Deprese u mužů: jak poznáte, že máte problém

aktualizováno 
Předsudky předpokládají, že pocity smutku a úzkosti se neslučují s mužností, deprese však není vyhrazena pouze ženám. U mužů se projevuje ztrátou soustředění, poruchami spánku, ale též agresí a rizikovým chováním, jako je konzumace alkoholu či promiskuita.

I když si to společnost ani páni samotní nepřipouštějí, s depresí válčí i muži. | foto: Profimedia.cz

I když dosavadní lékařské statistiky tvrdily, že se deprese objevuje dvakrát častěji u žen než u mužů, začínají se odborníci přiklánět k tomu, že je to způsobeno hlavně tím, že ženy s depresí vyhledávají výrazně častěji než muži odbornou pomoc. Průběh deprese mezi muži a ženami se navíc může značně lišit (například zatímco u žen se první depresivní příznaky objevují nejčastěji mezi dvacátým a třicátým rokem, u mužů je to nejčastěji až po čtyřicítce), takže depresivní poruchy u mužů zůstávají často nediagnostikovány.

Depresivní heterosexuálové

Podle výzkumu, který provedli vědci z univerzity ve Westminsteru, muži dvakrát častěji než ženy ignorují příznaky deprese a celkově mají tendenci toto onemocnění podceňovat. A to nejen u sebe, ale i u jiných mužů. Deprese a muži se zkrátka v obecném mínění neslučují.

Zajímavé je i poznání, k němuž dospěl výzkum z letošního ledna. Podle jeho autorů jsou depresí ohroženi mnohem víc muži s heterosexuální orientací než homosexuálové. Ti nejenže jí trpí výrazně méně často, ale také se potýkají s menším množstvím obecných psychických problémů než heterosexuálové. Autoři výzkumu se domnívají, že je tomu tak proto, že homosexuální muži jsou komunikativnější a častěji se svým okolím diskutují o svých vztazích a emocích, čímž uvolňují psychické napětí a stres. Navíc mají také zdravější životní styl než heterosexuálně orientovaní muži.

Smutek i agresivita

Podle odborníků tkví problém s depresí u mužů hlavně v tom, že společnost považuje diskusi o mužských emočních problémech za nedůstojnou ("Muži jsou přece silní a neohrožení a smutek, úzkosti nebo melancholie se k nim nehodí.") a tělesné symptomy deprese zase nejsou příliš známé. Tudíž jen málokoho napadne, že člověk, který si stěžuje na to, že je neustále unavený a nemůže spát, možná vlastně trpí depresí.

Některé depresivní příznaky jsou stejné u mužů i u žen. Patří k nim především ty notoricky známé, jako je pocit smutku, osamění nebo úzkosti. K tomu se přidává pocit permanentní únavy a problémy se spánkem. Pokud vás deprese postihne, nejspíš pro vás bude záhadou, proč vás vlastně kdy bavily jiné věci než ležení v posteli. V rámci tohoto onemocnění totiž ztratíte zájem o jakékoli koníčky a aktivity, které vás doposud těšily. Budete mít potíže se soustředěním, budete trpět bolestmi hlavy a často se přidá i ztráta chuti k jídlu nebo naopak přejídání.

K tomu přistupují příznaky, které jsou typické zejména pro depresivní muže. Podle odborníků se muži v depresi často uchylují k intenzivní konzumaci alkoholu nebo zneužívání drog. Depresivní poruchy u mužů často ovlivňují i sexuální touhu a jsou příčinou poklesu libida. Specifické je pro muže v depresi též rizikové chování, jako jsou například adrenalinové sporty, hazard nebo promiskuitní jednání. Zatímco u žen se deprese víc projevuje sklíčeností, u mužů na sebe bere často podobu podrážděnosti a agresivního a nepřátelského chování.

Deprese není neškodná špatná nálada, která za čas sama od sebe přejde. Je to vážné onemocnění, která vám převrátí život vzhůru nohama a může mít velmi závažné následky. Muži páchají sebevraždu čtyřikrát častěji než ženy (a také jsou, vzhledem k volbě prostředků, úspěšnější v jejím dokončení). Včasné rozpoznání deprese a vyhledání odborné pomoci vám může zachránit život.

Autor:

Nejčtenější

Líbání, sexy esemesky: muži a ženy se neshodnou, kde začíná nevěra

Příliš důvěrné polibky na večírku s cizí ženou? Pro polovinu mužů to není...

Dopustit se opilého líbání s někým cizím na večírku. Z nudy flirtovat na seznamovací aplikaci. Dopřát si intimní...

VIDEO: Svůdná těla, intimní hračky. Prahu navštívil erotický veletrh

V Praze se konal další ročník Erotického veletrhu

Erotické pomůcky, spodní prádlo, ale též šperky, afrodiziaka, moderní aplikace, které spojují erotiku s technologií....

Niño sicario: fenomén dětských vrahů ovládá drogové kartely

Klučina s rukama od krve. Edgar Jimenez Lugo dělal pro kartel tu nejšpinavější...

Jsou mladí, vlastně ještě děti. Přesto už pracují v žoldu drogových kartelů. Nejen jako kurýři nebo pašeráci. Zabíjejí,...

Další ochutnávka z kalendáře Pirelli: dražte ho 19. prosince

Postava zosobněná topmodelkou Gigi Hadidovou čtenářům připomíná, že ne každý...

Je intimní, ale ne lacině. Oslavuje krásu žen, ale i sílu jejich osobností. Kalendář Pirelli pro rok 2019 vypráví čtyři...

Zkáza Franklinovy výpravy: mráz, beznaděj a kanibalismus

Někteří členové výpravy se rozhodli vydat pěšky na jih. Po prvních úmrtích se...

Měla to být výjimečná výprava plná objevů. Jenže britská Franklinova námořní expedice mířící do země arktického ledu...

Další z rubriky

Další ochutnávka z kalendáře Pirelli: dražte ho 19. prosince

Postava zosobněná topmodelkou Gigi Hadidovou čtenářům připomíná, že ne každý...

Je intimní, ale ne lacině. Oslavuje krásu žen, ale i sílu jejich osobností. Kalendář Pirelli pro rok 2019 vypráví čtyři...

OBRAZEM: Lovec a jeho dravec. Fotky lovců s orly jsou ikonické

Gigantické rozpětí křídel, mohutný zobák, silné spáry. Orel skalní je robustní,...

Gigantické rozpětí křídel, mohutný zobák, silné spáry. Orel skalní je robustní, výhružný predátor. V mongolských...

Kalendář Pirelli 2019 se představil. Ženy v něm odhalují své sny

Fotografie Laetitie Casta se Sergejem Poluninem jsou nabité intimitou, vášní. A...

Žijí svými touhami, ambicemi, vášněmi. Mají sny, pracují na jejich naplnění. Jsou individualitami. Fotograf Albert...

Najdete na iDNES.cz