Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Deset nejprodávanějších adrenalinových zážitků

aktualizováno 
Nejen už trochu otřepaný bungee jumping, ale i progresivnější kiteboarding, stále oblíbenější tandemové seskoky či atraktivní jízda v hummeru v terénu. Chcete-li dát dárek, který bude nad ostatními čnít originalitou, sáhněte po některém z adrenalinových zážitků.

Wakeboarding není sice nejbezpečnější, zato si ale užijete adrenalinu plnými doušky | foto: Profimedia.cz

1. Tandemové seskoky

Zažívají nejvyšší nárůst. Jen na letišti v Příbrami loni přistálo s instruktorem 4 500 klientů. Seskok stojí 3 600 korun. Riziko? Padák se nemusí včas otevřít. Pojistkou je záložní padák. Ten se však dá otevřít až po odhození hlavního padáku.

Jinak je velké riziko, že se do sebe klient s instruktorem zamotají. Za deset let se stala zatím jediná tragédie – v Mladé Boleslavi se nedávno zabil instruktor s mladou ženou. Padák se jim neotevřel kvůli konstrukční vadě. Typ tohoto padáku se nesmí dočasně používat. Letos už se zabili dva sóloví parašutisté.

2. Bungee jumping

Boom už má za sebou. Teď víc letí houpačka – kyvadlovým letem prolétáte nad zemí rychlostí kolem 100 km/h. Přetížení je dvakrát větší než u bungee.

Na pružném laně bungee se loni vrhlo hlavou k zemi zhruba 2 tisíce odvážlivců. Cena je 1 800 korun, stejně jako za houpačku.

Skočit si můžete z jeřábu nebo z mostů (v Česku nejvýš z 62 metrů). Provozovatelé podle vaší váhy spočítají, jak má být guma dlouhá, abyste se zarazili těsně nad povrchem. V roce 1999 skončily dva seskoky smrtí. O čtyři roky dříve natočily kamery nehodu baviče Petra Novotného na Máchově jezeře. Narazil tehdy hlavou, má na ní 55 stehů.

3. Paintball

Mezi některými firmami je populární i jako teambuildingová disciplína. Zákopy, bunkry, umělé překážky...

Munice nechává jen skvrny, a protože obličejová maska je povinná, je paintball podle statistik pojišťoven bezpečnější než fotbal nebo golf. Základní cena je 150 korun plus munice – kulička za korunu. Ale za vlastní vybavení můžete utratit i tisíce.

4. Hummer v terénu

Jeden z nejprodávanějších zážitkových dárků, hlavně pro ty s automobilovým srdcem. Budete řídit tříapůltunový kolos třeba v pískovém lomu – na trati plné nástrah: sjezdů, zatáček a kopců.

Cena je 3 tisíce korun, po předváděcí jízdě s instruktorem může být skvost na čtyřech kolech půl hodiny jenom váš.

5. Tandemový paragliding

Disciplína využívaná zhruba dva roky. Na začátku jste lankem připoutáni k navijáku a po krátkém rozběhu nebo jízdě za autem se vznesete a budete i s pilotem klidně stoupat.

Navijákový start je oproti startům z kopců bezpečnější. Stojí 1 700 korun, letíte 5–10 minut.

6. Let balonem

Dárek pro milovníky romantiky. Reklamou pro něj byl film Vratné lahve. Ročně se proletí kolem dvou tisíc lidí. Cena je 5 700 korun za jednoho, pořádají se lety i pro osm osob, v ceně je i obsluha.

Nehody jsou výjimečné – loni se koš zachytil o drát vysokého napětí, rozhoupal se a tvrdě dopadl na zem, zranila se jedna žena.

7. Akrobatické lety

Vyzkoušíte základní prvky letecké akrobacie s přetížením +6 až -3 G. Za 10 minut zaplatíte 2 900 korun. Akrobatický speciál stojí 6 500 korun. Za 35 tisíc korun se proletíte stíhačkou české výroby.

Koupit si ale můžete i dvouhodinový let do vesmíru. Odlet je z Nového Mexika, ve vesmíru se zdržíte pět minut. Cena je 200 tisíc dolarů.

8. Zorbing

Kopcem se řítíte padesátikilometrovou rychlostí v průhledné kouli, v níž jste připoutáni. Čtyři jízdy pro jednoho na dráze dlouhé 200 metrů stojí 1 600 korun.

Letos bezpečnost zorbingu zpochybnila nehoda v Beskydech, při níž zemřel učitel a jeho žák byl zraněn.

9. Kiteboarding

Jeden z nejprogresivnějších sportů na světě. Jízda na draku znásobí zážitky z lyžování, snowboardingu, skateboardingu, surfingu. Dvoudenní kurz stojí 4 900 korun. Pořádají se zájezdy po Česku, ale i do Polska, Řecka nebo Egypta. Největší počet nehod se stane na břehu či v jeho blízkosti při náhlém poryvu větru.

10. Vodní lyžování (wakeboarding)

Jízda na lyžích nebo na prkně s použitím tažného člunu nebo vleku. V Česku není tak rozšířená, protože tu je nedostatek vhodných vodních ploch. Dvacet jízd za vlekem stojí 1 200 korun.

Zranění nejsou výjimečná, kvůli možným nárazům na hladinu i do překážek (můstků) je povinná helma.
Nejčtenější

Nebezpečná masturbace: v Německu stojí život sto lidí ročně

Cesta za orgasmem může být i velmi nebezpečná.

V lékařských záznamech za sebou nechávají zápis „úmrtí kvůli autoerotice“. Ano, i touha po co nejintenzivnějším...

VIDEO: Splašky v puse, červi a tuk. Omdléval jsem při čištění kanálů

Nejužší stoky mají 60 na 110 centimetrů, musíte se v nich plazit a přitom ještě...

Nejen splašky, ale i červi, kameny nebo hroudy tuku. To všechno plave v pražské kanalizaci. Každý den proto vstupuje do...Rapeři v ringu. Marpo vyslyšel Rytmusovu výzvu a utká se s ním

Velký zápas. Duel mezi Marpem a Rytmusem znamená velké peníze a velkou...

„Takže Marpo, vyzývám tě na boxerský zápas,“ zaznělo z jednoho rohu pomyslného ringu. „Přijímám – a začni trénovat,...

Nejlepší pivní destinace zahrnují USA, Čínu i Brazílii. Česko schází

Tupláky, hluboké dekolty, Octoberfest? Zapomeňte, pivní kultura se změnila....

Virginie na prvním místě a kromě ní další americká města, mimo nich už jen čínský Peking, jihokorejský Soul a brazilské...

VIDEO: Sedí mi sexy, dominantní role, říká tanečnice burlesky Angelina

Burleska má i usměvavou tvář.

Burleska ji zlákala zdůrazněním ženskosti, fantazií. „Líbí se mi, že jejím ideálem je sebevědomá žena, která má šmrnc a...

Další z rubriky

Rapeři v ringu. Marpo vyslyšel Rytmusovu výzvu a utká se s ním

Velký zápas. Duel mezi Marpem a Rytmusem znamená velké peníze a velkou...

„Takže Marpo, vyzývám tě na boxerský zápas,“ zaznělo z jednoho rohu pomyslného ringu. „Přijímám – a začni trénovat,...

VIDEO: Reportér Rádia Impuls sjel divokou Sázavu a rozrážel ledy na Vltavě

Zuřivý reportér - adrenalin

Vzduch minus dva stupně, voda ve Vltavě mezi jedním a dvěma nad nulou a ledová vrstva na hladině. Zuřivý reportér Rádia...

Alenka na Manhattanu: kalendář Pirelli 2018 se uvedl s leskem

Duckie Thotová na galavečeru zářila.

Davy novinářů z celého světa, čekání na superhvězdu Naomi Campbellovou a unavený ruský novinář na podlaze výtahu. Ale...

Takový normální porod
Takový normální porod

O porodu s časovým odstupem, nadhledem a snad i s vtipným podextem píše uživatelka eMimino.cz.

Najdete na iDNES.cz