Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Čtyři zaručené rady, jak přežít krizi středního věku

aktualizováno 
Její obětí se stává jeden člověk z pěti a dokáže vám zničit vztahy s blízkými lidmi a zpřeházet celý život. Zvítězit však můžete i nad krizí středního věku. Ujasněte si, co konkrétně vám na vašem životě vadí, připomeňte si to pozitivní, co jste dokázali, nebojte se změny a stanovte si reálný plán do budoucna.

Krize středního věku se dostavuje nejčastěji kolem osmačtyřicátého roku. Můžete ji ale vzít i jako výzvu k novému startu | foto: Profimedia.cz

Mladý, nebo mrtvý

Podle psychologů stojí za krizí středního věku i neúměrná idealizace mládí, kterou naše společnost vyznává. Starší lidé jsou zobrazováni jako problematičtí, neaktivní, nezajímaví, nemocní a podobně.

PODÍVEJTE SE NA KLIP MÁDLA A ISSOVÉ

Charakteristiky, které jsou vyhrazeny pro mládí, se u starších lidí prakticky neobjevují a odborníci upozorňují na posun vnímání, kdy pro řadu lidí znamená "starý" totéž co "téměř mrtvý." Jakmile tedy člověk získá dojem, že se stáří přiblížilo, může snadno propadnout depresi a bez rozmyslu se snažit dohnat všechno, co zameškal.

PŘEČTĚTE SI, JAK POZNÁTE, ŽE NA VÁS ÚTOČÍ KRIZE STŘEDNÍHO VĚKU

"Z mých zkušeností jsou krizí středního věku méně ohroženi aktivní lidé, kteří přistupují k životu s optimismem, mají koníčka, jemuž se věnují, a funkční mezilidské vztahy. Riziko potom zvyšují zdravotní problémy, pasivní přístup nebo problémy ve vztazích. Velmi rizikovým faktorem je úmrtí rodičů nebo vrstevníků, kdy na člověka dolehne vlastní smrtelnost," vysvětluje psycholožka Marcela Vojířová.

Dejte pocitu nespokojenosti reálné kontury

Chcete-li se s krizí středního věku popasovat vítězně, pokuste se v první řadě udělat důkladnou analýzu současného stavu. Jste se svým životem nespokojeni a toužíte po změně? Potom byste měli být schopni definovat, co přesně a proč vám vadí. Pokuste se převést i neurčitý pocit nespokojenosti v jasně definované body a napište je na papír.

Zkuste krizi středního věku přelstít tím, že se začnete věnovat koníčku, na který jste neměli čas

V druhém kroku si ujasněte důvody, proč tato situace nastala a trvá. Pokud vás například ničí nefunkční vztah s manželkou, zeptejte se sami sebe, proč trváte na jeho pokračování. Možná si uvědomíte, že váš argument, že spolu zůstáváte kvůli dětem, už dávno neplatí. Nebo si naopak připomenete, že vaše důvody pro setrvání v něm jsou natolik silné a závažné, že musíte najít jiné řešení než ukončení vztahu.

Ujasněte si priority a připomeňte si pozitiva

"Důležité je stanovení si priorit a plánů do budoucna," radí psycholožka. "Člověk by měl být schopný oprostit se od představ a plánů, které měl ve dvaceti, a stanovit si nové, realistické cíle, jichž může dosáhnout.

Pokud jste si ve dvaceti předsevzali, že do padesáti budete milionářem, a v pětačtyřiceti berete dvacet tisíc hrubého, je zřejmé, že budete muset své plány přehodnotit. Trvání na nerealistických vizích vede jen k prohloubení zklamání, k pocitu osobního selhání a deprese. A naopak, splnění i malých předsevzetí dodává člověku sebevědomí a energii."

Soustředit se je třeba na pozitivní aspekty života. Sedněte si opět s listem papíru a napište na něj věci, které se vám v životě povedly a na něž jste hrdí. Nemusí jít o zcela zásadní a světoborné události. Pokud jste hrdí na to, jak pěkně jste před lety udělali podezdívku plotu, klidně to na svůj seznam napište.

Nebojte se změny

Do seznamu zahrňte i věci, které vám na současném stavu vyhovují, například to, že máte víc času, klid od dětí a podobně. Nejspíš zjistíte, že na tom nejste zdaleka tak zle a že střední věk má také řadu výhod.

"Velmi pomáhá, pokud si člověk najde nového koníčka, začne se stýkat s novými lidmi, zkrátka pustí do svého života změnu," radí psycholožka.

Nikdo po vás nechce, abyste vymetali diskotéky s náctiletými, ale zkuste se zaměřit na věci, které vás vždy zajímaly a na něž jste neměli dostatek času nebo peněz. Zapište se kurzů, začněte navštěvovat večerní školu, zásobte se novými podněty, které odvedou vaši pozornost od kornatějících tepen.

Autor:Nejčtenější

Není nad to, chodit nahá po bytě, říká MOgirl Karolína

„Jsem usměvavá, infantilní, střelená, vtipná a hodná,“ říká MOgirl Karolína.

Láká ji nebezpečí a přiznává, že umí být střelená a infantilní. A ničeho ze svého života nelituje. „Řídím se mottem, že...

Experimenty na lidech: americký stát potají plošně šířil bakterie

Jezdily rychle a hlavně po celé zemi. Autobusy Greyhound proto armáda využila k...

Infikoval vlastní obyvatele bakteriemi a viry, které ničily zdraví a dokonce zabíjely. Potají. Po dlouhých dvacet let...Orgasmus, pro který nehnete prstem. Internetem se šíří erotická hypnóza

Stačí se soustředit, nabádají erotické hypnotizérky.

Má to být bezdotykové sebeuspokojení. Prosté fyzických stimulů, cesta k orgasmu při něm vede čistě skrze mysl. Podle...

Hnědé kobylky: jak dobře si malí a hlavně velcí nacisté žili z cizího

A tohle je také naše. Nacisté jako Adolf Hitler a Hermann Göring nejen...

Špičky nacistického režimu si za veřejné peníze stavěly soukromé rezidence, důstojníci SS si jen tak přivlastňovali...

Nejlepší pivní destinace zahrnují USA, Čínu i Brazílii. Česko schází

Tupláky, hluboké dekolty, Octoberfest? Zapomeňte, pivní kultura se změnila....

Virginie na prvním místě a kromě ní další americká města, mimo nich už jen čínský Peking, jihokorejský Soul a brazilské...

Další z rubriky

Nejlepší pivní destinace zahrnují USA, Čínu i Brazílii. Česko schází

Tupláky, hluboké dekolty, Octoberfest? Zapomeňte, pivní kultura se změnila....

Virginie na prvním místě a kromě ní další americká města, mimo nich už jen čínský Peking, jihokorejský Soul a brazilské...

Čech prodal Eiffelovu věž. Viktor Lustig inovoval klasický podvodný trik

„Nejslizčí fixlař, který kdy žil.“ Tak popsali tajní agenti českého podvodníka...

Na začátku se králík v pytli měnil v kočku, později se prodávaly falešné zlaté cihly nebo housle od Stradivariho. Onen...

Pokud je pro vás jazz příliš, možná máte moc testosteronu, říká studie

Neoslovil vás například jazzman Lionel Hampton? Možná za to mohou hormony.

Pro někoho rajská hudba, plná fantazie, pro jiného chaos a cesta do deprese. Naše vnímání hudby, jako je jazz,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz