Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Nikdy na ně nezapomeneme: bizarní traumata z dětství

V dospělosti mohou vést k depresím, násilí i braní drog, varují psychologové. My si ale dovolíme podívat se na traumata z dětství z té odlehčené stránky.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

ajejda

"Husákovy děti"

Myslim, že tzv. "Husákovy děti" - silné ročníky kolem 70-tých let - jsme si tím prošli všichni. Na něco je sranda vzpomínat, na něco lepší vůbec nemyslet. Každopádně tyto zkušenosti máme všichni stejné;-D;-([>-]

0/0
10.2.2009 17:18

Výzkum

ZŠ a trauma

No tak plavání bylo celkem v pohodě, jen mě štvalo, že jsem asi po prvních dvou výcvikách na delší dobu onemocněl a díky absenci na velké části výuky jsem vyplaval jen "kapříka", zatímco ti zdatní měli "delfína"- což pak zvyšovalo jejich šance u spolužaček. V jídelně nám občas nutili dojíst zbytky, ale když jsme se posléze vrátili ke stolu a v jídle jsme se jen neutěšeně patlali, tak nám dali většinou milost. Jak na sviňu byla dost pravidelně dušená mrkev, fůůůj! Zajímavý je, že po 20 letech jím spoustu věcí, co bych dřív do huby nevzal. Největší trauma dětství bylo, když mě parta "starších" výrostků (cca 9-10 let) od nás ze sídliště donutila ukázat jim pindíka. A to mi prosím bylo 6 nebo 7. Dneska už k smíchu...;-D

0/0
1.2.2009 3:54

roedor

tak z bazénu mám naprosto stejný zážitky,

na nás ty krávy jen ječely, tyče neměly...Ale trauma z toho nemám, plavu ráda a do bazénu chodím (dokonce do stejnýho, kde nás "učily" plavat)

0/0
28.1.2009 15:53

jmen0.prijmeni

super článek

článek nemá chybu, ale z té diskuse po článkem mám pocit, že si to všichni vymýšlí. Plavání mě hrozně bavilo, odstrkování od břehu byla legrace a plavat mě naučili. Nevím, co všichni máte s jídelnou. Buď nám tak dobře vařili, nebo přeháníte. Ano, stalo se, že jsem občas něco nedojedl a od okýnka mě vrátili. Ale většina jídel byla výborná. A doma jsem taky musel dojídat. Někteří spolužáci měli trauma z učitelky, která pro facku moc daleko nehodila. A tento výchovný prostředek používala často. No a co? Sami si o to říkali. Ne že bych nezlobil, ale nejsem blb abych ji zbytečně provokoval. Zlobení jsem si nechával na dobu, když tato úča nebyla v dosahu. Vadila mi šikana. Ale trauma mě přešlo v momentě, když jsem zjistil, že oni pořádně nevystudovali, mají 4krát menší plat a ten jejich panovačný pohled se změnil v závistivý.

0/0
26.1.2009 15:05

cernobila_televize

toz tak

v peti letech, kdyz jsem byl s dedou na prazdninach, jsem videl upira z ferratu tu cernobilou scenu, jak tam leze z te rakve a od te doby upiry moc nemusim. No co uz, kazdy mame neco :-)

0/0
25.1.2009 23:09

mokikin

Školní jídelna a "žákovská služba"

Jednou z největších potup jsem zažil na základní škole ve školní jídelně. Bylo to ještě za "starých časů". U místa, kde se odevzdávalo špinavé nádobí, stáli vyjímeční pionýři (jejich vyjímečnost spočivala v dokonalém prdolezectví a bonzování), kteří vraceli žáky v případě, že neměli vše snědeno. Pokud žák nechtěl oběd dojíst, byl zapsán do speciálního sešitku spolu s informací kolik toho nedojedl. Tento seznam byl poté vyvěšen na nástěnce...

... ani tento "dokonalý" výchovný prostředek mne ale nenaučil jíst kyselou okurku nebo lečo ;-D

0/0
24.1.2009 23:09

zavistiva.socka

Zrůdnosti ve školce

Jako dnes si pamatuju na učitelky v mateřské školce, které do mě pod tlakem a pohrůžkou "že si pro mě nepřijde maminka" rvaly žilnaté maso a koprovou omáčku s knedlíkem tak zarputile, až jsem blinkal všechno i s růžovou šťávičkou. To se dělo celkem pravidelně. Celá situace došla až tak daleko, že učitelky si stěžovaly a máma zajistila od doktora potvrzení ve znění: "Dítě je naprosto zdravé, dobře živené, prosím, nenutit do jídla". Dodnes nejím hovězí ani vepřové a mám tak citlivý dávicí reflex, že stačí jediná chrupavka v čemkoliv a jde to ven. Je mi 25 a dodnes jsem se toho reflexu nezbavil a asi nezbavím...

0/0
24.1.2009 21:35

Nicko_Sun

Re: Zrůdnosti ve školce

Tak to je přesný! Doslova stejný to mám i já, akorát ten reflex mám na jakýkoliv zelí či kapustu... Hnus tyhle "soušky vychovatelky"

0/0
29.1.2009 9:32

MH4

Plavání

VZPOMÍNKY NA PLAVÁNÍ:

Dodnes si pamatuju, že ve druhé třídě jsme vždy v úterý vyjížděli na plavání, kde naší skupině velel neskutečný uřvaný hajzl plavčík, který odšťouchával děcka tyčkou od břehu a způsobil mi takový odpor k vodě, že jsem na bazén s chutí začal chodit teprve až někdy na VŠ. Zároveň mi hlava neber, jak mohla na nás, osmileté kluky, ve sprchách dohlížet učitelka (nebyl by problém zařídit chlapa) a nikoho z rodičů nenapadlo, že může být třeba nějaká vadná, pedofilní. Ale aby učitel dohlížel ve sprchách na osmileté holčičky, je pochopitelně (pro mě nepochopitelně) nepřípustné, i když to logicky vyjde na stejno.

0/0
24.1.2009 12:25

lickero

)))

Školní jídelny byly nejhorší...maso s obří žilou a bramborová kaše z prášku....no a samozřejmě hlídačka u okýnka na vracení jídla...běs

0/0
24.1.2009 12:04

MH4

Re: )))

VZPOMÍNKY NA ŠKOLNÍ JÍDELNU:

Když bylo něco dobrého, tak mi (vesměs) spolužačky maso odevzdávaly.

Pamatuju si však živě, že kdysi byla naprosto nepoživatelná sekaná (ještě teď si v puse vybavuji tu strašnou pachuť rozkládající se zdechliny). To jsem byl rád, když jsem do sebe natlačil svůj příděl. Jedna spolužačka byla učitelkou, mající zrovna dozor, vykázána od okénka zpět, nechť to dojí. Nakonec ji ta učitelka sama krmila a rvala to do ní jak vidle do psa. Nechala ji napokoji, až když se pozvracela. Po rozšíření pachu zvratků jídelnou náledovala řetězová reakce mnoha méně odolných spolužáků.

0/0
24.1.2009 12:25

blecha1

:)

Toho naděláte, traumata jsou náhodou občas užitečný:

Základka 2. - 3. třídá bujného socialismu. Jako vždy k žrádklu na oběd byl druhý chod nějakej brambor s hnědkou odrásklou zápražkou a tučný maso prorostlý chrupavkou a vazivem - svalovinu si soužky učitelníci odnesly domu...  :-P No, já maso jed, však taky z venkovský rodiny zvyklej na králíky, prasata, slepice, kachny na talíři permanentně, ale libový pěkně chtuný, ale tohle jsem do sebe odmítnul naládovat. Za chvíli jsem by ale zpět u stolu, soužka úča mě chytla a se slovy "To sníš!" mě čapla za vlasy a druhou rukou mi ládovala ten hnus vazivotukovej do chuby, já to ani nemoh rozkousat, tak jsem to polykal napůl v celku. Lidi, jak já se vám takpěkně POBLIL.

0/0
23.1.2009 18:18

blecha1

Re: :)

Plnej talíř toho byl a i na stole, a když to viděl vedle spolužák, tak hodil šavkli taky. ;-D  Od tý doby jsem mohl vracet nedožraný krmení pro prasata a navíc dneska do mě tlustý maso nedostane nikdo, ani heverem i tučný z tlačenky, i když rozvařený, vykrajuju. I klasickejch buřtů, ale ty radši nežeru vůbec.

0/0
23.1.2009 18:19

Balvann

Re: :)

Jo taky si ted kolikrát říkám co to vlastně dělali za maso. Od doby školní jídelny jsem neviděl plátek masa ze kterého kouká obrovská žila:-). A zapít to pitím se skraloupem...fakt na šavli .

0/0
24.1.2009 10:17

chatab

Re: :)

vole, tohle mi nedelej, takhle jsem se dlouho nenasmal ;-DR^

0/0
25.1.2009 11:06

Všichni mi můžete

Bazen

Tak tak, povinne plavani bych proste zrusil, kdo chce, at jde, kdo ne, at si hraje treba fotbal.

Ja se ucil plavat v Bridlicne, jezdili jsme tam asi 30 kilaku busem (tzn. bliti vostosest uz po ceste.....) - horsi zazitek snad z detstvi nemam Rv. A ta stara vydra, co nas odstrkavala od brehu, tam jeste dela instruktorku...a to ji je dneska tak sto patnact...:-©

0/0
23.1.2009 17:25

ellinor

těch by bylo

Ten plavecký výcvik je přesný, jen to bylo v Praze. Dodnes se vody bojím a moje nejhorší noční můry jsou o temných hlubokých bazénech.

Trauma č.2 byl výmik: představte si jednu úču a dvě zpocené spolužačky, jak vás cpou na tyč. Snažej se, chudinky, ale váš zadek se brání co může...

trauma č.3 bylo, že mi všichni tvrdili, že matika není pro holky, i když mi šla. Tak jsem se na ni vybodla. Teď po letech se táta diví, proč jsem se jí nevěnoval, když jsem na ni byla šikovná.

trauma č.4, zdatně překonáno: Poprvé v životě jsem vařila, byly to švestkové knedlíky. Bratr to chtěl zachránit a řekl, že zatímco maminka má lepší knedlíky, já mám lepší švestky.

0/0
23.1.2009 17:05

sprav

trenky

Jako sorry, ale to s těmi trenkami je fakt humus. Holt někoho maminka nenaučila prát, že....

Mě se podařilo něco podobného, ale trenky jsem ve vedlejším "korýtku" umývárny přepral a na druhý den stanu vysušil. Žádný problém.

0/0
23.1.2009 14:25

Gaspaccho

Re: trenky

Ja sel do potucku :o)

0/0
25.1.2009 1:25

Hucul

Traumata z detstvi:

1) Jsem zrzava - to v detskem kolektivu stacilo. Doted je pro mne nejdesivejsim zvukem detsky smich nebo skolka na vylete.

2) Skolni jidelna - kdyz clovek odnasel tac, obcas tam stala matrona uca, ktera kazdeho, kdo nechal maso, prinutila k navratu a dojedeni masa. Bohuzel, tou dobou uz kazdy vetsinou odhodil pribor mezi spinave a k cistym priborum nebyl z toho mista pristup bez opetovneho vystani fronty. Skolaci tak sedeli a pod dozorem matrony si rvali rukama do krku hnusnou podesev upatlanou od hnede omacky. Jednou jsem se ji tam pozvracela.

0/0
23.1.2009 13:38

sprav

Re: Traumata z detstvi:

Asi jsme chodili na stejnou školu. Mě učitelka takto donutila sníst koprovou polévku, kterou jsem nesnášel a dosud nesnáším. Jídlo šlo ven.... Potom jsem se vzepřel a řekl jsme jí, že ať si to uklidí sama. Následovalo pozvání rodičů do školy, ale máma jí tenkrát seřvala jako nejmenšího hajzlíka a že si nepřeje, aby mne jakýmkoliv způsobem nutila do jídla, protože jím dostatečně a ve svém věku poznám kdy mám dost a kdy mi jídlo nesedne... pokud vím, tak někteří rodiče se naštěstí přidali a nucení jídla tehdy na škole skončilo.

0/0
23.1.2009 14:29

Kachnicka21

Re: Traumata z detstvi:

Nechápu, jak někdo mohl vymyslet takovou kravinu jako cpát do dětí to, co nejedí - asi socialistické školství.:-/

0/0
23.1.2009 14:32

Tobinka

Re: Traumata z detstvi:

Mno, ono to mělo svou logiku v tom, že hodně učitelek zažilo válku a věděli, co je to HLAD, takže moc neuznávali  představu, že někdo nedojí jídlo. Osobně jsem to nesnášela:-© a myslím, že to v naší bohaté společnosti vede akorát k obezitě...

0/0
23.1.2009 15:31

Kachnicka21

Re: Traumata z detstvi:

Učitelky, co učily mě, už teda válku nezažily - a stejně to dělaly.:-(

0/0
23.1.2009 15:32

Tobinka

Re: Traumata z detstvi:

Voni asi ani ty padesátý léta dostatkem nepřekypovaly...

Dneska se prosazuje opačný extrém, fracek normální jídlo jíst nemusí, cpe se cukrovinam...

0/0
23.1.2009 18:42

blecha1

Re: Traumata z detstvi:

Je vidět, že jsi o hodně přišla a nemáš styk s reálným životem, jako mi, co jsme se životem od mala už problíleli v jídelně na základce. ;-D;-D

0/0
23.1.2009 18:25

Buraking

Re: Traumata z detstvi:

Chacha, to se mi stalo taky, jen to byly tvarohový vdolky. Já jsem učitelku upozorňoval, že to nejím a že mi stačí to cítit a chce se mi zvracet. A ona na me: "ještě jsi to neochutnal a už remcáš"......na to jsem ji řekl, že teda ochutnám, ale když se pobliju, tak si to uklidí - za 2 sekundy jsem si jeden vzal, zakousl, poblil - odešel.......

0/0
24.1.2009 1:25

Kachnicka21

Re: Traumata z detstvi:

To zná asi každý z nás.:-) U nás takhle jednou smrděla hrachová kaše na celou školu (neznám člověka, kterýmu by nevadila:-)), my "starší" jsme to nejedli, ale děti z družiny musely a pár se jich taky po...

0/0
23.1.2009 14:29

blecha1

Re: Traumata z detstvi:

Já si chodil chravovku přidat a i špenátovou polívku, jen citlivky se zastydlým přirozením na obou stranách, slabý na těle i naduchu to holt nepapli, zdravé vesnické jádro to baštilo normálně. ;-D

0/0
23.1.2009 18:26

jaraf

Super jsem se pobavil

Plavání a kapesník - přesně!!! :D ... jen moje kurzy tonutí probíhaly ve Znojmě....a řeknu Vám, že takový mix surového strachu s beznadějí jsem nikdy později  už naštěstí nezažil... připočtu-li k tomu extra zážitek, kdy mě cestou na toto mučení ještě v autobusu poblil spolužák a já v těch zblitejch hadrech později seděl jako "simulant" na tribuně bazénu a čichal jsem smrad chloru smíseného se zblitkama...  zážitek k nezaplacení

0/0
23.1.2009 13:34

MrScully

bazén - jasný souhlas

Dobře si pamatuju na první třídu. Jako jediný jsem uměl velmi dobře plavat (prsa)... a taky si pamatuju na čtvrtou třídu, kdy po několika letech výuky v hnusném bazénu jsem byl pořád na úrovni třídy první, zatímco někteří na rozdíl ode mě aspoň už uměli skákat šipku :-) Ten hnusnej chlor, špinavý šatny a nevrlá vychovatelka, to byla teda věc. Víc věcí nás odnaučili než naučili.

0/0
23.1.2009 13:12

Muf Puf

Jsem rád,

že s tím plaváním v tom nejsem sám.Já se bál vody jak čert kříže a dostat mě do vody, kde bylo hloub než po kolena byl nadlidský výkon a na bazén jsem se bál jenom podívat.Ale pak se to nějak zlomilo a potom jsem mohl být ve vodě pořád.

0/0
23.1.2009 10:10

Vanguard

Re: Jsem rád,

Moje řeč, ten chlapík co popisuje plavání snad musel chodit na lekce do Městských lázní v Uherském Hradišti...přesně toto jsem tam zažíval.

0/0
23.1.2009 11:49

whiteorc

Re: Jsem rád,

Hradišťské lázně jsou tím pověstné, bohužel jsem kurzy plavání v techto "lázních" taky absolvoval, jen doufám, že dnes už se nic takového neděje. Šťouchání bidlem od břehu byla běžná praxe. Dalším zážitkem bylo natáčení na video a jeho následné pouštění přede všemi. Proste vás prinutili skocit do vody at umíte plavat nebo ne a nechali Vás tam plácat skoro do odpadnutí. Jakou z toho ostatní ve třídě meli zábavu při pouštění, aspon Ti co umeli plavat, si dokážete představit. Výborné taky bylo, že učitel s něma držel basu a když sem to řekl doma tak klidně tvrdila, že si vymýšlím.

Vědět kdo tam tenkrát dělal toho instruktora a potkat ho dnes tak by to měl spočítáné. Doufám, že už je pod drnem.

0/0
23.1.2009 13:01

Kachnicka21

Re: Jsem rád,

Nemyslím, že by to tak bylo jen v UH, taky jsem to zažila, i když šťouchání bidlem si nepamatuju. Mám takový matný vzpomínky na ječící učitelky a "výuku" starších s mladšími, plavců s neplavci. Jednou nějak nedorazila učitelka a my neplavali, ale jenom chodili po bazéně.;-D

0/0
23.1.2009 14:35

Tobinka

Re: Jsem rád,

To nebylo jen u vás, to bylo všude. Prostě to tenhdy bylo takové "know-how" socialistických instruktorů. Já chodila do bazénu v Praze -Hloubětíně a bylo to némlich to samé. Sadističtí instruktoři, házení neplavců na hloubku, odstrkávání zoufalých tonoucích od břehu... Pokud vím, nikohjo tam plavat nenaučili...(Y)

0/0
23.1.2009 15:02

Honza H.

Re: Jsem rád,

Já jsem mladší ročník, plavat jsem chodil pár let po revoluci (myslím, že to byl taky Hloubětín) a bylo to v pohodě, dost jsem se na to těšil. Žádná bidla ani křik se nepamatuji.

Jsem docela rád, že jsem tam nebyl za socialismu.

0/0
23.1.2009 18:40

roedor

Re: Jsem rád,

já šla do 1. třídy v roce 89, plavat jsme chodili asi v 2. a 3. třídě do Hloubětína a mám přesně stejný zážitky jako ty z článku :-/

0/0
28.1.2009 16:06

dr.Radarius

Re: Jsem rád,

Plzen-Lochotin, bidla, desticky jako bych to vsechno videl. Dodnes si pamatuju jak me 4-letemuneplavci dali deravou desticku (uz jsme meli takovy ty umelohmotny) a ze brehu na me rvali ze se mi nesmi utopit, dodnes nevim jak jsem doplaval. Kdyz jsem doplaval stejne me ta svine zacala odsrkovat bidlem. To uz jsem se regulerne topil, totalni panika po nekonecne dlouhe dobe se ji me zželelo a nechala me vylezt, ne ze by me vytahla, proste jen do me prestala bodat. Urvanej sem vylezl, dostal jsem novou desticku musel jsem si stoupnout na skokanek, skocit a "doplavat" ke brehu. Bal jsem se uplne nepredstavitelne, tak jsem skocil a....dosnes mam jizvu na brade. Bal jsem se fakt moc ze jsem chtel skocit co nejbliz brehu a pristal jsem tlamou presne na kraji. Burn in hell 

0/0
23.1.2009 15:37

Drussbarb

Re: Jsem rád,

Uherske Hradiste - tam jsem se taky ucil plavat, ty bidla si pamatuju :-)

0/0
23.1.2009 16:23

chachris

Re: Jsem rád,

Já su taky z Hradišťa ... :-P

0/0
24.1.2009 23:11

(db)

Re: Jsem rád,

vidím že je nás více. Havířov to samé. Pořádně plavat jsem se naučil až u moře...

0/0
23.1.2009 21:13

chatab

Re: Jsem rád,

ve Znojme to same know-how :-/

0/0
25.1.2009 11:02

loginname_

Ať pátrám jak pátrám

......na žádné trauma si nevzpomínám..........

0/0
23.1.2009 9:54

Josef Laufer

Studna

A co Major Zeman - díl Studna

0/0
23.1.2009 9:47

Chochotte

Re: Studna

Jo, přesně. Studnu jsem viděl asi v osmi letech někdy v denní repríze a pak jsem měl noční můry jaxviňa!!!

0/0
23.1.2009 11:21

Amanda01

To si děláte prdel, ne?

"Vybaví se vám vaše noční můry z dětství? Patřily k nim

buchtičky se šodó ve školní jídelně, nebo opakované a marné pokusy

zvládnout výmyk při tělocviku?".....

Ne, to se mi opravdu nevybaví. Moje noční můra je...týrání. Fyzické i psychické.:-(:-( s buchtičkama se šodó běžte někam(Y)

0/0
23.1.2009 8:21

Jacob_McArnoui

Re: To si děláte prdel, ne?

:-(

0/0
23.1.2009 15:15

blazir1

Ten slon

nema chybu!;-DR^

0/0
23.1.2009 8:17Najdete na iDNES.cz