Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Partnerská věrnost je proti přírodě. Monogamii nám vnutila kultura

Najít si partnerku, zplodit s ní děti a žít tak spokojeně až do smrti. Tahle idylka je však dost možná jen náš kulturní konstrukt. Četné výzkumy totiž ukazují, že monogamie není lidem pravděpodobně vůbec vlastní a nepředstavuje přirozené uspořádání mezilidských vztahů. V živočišné říši je navíc zcela výjimečná.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

net.Xtreme

Od kdy?

Možná jak u koho, ale monogamie má několik velmi významných kladů, zajišťuje bezproblémovou dlouhodobou péči o potomstvo, snižuje riziko přenosu patogenů pohlavním stykem, pár dalších věcí by se našlo, morálka a tak má u člověka větší přednost, než "geny", ale i naučené a osvědčené strategie mají svůj důvod. Jinak v zásadě platí, že každý se chová po svém a akždému vyhovuje něco jiného. Nicméně, co z toho ,co člověk činí není proti přírodě?:D Když už se tedy musíme srovnávat s ostatními živočišnými druhy. Celý internet je proti přírodě, oblečení je proti přírodě...aby z člověka něco zbylo, až nebude proti přírodě.;-D

0/0
3.12.2009 19:52

pepe1212

chlap je od prirody

lovec

0/0
12.11.2009 8:23

Jsem ovce - volím ODS

V záadě dělejte přesný opak toho, než vám radí na idnesu.

:-P

0/0
2.11.2009 13:44

Michal27

Člověk není zvíře

Věrnost je proti přírodě možná z hlediska živočišného, ale z lidského hlediska vede nevěra k depresím, k úpadu morálky (co se mají děti učit od nevěrných rodičů?), k sebevraždám atd... Autor si asi myslí, že člověk je zvíře a nic víc :-(.

0/0
2.11.2009 13:01

joryk

Re: Člověk není zvíře

a věrnost vede k čemu? Behem sveho zivota jsem si nevsiml zadne vyrazne zmeny

0/0
2.11.2009 13:09

Amthauer

Re: Člověk není zvíře

Ano, zvíře - a zvíře inteligentní. Pro tygra je přirozeností někoho zabít svými zuby, protože má prostě ostré zuby - my jsme vybaveni enormně velkou inteligencí (v porovnání s ostatními zvířaty), proto je naší přirozeností ji používat, socializovat, vytvářet kulturu a tudíž i ony "kulturní konstrukty". Článek je blábol, protože má automaticky za přirozenost člověka cosi vlastního snad člověku z paleolitu. V renesanci se sice ještě říkalo, že "čím starší, tím moudřejší", ale myšleno to bylo trochu jinak a určitě to bylo překonáno. ;)

0/0
9.11.2009 8:45

KK75

Proti přírodě?

Bože tyhle pseudovědecké behavioristické kecy - ok, je na každém, jak si svůj život zařídí, ale argumentovat tím, že máme něco v genech nebo že je něco proti přírodě je buď totální alibismus, nebo defétizmus nejvyššího řádu. Až autor podobných výlevů prokáže, že žije ve volné přírodě a živí se kořínky či vlastnoručně zabitými hlodavci, bude snad možné takhle ukulhaný argument přijmout. Ale omluvte mě, pokud to zatím budu brát jako totální pitomost podobného řádu, jako obhajoba vraha proto, že to má nebožák v genech, nebo protože ho maminka, když byl mladý, příliš často nechávala hrát zlé a zkažené videohry. Co jsme nadaní alespoň nějakou inteligencí, je život otázka VOLBY, ať už je jakákoli, a přijetí zodpovědnosti za tuto volbu, a ne nelogických výmluv.

