Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Deset rad, jak se nezhroutit z práce na volné noze

aktualizováno 
Svobodnější plánování času, větší volnost, u nás i výhodnější zdanění. Tyhle výhody lákají k živnosti na volné noze stále víc programátorů, grafiků, překladatelů či účetních. Má to ale i své stinné stránky. Zboří se hranice mezi osobním a pracovním, práce se vám roztáhne do celého dne. Poradíme vám, jak se z práce z domova nezhroutit.

Práci byste měli oddělovat od domácích povinností, i když pracujete z domova | foto: Profimedia.cz

1. Správné načasování

Neopouštějte firmu, dokud se nerozhodnete, co přesně chcete dělat, a nevyzkoušíte si to na prvním klientovi. Možná zjistíte, že o vaši práci prostě nemá nikdo zájem. Pak je lepší zůstat tam, kde jste, byť vás to štve. Nebo poznáte, že si samostatně vyděláte za hodinu mnohem víc než ve stávající firmě, a k tomu vás práce bude i víc bavit. A to je motivace, která vás bude v následujících měsících podpírat.

2. Vhodné pracovní místo

Připravte si místo, kde budete pracovat. Musí být klidné, pohodlné a dostupné od rána do večera. Na kuchyni nebo kout v obýváku v bytě, kde žije celá rodina, tedy zapomeňte. Pokud nemáte pracovnu doma, musíte vyrazit ven.

Ve velkých městech vznikají i v Česku první "coworking centra", kde si můžete levně pronajmout stůl ve sdílené kanceláři. Ještě výhodnější je chodit pracovat do místní knihovny, pokud ovšem nepotřebujete často telefonovat klientům.

3. Plánujte krátkodobě i dlouhodobě

Větší svoboda je fajn, potřeba je ale i jistý řád. Nepodceňujte proto plánování a snažte se svou práci podřídit pevnému rytmu.

Práce na volné noze má svůj půvab. Máte-li ji pod kontrolou

"Osvědčil se mi dvoutýdenní cyklus. Dvakrát do měsíce si vždy domluvím s klienty, co přesně pro ně napíšu. Den předem pak plánuju konkrétní práci," vysvětluje novinář na volné noze Petr, "přináší to relativně pevný řád do života, zároveň ale máte v takovémto dlouhém cyklu dostatek svobody změnit plány.

4. Najděte si tři platící klienty

Aspoň to radí blog I Will Teach You to Be Rich. Proč tři? Zaprvé, jde o pocit jistoty. Ten vám bude na volné noze dříve nebo později chybět. Ve chvíli, kdy se dopracujete ke třem firmám, které vám budou platit, pocítíte možná větší jistotu než v zaměstnání. Kdyby totiž jedna z nich bouchla, pořád máte další dva zdroje příjmů.

Navíc získáte vhled do tří různých společností, do tří různých způsobů práce, možná do tří různých odvětví. A to se vám bude vždycky hodit.

5. Oddělte sebe a svou práci

S některými klienty může být potíž. Může se stát, že narazíte na někoho, kdo bude mít pocit, že všemu rozumí a vše umí, že na vás nemusí být slušný, protože vás přece platí, nebo že mu patříte ve dne v noci. Co s tím?

Nezapomínejte na to, že pokud jsou vaši ostatní klienti spokojení a máte kolem sebe přátele, chyba určitě není v tom, že byste byl nemehlo. Neúspěch a konflikty neberte osobně. Dodělejte práci tak, jak si představuje mrmlající klient, a pokud je to trochu možné, najděte si za něj náhradu.

Stát se ale může i opačný případ, a dokonce je i pravděpodobnější: Po čase se vypracujete, klienti vás budou chválit, někteří, doufejme, i přeplácet. Pamatujte na babskou radu o tom, že když jdete nahoru, máte být slušní k lidem okolo, protože je potkáte, až zase půjdete dolů. Nechceme vás demotivovat, vůbec ne. Nikdy však nemůžete vyloučit, že se změní pravidla vašeho oboru a vy začnete ztrácet na mladší a dravější.

6. Špinavé prádlo perte doma

Může se stát, že vám někdo nezaplatí nebo peníze pošle s půlročním zpožděním. Pokud na to dojde, veřejně ho neostouzejte, nebude vám to dělat dobrou vizitku. Větší zakázky ošetřete dopředu obchodními smlouvami, zálohami a dalšími prostředky. Když potenciální klient uvidí na vašem blogu, že předchozího zákazníka označujete za zloděje a lumpa, odradí ho to, i kdyby byl on sám sebepoctivější.

7. Pozor na falešné úspěchy

Zaměstnavatel vás dřív platil i za to, že si pěkně uklízíte kancelář, vyberete si nový počítač anebo strávíte hodiny klábosením s klientem. Jenomže na volné noze to tak není. Peníze dostanete jen za to, že někomu, kdo si vás najal, předáte hotové dílo. Nic jiného se nepočítá.

Na kulturu pracovního místa byste měli myslet i při práci z domova

8. Dobré účetnictví

Najděte si účetní, nebo hned na začátku pronikněte do účetnictví sami. Pro živnostníky už je vedení daňové evidence velmi jednoduchou záležitostí, pro klid duše si ale musíte všechna pravidla zjistit dopředu, jinak budete v březnu z daní a pojištění šílet. Zaplaťte si konzultaci u účetní, vyptejte se zkušených přátel či příbuzných nebo navštivte web Jak podnikat.

9. Užívejte si "hluchá místa"

Bude se vám stávat, že se několik dní nedostanete k žádné práci. Pamatujte na to, že chybějící výdělky nadeženete příští zakázkou, a užívejte si výhod života na volné noze.

Zatímco vaši přátelé sedí zavření v kancelářích od devíti do pěti, ať už mají práci nebo ne, vy můžete vzít děti na výlet, vypadnout na kolo, přečíst si pár knih. Nestyďte se radovat se ze života ve středu dopoledne, jako kdyby byl víkend.

10. Všeho s mírou. I pravidel

Poslední rada všechny předešlé tak trochu shazuje. Cestu k duševní pohodě a úspěšné práci totiž musíte vždycky najít sami. Úzkostlivé hlídání si duševní hygieny je samo o sobě jízdenkou do psychologické ambulance.

Snažíte se dodržovat pravidlo aspoň jednoho volného dne v týdnu, jenže zrovna prší, zrovna nemáte na oddech ani pomyšlení, zrovna máte velkou chuť do práce? Neřešte to, nebuďte dogmatik a pusťte se do ní.

Odkazy pro inspiraci

Na volné noze – blog pro české "freelancery"
Unpluggd – weblog o bydlení, který se hojně věnuje vybavení domácí kanceláře (anglicky, ale se spoustou obrázků)
The Setup – interview (především) s freelancery z kreativních oborů zaměřená na to, jakou používají techniku (anglicky)
Freelance Switch – čtivé stránky o tom, jak se uchytit na volné noze, jsou ale hodně zaměřené na americké reálie (anglicky)


Článek vznikl ve spolupráci se serverem psychologie.cz

Autor:


Nejčtenější

Sexuchtivá, upřímná, náladová: seznamte se s MOgirl Nikol

Mám ráda nezávislost, kritický rozum a etický přístup ke zvířatům, říká MOgirl...

Na pět přívlastků, které ji charakterizují, se zeptala člověka, který je pro ni důležitý a zná ji. Jeho verdikt zněl:...

Všichni jste sériový vrah. Jak bývalý astrolog zesměšnil horoskopy

První horoskopy měly čtvercovou podobu. Tento patřil francouzskému králi Louisi...

Na horoskopy dodnes věří čtvrtina populace západního světa, prim hraje Amerika. Vytrvale jim důvěřuje přes 35 procent...OBRAZEM: Viktoriánská prodejná láska. Archiv odkryl unikátní fota

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní...

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní snímky zatčených. První vznikly již v roce...

Nefungující segregace: sídliště Pruitt-Igoe se stalo peklem pro chudé

Segregované sídliště pro chudé nebylo řešením, stalo se vězením svých obyvatel...

Cílem bylo napěchovat chudé na jedno betonové sídliště. Vyčistit od nich město. Projekt založený na rasismu a segregaci...

Hodiny jeho práce smyje déšť. Život je taky jen dočasný, říká umělec

Sklad pro Sněhurku, Mogilovo, Bulharsko: Malba vznikla v prostorách vinařství...

Jezdí po světě a maluje na zdi a chodníky. Jeho projekty vedou diváky k úžasu, ale také nutí přemýšlet nad smyslem...

Další z rubriky

OBRAZEM: Viktoriánská prodejná láska. Archiv odkryl unikátní fota

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní...

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní snímky zatčených. První vznikly již v roce...

Na návštěvě v palírně whisky: nejvíc si tu cení měděných sudů

Milovník whisky se tu cítí jako v ráji, ano.

Přízvisko hlavní město skotské whisky mu sluší, v Dufftownu najdeme hned sedm velkých palíren. Navštívili jsme tu...

Poručíme větru dešti. Američané si za války hráli s počasím nad Vietnamem

O legendární Ho Či Minovu cestu se sváděly boje, Američané však na ni byli...

Propracovanými trasami v džungli proudily za vietnamské války na pomoc komunistickému severu desetitisíce vojáků a tuny...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz