Čtyři tajemství, která před ní nesmíte mít

aktualizováno 
Není vám to příjemné, nemluví se o nich lehce a možná se za ně i stydíte. Pokud však své partnerce nepřiznáte barvu, vystavíte svému vztahu jízdenku do pekla. Nemanželské děti, nemoci, dluhy či traumata z dětství patří mezi témata, která před svou přítelkyní skutečně nesmíte tajit.

Některá tajemství mohou vztah zničit | foto: Profimedia.cz

1. Nemanželské děti

Připadá vám přitažené za vlasy, že by někdo mohl tajit nemanželské děti? Omyl. Osobní zkušenost s tím má například třicetiletá Marie: "Když mi bylo jednadvacet, zemřel mi náhle otec. Při dědickém řízení se zjistilo, že figuruje jako otec na rodném listě člověka, kterého jsme v životě neviděli.

Náhodou jsme tak přišli na to, že nám pětadvacet let tajil, že máme nevlastního bratra. Platil na něj celou dobu tajně alimenty a podle data jeho narození se otec musel spustit, když už byla na světě moje starší sestra, protože je z nás tří dětí prostřední. Musím říct, že to byla pro celou rodinu obrovská rána. Nešlo ani tak o existenci nemanželského dítěte samotnou, ale o to, že nám to otec celou dobu tajil a nikdo z nás mu nestál za to, aby se mu svěřil a postavil se ke svému pochybení čelem. Ráda bych byla shovívavá, ale ani za ty roky jsem mu to nedokázala odpustit."

Je logické, že děti, ať už manželské nebo nemanželské, vám na seznamovacím trhu cenu příliš nezvednou, ale pokud se k jejich existenci nepřiznáte hned v počátku, budete mít později velký problém.

"Nemyslím, že je nutné mluvit o svých dětech hned pár hodin po seznámení, nicméně byste se o této skutečnosti měli zmínit maximálně v horizontu dní," říká psycholožka Marcela Vojířová. "Nedokážu si představit, jak by mohl dál fungovat vztah, kde by jeden z partnerů nějakou dobu tajil existenci svých dětí. Troufám si říci, že dopad takové skutečnosti na vztah by byl ničivější než například nevěra."

2. Tělesné i duševní nemoci

Tělesné i duševní choroby jsou v jistém směru ještě choulostivější než vaši potomci, protože na rozdíl od nich s vámi budou přítomné každý den. Nikdo po vás nechce, abyste své partnerce popisovali, že vám už ve třech letech objevili šelest na srdci nebo vám vytrhli krční mandle. O jistých nemocech by však rozhodně vědět měla.

"Je velmi těžké rozhodnout, která onemocnění jsou už natolik vážná, že byste se o nich měli zmínit už v počátečních fázích vztahu," říká psycholožka. "Osobně bych považovala za určující to, zda ono konkrétní onemocnění může ovlivňovat vztah či druhého partnera. Pokud se ho může jakýmkoli způsobem dotknout, rozhodně má právo o něm vědět.

Některá tajemství mohou vztah zničit

Speciální kapitolou jsou potom duševní onemocnění, o kterých by měl partner nebo partnerka vědět v každém případě. Při psychických poruchách totiž člověk často ztrácí schopnost sebereflexe, a i když má pocit, že svou situaci zvládá, skutečnost může být úplně jiná."

3. Dluhy

Pokud nejste sňatkový podvodník, který své dluhy z hracích automatů hodlá vyřešit vylákáním úspor z nic netušících žen, musíte o svých finančních závazcích partnerce rozhodně povědět. Opět platí, že jí nemusíte sdělovat už při druhé skleničce, že váš podnikatelský záměr nebyl tak geniální, jak jste se původně domnívali, a dlužíte i ve večerce na rohu. Jakmile se ale váš vztah stane vážnějším, je nutné se k této problematice postavit čelem.

"Když jsme spolu začali s Jardou chodit, asi po měsíci mi řekl, že má velké dluhy. Nijak blíž to nevysvětloval a já jsem se zeptala jen na to, jak velká je to částka," vypráví čtyřiatřicetiletá Edita.

"Nechtěla jsem vyzvídat, ale velmi jsem si vážila toho, že se mnou jedná na rovinu a chce, abych věděla i o takové záležitosti, která pro něj nebyla nijak příjemná ani lichotivá. Nic po mně nechtěl, žádné peníze si ode mě nikdy nevzal, ale nechtěl zkrátka riskovat, že se to dozvím od někoho jiného."

4. Zátěž z dětství

Zemřel vám někdo z blízkých, nesli jste těžce rozvod rodičů, byli jste přítomni domácímu násilí nebo si s sebou do života nesete jinou zátěž z dětství? Ani tohle by nemělo zůstat pro vaši partnerku tajemstvím.

"To, co si neseme ze své rodiny a z nejútlejšího dětství, se promítá do průběhu celého našeho života a jen obtížně se to ovlivňuje, případně odstraňuje," říká psycholožka. "Je například dokázané, že lidé, které rodiče často a hodně fyzicky trestali, případně dokonce týrali, mají tendenci tento vzorec chování opakovat, když se stanou rodiči oni sami."

Možná že právě z dětství pochází například vaše neschopnost sdílet emoce, nedostatečná citová zainteresovanost nebo jiné handicapy, které vám komplikují vztah. Pokud o nich dokážete se svou partnerkou promluvit, pochopí lépe mechanismus jejich vzniku a bude k nim tolerantnější.

Autor:


Nejčtenější

Miluji kuře na paprice od mamky a pět knedlíků, říká MOgirl Lenka

Touhy, sny, plány mám, ale žiji současným dnem, říká MOgirl Lenka.

Podle vlastního soudu je neústupná, sebevědomá, energická. A nezastírá, že též tvrdohlavá a sarkastická. „Jsem taková,...

Každý je světec. Než ke mně přijde s kapavkou, říká dermatovenerolog

"Můj obor je vedle plastické korektivní dermatologie či kosmetologie popelkou...

Je to pohyb na tenkém ledu. Diagnóza pohlavně přenosné choroby je velmi intimní verdikt. I proto je většinou reakcí...VIDEO: Různé tváře orgasmu. Jinak vypadá v Evropě a jinak v Asii

Zřetelné výrazy obličeje interpretují bolest i potěšení napříč kulturami.

Bolest se do našich tváří vpisuje docela stejně, bez ohledu na to, z které části planety jsme. Orgasmus však nikoli. My...

Extrémní gastronomie: syrový mořský červ připomíná neklidný penis

Na pohled je to podivný tvor, způsob jeho konzumace bývá ještě bizarnější,...

Při procházce jihokorejským tržištěm je nepřehlédnete. Kádě s jejich bledě růžovými tělíčky přitahují pozornost. Na...

V tajze by se hodila mačeta i puška, říká Čech, který obletěl zeměkouli

Dva protagonisté české premiéry, pilot a propagátor českého národního...

Cílem jeho mise nebylo jen obletět jako první český pilot planetu. Též při ní zaznamenával české stopy ve světě. Aby...

Další z rubriky

VIDEO: Chlap je pro nás zaplacená složenka, tvrdí české prostitutky

Ilustrační snímek

Obě se k sexuální práci dostaly ze sociálních důvodů. Zažily, jak náročný první sex za úplatu je. Trpí také stigmatem...

Nezapomeňte zabít psíka: proč Britové kvůli válce vraždili mazlíčky

Británie své mazlíčky nejen masakrovala. Když panika opadla, přišla řada i na...

Veterináři měli kvůli druhé světové válce ve Velké Británii plné ruce práce. A byla to chmurná práce. Utráceli domácí...

OBRAZEM: Těla jako plátna. V Londýně se konal festival tetování

Někteří měli na těle víc inkoustových ploch než míst nedotčených tetováním....

Někteří měli na těle víc inkoustových ploch než míst nedotčených tetováním. Mnozí další ho doplnili modifikacemi...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz