Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Deset důvodů, proč si ji nebrat

  9:00aktualizováno  9:00
Při pohledu na bílé šaty jí zvlhnou oči, zkouší si všechny možné prstýnky, nacvičuje podpis, a vůbec všechno nasvědčuje nebezpečně blízké přítomnosti svatby. Pokud se ale ve vašem vztahu vyskytne některý z následujících varovných signálů, je čas zařadit zpátečku, protože vám to zcela jistě klapat nebude.

Pozor, aby vás svatba nedoběhla. Jaké jsou varovné příznaky, které naznačí, že je lepší se jí vyhnout? | foto: Profimedia.cz

1. Nerovnováha investic

Vy se snažíte, jste aktivní, přicházíte neustále s nějakými novými podněty, projevujete jí své city a ona se chová jako ledová královna. V závislosti na stupni vašich masochistických sklonů vás to možná bude chvíli bavit, ale zcela určitě s tím nevydržíte celý život.

"Základem funkčního dlouhodobého vztahu jsou vyrovnané investice obou partnerů," říká psycholožka Marcela Vojířová. "Ať už se jedná o citové vklady, emoční vazbu nebo třeba míru aktivity. Vztah, kde jeden z partnerů výrazně víc dává, než bere, je dlouhodobě neudržitelný."

2. Časté hádky

Italská domácnost je pro vás možná synonymem vášně, ale pokud ve vaší domácnosti neustále sviští vzduchem talíře, nelze očekávat, že by se to v následujících letech nějak výrazně změnilo.

"Partnerství bez hádek je stejně patologické jako vztah, kde se partneři hádají pro změnu neustále," říká psycholožka. "Neschopnost vyřešit problém bez zvyšování hlasu je především znakem komunikačního problému, nikoli vášnivého vztahu."

3. Neustálá žárlivost

Jakmile si objednáte u servírky, následuje několikahodinové mlčení, nebo dokonce hysterická scéna? Vyžaduje po vás, abyste po ulici procházel se skloněnou hlavou a neustále vám lustruje oblečení, jestli neobjeví cizí vlasy?

Máte všechny důvody předpokládat, že po svatbě to bude ještě horší.

4. Sebevražedné sklony

Už vás několikrát napadlo, že váš vztah je trápením všech zúčastněných, jenomže kdykoli se pokusíte odejít, bere do rukou demonstrativně žiletky a začne prohledávat domácí lékárničku?

Pokud s ní zůstáváte jen proto, že ji nechcete mít na svědomí, kdyby si snad doopravdy něco udělala, dláždíte si nejkratší cestu do pekla. Ona totiž moc dobře ví, jak na vás její hrozby působí, a není jediný důvod, aby je přestala používat, dokud jsou účinné.

5. Neváží si vás

Už vám vyčetla úplně všechno včetně způsobu, jakým dýcháte? Neustále vás shazuje, má směrem k vám sarkastické poznámky a ani si nepamatujete, kdy vás za něco pochválila naposledy nebo vám nedejbůh složila kompliment?

De předem prohrané bitvy není dobré se nechat vehnat. Na jaké varovné příznaky byste si měli dát pozor?

Vezměte si ji a dáte jí do ruky další, mnohem účinnější zbraň. "Vztahoví psychologové tvrdí, že vztah je funkční pouze tehdy, pokud si partneři jeden druhého dokážou vážit a respektují se," říká Marcela Vojířová. "Jakmile se respekt a úcta vytratí, umírá i vztah."

6. Nevážíte si jí

Leze vám na nervy od okamžiku, kdy otevře ráno oči, nemůžete poslouchat její nekonečné žvatlání a myslíte si, že by se sebou měla fakt něco udělat?

Potom není jediný důvod, proč by to něco měla být svatba s vámi.

7. Neomlouvá se

Jakmile se jí pokusíte něco vytknout (lhostejno jakým způsobem a jakým tónem to uděláte), následuje tichá domácnost nebo emočně vypjatá scéna?

Pokud jde o neustále se opakující chování, chyba není ve vás, ale v její hlavě.

"Jednou z charakteristik vyzrálého dospělého člověka je schopnost přijmout kritiku a případně se za své chyby omluvit," konstatuje psycholožka. Jestliže není schopná shodnout se na tak elementárních věcech ani s vámi, jak je potom chcete řešit spolu s dětmi?

8. Hypochondrie, alkohol, drogy

Je celkem jedno, kterého z těchto tří černých Petrů jste si vytáhl, ale každý z nich je naprosto neslučitelný s dlouhodobým partnerským vztahem.

