Kapříci, kmotři, prostitutky. Hra mě zavedla do podsvětí

aktualizováno 
Vydal jsem se do nočního města plného dealerů drog, šlapek, heren, zkorumpovaných starostů, policajtů a soudců. Obrali mě o všechno, skončil jsem na ulici téměř bez halíře, ale byla to celkem zábava. Bylo to jen jako, zúčastnil jsem se veřejného hraní nové deskové hry Kmotrov.cz.

Ano, k podsvětí patří i lehké holky. | foto: Jiri Vyhnal

Hra už byla skoro v polovině a já držel v ruce jen šlapku jménem Gertrůda. "Šlápnul jsi mi na dealera, zaplať mi litr za drogy," říká mi Martin, jeden ze čtyř protihráčů, s nimiž jsem se sešel v kavárně v centru Prahy. Už zase, pořád jen platím, zatímco ostatní inkasují a zvesela nakupují holky, herny i dealery. Doplatil jsem na špatný rozjezd, nepadala mi kostka.

Kmotrov.cz je populární desková hra, která jede na podobném principu jako známé Monopoly nebo Sázky a dostihy. Hráči hodem kostkou posouvají figurku nočním městem plným zločinu. Políčka jsou nevěstince se šlapkami, herny, dealeři marihuany, extáze nebo kokainu. Když jste jejich majitelem, protihráči vám, pokud na políčko skočí figurkou, platí. Cílem hry je ovládnout město Kmotrov, čehož dosáhnete, když koupíte aspoň dvě postavy z trojice soudce, policista, starosta.

Fotogalerie

Rád si hraju, ale nejsem velký fanoušek deskových her, vždycky mi připadaly složité. Do jejich světa jsem nikdy moc nepronikl, protože jsem na něj narazil hlavně na horách, kdy nějaká parta vytáhla třeba Civilizaci, kterou jsem prostě hned zkraje nerozklíčoval natolik, abych si opravdu zahrál. Na veřejné hraní Kmotrov.cz mě kamarádi nalákali, protože to prý nehrozí.

Je to pravda, Kmotrov.cz je hra, při které se pobaví každý na "první dobrou". Zaujalo mě hlavně výtvarné zpracování, které má na svědomí známé jméno z graffiti scény Martin SKAM Krejčí, díky němuž byl Kmotrov.cz nominován na cenu Czech Grand Design 2012.

"S kámošem jsme se bavili o tom, proč jsou deskové hry jen o koních, rytířích, čarodějnictví. Žádná z her, co existovaly, nás prostě nezaujala. Ani jeden z nás není geek nebo fanda deskovek. Prostě jsme si jen říkali, že je škoda, že není nic trochu tematicky jiného, aktuálnějšího. Vzpomněli jsme si na hru Sázky a dostihy a ten večer nás napadl jednoduchý remix s prostitutkama, nightclubama, hernama, dealerama," vzpomíná autor hry Mikuláš Josek.

Nápad, který podle něj vypadá jako recept od Babicy, se chytl a dnes populární gangsterku hrají nejen party na horách, ale i po barech. Růstu popularity hry pomohly i aféry spojené s prorůstáním organizovaného zločinu do politiky.

Stejně jako ve skutečnosti, i v této hře se dokáže figurka ze špinavého podsvětí pomocí kšeftů a úplatků prokousat do nejvyšších pater společnosti a ovlivnit fungování státu. Není třeba získat ve městě "monopol", stačí stát se kmotrem těch, kteří mají moc. "Hlavně na začátku utrácej, neboj se nakupovat všechno, co ti přijde pod ruku, buď dravej," nabádal mě proto na začátku hry Mikuláš Josek.

Což o to, kapříky české, jak se místní měna jmenuje, bych utrácel rád, ale neměl jsem za co. Moji protihráči si město rozdělili dřív, než jsem se rozkoukal. A pravidla podsvětí byla neúprosná. Ani ten, kdo měl nejvíc kapříků, šlapek nebo heren, si nemohl být jistý výhrou. V Kmotrově stačí šlápnout na špatné políčko a nemáte nic, o všechno vás může připravit zkorumpovaný papaláš, v tomto případě policista, soudce nebo starosta.

Při mně onoho večera štěstí prostě nestálo, ale příště už se z veksláckého podsvětí nahoru mezi papaláše prokoušu.

Autoři: ,


Nejčtenější

Každý je světec. Než ke mně přijde s kapavkou, říká dermatovenerolog

"Můj obor je vedle plastické korektivní dermatologie či kosmetologie popelkou...

Je to pohyb na tenkém ledu. Diagnóza pohlavně přenosné choroby je velmi intimní verdikt. I proto je většinou reakcí...

Miluji kuře na paprice od mamky a pět knedlíků, říká MOgirl Lenka

Touhy, sny, plány mám, ale žiji současným dnem, říká MOgirl Lenka.

Podle vlastního soudu je neústupná, sebevědomá, energická. A nezastírá, že též tvrdohlavá a sarkastická. „Jsem taková,...Udělat vibrátor nebo tramvaj je podobné, říká designérka Marešová

Anna Marešová získala za designovou kolekci erotických pomůcek pro ženy hlavní...

Její vibrátory byly oceňované a nepřehlédnutelné. Nemá však pocit, že by její práci přespříliš poznamenaly, že by...

VIDEO: Různé tváře orgasmu. Jinak vypadá v Evropě a jinak v Asii

Zřetelné výrazy obličeje interpretují bolest i potěšení napříč kulturami.

Bolest se do našich tváří vpisuje docela stejně, bez ohledu na to, z které části planety jsme. Orgasmus však nikoli. My...

VIDEO: Bez sil. Reportér zkusil práci hasiče, muže nechal ležet v kouři

Reportér iDNES.tv Matěj Smlsal si zkusil výcvik, kterým procházejí letištní...

Je to náročná prověrka fyzičky, ale i orientace v zakouřeném prostředí či zacházení s dýchací technikou. Test na...

Další z rubriky

Šílená operace FBI: Aljašku měli před Sověty chránit jednorucí zálesáci

Zálesák znalý divočiny a umění přežití by se FBI hodil. Úřad však měl na své...

Byl to bláznivý pokus, jak chránit Aljašku před sovětskou invazí. Počítal s vytvořením sítě agentů, na něž kladla FBI...

VIDEO: Práci v sexuálním byznysu respektujeme, říká nevládní organizace

Ilustrační snímek

Stát díky ní ušetřil miliardy korun. Veřejnosti pomáhá zbavit se předsudků ohledně žen ze sexuálního byznysu. Nevládní...

Extrémní gastronomie: syrový mořský červ připomíná neklidný penis

Na pohled je to podivný tvor, způsob jeho konzumace bývá ještě bizarnější,...

Při procházce jihokorejským tržištěm je nepřehlédnete. Kádě s jejich bledě růžovými tělíčky přitahují pozornost. Na...

Advantage Consulting, s.r.o.
IT PODPORA S ANGLIČTINOU

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 25 000 - 30 000 KčNajdete na iDNES.cz