Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Homosexualita je přirozená. Farmářův deník starý 200 let hájí toleranci

Dává odpověď na otázku, co si mysleli o homosexualitě obyčejní lidé Anglie začátku 19. století. Překvapující odpověď. Považovali ji totiž za přirozenou. Deník yorkshirského farmáře z roku 1810 narušuje naše představy o „tradičních hodnotách“ i mínění venkovanů před úsvitem moderní doby.
Hloubavý komentátor. Matthew Tomlinson byl pozorovatelem všemožných politických...

Hloubavý komentátor. Matthew Tomlinson byl pozorovatelem všemožných politických , společenských i ekonomických momentů své doby. V roce 1810 se zamyslel nad přirozeností homosexuality. Nadmíru otevřeně | foto: Profimedia.cz

Úvahy farmáře Matthewa Tomlinsona, vdovce s průměrným příjmem, o homosexualitě byly přitom v jeho deníku objeveny dočista náhodou. Historik Eamonn O´Keeffe, který na ně narazil, totiž přijel do wakefieldské knihovny pátrat po stopách britské vojenské hudby v napoleonských dobách. Po ní nenašel v deníku, který v archivu muzea ležel, ani stopy. Jeho pisatel totiž opovrhoval vlasteneckou okázalostí, jak vysvětluje O´Keeffe v magazínu The Conversation.

Místo toho objevil pozoruhodné úvahy na téma homosexuality. Postřehy a myšlenky, které otřásají našimi představami o tom, co si tehdejší lid o vztazích osob téhož pohlaví myslel.

Kdyby Stvořitel nechtěl…

„Muselo by se považovat za vskutku zvláštní, kdyby měl Bůh všemohoucí stvořit bytost s takovou přirozeností, nebo s tak poškozenou přirozeností, a zároveň vyhlásil, že pokud bude ona bytost, kterou stvořil, následovat příkazy oné přirozenosti, která ji zformovala, měla by být potrestána smrtelným verdiktem,“ zapsal si 14. ledna roku 1810 tehdy pětačtyřicetiletý hospodář z farmy Dog House Farm v Lupset Hall jihozápadně od Walefieldu.

K úvahám na téma homosexuality ho dovedla skandální zpráva, která prosvištěla Anglií v prosinci předchozího roku. Čtenářstvo informovala o popravě lodního lékaře z královského plavidla Jamaica Jamese Nehemiaha Taylora za to, že měl sexuální styk se členem posádky. Kromě strašení drakonickým trestem se tehdejší tisk šokovaně rozhořčoval nad nedostatkem lítosti na odsouzencově straně. A to ačkoli ho noviny líčily jako muže skvělého vzdělání a silného charakteru, sečtělého a vybraného chování.

Kaplanovi totiž lékař sdělil, že homosexuální praxe je rozšířenější, než si duchovní myslí. Že se s ní setkal v Londýně, ve Francii, ve Středomoří, kde není trestána jako zločin. A že nemá za to, že by se dopustil jakéhokoli přečinu. Zdůraznil, že má právo si se sebou dělat, co mu přináší potěšení.

Kauza Anglií rezonovala a dovedla k úvahám i wakefieldského farmáře. Ostatně, byl náruživým komentátorem politického i společenského dění. Zatímco jeho postřehy o homosexualitě pozornosti historiků dodnes unikaly, odborníci vděčně zaznamenali například jeho kritiku zkorumpovaných yorkshirských voleb v roce 1807 nebo jeho popisy ludditských bouří. Někdejší metodista a ekumenický křesťan Tomlinson psal podle O´Keeffeho o politických i ekonomických záležitostech, ale i o nadčasových otázkách lásky, víry, smrti.

