Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Těsně před Drásalem: Radka má za sebou soustředění a kontrolní testy

  14:00aktualizováno  14:00
Do finále směřuje tréninkové úsilí čtenářky Radky Haasové z Blanska, která v konkurzu pořádaném pojišťovnou Kooperativa a iDNES.cz vyhrála možnost připravovat se pod odborným dohledem a s profesionálním závodním kolem na sobotní stopatnáctikilometrový cyklomaraton Drásal. Radka byla na soustředění, kontrolních zátěžových testech a o víkendu vyhrála bronz.

Radka není žádná květinka. | foto: Miloš Lubas

Radka Haasová má za sebou závěrečné zátěžové testy ve sportovních laboratořích, absolvovala dvoudenní intenzivní soustředění s Radimem Kořínkem v Jeseníkách a o víkendu těsně před Drásalem vyhrála bronz na Mistrovství České republiky extrémních závodů štafet. Radim ji totiž doporučil jako bikerku místo své svěřenkyně Denisy Stodůlkové do ženského týmu na Adrenalin Cupu v Ostravici.

2 800 kilometrů za tři měsíce

Deset dní před Drásalem Radka Haasová podruhé navštívila pražské vědecké servisní pracoviště vrcholového sportu CASRI v Dejvicích, které se pod vedením MUDr. Karla Martinka stará především o vrcholové sportovce a reprezentanty. Více na www.cyklotrenink.com a www.casri.cz.

Fotogalerie

Jak červnové kontrolní testy v laboratoři zátěžové diagnostiky dopadly?

"Radka najela od 14. dubna do konce června přes 2 800 kilometrů, což je na ženu, která má rodinu a chodí do práce, velmi slušný objem. Jsem s jejím tréninkem velmi spokojený, odvedla opravdu dobrou práci," chválí Radku lékař Martinek, který od dubna dohlížel spolu s Radimem Kořínkem na přípravu Radky Haasové. Přesně jí rozepsal, v jakém tepovém pásmu se má pohybovat a jaké objemy na kole najezdit. "Pokud nedojde těsně před závodem k zásadnímu zdravotnímu oslabení, Radka zvládne cyklomaraton Drásal se ctí."

Kontrolní test totiž jednoznačně ukázal, že se za dva měsíce zlepšila ve všech sledovaných ukazatelích. (Srovnejte s počátkem přípravy zde)

"Nejenže prohloubila vytrvalostní parametry, s nimiž souvisí schopnost udržet potřebný aerobní výkon po co nejdelší dobu, ale Radka rozvinula i své fyzické předpoklady, které byly už v dubnu velmi slušné," vysvětluje Martinek.

Radka musí na zimu přibrat, aby nezmrzla

V průběhu celého testu se Radka pohybovala o 10-15 tepů níže než v dubnu a po většinu času měla mnohem nižší hladinu kyseliny mléčné, což znamená, že dokáže efektivněji získávat z těla energii. A to je základní kámen pro zvládnutí dlouhých maratonů.

Radka na zátěžových testech před cyklomaratonem

Radka na zátěžových testech před cyklomaratonem

"Radčin předepsaný trénink probíhal v odpovídajících intenzitách, které nárůst výkonnosti vyžadoval," hodnotí lékař. "Díky tomu jsme se při výkonnostních testech v laboratořích dostali o dvacet wattů výš než v dubnu, přičemž tep se vyšplhal při maximálním výkonu až na 179 tepů."

Radka také o kilo zhubla a srazila podkožní tuky z devíti na šest procent, což je dokonce horní hranice pro profesionální cyklisty. (Pro cyklisty muže, nikoliv cyklistky.) Na zimu by proto měla zase trochu nabrat, aby jí bez dostatečného tukového obalu nebylo chladno.

A jaké jsou lékařovy instrukce do závodu?

"Pro Radku bude zásadně důležité, aby na začátku maratonu nepřepálila tempo, protože nikdy takhle dlouhý maraton nejela. Většina závodů proběhla do tří hodin. Drásal je dvakrát delší, a proto si Radka bude muset velmi uvážlivě rozložit síly," radí Martinek.

Třetí na adrenalinovém šampionátu

Že si Radka poradit umí, dokázala minulý víkend v Beskydech. Organizátorům Adrenalin Cupu, zařazenému mezi sedm nejextrémnějších závodů na světě, Radku doporučil Radim Kořínek místo své svěřenkyně Denisy Stodůlkové, která startovala na jiném maratonu.

Radce při testech měřili i množství podkožního tuku. Podařilo se jí srazit

Radce při testech měřili i množství podkožního tuku. Podařilo se jí srazit hodnotu z devíti procent na šest.

Radka vyrážela do štafetového závodu – představujícího postupně běh, paragliding, kolo a kajak – na svou cyklistickou trať dlouhou 34,5 km s převýšením 1 430 metrů. Při výšlapu na Lysou horu získala pro svůj tým v disciplíně MTB 3. místo v kategorii žen a nakonec její štafeta dosáhla na medailovou pozici také v celkovém výsledku.

"Byl to ten nejtěžší závod, který jsem kdy jela, zejména díky náročnému technickému sjezdu. Zjistila jsem, že mnohem raději jezdím do kopce než z kopce. Vůbec jsem netušila, do čeho mě Radim posílá, ale atmosféra byla fantastická, protože do Beskyd přijeli ti nejlepší sportovci ve svých disciplínách. Bylo pro mě ctí se mezi ně zařadit," líčila Radka v cíli Adrenalin Cupu.

Soustředění s profesionálem

Z Beskyd v sobotu večer Radka zamířila rovnou do Jeseníků. Ve Skorošicích u Žulové absolvovala dvoudenní soustředění pod vedením Radima Kořínka, jenž se právě vrátil s týmem Česká spořitelna MTB Specialized z Mistrovství světa v maratonu v tyrolském Kirchbergu.

Přestože po sobotním Adrenalin Cupu byla Radka trochu unavená a celou neděli pršelo, znovu se ukázala jako děvče do nepohody.

"Je učenlivá a má odvahu," pochvaloval si svěřenkyni Radim Kořínek, který se během soustředění zaměřil hlavně na techniku jízdy přes ostré kameny a náročný terén. "Všechno statečně zvládla, aniž by se nad překážkami pozastavila. Vyzkoušeli jsme sjezdy vápencovou drtí, projížděli jsme singl tracky s obrovskými balvany i dřevěné visuté chodníčky."

Rychlebské stezky vedou i po dřevěných lávkách.

Rychlebské stezky vedou i po dřevěných lávkách.

"Dva dny intenzivního ježdění s Radimem, to bylo to nejlepší z celé mé přípravy na bikemaratonce. Rychlebské stezky jsou pro bikery opravdu skvělou lokalitou pro trénink techniky. Snad nemůže existovat nic lepšího," radovala se Radka.

"Měla jsem před velkými šutry dosud velký respekt, protože jakmile se přejezd nepodaří, člověk si může opravdu ublížit. Ale Radim mi vždycky předvedl, jak se mám k takové trati postavit. Přes balvany je totiž nutné přejet rychle. Jakmile se cyklista zasekne, donutí ho to vyskočit z pedálů. Takže člověk to musí mít v hlavě. Je to o psychice, tedy o překonání strachu z rychlosti. Tam, kde se mi stezku nepovedlo hned správně projet, Radim mě vždycky poslal zpátky a zkoušela jsem to znovu a znovu, až se to podařilo."

V pondělí, kdy už zase svítilo slunce, šlapali 90 kilometrů na silničním kole přes Vidnavu, Zlaté hory, Rejvíz a zpět do Jeseníků.

"Radka bude v pohodě," říká Radim Kořínek. "Opravdu se těším, jak si spolu v sobotu 6. července Drásala užijeme."Nejčtenější

Poklad! Zlato a stříbro z vraku musel Alex Storm osm měsíců tajit

Alex Storm, hledač pokladů z potopených lodí

Tisíce zlatých a stříbrných mincí vynášeli z oceánského dna dvacet dní. Byl to poklad jako z pohádky. Následujících osm...

Chci karavan a zběsilé jízdy po světě, říká MOgirl Dreya

Jsem sarkastická a tvrdohlavá, říká MOgirl Dreya.

Sarkastická, tolerantní a empatická, ale též tvrdohlavá a zbrklá. Tak se vidí MOgirl Dreya.VIDEO: Lukáš ze sebe dělá Bílou i Vondráčkovou. Podoba je neskutečná

Lukáš ze sebe umí udělat dokonalou Lucii Bílou. I její pohyby a grimasy má...

Už skoro čtvrt století se živí jako travesti umělec. Téměř denně vystupuje po celém Česku a proměňuje se ve známé...

Stelete si postel? Máte víc sexu i přátel, tvrdí výzkum

Naše ranní ložnicové návyky o nás prozradí víc, než myslíme, tvrdí studie.

Jako by ostrým řezem dělil společnost na dvě opravdu odlišné skupiny. Jako by to nebyl jen pouhý ranní návyk. S tím,...

Siláci tahali kamion, zvedali auta. Českým mistrem se stal Jiří Tkadlčík

Je to jednoručka, ale jiná, než jakou znáte z fitka.

Má četné mezinárodní úspěchy, je legendou českých strongmanů, proto byl favoritem. Oprávněně. Jiří Tkadlčík první český...

Další z rubriky

VIDEO: Jak náročný je wakeboarding, otestovala naše redaktorka

Wakeboard můžete v čechách vyzkoušet už dvacet  let

Nejtěžší je překonat strach a uvolnit se. Při dvou trénincích týdně se dá jízda na wakeboardu naučit za jednu sezonu,...

Siláci tahali kamion, zvedali auta. Českým mistrem se stal Jiří Tkadlčík

Je to jednoručka, ale jiná, než jakou znáte z fitka.

Má četné mezinárodní úspěchy, je legendou českých strongmanů, proto byl favoritem. Oprávněně. Jiří Tkadlčík první český...

Neznámé sporty: Asijské hry nabízejí i extrémní nohejbal a honěnou

Rozhodně to není sport pro jemné duše.

Asijský nohejbal, při němž dokáže smečovat jen akrobat, hra na honěnou i lidový zápas kuraš jen pro největší siláky....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz