Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Deprese u mužů: jak poznáte, že máte problém

aktualizováno 
Předsudky předpokládají, že pocity smutku a úzkosti se neslučují s mužností, deprese však není vyhrazena pouze ženám. U mužů se projevuje ztrátou soustředění, poruchami spánku, ale též agresí a rizikovým chováním, jako je konzumace alkoholu či promiskuita.

I když si to společnost ani páni samotní nepřipouštějí, s depresí válčí i muži. | foto: Profimedia.cz

I když dosavadní lékařské statistiky tvrdily, že se deprese objevuje dvakrát častěji u žen než u mužů, začínají se odborníci přiklánět k tomu, že je to způsobeno hlavně tím, že ženy s depresí vyhledávají výrazně častěji než muži odbornou pomoc. Průběh deprese mezi muži a ženami se navíc může značně lišit (například zatímco u žen se první depresivní příznaky objevují nejčastěji mezi dvacátým a třicátým rokem, u mužů je to nejčastěji až po čtyřicítce), takže depresivní poruchy u mužů zůstávají často nediagnostikovány.

Depresivní heterosexuálové

Podle výzkumu, který provedli vědci z univerzity ve Westminsteru, muži dvakrát častěji než ženy ignorují příznaky deprese a celkově mají tendenci toto onemocnění podceňovat. A to nejen u sebe, ale i u jiných mužů. Deprese a muži se zkrátka v obecném mínění neslučují.

Zajímavé je i poznání, k němuž dospěl výzkum z letošního ledna. Podle jeho autorů jsou depresí ohroženi mnohem víc muži s heterosexuální orientací než homosexuálové. Ti nejenže jí trpí výrazně méně často, ale také se potýkají s menším množstvím obecných psychických problémů než heterosexuálové. Autoři výzkumu se domnívají, že je tomu tak proto, že homosexuální muži jsou komunikativnější a častěji se svým okolím diskutují o svých vztazích a emocích, čímž uvolňují psychické napětí a stres. Navíc mají také zdravější životní styl než heterosexuálně orientovaní muži.

Smutek i agresivita

Podle odborníků tkví problém s depresí u mužů hlavně v tom, že společnost považuje diskusi o mužských emočních problémech za nedůstojnou ("Muži jsou přece silní a neohrožení a smutek, úzkosti nebo melancholie se k nim nehodí.") a tělesné symptomy deprese zase nejsou příliš známé. Tudíž jen málokoho napadne, že člověk, který si stěžuje na to, že je neustále unavený a nemůže spát, možná vlastně trpí depresí.

Některé depresivní příznaky jsou stejné u mužů i u žen. Patří k nim především ty notoricky známé, jako je pocit smutku, osamění nebo úzkosti. K tomu se přidává pocit permanentní únavy a problémy se spánkem. Pokud vás deprese postihne, nejspíš pro vás bude záhadou, proč vás vlastně kdy bavily jiné věci než ležení v posteli. V rámci tohoto onemocnění totiž ztratíte zájem o jakékoli koníčky a aktivity, které vás doposud těšily. Budete mít potíže se soustředěním, budete trpět bolestmi hlavy a často se přidá i ztráta chuti k jídlu nebo naopak přejídání.

K tomu přistupují příznaky, které jsou typické zejména pro depresivní muže. Podle odborníků se muži v depresi často uchylují k intenzivní konzumaci alkoholu nebo zneužívání drog. Depresivní poruchy u mužů často ovlivňují i sexuální touhu a jsou příčinou poklesu libida. Specifické je pro muže v depresi též rizikové chování, jako jsou například adrenalinové sporty, hazard nebo promiskuitní jednání. Zatímco u žen se deprese víc projevuje sklíčeností, u mužů na sebe bere často podobu podrážděnosti a agresivního a nepřátelského chování.

Deprese není neškodná špatná nálada, která za čas sama od sebe přejde. Je to vážné onemocnění, která vám převrátí život vzhůru nohama a může mít velmi závažné následky. Muži páchají sebevraždu čtyřikrát častěji než ženy (a také jsou, vzhledem k volbě prostředků, úspěšnější v jejím dokončení). Včasné rozpoznání deprese a vyhledání odborné pomoci vám může zachránit život.

Autor:


Nejčtenější

Vyšehradští jezdci: sígři, kteří v padesátých letech děsili Prahu

„Páskovská“ móda Vyšehradských jezdců zahrnovala speciální účes „eman“. Nosil...

Královští vyšehradští jezdci. Skupina sígrů, která se v padesátých letech stala legendou. Frajírci, rebelové, rváči....

VIDEO: Moje sexuální robotka mi bude partnerkou, říká Američan

Toto je Harmony. Sexuální robotka, ale „nejživější“ ze všech.

Před deseti lety se rozvedl a nelituje. Tím spíš, že má novou přítelkyni. Jmenuje se Harmony. Není živá, ale jako by...Lidé neumějí využívat svou sexuální energii, říká MOgirl Klára

„Jsem hrdá na to, že jsem se vydala vlastní cestou a že žiji život podle sebe,“...

Většina lidí neví, co vše jim může dát sexuální energie, a neumějí s ní pracovat, říká MOgirl Klára. Snaží se to proto...

VIDEO: Foglar ze mě udělal pořádného kluka, řekl Jindra Hojer v Rozstřelu

Chemik Ing. Jindřich Hojer, CSc. inspiroval spisovatele Jaroslava Foglara k...

Šanci vstoupit do příběhů Rychlých šípů považuje za vyznamenání. A velmi si cení zážitků i etiky, kterou mu dal oddíl...

Věčně namol: alkohol byl britským námořníkům věrným druhem

Hladinku je třeba udržovat. Námořníci čekají na svůj příděl na lodi HMS HMS...

Tlumil nudu všedních dnů, ale i strach před bitvou. A britské vojenské námořnictvo, stejně jako armády jiných zemí,...

Další z rubriky

Věčně namol: alkohol byl britským námořníkům věrným druhem

Hladinku je třeba udržovat. Námořníci čekají na svůj příděl na lodi HMS HMS...

Tlumil nudu všedních dnů, ale i strach před bitvou. A britské vojenské námořnictvo, stejně jako armády jiných zemí,...

VIDEO: Foglar ze mě udělal pořádného kluka, řekl Jindra Hojer v Rozstřelu

Chemik Ing. Jindřich Hojer, CSc. inspiroval spisovatele Jaroslava Foglara k...

Šanci vstoupit do příběhů Rychlých šípů považuje za vyznamenání. A velmi si cení zážitků i etiky, kterou mu dal oddíl...

Extrémní gastronomie: rakfisk na vánoční tabuli vás složí zápachem

Zakysaná smetana, kroužky cibule, chléb. A hlavně rakfisk, nakládaná ryba plná...

Ryby hrají v severské kuchyni ústřední roli a norské vnitrozemské specialitě rakfisk tu dokonce přiřkli čestné místo na...

Najdete na iDNES.cz