Mínění muže z lidu

Jeho rozvahy o homosexualitě jsou pozoruhodné z mnoha důvodů. Ačkoli jdou proti dobovému, represivnímu přístupu a nebyly určeny veřejnému čtení, je zřejmé, že nejsou jen jeho, že odrážejí diskuze s jeho přáteli. Svědčí o tom například jeho slova: „Zdá se mi paradoxní, aby muži, kteří jsou váženými muži, byli takto souzeni toliko pro svou vášeň. Zejména pokud je to v jejich povaze už od dětství (jak jsem o tom informován).“

Stonewallské nepokoje: noc, kdy gayové a lesby vytáhli do boje

Historici i aktivisté se shodují, že bez atmosféry šedesátých let, levicového

Byl to fantaskní pohled. Stovky extravagantních transvestitů, homosexuálů a lesbiček i dětí ulice zasypávaly policii lahvemi a kameny a zpívaly. Nepokoje v newyorské čtvrti Greenwich Village se zapsaly do dějin hnutí gayů a lesbiček tučným písmem. Osmadvacátého června od nich uplynulo přesně 42 let.

To, o čem tisk psal v souvislosti s případem nebohého lékaře jako o „nepřirozeném“ aktu, podle venkovana „nepřirozené“ nebylo. Jak by ostatně mohlo být, když za onou vášní, náklonností a jednáním stojí Stvořitel? Trestat za to vlastně znamená obviňovat z nekalosti samotného Boha, dovozoval Tomlinson.

Kromě toho historiky fascinuje, že dějiny vydaly hlas prostého muže, obvykle po sobě totiž zanechají pouze psaná mínění bohatých a vzdělaných tříd. „Zarážející je, že to je obyčejný člověk. Není členem bohémských kruhů nebo intelektuál,“ zdůrazňuje O´Keeffe. A odkázat může například na filozofa Jeremy Benthama, který o homosexualitě rozsáhle psal, ovšem pouze v rukopisech vydaných až v moderní době, a podle něhož nebyl žádný důvod ji trestat.

Jenže zatímco v aristokratických nebo v radikálních filozofických kruzích bylo tolerantní přijetí homosexuality v soukromí možné, doteď měli historici za to, že venkov byl ve svých postojích mnohem zpátečničtější. Hrubší. Že tradicí byla surová netolerance, nepřemýšlivost.

Tomlinsonovy úvahy onen pohled mění. Otevřený, liberální postoj v deníku formuluje prostý venkovan. Autor, jehož myšlenky formoval venkov, debaty s okolím, jehož mínění podle historiků, kteří jeho deníky studují, hltal. „Ukazuje to, že názory lidu nebyly v minulosti tak monolitické, jak bychom si mohli myslet,“ poznamenává O´Keeffe. „I když to byly časy perzekuce a netolerance směrem ke vztahům osob téhož pohlaví, je tu obyčejný člověk, který plave proti proudu, čte, co se píše v novinách, a ona tvrzení zpochybňuje.“

Ještě jednu věc přitom unikátní deník odhaluje. Venkovský svět počátku devatenáctého století byl méně uzavřený, než bychom se mohli domnívat. Jeho obyvatelé nežili omezený život, ohraničený kopci a lesy za svými poli. Z Tomlinsonových zápisků vyplývá, že četli knihy i noviny, hltali zprávy o revolucích v Evropě i povstáních a nepokojích v Anglii. A formulovali vlastní názory.

Komplikovanější historie, než se zdálo

Americký autor Rictor Norton, který se zabývá dějinami homosexuality, poté připomíná, že se dochovaly i jiné hlasy, které šly proti proudu veřejného mínění. „Nemůžu si se svým tělem dělat, co chci?“ protestoval prý například v roce 1718 jistý John Bowes, když jej zadržel noční hlídač v Coventských zahradách při pohlavním aktu s jiným mužem. Podobně v roce 1726 namítal při obvinění ze sodomie William Brown: „Mám za to, že dělat si se svým tělem potěšení není žádný zločin.“

Tomlinsonovy úvahy podle O´Keeffeho to, co si myslíme o hodnotách a mínění obyvatel předviktoriánské Anglie, jak obohacuje, tak komplikuje. Rozporuplnost dobových úvah dokumentuje i sám autor deníku.

Tolerance homosexuality se podle Tomlinsona vztahovala pouze na homosexualitu přirozenou. Pokud by se někdo homosexuálního jednání dopouštěl „na základě vlastní volby“, poté si zasluhoval trest i podle hloubavého venkovana. To proto, že by se stavěl proti Boží vůli. A jaký trest? Hrdelní shledal Tomlinson jako přespříliš přísný. Kastrace se mu jevila jako přiměřenější.

Oxfordská univerzita ve své zprávě o fascinujících Tomlinsonových úvahách připomíná, že trest smrti za „sodomii“ byl zrušený v roce 1861, aby byly ony akty trestány minimálně desetiletým vězením. V roce 1885 se represe přitvrdila, protože zákon začal perzekuovat i homosexuální akty spáchané v soukromí, na velmi vágní předpis v roce 1895 doplatil například Oscar Wilde. Naproti tomu lesbický sex zákon nikdy netrestal, ačkoli o tom parlament v roce 1921 debatoval.

V roce 1967 stát částečně zlegalizoval sexuální akty muže s mužem, pokud se odehrály v soukromí a pokud byli dotyční starší jednadvaceti let. „Bitva za sexuální rovnost však nebyla zdaleka vyhrána,“ uvádí server Britské knihovny a poukazuje například na tažení „proti propagaci homosexuality“ premiérky Margaret Thatcherové.

Autoři:
  • Nejčtenější

Proč říkáme OK. Na začátku byl před 185 lety novinový žert, co se splašil

9. dubna 2024

Jako by tu s námi byl odjakživa. Krátký, sdělný, srozumitelný napříč generacemi i kontinenty. Jenže...

Vyvrcholení ženy neočekávají. Studie zkoumala příčiny orgasmické nerovnosti

15. dubna 2024

Nemůže za to jen technika, ani pouze přehlíživost, sobeckost některých pánů. Problém orgasmické...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Občas se najde hlupák, který cizincům radí, aby mluvili hezky česky, říká etnolog

15. dubna 2024

Premium Etnolog Leoš Šatava přes půl století putuje za nejrůznějšími etniky, regionálními skupinami a...

Prodloužené lebky, pilované zuby. Vikingům sloužily modifikace i jako znamení

14. dubna 2024

Dokazovaly absolvování iniciačních rituálů, ale sloužily i jako tajná poznávací znamení, která...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Hrál v pornu, utkal se s triádou. Jackie Chan slaví sedmdesát

13. dubna 2024

V dětství prodělal nejpřísnější výuku ve škole čínské opery, poté se objevil v pornu, nato měl...

Bestie z And. Pedro López zneužil, mučil a zavraždil více než sto nezletilých dívek

16. dubna 2024

Premium Po hrůzné noci zabíjel schválně tak, aby s příchodem nového dne zanikla u obětí poslední naděje....

Občas se najde hlupák, který cizincům radí, aby mluvili hezky česky, říká etnolog

15. dubna 2024

Premium Etnolog Leoš Šatava přes půl století putuje za nejrůznějšími etniky, regionálními skupinami a...

Znáte shilajit? V Himalájích je brán jako elixír síly a vitality

15. dubna 2024

Advertorial Shilajit, mumio, horská pryskyřice, slzy hor. Názvů pro shilajit existuje celá řada. V Asii je tato...

Vyvrcholení ženy neočekávají. Studie zkoumala příčiny orgasmické nerovnosti

15. dubna 2024

Nemůže za to jen technika, ani pouze přehlíživost, sobeckost některých pánů. Problém orgasmické...

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...

Čechy poznám podle outdoorové módy. Nosí ji bohužel i ženy, říká Kerekes

Vica Kerekes (43) si postěžovala na to, že Češi nosí outdoorové oblečení často i na místa, která k tomu nejsou vhodná...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Roman Šebrle ukázal novou lásku, s kolegyní z práce vyrazili do Málagy

Roman Šebrle (49) je po čase opět šťastně zadaný. Jeho partnerka se na Instagramu pochlubila společnou fotkou z...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...