Deset rad, jak se nezhroutit z práce na volné noze

aktualizováno 
Svobodnější plánování času, větší volnost, u nás i výhodnější zdanění. Tyhle výhody lákají k živnosti na volné noze stále víc programátorů, grafiků, překladatelů či účetních. Má to ale i své stinné stránky. Zboří se hranice mezi osobním a pracovním, práce se vám roztáhne do celého dne. Poradíme vám, jak se z práce z domova nezhroutit.

Práci byste měli oddělovat od domácích povinností, i když pracujete z domova | foto: Profimedia.cz

1. Správné načasování

Neopouštějte firmu, dokud se nerozhodnete, co přesně chcete dělat, a nevyzkoušíte si to na prvním klientovi. Možná zjistíte, že o vaši práci prostě nemá nikdo zájem. Pak je lepší zůstat tam, kde jste, byť vás to štve. Nebo poznáte, že si samostatně vyděláte za hodinu mnohem víc než ve stávající firmě, a k tomu vás práce bude i víc bavit. A to je motivace, která vás bude v následujících měsících podpírat.

2. Vhodné pracovní místo

Připravte si místo, kde budete pracovat. Musí být klidné, pohodlné a dostupné od rána do večera. Na kuchyni nebo kout v obýváku v bytě, kde žije celá rodina, tedy zapomeňte. Pokud nemáte pracovnu doma, musíte vyrazit ven.

Ve velkých městech vznikají i v Česku první "coworking centra", kde si můžete levně pronajmout stůl ve sdílené kanceláři. Ještě výhodnější je chodit pracovat do místní knihovny, pokud ovšem nepotřebujete často telefonovat klientům.

3. Plánujte krátkodobě i dlouhodobě

Větší svoboda je fajn, potřeba je ale i jistý řád. Nepodceňujte proto plánování a snažte se svou práci podřídit pevnému rytmu.

Práce na volné noze má svůj půvab. Máte-li ji pod kontrolou

"Osvědčil se mi dvoutýdenní cyklus. Dvakrát do měsíce si vždy domluvím s klienty, co přesně pro ně napíšu. Den předem pak plánuju konkrétní práci," vysvětluje novinář na volné noze Petr, "přináší to relativně pevný řád do života, zároveň ale máte v takovémto dlouhém cyklu dostatek svobody změnit plány.

4. Najděte si tři platící klienty

Aspoň to radí blog I Will Teach You to Be Rich. Proč tři? Zaprvé, jde o pocit jistoty. Ten vám bude na volné noze dříve nebo později chybět. Ve chvíli, kdy se dopracujete ke třem firmám, které vám budou platit, pocítíte možná větší jistotu než v zaměstnání. Kdyby totiž jedna z nich bouchla, pořád máte další dva zdroje příjmů.

Navíc získáte vhled do tří různých společností, do tří různých způsobů práce, možná do tří různých odvětví. A to se vám bude vždycky hodit.

5. Oddělte sebe a svou práci

S některými klienty může být potíž. Může se stát, že narazíte na někoho, kdo bude mít pocit, že všemu rozumí a vše umí, že na vás nemusí být slušný, protože vás přece platí, nebo že mu patříte ve dne v noci. Co s tím?

Nezapomínejte na to, že pokud jsou vaši ostatní klienti spokojení a máte kolem sebe přátele, chyba určitě není v tom, že byste byl nemehlo. Neúspěch a konflikty neberte osobně. Dodělejte práci tak, jak si představuje mrmlající klient, a pokud je to trochu možné, najděte si za něj náhradu.

Stát se ale může i opačný případ, a dokonce je i pravděpodobnější: Po čase se vypracujete, klienti vás budou chválit, někteří, doufejme, i přeplácet. Pamatujte na babskou radu o tom, že když jdete nahoru, máte být slušní k lidem okolo, protože je potkáte, až zase půjdete dolů. Nechceme vás demotivovat, vůbec ne. Nikdy však nemůžete vyloučit, že se změní pravidla vašeho oboru a vy začnete ztrácet na mladší a dravější.

6. Špinavé prádlo perte doma

Může se stát, že vám někdo nezaplatí nebo peníze pošle s půlročním zpožděním. Pokud na to dojde, veřejně ho neostouzejte, nebude vám to dělat dobrou vizitku. Větší zakázky ošetřete dopředu obchodními smlouvami, zálohami a dalšími prostředky. Když potenciální klient uvidí na vašem blogu, že předchozího zákazníka označujete za zloděje a lumpa, odradí ho to, i kdyby byl on sám sebepoctivější.

7. Pozor na falešné úspěchy

Zaměstnavatel vás dřív platil i za to, že si pěkně uklízíte kancelář, vyberete si nový počítač anebo strávíte hodiny klábosením s klientem. Jenomže na volné noze to tak není. Peníze dostanete jen za to, že někomu, kdo si vás najal, předáte hotové dílo. Nic jiného se nepočítá.

