Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Čtyři tajemství, která před ní nesmíte mít

aktualizováno 
Není vám to příjemné, nemluví se o nich lehce a možná se za ně i stydíte. Pokud však své partnerce nepřiznáte barvu, vystavíte svému vztahu jízdenku do pekla. Nemanželské děti, nemoci, dluhy či traumata z dětství patří mezi témata, která před svou přítelkyní skutečně nesmíte tajit.

Některá tajemství mohou vztah zničit | foto: Profimedia.cz

1. Nemanželské děti

Připadá vám přitažené za vlasy, že by někdo mohl tajit nemanželské děti? Omyl. Osobní zkušenost s tím má například třicetiletá Marie: "Když mi bylo jednadvacet, zemřel mi náhle otec. Při dědickém řízení se zjistilo, že figuruje jako otec na rodném listě člověka, kterého jsme v životě neviděli.

Náhodou jsme tak přišli na to, že nám pětadvacet let tajil, že máme nevlastního bratra. Platil na něj celou dobu tajně alimenty a podle data jeho narození se otec musel spustit, když už byla na světě moje starší sestra, protože je z nás tří dětí prostřední. Musím říct, že to byla pro celou rodinu obrovská rána. Nešlo ani tak o existenci nemanželského dítěte samotnou, ale o to, že nám to otec celou dobu tajil a nikdo z nás mu nestál za to, aby se mu svěřil a postavil se ke svému pochybení čelem. Ráda bych byla shovívavá, ale ani za ty roky jsem mu to nedokázala odpustit."

Je logické, že děti, ať už manželské nebo nemanželské, vám na seznamovacím trhu cenu příliš nezvednou, ale pokud se k jejich existenci nepřiznáte hned v počátku, budete mít později velký problém.

"Nemyslím, že je nutné mluvit o svých dětech hned pár hodin po seznámení, nicméně byste se o této skutečnosti měli zmínit maximálně v horizontu dní," říká psycholožka Marcela Vojířová. "Nedokážu si představit, jak by mohl dál fungovat vztah, kde by jeden z partnerů nějakou dobu tajil existenci svých dětí. Troufám si říci, že dopad takové skutečnosti na vztah by byl ničivější než například nevěra."

2. Tělesné i duševní nemoci

Tělesné i duševní choroby jsou v jistém směru ještě choulostivější než vaši potomci, protože na rozdíl od nich s vámi budou přítomné každý den. Nikdo po vás nechce, abyste své partnerce popisovali, že vám už ve třech letech objevili šelest na srdci nebo vám vytrhli krční mandle. O jistých nemocech by však rozhodně vědět měla.

"Je velmi těžké rozhodnout, která onemocnění jsou už natolik vážná, že byste se o nich měli zmínit už v počátečních fázích vztahu," říká psycholožka. "Osobně bych považovala za určující to, zda ono konkrétní onemocnění může ovlivňovat vztah či druhého partnera. Pokud se ho může jakýmkoli způsobem dotknout, rozhodně má právo o něm vědět.

Některá tajemství mohou vztah zničit

Speciální kapitolou jsou potom duševní onemocnění, o kterých by měl partner nebo partnerka vědět v každém případě. Při psychických poruchách totiž člověk často ztrácí schopnost sebereflexe, a i když má pocit, že svou situaci zvládá, skutečnost může být úplně jiná."

3. Dluhy

Pokud nejste sňatkový podvodník, který své dluhy z hracích automatů hodlá vyřešit vylákáním úspor z nic netušících žen, musíte o svých finančních závazcích partnerce rozhodně povědět. Opět platí, že jí nemusíte sdělovat už při druhé skleničce, že váš podnikatelský záměr nebyl tak geniální, jak jste se původně domnívali, a dlužíte i ve večerce na rohu. Jakmile se ale váš vztah stane vážnějším, je nutné se k této problematice postavit čelem.

"Když jsme spolu začali s Jardou chodit, asi po měsíci mi řekl, že má velké dluhy. Nijak blíž to nevysvětloval a já jsem se zeptala jen na to, jak velká je to částka," vypráví čtyřiatřicetiletá Edita.

"Nechtěla jsem vyzvídat, ale velmi jsem si vážila toho, že se mnou jedná na rovinu a chce, abych věděla i o takové záležitosti, která pro něj nebyla nijak příjemná ani lichotivá. Nic po mně nechtěl, žádné peníze si ode mě nikdy nevzal, ale nechtěl zkrátka riskovat, že se to dozvím od někoho jiného."

4. Zátěž z dětství

Zemřel vám někdo z blízkých, nesli jste těžce rozvod rodičů, byli jste přítomni domácímu násilí nebo si s sebou do života nesete jinou zátěž z dětství? Ani tohle by nemělo zůstat pro vaši partnerku tajemstvím.

"To, co si neseme ze své rodiny a z nejútlejšího dětství, se promítá do průběhu celého našeho života a jen obtížně se to ovlivňuje, případně odstraňuje," říká psycholožka. "Je například dokázané, že lidé, které rodiče často a hodně fyzicky trestali, případně dokonce týrali, mají tendenci tento vzorec chování opakovat, když se stanou rodiči oni sami."

Možná že právě z dětství pochází například vaše neschopnost sdílet emoce, nedostatečná citová zainteresovanost nebo jiné handicapy, které vám komplikují vztah. Pokud o nich dokážete se svou partnerkou promluvit, pochopí lépe mechanismus jejich vzniku a bude k nim tolerantnější.

Autor:


Nejčtenější

Sexuchtivá, upřímná, náladová: seznamte se s MOgirl Nikol

Mám ráda nezávislost, kritický rozum a etický přístup ke zvířatům, říká MOgirl...

Na pět přívlastků, které ji charakterizují, se zeptala člověka, který je pro ni důležitý a zná ji. Jeho verdikt zněl:...

Všichni jste sériový vrah. Jak bývalý astrolog zesměšnil horoskopy

První horoskopy měly čtvercovou podobu. Tento patřil francouzskému králi Louisi...

Na horoskopy dodnes věří čtvrtina populace západního světa, prim hraje Amerika. Vytrvale jim důvěřuje přes 35 procent...OBRAZEM: Viktoriánská prodejná láska. Archiv odkryl unikátní fota

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní...

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní snímky zatčených. První vznikly již v roce...

Nefungující segregace: sídliště Pruitt-Igoe se stalo peklem pro chudé

Segregované sídliště pro chudé nebylo řešením, stalo se vězením svých obyvatel...

Cílem bylo napěchovat chudé na jedno betonové sídliště. Vyčistit od nich město. Projekt založený na rasismu a segregaci...

Hodiny jeho práce smyje déšť. Život je taky jen dočasný, říká umělec

Sklad pro Sněhurku, Mogilovo, Bulharsko: Malba vznikla v prostorách vinařství...

Jezdí po světě a maluje na zdi a chodníky. Jeho projekty vedou diváky k úžasu, ale také nutí přemýšlet nad smyslem...

Další z rubriky

Nefungující segregace: sídliště Pruitt-Igoe se stalo peklem pro chudé

Segregované sídliště pro chudé nebylo řešením, stalo se vězením svých obyvatel...

Cílem bylo napěchovat chudé na jedno betonové sídliště. Vyčistit od nich město. Projekt založený na rasismu a segregaci...

Na návštěvě v palírně whisky: nejvíc si tu cení měděných sudů

Milovník whisky se tu cítí jako v ráji, ano.

Přízvisko hlavní město skotské whisky mu sluší, v Dufftownu najdeme hned sedm velkých palíren. Navštívili jsme tu...

Poručíme větru dešti. Američané si za války hráli s počasím nad Vietnamem

O legendární Ho Či Minovu cestu se sváděly boje, Američané však na ni byli...

Propracovanými trasami v džungli proudily za vietnamské války na pomoc komunistickému severu desetitisíce vojáků a tuny...

Najdete na iDNES.cz