Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Deset nejprodávanějších adrenalinových zážitků

aktualizováno 
Nejen už trochu otřepaný bungee jumping, ale i progresivnější kiteboarding, stále oblíbenější tandemové seskoky či atraktivní jízda v hummeru v terénu. Chcete-li dát dárek, který bude nad ostatními čnít originalitou, sáhněte po některém z adrenalinových zážitků.

Wakeboarding není sice nejbezpečnější, zato si ale užijete adrenalinu plnými doušky | foto: Profimedia.cz

1. Tandemové seskoky

Zažívají nejvyšší nárůst. Jen na letišti v Příbrami loni přistálo s instruktorem 4 500 klientů. Seskok stojí 3 600 korun. Riziko? Padák se nemusí včas otevřít. Pojistkou je záložní padák. Ten se však dá otevřít až po odhození hlavního padáku.

Jinak je velké riziko, že se do sebe klient s instruktorem zamotají. Za deset let se stala zatím jediná tragédie – v Mladé Boleslavi se nedávno zabil instruktor s mladou ženou. Padák se jim neotevřel kvůli konstrukční vadě. Typ tohoto padáku se nesmí dočasně používat. Letos už se zabili dva sóloví parašutisté.

2. Bungee jumping

Boom už má za sebou. Teď víc letí houpačka – kyvadlovým letem prolétáte nad zemí rychlostí kolem 100 km/h. Přetížení je dvakrát větší než u bungee.

Na pružném laně bungee se loni vrhlo hlavou k zemi zhruba 2 tisíce odvážlivců. Cena je 1 800 korun, stejně jako za houpačku.

Skočit si můžete z jeřábu nebo z mostů (v Česku nejvýš z 62 metrů). Provozovatelé podle vaší váhy spočítají, jak má být guma dlouhá, abyste se zarazili těsně nad povrchem. V roce 1999 skončily dva seskoky smrtí. O čtyři roky dříve natočily kamery nehodu baviče Petra Novotného na Máchově jezeře. Narazil tehdy hlavou, má na ní 55 stehů.

3. Paintball

Mezi některými firmami je populární i jako teambuildingová disciplína. Zákopy, bunkry, umělé překážky...

Munice nechává jen skvrny, a protože obličejová maska je povinná, je paintball podle statistik pojišťoven bezpečnější než fotbal nebo golf. Základní cena je 150 korun plus munice – kulička za korunu. Ale za vlastní vybavení můžete utratit i tisíce.

4. Hummer v terénu

Jeden z nejprodávanějších zážitkových dárků, hlavně pro ty s automobilovým srdcem. Budete řídit tříapůltunový kolos třeba v pískovém lomu – na trati plné nástrah: sjezdů, zatáček a kopců.

Cena je 3 tisíce korun, po předváděcí jízdě s instruktorem může být skvost na čtyřech kolech půl hodiny jenom váš.

5. Tandemový paragliding

Disciplína využívaná zhruba dva roky. Na začátku jste lankem připoutáni k navijáku a po krátkém rozběhu nebo jízdě za autem se vznesete a budete i s pilotem klidně stoupat.

Navijákový start je oproti startům z kopců bezpečnější. Stojí 1 700 korun, letíte 5–10 minut.

6. Let balonem

Dárek pro milovníky romantiky. Reklamou pro něj byl film Vratné lahve. Ročně se proletí kolem dvou tisíc lidí. Cena je 5 700 korun za jednoho, pořádají se lety i pro osm osob, v ceně je i obsluha.

Nehody jsou výjimečné – loni se koš zachytil o drát vysokého napětí, rozhoupal se a tvrdě dopadl na zem, zranila se jedna žena.

7. Akrobatické lety

Vyzkoušíte základní prvky letecké akrobacie s přetížením +6 až -3 G. Za 10 minut zaplatíte 2 900 korun. Akrobatický speciál stojí 6 500 korun. Za 35 tisíc korun se proletíte stíhačkou české výroby.

Koupit si ale můžete i dvouhodinový let do vesmíru. Odlet je z Nového Mexika, ve vesmíru se zdržíte pět minut. Cena je 200 tisíc dolarů.

8. Zorbing

Kopcem se řítíte padesátikilometrovou rychlostí v průhledné kouli, v níž jste připoutáni. Čtyři jízdy pro jednoho na dráze dlouhé 200 metrů stojí 1 600 korun.

Letos bezpečnost zorbingu zpochybnila nehoda v Beskydech, při níž zemřel učitel a jeho žák byl zraněn.

9. Kiteboarding

Jeden z nejprogresivnějších sportů na světě. Jízda na draku znásobí zážitky z lyžování, snowboardingu, skateboardingu, surfingu. Dvoudenní kurz stojí 4 900 korun. Pořádají se zájezdy po Česku, ale i do Polska, Řecka nebo Egypta. Největší počet nehod se stane na břehu či v jeho blízkosti při náhlém poryvu větru.

10. Vodní lyžování (wakeboarding)

Jízda na lyžích nebo na prkně s použitím tažného člunu nebo vleku. V Česku není tak rozšířená, protože tu je nedostatek vhodných vodních ploch. Dvacet jízd za vlekem stojí 1 200 korun.

Zranění nejsou výjimečná, kvůli možným nárazům na hladinu i do překážek (můstků) je povinná helma.Nejčtenější

Síla fotbalového míče: pro pákistánský Sialkot znamená zisky i utrpení

Výroba míčů, nejen fotbalových, vyslala Sialkot do světa a tamním firmám...

Má-li fotbalový míč hlavní město, je to pákistánský Sialkot. Vyrábět se tam začal nejprve v malém, pro britské...

Monogamie není nadřazená. Ke spokojenosti vedou i otevřené vztahy

Vědecké studie čas od času vystaví otevřeným vztahům dobrozdání.

Otevřené vztahy jsou reakcí na to, že máme od svazků stále větší očekávání, která jeden partner naplní jen těžko....Poručíme větru dešti. Američané si za války hráli s počasím nad Vietnamem

O legendární Ho Či Minovu cestu se sváděly boje, Američané však na ni byli...

Propracovanými trasami v džungli proudily za vietnamské války na pomoc komunistickému severu desetitisíce vojáků a tuny...

Extrémní gastronomie: Rybí hobliny katsuobushi vám zatancují na talíři

Příprava katsuobushi vyžaduje trpělivost a um.

Ryby dokážou plavat a některé i létat, ale jen tuňák pruhovaný vám zatancuje. Jen to chce trochu trpělivosti. Rybí...

OBRAZEM: Viktoriánská prodejná láska. Archiv odkryl unikátní fota

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní...

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní snímky zatčených. První vznikly již v roce...

Další z rubriky

Po úrazu ochrnul, teď jezdí na surfu. Člověk zvládne vše, co chce, tvrdí

Je ochrnut. Pořádnou porci adrenalinu si však Heřman Volf najde.

Heřman Volf vedl do roku 2006 hektický život čtyřicátníka. Pak přišel úraz, po kterém ochrnul. Uvědomil si, že odkládat...

VIDEO: Holky pokoří sjezd na longboardech. Tají se při tom dech

Holky na skateboardu se řítí po silnici bez jediného zaváhání

Vítr, který jim čechrá vlasy pod přilbou, krajina, který uhání kolem nich, to je poetika. Jenže jejich jízda je...

VIDEO: Jako James Bond. Český dobrodruh přeskočil na motorce dům

Libor Podmol po vítězství v závodě v Austrálii

Budova byla dlouhá přes deset metrů a freestyle motokrosař Libor Podmol přeletěl docela jako James Bond. A hned...

Najdete na iDNES.cz