"Mnoho partnerů a partnerek jde do vztahu s alkoholikem, alkoholičkou, narkomanem či narkomankou s tím, že ho či ji změní. Opak je pravdou, většinu z nich problematický partner stáhne s sebou," říká psycholožka.

Pozor, aby vás svatba nedoběhla: jaké jsou varovné příznaky, které napoví, že je lepší vycouvat?

To samé platí i pro hypochondričku. Pokud chcete neustále objíždět doktory a poslouchat nářky na vymyšlenou nemoc, je vám přáno, ale nepočítejte s tím, že se postupem času něco změní.

9. Finanční problémy

Má prostě smůlu. V každé práci, do které nastoupí, se najde nějaký blbec, kvůli kterému je absolutně vyloučené, aby tam vydržela déle než tři měsíce. V mezičase, který tráví doma, se však také nepřetrhne, protože je zkrátka vyčerpaná a energii musí dobíjet u venezuelských telenovel.

Podobná zdrženlivost se však u ní neprojevuje v utrácení a hospodaření s penězi vůbec. Možná vám to připadá materiální, ale pokud není schopna sama vydělat žádné peníze, neumí s nimi ani hospodařit a do domácnosti nepřispívá vůbec ničím, není jediný důvod dělat jí sponzora s oddacím listem.

10. Vaše intuice

Máte takový nejasný pocit, že něco není v pořádku, ale zatím ještě nedokážete určit, co to přesně je?

"Ačkoli nejde o odůvodnitelný argument, ze své praxe mám zkušenost, že intuice je velmi dobrým vztahovým rádcem," říká psycholožka Marcela Vojířová.

"Vaše psychika vás většinou hned na začátku vztahu upozorní, že něco není v pořádku, ačkoli na vědomé úrovni tyto signály ještě nejste schopni zaznamenat. Velmi často se však tyto zasuté problémy objeví postupem času a vy zjistíte, že se s nimi u partnerky skutečně nejste schopni dlouhodobě vyrovnat."

Autoři:Nejčtenější

Není nad to, chodit nahá po bytě, říká MOgirl Karolína

„Jsem usměvavá, infantilní, střelená, vtipná a hodná,“ říká MOgirl Karolína.

Láká ji nebezpečí a přiznává, že umí být střelená a infantilní. A ničeho ze svého života nelituje. „Řídím se mottem, že...

Experimenty na lidech: americký stát potají plošně šířil bakterie

Jezdily rychle a hlavně po celé zemi. Autobusy Greyhound proto armáda využila k...

Infikoval vlastní obyvatele bakteriemi a viry, které ničily zdraví a dokonce zabíjely. Potají. Po dlouhých dvacet let...Orgasmus, pro který nehnete prstem. Internetem se šíří erotická hypnóza

Stačí se soustředit, nabádají erotické hypnotizérky.

Má to být bezdotykové sebeuspokojení. Prosté fyzických stimulů, cesta k orgasmu při něm vede čistě skrze mysl. Podle...

Hnědé kobylky: jak dobře si malí a hlavně velcí nacisté žili z cizího

A tohle je také naše. Nacisté jako Adolf Hitler a Hermann Göring nejen...

Špičky nacistického režimu si za veřejné peníze stavěly soukromé rezidence, důstojníci SS si jen tak přivlastňovali...

Nejlepší pivní destinace zahrnují USA, Čínu i Brazílii. Česko schází

Tupláky, hluboké dekolty, Octoberfest? Zapomeňte, pivní kultura se změnila....

Virginie na prvním místě a kromě ní další americká města, mimo nich už jen čínský Peking, jihokorejský Soul a brazilské...

Další z rubriky

Klíčem k našemu uspokojení jsou doteky, polibky, vzkázaly ženy mužům

Předehra není méněcennou fází intimních hrátek, říká studie.

Zapomeňte na exotické sexuální praktiky, cirkusové polohy, neobvyklá místa. Zapamatujte si, že sex nerovná se pouze...

Přes rauš až na vrchol. Kuřáci marihuany mají více sexu, říká studie

Konzumace marihuany podle vědců souvisí s častějším sexem. Proč to tak je, však...

Lidé, kteří si dopřávají marihuanu, mají o dvacet procent více sexu než ti, kteří se droze zcela vyhýbají. Tvrdí to...

Sexuální roboti už jdou. Budou mít bionické penisy a pohádkovou výdrž

Tyhle sexuální figuríny firma Real Doll již prodává.  Model Nate přijde v...

Loni se svět seznámil s první sexuální robotkou s umělou inteligencí, letos se představí její „mužský“ protějšek. Bude...

Najdete na iDNES.cz