Na kulturu pracovního místa byste měli myslet i při práci z domova

8. Dobré účetnictví

Najděte si účetní, nebo hned na začátku pronikněte do účetnictví sami. Pro živnostníky už je vedení daňové evidence velmi jednoduchou záležitostí, pro klid duše si ale musíte všechna pravidla zjistit dopředu, jinak budete v březnu z daní a pojištění šílet. Zaplaťte si konzultaci u účetní, vyptejte se zkušených přátel či příbuzných nebo navštivte web Jak podnikat.

9. Užívejte si "hluchá místa"

Bude se vám stávat, že se několik dní nedostanete k žádné práci. Pamatujte na to, že chybějící výdělky nadeženete příští zakázkou, a užívejte si výhod života na volné noze.

Zatímco vaši přátelé sedí zavření v kancelářích od devíti do pěti, ať už mají práci nebo ne, vy můžete vzít děti na výlet, vypadnout na kolo, přečíst si pár knih. Nestyďte se radovat se ze života ve středu dopoledne, jako kdyby byl víkend.

10. Všeho s mírou. I pravidel

Poslední rada všechny předešlé tak trochu shazuje. Cestu k duševní pohodě a úspěšné práci totiž musíte vždycky najít sami. Úzkostlivé hlídání si duševní hygieny je samo o sobě jízdenkou do psychologické ambulance.

Snažíte se dodržovat pravidlo aspoň jednoho volného dne v týdnu, jenže zrovna prší, zrovna nemáte na oddech ani pomyšlení, zrovna máte velkou chuť do práce? Neřešte to, nebuďte dogmatik a pusťte se do ní.

Odkazy pro inspiraci

Na volné noze – blog pro české "freelancery"
Unpluggd – weblog o bydlení, který se hojně věnuje vybavení domácí kanceláře (anglicky, ale se spoustou obrázků)
The Setup – interview (především) s freelancery z kreativních oborů zaměřená na to, jakou používají techniku (anglicky)
Freelance Switch – čtivé stránky o tom, jak se uchytit na volné noze, jsou ale hodně zaměřené na americké reálie (anglicky)


Článek vznikl ve spolupráci se serverem psychologie.cz

Autor:

Nejčtenější

VIDEO: Vyzkoušeli jsme první český nevěstinec se silikonovými pannami

Rebecca má mírně vyděšený výraz.

Netradiční nevěstinec otevřeli začátkem listopadu v centru Prahy. Na toho, kdo si přijde užít, čekají místo živých žen...

Sexuální závislost se šíří jako epidemie, varuje výzkum

O závislosti na sexu se vedou vědecké pře.

Jsou v téměř nepřetržitém souboji s myšlenkami na sex, vynakládají enormní množství energie na to, aby svůj sexuální...

VIDEO: Takový je osud plastu ze žlutých popelnic. Půlka končí na skládce

Díky třídicí lince a jejím pracovnicím dokážeme plasty recyklovat. I když ne...

Když vyhodíme plastový výrobek do třídicího kontejneru, máme dobrý pocit. Reportér iDNES.tv Matěj Smlsal vyrazil do...

Prodávám v sexshopu a baví mě to, říká MOgirl Lucka

MOgirl Lucka miluje tetování a sama ráda kreslí.

Původem je holka z vesnice, po zastavení v Praze však skončila v Liberci. A zamilovala si ho. Plánuje vysokoškolské...

OBRAZEM: Nahota, krása, neřest, nevinnost. Česko hostilo burlesku

Dýchá z ní svět zašlé dekadence, ale i komiky, politické angažovanosti a...

Dýchá z ní svět zašlé dekadence, ale i komiky, politické angažovanosti a radikality. A stále víc se zabydluje i v...

Další z rubriky

Extrémní gastronomie: Králík ze střechy. Kočky jsme jedli ještě nedávno

Kočku známe jako parťáka v kuchyni, který čeká na své sousto. V jiných zemích...

Je pro nás nepředstavitelná, má nádech krutosti, v mnoha zemích není navíc legální. Přesto není konzumace koček věcí...

OBRAZEM: Nahota, krása, neřest, nevinnost. Česko hostilo burlesku

Dýchá z ní svět zašlé dekadence, ale i komiky, politické angažovanosti a...

Dýchá z ní svět zašlé dekadence, ale i komiky, politické angažovanosti a radikality. A stále víc se zabydluje i v...

Vysoká cena za lék: vědec infikoval mentálně postižené děti žloutenkou

Na oficiální propagaci vypadalo zařízení úhledně, ve skutečnosti se v něm však...

Přinesl světu vakcínu proti hepatitidě, nemoci však obětoval mentálně hendikepované děti. Dům hrůzy, v němž byly drženy...

Najdete na iDNES.cz