Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Deset signálů, podle nichž poznáte, že vám lže

aktualizováno 
Během řeči často polyká. Olizuje si rty. Hraje si s vlasy, okusuje si rty, třese se jí hlas. Máte-li podezření, že vám vaše přítelkyně lže, tyhle a další signály vám je mohou potvrdit. Lhaní je totiž podle odborníků z hlediska neverbálních signálů jedním z nejlépe rozpoznatelných chování.

Jedním z projevů lhaní je okusování si rtů či prstů nebo hraní si s vlasy | foto: Profimedia.cz

1. Často polyká

Lidé, kteří vědomě neříkají pravdu, mnohem častěji polykají. Přišli na to v roce 1996 psychologové z University of Portsmouth, kteří sledovali neverbální chování lhářů. Odborníci předpokládají, že za to může zvýšený stres, který lhaní doprovází. Jeho průvodním jevem je mimo jiné i stažení svalů kolem jícnu, které nutí člověka častěji polykat. Jestliže vám tedy přítelkyně vysvětluje svůj pozdní příchod domů stylem, jako kdyby se snažila zpracovat mimořádně velké sousto, měli byste zpozornět.

2. Olizuje si rty

Nemáme samozřejmě na mysli svůdné olíznutí si rtů, kterým se snaží upoutat vaši pozornost. Neustálé olizování rtů však svědčí o nervozitě a možném lhaní. Podle vědců jde opět o důsledek velkého stresu, při němž klesá produkce slin. Lhář má pak pocit suchých rtů a mimoděk si je olizuje nebo kouše.

3. Její pleť změní barvu

Náhlé zčervenání nebo naopak zblednutí pokožky (zejména v obličeji) představuje další z možných symptomů lhaní. I tady je to důsledek stresu, který mění zásobení pokožky krví a její následné náhlé zčervenání nebo zblednutí.

4. Změní se jí hlas

Lidé, kteří lžou, jsou nervózní, a právě to způsobuje, že se jim třese hlas. Výsledky počítačové analýzy hlasu zveřejněné v roce 2007 v listu The Guardian zjistily, že zejména u žen se při lhaní mění výška hlasu. Pokud ženy vědomě lžou, mluví vyšším hlasem než normálně. Výzkum zveřejněný v roce 1997 v Journal of Personality and Social Psychology zase zjistil, že lidé nejsou při lži schopni normálně dýchat a lehce se zadýchávají.

5. Schovává si ruce

Gestikulace rukou je velmi průkazná a jen velmi těžko se vědomě ovládá. Protože se na rukou snadno poznají i rozpaky a stres, mají lidé při lži tendenci skrývat je za záda nebo je překřížit před tělem, aby gestikulaci zamezili.

Jedním z projevů lhaní je okusování si rtů či prstů nebo hraní si s vlasy

6. Žádný oční kontakt

Jde o jeden z nejnápadnějších symptomů, které lhaní doprovází. Výzkum, který provedl psycholog Klaus Scherer v roce 2003, zjistil, že většina lidí není při lhaní schopna udržet oční kontakt. Při normální konverzaci udržují lidé oční kontakt přibližně polovinu doby. Pokud však vědomě lžou, oční kontakt se snižuje zhruba o padesát procent, což komunikační partneři vnímají jako podezřelé.

7. Pokašlává

Neustále pokašlává, odkašlává si a dopouští se podobných projevů? Pokud se zrovna neléčí s virózou, je možné, že tak maskuje lhaní. Spolu s výplňovými citoslovci (ehm, hmmm, eee atd.) tak získává čas, aby si mohla vymyslet detaily své vylhané historky.

8. Rozšíření zorniček

I kdyby dokázala vědomě ovládnout všechny projevy neverbální komunikace, mít pod kontrolou reakci svých zorniček rozhodně nedokáže. Výzkum z University of Stirling zveřejněný v British Journal of Developmental Psychology prokázal, že ve stresu, který s sebou lhaní nese, se zornice výrazně rozšiřují. Kromě toho lháři mnohem častěji mrkají, což je důsledek nervozity.

9. Symptomy nervozity

Mezi její další projevy patří, když si poklepává nohou, neustále sebou šije, vytahuje ramena, hraje si s vlasy, prstýnkem a podobně, šermuje rukama před obličejem nebo si na něj neustále sahá. A nervozita může být způsobena právě lhaním.

10. Měnící se tempo řeči

Jestliže vám chce něco zatajit nebo si věci naopak přikresluje, projeví se to na změně tempa její řeči. Bude se zrychlovat nebo zpomalovat podle toho, jak ji budou napadat nové detaily a skutečnosti, které chce utajit nebo je naopak do své historky přidat.

Autoři: ,


Nejčtenější

Sexuchtivá, upřímná, náladová: seznamte se s MOgirl Nikol

Mám ráda nezávislost, kritický rozum a etický přístup ke zvířatům, říká MOgirl...

Na pět přívlastků, které ji charakterizují, se zeptala člověka, který je pro ni důležitý a zná ji. Jeho verdikt zněl:...

Všichni jste sériový vrah. Jak bývalý astrolog zesměšnil horoskopy

První horoskopy měly čtvercovou podobu. Tento patřil francouzskému králi Louisi...

Na horoskopy dodnes věří čtvrtina populace západního světa, prim hraje Amerika. Vytrvale jim důvěřuje přes 35 procent...OBRAZEM: Viktoriánská prodejná láska. Archiv odkryl unikátní fota

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní...

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní snímky zatčených. První vznikly již v roce...

Sebevědomý lev jsem proto, že makám a nepodvádím, říká Terminátor Karlos

Karlose „Terminátora“ Vémolu zpovídal Jakub „Buba“ Ouvín pro pořed televize...

Lvi žerou první, zní jeho heslo, má ho ostatně vytetované na ruce. A není pochyb, že on sám se mezi lvy počítá....

Nefungující segregace: sídliště Pruitt-Igoe se stalo peklem pro chudé

Segregované sídliště pro chudé nebylo řešením, stalo se vězením svých obyvatel...

Cílem bylo napěchovat chudé na jedno betonové sídliště. Vyčistit od nich město. Projekt založený na rasismu a segregaci...

Další z rubriky

Všichni jste sériový vrah. Jak bývalý astrolog zesměšnil horoskopy

První horoskopy měly čtvercovou podobu. Tento patřil francouzskému králi Louisi...

Na horoskopy dodnes věří čtvrtina populace západního světa, prim hraje Amerika. Vytrvale jim důvěřuje přes 35 procent...

Extrémní gastronomie: Rybí hobliny katsuobushi vám zatancují na talíři

Příprava katsuobushi vyžaduje trpělivost a um.

Ryby dokážou plavat a některé i létat, ale jen tuňák pruhovaný vám zatancuje. Jen to chce trochu trpělivosti. Rybí...

OBRAZEM: Viktoriánská prodejná láska. Archiv odkryl unikátní fota

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní...

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní snímky zatčených. První vznikly již v roce...

Najdete na iDNES.cz