniká?

Od Kinseyho dob tedy doznaly naše vědomosti o orgasmu spojeném s cvičením značného pokroku, o tom není pochyb. Přesto však kolem něj poletuje velký otazník: Jaký mechanismus jej způsobuje? I tato otázka však již zná své možné odpovědi nebo alespoň jejich náznaky.

V případě žen dovedlo vědce detektivní úsilí zjistit „pachatele“ ke středu, jádru těla, i proto dostalo vyvrcholení spojené s cvičením anglický název „coregasm“ („core“ znamená střed těla). Konkrétně jsou vědci na stopě hlubokým břišním svalům, ve vážném podezření mají též svaly pánevního dna. Dál však jsou vědečtí detektivové ve vášnivé neshodě.

A účastníci válečné polemiky už zdaleka nepocházejí jen z řad vědců, spor překročil hranice výzkumných pracovišť a docupital na místo činu – do posiloven. Chopil se ho například trenér Bret Contreras. Podle jeho názoru za ženský „coregasm“ může mechanismus, kdy tření přímého břišního svalu může způsobit stimulaci klitorisu. Opozice však nesouhlasí. Například kineziolog a trenér Dean Somerset namítá, že v tom případě by k nejintenzivnější stimulaci muselo docházet při jízdě na kole, která však v produkci orgasmu ve srovnání s jinými nesexuálním fyzickými aktivitami nijak zvlášť nevyniká.

Šplh i jízda na motorce

Okruh činností, které mužům dopřáli jejich první orgasmus nezpůsobený sexuální aktivitou v životě, je podle výzkumu Deby Herbenickové pestrý. V jeho čele jsou sedylehy (18 procent dotázaných), ale objevuje se též zvedání činek (16 procent), šplh na tyč či po laně (13 procent), běh (13 procent), shyby (9 procent), zápasení (7 procent), jízda na kole (7 procent) či jízd na motorce (2 procenta).

Somerset s Contrerasem se nakonec shodli na třech možných teoriích. „Coregasm“ podle nich může způsobovat buď tření břicha, nebo stahy pánevního dna, případně hypertonické nervy pánevního dna. Popisy žen, které „coregasmus“ zažily, přitom dávají nejvíc šancí druhé z nich.

Směrem ke svalům břicha a jádra těla poukazují i výpovědi mužů. Mnozí z nich se se stavem, který přitahuje pozornost vědců i odborníků na posilování a kondici, setkali už ve věku sedmi až dvanácti let a nejčastěji při šplhu či houpání se na větvích, jako pisatel, jehož zpovědí jsme článek otevřeli.

Ani přesnou mechaniku mužského „coregasmu“ však odborníci neznají. Trenér Somerset sází na stimulaci prostaty, jenže přiznává: „Je to ale něco, co jsme dosud neprozkoumali do hloubky.“

Jak na „coregasm“

I když však o orgasmu vyvolaném cvičením nevíme vše, objevil se každopádně v příhodný moment. Posilování je trendy, průkazka do fitness centra je téměř povinnou výbavou peněženky mužů i žen. A svět fitness dokázal fenomén „coregasmu“ rychle zapracovat do své nabídky.

„Coregasmus krok za krokem“, „Průvodce orgasmem při cvičení“, „Funkční program pro dosáhnutí coregasmu“, názvy publikací a článků jsou dokladem pružného a kreativního přístupu moderního sexuálního poradenství i fitness byznysu. Debby Herbenicková například ženám radí nejprve zařadit kardio, protože pilířem dosažení orgasmu při cvičení jsou vyčerpané, unavené svaly, a hned poté přejít na cviky na břicho. Králem je přirozeně vis na stroji Captain Chair.

A jak se mu vyhnout

Mužští návštěvníci posiloven jsou však podobných manuálů uchráněni. Ze zřejmých důvodů, erekce či ejakulace před zraky cvičenců, cvičenkyň či trenérů příliš nepotěší. Herbenicková přitom zjistila, že muži v posilovně orgasmu předcházejí stejně jako při sexu v posteli, chtějí-li vyvrcholení oddalovat.

Základem je naučit se, jak se hlásí „bod, z něhož již není návratu“ - a přerušit stimulaci předtím, než k němu dojde. Přestat cvičit, změnit cvik. „Pamatuji se, že jsem byl několikrát blízko orgasmu, ale prostě jsem jen přestal cvičit, takže na něj nedošlo,“ popisuje jeden z respondentů Herbenickové.

Ani u žen se však podivuhodný druh orgasmu nesetkává se stoprocentně nadšeným přijetím. Na jednom z kulturistických fór tak například jedna z dam ohlašuje, že je jeho novou členkou, a hned se vší upřímností vytahuje vážný dotaz na bolestný problém, kvůli němuž přišla a který ji velmi tíží. Ne sice pokaždé, ale velmi často při cvicích, které dávají intenzivně zabrat dolní části břicha, prý dosahuje orgasmu. „Jak to zastavit? Je to trapné. Jenže já chci silné břicho,“ žádá o pomoc. Několika rad se jí dostane, výměnou se podělí o své zkušenosti s ostatními sama.

U všech členek fóra se však s účastným pochopením nesetká. „Jak si přeju, aby se mi to stávalo taky!“ vydechuje jedna z nich. „Kdo by potřeboval chlapy, když se dějí věci, jako je tahle?“ rozplývá se další. Jejich mužský spoludiskutér sebekriticky hloubá: „Asi teda na břicho nedělám správný cviky.“

Zažili jste to, čemu vědci říkají „coregasm“?

Máte-li s orgasmem při cvičení zkušenosti, napište nám na e-mail redakce@xman.cz

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 3. dubna 2016. Anketa je uzavřena.

Ne 780
Ano 308
Autor:Nejčtenější

Není nad to, chodit nahá po bytě, říká MOgirl Karolína

„Jsem usměvavá, infantilní, střelená, vtipná a hodná,“ říká MOgirl Karolína.

Láká ji nebezpečí a přiznává, že umí být střelená a infantilní. A ničeho ze svého života nelituje. „Řídím se mottem, že...

Experimenty na lidech: americký stát potají plošně šířil bakterie

Jezdily rychle a hlavně po celé zemi. Autobusy Greyhound proto armáda využila k...

Infikoval vlastní obyvatele bakteriemi a viry, které ničily zdraví a dokonce zabíjely. Potají. Po dlouhých dvacet let...Orgasmus, pro který nehnete prstem. Internetem se šíří erotická hypnóza

Stačí se soustředit, nabádají erotické hypnotizérky.

Má to být bezdotykové sebeuspokojení. Prosté fyzických stimulů, cesta k orgasmu při něm vede čistě skrze mysl. Podle...

Hnědé kobylky: jak dobře si malí a hlavně velcí nacisté žili z cizího

A tohle je také naše. Nacisté jako Adolf Hitler a Hermann Göring nejen...

Špičky nacistického režimu si za veřejné peníze stavěly soukromé rezidence, důstojníci SS si jen tak přivlastňovali...

Nejlepší pivní destinace zahrnují USA, Čínu i Brazílii. Česko schází

Tupláky, hluboké dekolty, Octoberfest? Zapomeňte, pivní kultura se změnila....

Virginie na prvním místě a kromě ní další americká města, mimo nich už jen čínský Peking, jihokorejský Soul a brazilské...

Další z rubriky

Extrémní gastronomie: drůbeží pařátky se v Indonésii jedí jako sušenky

Ne, pařátky se v Indonésii rozhodně nevyhazují. Tamní kuchaři je připravují...

V Indonésii se dojídá a zbytky se nenechávají. I zdánlivě nechutné části drůbeže se tu setkají s nadšením strávníků. K...

Pokud je pro vás jazz příliš, možná máte moc testosteronu, říká studie

Neoslovil vás například jazzman Lionel Hampton? Možná za to mohou hormony.

Pro někoho rajská hudba, plná fantazie, pro jiného chaos a cesta do deprese. Naše vnímání hudby, jako je jazz,...

Říkejte mi Rihanna. Honduraské volby provětrala transsexuálka

Krásná žena se šmrncem, kterou prozradí hluboký hlas.

Chce změnit konzervativní, odmítavý postoj obyvatel středoamerického Hondurasu vůči sexuálním menšinám, i proto se...

Najdete na iDNES.cz