Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Desetiletý matador: když si dítě pohrává se smrtí

  17:00aktualizováno  17:00
Prohání se vaše dítě jako šílené na skateboardu – a vždycky povýšeně ignoruje helmu a chrániče? Namluvila vám dcerka, že si jde s kamarádkami zatancovat street dance – a přitom lezla po skalách? Děs odložte stranou, existují daleko riskantnější dětské aktivity.

PlayStation? Frisbee? Žonglovací kuželky? Malý Michelito dává přednost toreadorským mečům. Foto: lifeinthefastlane.ca

Třeba utkávat se v aréně s býky.

"Ti, kteří vědí, jak s býky zápasit, se nebojí," říká novináři z The New York Times desetiletý Michelito. A na důkaz toho, že ví, o čem mluví, dodává hrdě: "Jsem úplně klidný."

Malý Španěl jde totiž ve šlépějích otce. Vždy si prý hrál s meči a toreadorskými pláštíky spíše než s autíčky, jejich dům navštěvovali otcovi kolegové matadoři a často s nimi chodil i do arény.

Teď se v ní staví proti čtyřnohým protivníkům sám, pracuje však ale v Mexiku. Španělské zákony jsou přísnější a práci matadora dětem mladším 16 let zakazují.

O prvním březnovém víkendu stál v aréně v peruánské Limě, považované za nejstarší v Latinské Americe, a vychutnával si jásot obecenstva. Porazil zde celkem čtyři býky, dohromady je na jeho listině 56 čtyřnohých protivníků. Jako trofeje si Michelito odnesl 106 uříznutých uší a sedm oháněk.

Je-li korida eticky spornou věcí, dostává díky angažmá dětí ještě krutější rozměr.

"Když stojím proti býkovi, nemyslím na nic jiného. Soustředím se na to, co musím udělat," vysvětluje Michelito dopisovateli agentury Reuters.

Organizátoři stavějí proti jednomu z nejmladších toreadorů v Latinské Americe zejména nedospělé jednoroční býčky. Kluci, kteří jsou jen o něco málo starší, jsou však již tragédii o notný kus blíž – bojují s tříletými býky, kteří jsou daleko agresivnější.

Ví to dobře například Jairo Miguel, čtrnáctiletý španělský matador, který začal svou kariéru v Mexiku ve dvanácti. Loni v dubnu jej zranil téměř čtyřistakilový býk: propíchl mu levou plíci, roh se zastavil necelé tři centimetry od srdce.

Umění zabíjet se naučil od svého otce, který nyní pracuje jako synův manažer, trenér a společník na cestách. Během sezony býčích zápasů žije se synem v Mexiku, zatímco Jairova matka a sourozenec čekají doma ve Španělsku.

Jeho otec byl během své kariéry zraněn býkem čtyřikrát – jeho nejhorší noční můrou je však vzpomínka na incident, při němž býk v aréně nabodl na roh Jaira. Pořád se mu vybavuje pohled na tvář syna, zatímco ten sténal: "Umírám, tati, já umírám."

Jenže pak se Jairo uzdravil – aby se do arény vrátil.

Odhodit toreadorský pláštík (a připravit se o tisíce dolarů – a potenciálně o desetitisíce dolarů – za každého zabitého býka) Jairo nechtěl. "Nikdy mě to nenapadlo. Je to něco, co miluji."

"Jsme normální lidi, jen máme povolání, které nás staví na nebezpečné místo," komentuje přítomnost smrtelného rizika, které jeho práce s sebou nese, s vážností dospělých Jairo.

"Motorky a auta mají na svědomí daleko víc úmrtí. Jenže auto můžeš kontrolovat. Býk myslí sám za sebe," cituje jej list The New York Times.

Autor:


Nejčtenější

Sexuchtivá, upřímná, náladová: seznamte se s MOgirl Nikol

Mám ráda nezávislost, kritický rozum a etický přístup ke zvířatům, říká MOgirl...

Na pět přívlastků, které ji charakterizují, se zeptala člověka, který je pro ni důležitý a zná ji. Jeho verdikt zněl:...

OBRAZEM: Viktoriánská prodejná láska. Archiv odkryl unikátní fota

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní...

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní snímky zatčených. První vznikly již v roce...Poručíme větru dešti. Američané si za války hráli s počasím nad Vietnamem

O legendární Ho Či Minovu cestu se sváděly boje, Američané však na ni byli...

Propracovanými trasami v džungli proudily za vietnamské války na pomoc komunistickému severu desetitisíce vojáků a tuny...

Nefungující segregace: sídliště Pruitt-Igoe se stalo peklem pro chudé

Segregované sídliště pro chudé nebylo řešením, stalo se vězením svých obyvatel...

Cílem bylo napěchovat chudé na jedno betonové sídliště. Vyčistit od nich město. Projekt založený na rasismu a segregaci...

VIDEO: Budujeme funkční sílu, která si rozumí se zdravím, říká instruktor

Pavel Macek je prvním certifikovaným instruktorem systému StrongFirst v Česku.

Sílu neodděluje od správného pohybu a fyzickou kondici od dlouhodobého zdraví. „Fitness by mělo znamenat, že vše je...

Další z rubriky

VIDEO: Holky pokoří sjezd na longboardech. Tají se při tom dech

Holky na skateboardu se řítí po silnici bez jediného zaváhání

Vítr, který jim čechrá vlasy pod přilbou, krajina, který uhání kolem nich, to je poetika. Jenže jejich jízda je...

VIDEO: „Hlavu mi opřeš o rameno.“ Takto se skáče v tandemu z letadla

Reportér rádia Impuls vyzkoušel tandemový seskok

Vypadá to bezpracně, ale i při tandemovém seskoku je třeba vědět, co dělat. Reportér radia Impuls Aleš Růžička musel...

VIDEO: Mistři světa vzali na raft reportéra. Začal se topit

Reporér iDNES.tv usedl do raftu s mistry světa. Skončilo to dramaticky.

Říkají o sobě, že nejsou profesionálové. Rafting mají členové RK Troja jako koníček. Přesto dokázali vyhrát mistrovství...

Najdete na iDNES.cz