Deprese u mužů: jak poznáte, že máte problém

aktualizováno 
Předsudky předpokládají, že pocity smutku a úzkosti se neslučují s mužností, deprese však není vyhrazena pouze ženám. U mužů se projevuje ztrátou soustředění, poruchami spánku, ale též agresí a rizikovým chováním, jako je konzumace alkoholu či promiskuita.

I když si to společnost ani páni samotní nepřipouštějí, s depresí válčí i muži. | foto: Profimedia.cz

I když dosavadní lékařské statistiky tvrdily, že se deprese objevuje dvakrát častěji u žen než u mužů, začínají se odborníci přiklánět k tomu, že je to způsobeno hlavně tím, že ženy s depresí vyhledávají výrazně častěji než muži odbornou pomoc. Průběh deprese mezi muži a ženami se navíc může značně lišit (například zatímco u žen se první depresivní příznaky objevují nejčastěji mezi dvacátým a třicátým rokem, u mužů je to nejčastěji až po čtyřicítce), takže depresivní poruchy u mužů zůstávají často nediagnostikovány.

Depresivní heterosexuálové

Podle výzkumu, který provedli vědci z univerzity ve Westminsteru, muži dvakrát častěji než ženy ignorují příznaky deprese a celkově mají tendenci toto onemocnění podceňovat. A to nejen u sebe, ale i u jiných mužů. Deprese a muži se zkrátka v obecném mínění neslučují.

Zajímavé je i poznání, k němuž dospěl výzkum z letošního ledna. Podle jeho autorů jsou depresí ohroženi mnohem víc muži s heterosexuální orientací než homosexuálové. Ti nejenže jí trpí výrazně méně často, ale také se potýkají s menším množstvím obecných psychických problémů než heterosexuálové. Autoři výzkumu se domnívají, že je tomu tak proto, že homosexuální muži jsou komunikativnější a častěji se svým okolím diskutují o svých vztazích a emocích, čímž uvolňují psychické napětí a stres. Navíc mají také zdravější životní styl než heterosexuálně orientovaní muži.

Smutek i agresivita

Podle odborníků tkví problém s depresí u mužů hlavně v tom, že společnost považuje diskusi o mužských emočních problémech za nedůstojnou ("Muži jsou přece silní a neohrožení a smutek, úzkosti nebo melancholie se k nim nehodí.") a tělesné symptomy deprese zase nejsou příliš známé. Tudíž jen málokoho napadne, že člověk, který si stěžuje na to, že je neustále unavený a nemůže spát, možná vlastně trpí depresí.

Některé depresivní příznaky jsou stejné u mužů i u žen. Patří k nim především ty notoricky známé, jako je pocit smutku, osamění nebo úzkosti. K tomu se přidává pocit permanentní únavy a problémy se spánkem. Pokud vás deprese postihne, nejspíš pro vás bude záhadou, proč vás vlastně kdy bavily jiné věci než ležení v posteli. V rámci tohoto onemocnění totiž ztratíte zájem o jakékoli koníčky a aktivity, které vás doposud těšily. Budete mít potíže se soustředěním, budete trpět bolestmi hlavy a často se přidá i ztráta chuti k jídlu nebo naopak přejídání.

K tomu přistupují příznaky, které jsou typické zejména pro depresivní muže. Podle odborníků se muži v depresi často uchylují k intenzivní konzumaci alkoholu nebo zneužívání drog. Depresivní poruchy u mužů často ovlivňují i sexuální touhu a jsou příčinou poklesu libida. Specifické je pro muže v depresi též rizikové chování, jako jsou například adrenalinové sporty, hazard nebo promiskuitní jednání. Zatímco u žen se deprese víc projevuje sklíčeností, u mužů na sebe bere často podobu podrážděnosti a agresivního a nepřátelského chování.

Deprese není neškodná špatná nálada, která za čas sama od sebe přejde. Je to vážné onemocnění, která vám převrátí život vzhůru nohama a může mít velmi závažné následky. Muži páchají sebevraždu čtyřikrát častěji než ženy (a také jsou, vzhledem k volbě prostředků, úspěšnější v jejím dokončení). Včasné rozpoznání deprese a vyhledání odborné pomoci vám může zachránit život.

Autor:


Nejčtenější

Sexuální jiskru do dlouhodobého vztahu dokáže vrátit každý, tvrdí studie

Akrobacie v posteli netřeba, sex v posteli dlouhodobého páru oživí společně...

Je to jednodušší, než jste mysleli. Rutinu ze sexuálního života nemusíte vyhánět na drahé dovolené uprostřed Karibiku,...

Každý je světec. Než ke mně přijde s kapavkou, říká dermatovenerolog

"Můj obor je vedle plastické korektivní dermatologie či kosmetologie popelkou...

Je to pohyb na tenkém ledu. Diagnóza pohlavně přenosné choroby je velmi intimní verdikt. I proto je většinou reakcí...Miluji kuře na paprice od mamky a pět knedlíků, říká MOgirl Lenka

Touhy, sny, plány mám, ale žiji současným dnem, říká MOgirl Lenka.

Podle vlastního soudu je neústupná, sebevědomá, energická. A nezastírá, že též tvrdohlavá a sarkastická. „Jsem taková,...

Udělat vibrátor nebo tramvaj je podobné, říká designérka Marešová

Anna Marešová získala za designovou kolekci erotických pomůcek pro ženy hlavní...

Její vibrátory byly oceňované a nepřehlédnutelné. Nemá však pocit, že by její práci přespříliš poznamenaly, že by...

VIDEO: V Brně vybírali i nejškaredější tetování, vyhrál rozpitý motýl

Soutěž o nejhorší tetování na Tattoo Grand Prix v Brně vyhrálo dílo, které má...

Zvířata z reálného světa i z říše fantazie, abstraktní obrazy s prvky kubismu nebo futurismu, ale také rozsáhlé malby....

Další z rubriky

Custom motorky nejsou módní doplněk, je to názor, říká jejich stavitel

Klienta nejprve vyzpovídám, říká stavitel custom motorek Viktor Říha.

Vezme se řadová sériová motorka a udělá se z ní originální stroj. Výrazný, jedinečný a k nepřehlédnutí. Říká se mu...

OBRAZEM: Tanečnice, kurtizána a špionka Mata Hari byla svůdná i naivní

Vznáší se nad ní aureola snad nejznámější špionky. Femme fatale, podmanivé ženy...

Vznáší se nad ní aureola snad nejznámější špionky. Femme fatale, podmanivé ženy bohyně. Jenže Mata Hari byla spíš...

Udělat vibrátor nebo tramvaj je podobné, říká designérka Marešová

Anna Marešová získala za designovou kolekci erotických pomůcek pro ženy hlavní...

Její vibrátory byly oceňované a nepřehlédnutelné. Nemá však pocit, že by její práci přespříliš poznamenaly, že by...Najdete na iDNES.cz