Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Deset signálů, podle nichž poznáte, že vám lže

aktualizováno 
Během řeči často polyká. Olizuje si rty. Hraje si s vlasy, okusuje si rty, třese se jí hlas. Máte-li podezření, že vám vaše přítelkyně lže, tyhle a další signály vám je mohou potvrdit. Lhaní je totiž podle odborníků z hlediska neverbálních signálů jedním z nejlépe rozpoznatelných chování.

Jedním z projevů lhaní je okusování si rtů či prstů nebo hraní si s vlasy | foto: Profimedia.cz

1. Často polyká

Lidé, kteří vědomě neříkají pravdu, mnohem častěji polykají. Přišli na to v roce 1996 psychologové z University of Portsmouth, kteří sledovali neverbální chování lhářů. Odborníci předpokládají, že za to může zvýšený stres, který lhaní doprovází. Jeho průvodním jevem je mimo jiné i stažení svalů kolem jícnu, které nutí člověka častěji polykat. Jestliže vám tedy přítelkyně vysvětluje svůj pozdní příchod domů stylem, jako kdyby se snažila zpracovat mimořádně velké sousto, měli byste zpozornět.

2. Olizuje si rty

Nemáme samozřejmě na mysli svůdné olíznutí si rtů, kterým se snaží upoutat vaši pozornost. Neustálé olizování rtů však svědčí o nervozitě a možném lhaní. Podle vědců jde opět o důsledek velkého stresu, při němž klesá produkce slin. Lhář má pak pocit suchých rtů a mimoděk si je olizuje nebo kouše.

3. Její pleť změní barvu

Náhlé zčervenání nebo naopak zblednutí pokožky (zejména v obličeji) představuje další z možných symptomů lhaní. I tady je to důsledek stresu, který mění zásobení pokožky krví a její následné náhlé zčervenání nebo zblednutí.

4. Změní se jí hlas

Lidé, kteří lžou, jsou nervózní, a právě to způsobuje, že se jim třese hlas. Výsledky počítačové analýzy hlasu zveřejněné v roce 2007 v listu The Guardian zjistily, že zejména u žen se při lhaní mění výška hlasu. Pokud ženy vědomě lžou, mluví vyšším hlasem než normálně. Výzkum zveřejněný v roce 1997 v Journal of Personality and Social Psychology zase zjistil, že lidé nejsou při lži schopni normálně dýchat a lehce se zadýchávají.

5. Schovává si ruce

Gestikulace rukou je velmi průkazná a jen velmi těžko se vědomě ovládá. Protože se na rukou snadno poznají i rozpaky a stres, mají lidé při lži tendenci skrývat je za záda nebo je překřížit před tělem, aby gestikulaci zamezili.

Jedním z projevů lhaní je okusování si rtů či prstů nebo hraní si s vlasy

6. Žádný oční kontakt

Jde o jeden z nejnápadnějších symptomů, které lhaní doprovází. Výzkum, který provedl psycholog Klaus Scherer v roce 2003, zjistil, že většina lidí není při lhaní schopna udržet oční kontakt. Při normální konverzaci udržují lidé oční kontakt přibližně polovinu doby. Pokud však vědomě lžou, oční kontakt se snižuje zhruba o padesát procent, což komunikační partneři vnímají jako podezřelé.

7. Pokašlává

Neustále pokašlává, odkašlává si a dopouští se podobných projevů? Pokud se zrovna neléčí s virózou, je možné, že tak maskuje lhaní. Spolu s výplňovými citoslovci (ehm, hmmm, eee atd.) tak získává čas, aby si mohla vymyslet detaily své vylhané historky.

8. Rozšíření zorniček

I kdyby dokázala vědomě ovládnout všechny projevy neverbální komunikace, mít pod kontrolou reakci svých zorniček rozhodně nedokáže. Výzkum z University of Stirling zveřejněný v British Journal of Developmental Psychology prokázal, že ve stresu, který s sebou lhaní nese, se zornice výrazně rozšiřují. Kromě toho lháři mnohem častěji mrkají, což je důsledek nervozity.

9. Symptomy nervozity

Mezi její další projevy patří, když si poklepává nohou, neustále sebou šije, vytahuje ramena, hraje si s vlasy, prstýnkem a podobně, šermuje rukama před obličejem nebo si na něj neustále sahá. A nervozita může být způsobena právě lhaním.

10. Měnící se tempo řeči

Jestliže vám chce něco zatajit nebo si věci naopak přikresluje, projeví se to na změně tempa její řeči. Bude se zrychlovat nebo zpomalovat podle toho, jak ji budou napadat nové detaily a skutečnosti, které chce utajit nebo je naopak do své historky přidat.

Autoři: ,Nejčtenější

Není nad to, chodit nahá po bytě, říká MOgirl Karolína

„Jsem usměvavá, infantilní, střelená, vtipná a hodná,“ říká MOgirl Karolína.

Láká ji nebezpečí a přiznává, že umí být střelená a infantilní. A ničeho ze svého života nelituje. „Řídím se mottem, že...

Experimenty na lidech: americký stát potají plošně šířil bakterie

Jezdily rychle a hlavně po celé zemi. Autobusy Greyhound proto armáda využila k...

Infikoval vlastní obyvatele bakteriemi a viry, které ničily zdraví a dokonce zabíjely. Potají. Po dlouhých dvacet let...Orgasmus, pro který nehnete prstem. Internetem se šíří erotická hypnóza

Stačí se soustředit, nabádají erotické hypnotizérky.

Má to být bezdotykové sebeuspokojení. Prosté fyzických stimulů, cesta k orgasmu při něm vede čistě skrze mysl. Podle...

Hnědé kobylky: jak dobře si malí a hlavně velcí nacisté žili z cizího

A tohle je také naše. Nacisté jako Adolf Hitler a Hermann Göring nejen...

Špičky nacistického režimu si za veřejné peníze stavěly soukromé rezidence, důstojníci SS si jen tak přivlastňovali...

OBRAZEM: Nahá jóga vás zbaví stresu a zlepší sex, věří její učitelka

Jejím studiem už prošly stovky žen. Nedopřává se jim v něm však jógy v...

Jejím studiem už prošly stovky žen. Nedopřává se jim v něm však jógy v tradičním balení, před lekcí se totiž svlékají....

Další z rubriky

Experimenty na lidech: americký stát potají plošně šířil bakterie

Jezdily rychle a hlavně po celé zemi. Autobusy Greyhound proto armáda využila k...

Infikoval vlastní obyvatele bakteriemi a viry, které ničily zdraví a dokonce zabíjely. Potají. Po dlouhých dvacet let...

Extrémní gastronomie: drůbeží pařátky se v Indonésii jedí jako sušenky

Ne, pařátky se v Indonésii rozhodně nevyhazují. Tamní kuchaři je připravují...

V Indonésii se dojídá a zbytky se nenechávají. I zdánlivě nechutné části drůbeže se tu setkají s nadšením strávníků. K...

Extrémní gastronomie: rybí sperma je explozí krémové chuti

Labužníci nedají na shirako dopustit.

Je to svěží zákusek plný života. Opravdu, v každém mililitru japonského dezertu širako čeká na vaši vidličku dvacet...

Najdete na iDNES.cz