Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Čtyři zaručené rady, jak přežít krizi středního věku

aktualizováno 
Její obětí se stává jeden člověk z pěti a dokáže vám zničit vztahy s blízkými lidmi a zpřeházet celý život. Zvítězit však můžete i nad krizí středního věku. Ujasněte si, co konkrétně vám na vašem životě vadí, připomeňte si to pozitivní, co jste dokázali, nebojte se změny a stanovte si reálný plán do budoucna.

Krize středního věku se dostavuje nejčastěji kolem osmačtyřicátého roku. Můžete ji ale vzít i jako výzvu k novému startu | foto: Profimedia.cz

Mladý, nebo mrtvý

Podle psychologů stojí za krizí středního věku i neúměrná idealizace mládí, kterou naše společnost vyznává. Starší lidé jsou zobrazováni jako problematičtí, neaktivní, nezajímaví, nemocní a podobně.

PODÍVEJTE SE NA KLIP MÁDLA A ISSOVÉ

Charakteristiky, které jsou vyhrazeny pro mládí, se u starších lidí prakticky neobjevují a odborníci upozorňují na posun vnímání, kdy pro řadu lidí znamená "starý" totéž co "téměř mrtvý." Jakmile tedy člověk získá dojem, že se stáří přiblížilo, může snadno propadnout depresi a bez rozmyslu se snažit dohnat všechno, co zameškal.

PŘEČTĚTE SI, JAK POZNÁTE, ŽE NA VÁS ÚTOČÍ KRIZE STŘEDNÍHO VĚKU

"Z mých zkušeností jsou krizí středního věku méně ohroženi aktivní lidé, kteří přistupují k životu s optimismem, mají koníčka, jemuž se věnují, a funkční mezilidské vztahy. Riziko potom zvyšují zdravotní problémy, pasivní přístup nebo problémy ve vztazích. Velmi rizikovým faktorem je úmrtí rodičů nebo vrstevníků, kdy na člověka dolehne vlastní smrtelnost," vysvětluje psycholožka Marcela Vojířová.

Dejte pocitu nespokojenosti reálné kontury

Chcete-li se s krizí středního věku popasovat vítězně, pokuste se v první řadě udělat důkladnou analýzu současného stavu. Jste se svým životem nespokojeni a toužíte po změně? Potom byste měli být schopni definovat, co přesně a proč vám vadí. Pokuste se převést i neurčitý pocit nespokojenosti v jasně definované body a napište je na papír.

Zkuste krizi středního věku přelstít tím, že se začnete věnovat koníčku, na který jste neměli čas

V druhém kroku si ujasněte důvody, proč tato situace nastala a trvá. Pokud vás například ničí nefunkční vztah s manželkou, zeptejte se sami sebe, proč trváte na jeho pokračování. Možná si uvědomíte, že váš argument, že spolu zůstáváte kvůli dětem, už dávno neplatí. Nebo si naopak připomenete, že vaše důvody pro setrvání v něm jsou natolik silné a závažné, že musíte najít jiné řešení než ukončení vztahu.

Ujasněte si priority a připomeňte si pozitiva

"Důležité je stanovení si priorit a plánů do budoucna," radí psycholožka. "Člověk by měl být schopný oprostit se od představ a plánů, které měl ve dvaceti, a stanovit si nové, realistické cíle, jichž může dosáhnout.

Pokud jste si ve dvaceti předsevzali, že do padesáti budete milionářem, a v pětačtyřiceti berete dvacet tisíc hrubého, je zřejmé, že budete muset své plány přehodnotit. Trvání na nerealistických vizích vede jen k prohloubení zklamání, k pocitu osobního selhání a deprese. A naopak, splnění i malých předsevzetí dodává člověku sebevědomí a energii."

Soustředit se je třeba na pozitivní aspekty života. Sedněte si opět s listem papíru a napište na něj věci, které se vám v životě povedly a na něž jste hrdí. Nemusí jít o zcela zásadní a světoborné události. Pokud jste hrdí na to, jak pěkně jste před lety udělali podezdívku plotu, klidně to na svůj seznam napište.

Nebojte se změny

Do seznamu zahrňte i věci, které vám na současném stavu vyhovují, například to, že máte víc času, klid od dětí a podobně. Nejspíš zjistíte, že na tom nejste zdaleka tak zle a že střední věk má také řadu výhod.

"Velmi pomáhá, pokud si člověk najde nového koníčka, začne se stýkat s novými lidmi, zkrátka pustí do svého života změnu," radí psycholožka.

Nikdo po vás nechce, abyste vymetali diskotéky s náctiletými, ale zkuste se zaměřit na věci, které vás vždy zajímaly a na něž jste neměli dostatek času nebo peněz. Zapište se kurzů, začněte navštěvovat večerní školu, zásobte se novými podněty, které odvedou vaši pozornost od kornatějících tepen.

Autor:


Nejčtenější

Síla fotbalového míče: pro pákistánský Sialkot znamená zisky i utrpení

Výroba míčů, nejen fotbalových, vyslala Sialkot do světa a tamním firmám...

Má-li fotbalový míč hlavní město, je to pákistánský Sialkot. Vyrábět se tam začal nejprve v malém, pro britské...

Monogamie není nadřazená. Ke spokojenosti vedou i otevřené vztahy

Vědecké studie čas od času vystaví otevřeným vztahům dobrozdání.

Otevřené vztahy jsou reakcí na to, že máme od svazků stále větší očekávání, která jeden partner naplní jen těžko....Poručíme větru dešti. Američané si za války hráli s počasím nad Vietnamem

O legendární Ho Či Minovu cestu se sváděly boje, Američané však na ni byli...

Propracovanými trasami v džungli proudily za vietnamské války na pomoc komunistickému severu desetitisíce vojáků a tuny...

Extrémní gastronomie: Rybí hobliny katsuobushi vám zatancují na talíři

Příprava katsuobushi vyžaduje trpělivost a um.

Ryby dokážou plavat a některé i létat, ale jen tuňák pruhovaný vám zatancuje. Jen to chce trochu trpělivosti. Rybí...

OBRAZEM: Viktoriánská prodejná láska. Archiv odkryl unikátní fota

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní...

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní snímky zatčených. První vznikly již v roce...

Další z rubriky

Jak šíříme paniku: zlé události vnímáme zásadněji, proto je nafukujeme

Svět není tak špatný, společnost však má tendenci negativní informace zesilovat.

Negativním informacím přikládáme větší význam, proto je zdůrazňujeme, zveličujeme. Realitu nakonec překrucujeme k...

Monogamie není nadřazená. Ke spokojenosti vedou i otevřené vztahy

Vědecké studie čas od času vystaví otevřeným vztahům dobrozdání.

Otevřené vztahy jsou reakcí na to, že máme od svazků stále větší očekávání, která jeden partner naplní jen těžko....

Síla fotbalového míče: pro pákistánský Sialkot znamená zisky i utrpení

Výroba míčů, nejen fotbalových, vyslala Sialkot do světa a tamním firmám...

Má-li fotbalový míč hlavní město, je to pákistánský Sialkot. Vyrábět se tam začal nejprve v malém, pro britské...

RODIČE ZNAJÍ: Takhle reálně vypadá rodinná dovolená!
RODIČE ZNAJÍ: Takhle reálně vypadá rodinná dovolená!

Z reklamního letáku cestovní společnosti se směje manželský pár sedící na úhledném plážovém lehátku. Před ním si společně hrají děti. A teď zpátky do reality, takhle rodinná dovolená většinou nevypadá.

Najdete na iDNES.cz