Kapříci, kmotři, prostitutky. Hra mě zavedla do podsvětí

aktualizováno 
Vydal jsem se do nočního města plného dealerů drog, šlapek, heren, zkorumpovaných starostů, policajtů a soudců. Obrali mě o všechno, skončil jsem na ulici téměř bez halíře, ale byla to celkem zábava. Bylo to jen jako, zúčastnil jsem se veřejného hraní nové deskové hry Kmotrov.cz.

Ano, k podsvětí patří i lehké holky. | foto: Jiri Vyhnal

Hra už byla skoro v polovině a já držel v ruce jen šlapku jménem Gertrůda. "Šlápnul jsi mi na dealera, zaplať mi litr za drogy," říká mi Martin, jeden ze čtyř protihráčů, s nimiž jsem se sešel v kavárně v centru Prahy. Už zase, pořád jen platím, zatímco ostatní inkasují a zvesela nakupují holky, herny i dealery. Doplatil jsem na špatný rozjezd, nepadala mi kostka.

Kmotrov.cz je populární desková hra, která jede na podobném principu jako známé Monopoly nebo Sázky a dostihy. Hráči hodem kostkou posouvají figurku nočním městem plným zločinu. Políčka jsou nevěstince se šlapkami, herny, dealeři marihuany, extáze nebo kokainu. Když jste jejich majitelem, protihráči vám, pokud na políčko skočí figurkou, platí. Cílem hry je ovládnout město Kmotrov, čehož dosáhnete, když koupíte aspoň dvě postavy z trojice soudce, policista, starosta.

Fotogalerie

Rád si hraju, ale nejsem velký fanoušek deskových her, vždycky mi připadaly složité. Do jejich světa jsem nikdy moc nepronikl, protože jsem na něj narazil hlavně na horách, kdy nějaká parta vytáhla třeba Civilizaci, kterou jsem prostě hned zkraje nerozklíčoval natolik, abych si opravdu zahrál. Na veřejné hraní Kmotrov.cz mě kamarádi nalákali, protože to prý nehrozí.

Je to pravda, Kmotrov.cz je hra, při které se pobaví každý na "první dobrou". Zaujalo mě hlavně výtvarné zpracování, které má na svědomí známé jméno z graffiti scény Martin SKAM Krejčí, díky němuž byl Kmotrov.cz nominován na cenu Czech Grand Design 2012.

"S kámošem jsme se bavili o tom, proč jsou deskové hry jen o koních, rytířích, čarodějnictví. Žádná z her, co existovaly, nás prostě nezaujala. Ani jeden z nás není geek nebo fanda deskovek. Prostě jsme si jen říkali, že je škoda, že není nic trochu tematicky jiného, aktuálnějšího. Vzpomněli jsme si na hru Sázky a dostihy a ten večer nás napadl jednoduchý remix s prostitutkama, nightclubama, hernama, dealerama," vzpomíná autor hry Mikuláš Josek.

Nápad, který podle něj vypadá jako recept od Babicy, se chytl a dnes populární gangsterku hrají nejen party na horách, ale i po barech. Růstu popularity hry pomohly i aféry spojené s prorůstáním organizovaného zločinu do politiky.

Stejně jako ve skutečnosti, i v této hře se dokáže figurka ze špinavého podsvětí pomocí kšeftů a úplatků prokousat do nejvyšších pater společnosti a ovlivnit fungování státu. Není třeba získat ve městě "monopol", stačí stát se kmotrem těch, kteří mají moc. "Hlavně na začátku utrácej, neboj se nakupovat všechno, co ti přijde pod ruku, buď dravej," nabádal mě proto na začátku hry Mikuláš Josek.

Což o to, kapříky české, jak se místní měna jmenuje, bych utrácel rád, ale neměl jsem za co. Moji protihráči si město rozdělili dřív, než jsem se rozkoukal. A pravidla podsvětí byla neúprosná. Ani ten, kdo měl nejvíc kapříků, šlapek nebo heren, si nemohl být jistý výhrou. V Kmotrově stačí šlápnout na špatné políčko a nemáte nic, o všechno vás může připravit zkorumpovaný papaláš, v tomto případě policista, soudce nebo starosta.

Při mně onoho večera štěstí prostě nestálo, ale příště už se z veksláckého podsvětí nahoru mezi papaláše prokoušu.

Autoři: ,

Nejčtenější

Líbání, sexy esemesky: muži a ženy se neshodnou, kde začíná nevěra

Příliš důvěrné polibky na večírku s cizí ženou? Pro polovinu mužů to není...

Dopustit se opilého líbání s někým cizím na večírku. Z nudy flirtovat na seznamovací aplikaci. Dopřát si intimní...

VIDEO: Svůdná těla, intimní hračky. Prahu navštívil erotický veletrh

V Praze se konal další ročník Erotického veletrhu

Erotické pomůcky, spodní prádlo, ale též šperky, afrodiziaka, moderní aplikace, které spojují erotiku s technologií....

Niño sicario: fenomén dětských vrahů ovládá drogové kartely

Klučina s rukama od krve. Edgar Jimenez Lugo dělal pro kartel tu nejšpinavější...

Jsou mladí, vlastně ještě děti. Přesto už pracují v žoldu drogových kartelů. Nejen jako kurýři nebo pašeráci. Zabíjejí,...

Další ochutnávka z kalendáře Pirelli: dražte ho 19. prosince

Postava zosobněná topmodelkou Gigi Hadidovou čtenářům připomíná, že ne každý...

Je intimní, ale ne lacině. Oslavuje krásu žen, ale i sílu jejich osobností. Kalendář Pirelli pro rok 2019 vypráví čtyři...

Zkáza Franklinovy výpravy: mráz, beznaděj a kanibalismus

Někteří členové výpravy se rozhodli vydat pěšky na jih. Po prvních úmrtích se...

Měla to být výjimečná výprava plná objevů. Jenže britská Franklinova námořní expedice mířící do země arktického ledu...

Další z rubriky

Chlapská proměna proti proudu: muž chtěl postavu medvěda s břichem

Ideální chlapské tělo má propozice medvěda, mohutné břicho nesmí scházet, soudí...

Byla to velká výzva. A nejen proto, že šla naprosto proti módnímu trendu. Zbavit se atletického těla s vysekaným...

Kalendář Pirelli 2019 se představil. Ženy v něm odhalují své sny

Fotografie Laetitie Casta se Sergejem Poluninem jsou nabité intimitou, vášní. A...

Žijí svými touhami, ambicemi, vášněmi. Mají sny, pracují na jejich naplnění. Jsou individualitami. Fotograf Albert...

Líbání, sexy esemesky: muži a ženy se neshodnou, kde začíná nevěra

Příliš důvěrné polibky na večírku s cizí ženou? Pro polovinu mužů to není...

Dopustit se opilého líbání s někým cizím na večírku. Z nudy flirtovat na seznamovací aplikaci. Dopřát si intimní...

Najdete na iDNES.cz