0/0
1.11.2009 14:06

Čufa

Žiji s pěti ženami

Žiji s pěti ženami  v bytě a dalšími 21 v jiném domě. Všechny mám  rád a všechny miluji. Sex u nás není podmínkou. Vše funguje bez problémů. Je to prostě o lásce, toleranci a schopnosti žít ve společenství (či po staru - tlupě a jeskyni, jak chcete). Polygamie, monogamie, .... víra, nevíra, ... dyk je to jedno. Hlaní je mít rád, žít v pohodě, bez hladu a konzumu, bez zbraní a v nenásilí, bez politiky, ..... ....., atd.

0/0
1.11.2009 12:41

u nás v kocourkově

Léta jsme zkoumali lidský druh .....

a zjistli jsme že podvádět a krádst je vlastně normální a dáno geneticky ....

0/0
1.11.2009 11:25

kopydlno

sukcesivní monogamie

sukcesivní monogamie....takto se tohle jmenuje odborně, bylo to už i na čt1 dříve....ale idnes to objevil teprve nedávno vidím. zkuste si to zadat do google a dozvíte se více o problému, co jsou fakta a co jen "babské žvásty".!!

0/0
31.10.2009 17:00

grrrr....

Zajímavá obhajoba promiskuity

"V živočišné říši je navíc zcela výjimečná". Je dost živočichů, kteří žijí monogamním vztahem. Nejsou ani vyjímky kdy jeden z partnerů zahyna a ten druhý žije až do konce života osamocen. Ale naštěstí na to existuje lék a to je AIDS.

0/0
31.10.2009 13:23

maddog23

To je jak v tom vtipu...

Prdlajz děvka! Nemocná jsem...;-D (původní znění mi to nechtělo nechat uložit...i s úpravama...i když nechápu proč by zrovna tady měly být filtrovány vulgarismy)

0/0
31.10.2009 10:04

Execute

Tak tendle žvást jsem nedočetl do konce, dělá z čechů

primáty. Autor článku si myslí, že je v česku hlavním samcem. Ať si nepřeje mne potkat. Ale kdyby to byla maskovaná samice?;-D

0/0
30.10.2009 18:04

premda

chyba v nadpisu

Vazeny pisateli clanku, hned v uvodu mate chybu, ma byt - Partnerska NEVERNOST je proti prirode, byt verny svemu partneru je ciste prirodni zalezitost...

0/0
30.10.2009 13:53

Pan Navratil

Re: chyba v nadpisu

Heh?

0/0
30.10.2009 15:56

Peťulák2

Chudáci levíčci...

těm to asi taky vnutila příroda, aby byli monogamní.

0/0
30.10.2009 10:27

Lo-lolita

to mi nejde do hlavy

Jsem asi špatná výjimka tohot článku, ale sex po pravdě miluju, jen si nedokážu představit, že bych ho měla s někým jiným, než se svým partnerem,. Jako blázen jsem mu  vše tolerovala, i ty jeho "úlety", bohužel mě tím pak už zranil netolik, že mi až jeho fyzická sílá na mé tváři ukázala, že nestojím o to mít více chalpů a někdy ani jednoho. Bohatě mi stačí mít jednoho chlapa s ktrým si povykládám a sex vylepšuju kdykoli se dá, protože mě to baví. A tím pádem nechápu proč by měl mít člověk zájem spát s více partnery, když mu stačí jeden (stačí trochu představivosti).

0/0
30.10.2009 10:02

NCay

Re: to mi nejde do hlavy

Jestli jsem tě správně pochopil, tak on tě podvádí, ale když jsi ho podvedla ty, tak ti fyzicky vysvětlit, že si to nemůžeš dovolit. Tomuhle říkáš láska? Podle mě jsi bohužel hloupá. Kdyby jsi byla má sestra, tak bych fyzicky vysvětlil tomu tvému paku, že se k tobě už nikdy nepřiblíží. A asi by mu měl někdo vysvětlit, že se ženy nebijí. Navíc než na ženu si netroufne chudák?

0/0
30.10.2009 14:42

mutantmutant

ona je to sice pravda...

... ale v době snadno dostupné antikoncepce a testů DNA naše pudy trochu selhávají, takže to chování, který se po celou dobu evoluce ukazovalo jako výhodný (a šířilo se) se teď naopak může ukazovat jako nevýhodný. jinými slovy v posledních pár desetiletích dochází v téhle oblasti k zásadním změnám :-)

0/0
29.10.2009 11:17

vlasec

Re: ona je to sice pravda...

Jj, člověk chce soulož bez reprodukce. To už samo o sobě je proti přírodě. Kdyby šlo o to být rozsévačem jako Kája Gott, je to věc jiná, tady ale jde pouze o to obhájit si nevěru.

 

Až ale uvidím, že autor žije v jeskyni a jeho mnoho žen bude žít v okolních jeskyních, nebudou se holit, vonět, budou se mýt v jezírku a budou ochotně vychovávat děti, které autor počal ... tak může mluvit o tom, co je proti přírodě, aniž by vypadal trapně.

0/0
29.10.2009 16:48

mr.kluzo

myslím, že na geny se svádí zbytečně moc věcí.

Ona ta monogamie nevznikla jen tak pro nic, za nic. Je to přirozený vývoj a to, že je to hlavně v západní civilizaci to jen potvrzuje. Argumentovat tím, že jsme v přírodě výjimkou je naprosto zcestné. Vždyť které ze zvířat používá např. zubní kartáček, že? No a proto si snad nepřestaneme čistit zuby.

0/0
29.10.2009 9:05

Cislo 2

Re: myslím, že na geny se svádí zbytečně moc věcí.

Pes mých rodičů. Ale vůbec se mu to nelíbí.

0/0
29.10.2009 10:26

Verstappen

Re: myslím, že na geny se svádí zbytečně moc věcí.

R^;-D;-D

0/0
29.10.2009 11:47

pteryx

soukromé vlastnictví je proti přírodě

Je zajímavé, kolik se v novinách objevuje článků o tom, jak je monogamie "proti přírodě" a nic o tom že je pojem vlastnictví jak ho praktikuje "Homo Sapiens" proti přírodě. Ukažte mi živočicha, který si své vlastnictví vede v pozemkových knihách. Takže pokud bych kradl v supermarketu, tak vlastně jednám v souladu s přírodou, vždyť ty věci tam jen tak leží, že?

Nevěra může být  mnohem horším činem, než krádež v supermarketu, právě z hlediska té "soutěže genů". Pokud se partneři nedohodnou na nějakém jiném schématu než který odpovídá současné obecně přijímané normě, tak je nevěra prostě velmi tvrdý úder pod pás, čin který může být téměř na úrovni vraždy, když věrný partner kvůli nevěře toho druhého nepřenese své geny (a ještě navíc třeba pečuje o cizího potomka). Ve srovnání s tím je nějaká běžná krádež vyloženě směšná záležitost. Jestli někdo publikuje nedomyšlené články jako tento, tak na tom bere svůj karmický podíl. Pozor na to, páni redaktoři, s tím se nežertuje.

0/0
29.10.2009 0:33

starej pardal

Re: soukromé vlastnictví je proti přírodě

zalez do nory k jinymu vlkovi a von ti ukaze jak se pise pozemkova kniha ;-D

0/0
29.10.2009 7:30

pteryx

Re: soukromé vlastnictví je proti přírodě

Asi jsem v určitých věcech poněkud staromilský, např. bych netykal člověku, kterého vůbec neznám, to jen tak na okraj. Jistě, vlk si hájí svoji noru, to je naprosto přirozené. Ta nora je právě tak velká, aby se v ní dalo přespat, teritorium smečky je právě tak velké, aby se mohla úspěšně uživit. Pravidlem přírody je "ber, nebo nech být". My lidé, se často chováme značně odlišně, přesto jsem si nevšimnul, že by se noviny hemžily články na toto téma.

Kromě toho, na podstatu mého příspěvku jste vůbec nezareagoval, asi jste to nepochopil. Co se dá dělat, každý má nějaký ten intelektuální strop ...

0/0
30.10.2009 23:04

Paeris Kiran

Re: soukromé vlastnictví je proti přírodě

Jenomže vlkovi větší teritorium žádné výhody nepřinese. Nebude ho schopen kontrolovat. Pokud by ho byl schopen kontrolovat a udržet bude mít větší.

A lidi fungují stejně.

0/0
11.11.2009 11:44

pteryx

Drzte se Jezise

Nekteri lide dnes dokonce klesaji pod uroven zvirat. Muzete jit zpatky do rise zvirat, nebo muzete byt lidmi. Muzete verit, ze zivot je "souboj genu", ale pri existenci atomovych zbrani a ruznych jinych takovych "hracek" povede takovy souboj jedine do horoucich pekel a k vyhynuti cloveka a mozna i vsech ostatnich vyssich savcu. Muzete si "vedecky" dokazovat co chcete, je to jedine dukazem toho, ze jste sobci kterym zavislost na sexu zatemnila rozum. Je jenom jeden zivot, ten nezacal nasim narozenim a nekonci nasi smrti. Muzete jit zpet do rise zvirat, nebo muzete jit duchovni cestou - proti "prirode", proti proudu. Je to vase svoboda volby.

0/0
29.10.2009 0:08

mr.kluzo

Re: Drzte se Jezise

Souhlasím, jen se při tom nepotřebuji o žádnou berličku opírat. A to ani o Ježíše. Berličku potřebuje ten, kdo pokulhává.

0/0
29.10.2009 9:08

pteryx

Re: Drzte se Jezise

Když nepotřebujete, tak nepotřebujete. Jste prostě velkej borec, kam se na Vás hrabe nějakej Ježíž ...

0/0
30.10.2009 22:55

bini

Re: Drzte se Jezise

To je jen typický příklad jejich pokrytectví .....

0/0
30.10.2009 16:43

Bohata socka

Totálni nesmysl - jeden partner je výhodnější

Opravdu? Spousty milenců, milenek a nic stabilního? Mít uspokojení partnerských potřeb rozstrkané po celém světě, po různých lidech je vskutku zoufalost. To je jako mít omáčku na talíři, knedlíky u sousedů a příbor zapíchlý v záhoně. Tak se prostě nedá obědvat.

0/0
28.10.2009 19:03

starej pardal

Re: Totálni nesmysl - jeden partner je výhodnější

hezkej nazor:-)

0/0
29.10.2009 7:32

mr.kluzo

Re: Totálni nesmysl - jeden partner je výhodnější

Zas by bylo méně otylých :)

0/0
29.10.2009 9:10

Verstappen

Re: Totálni nesmysl - jeden partner je výhodnější

nebylo, na noční luxování ledničky nepotřebuju ani talíř ani příbor

0/0
29.10.2009 11:49

Cislo 2

Hmm ...

Svým způsobem je pak proti přírodě i inteligence, logika a jiné nesmysly člověku vlastní. Tedy pokud za přírodu považujeme jako autor článku vyšší obratlovce, kde se asi inspiroval.

0/0
28.10.2009 16:43

vlasec

Lidi si taky staví hnízdečko ...

Není pak důvod se věrnosti divit. Navíc, dnes je tolik věcí proti přírodě, že monogamie (i pokud je proti přírodě) je jen kapkou v moři :-P

0/0
27.10.2009 19:07

Jirka1938

Angkicky experiment

Asi pred rokem byly uverejneny vysledky pruzkumu DNA v anglicke oblasti, kde pohyb obyvatel byl po staleti maly. Vybrali bezne jmeno, ktere si nepamatuji, rekneme White, a zkoumali posloupnost vsech muzu s timto jmenem. Zjistili, ze asi 25% Whit-u nepochazi z toho puvodniho. Manzelky si tedy zahnuly asi v 25% pripadu.

0/0
26.10.2009 18:29

vlasec

Re: Angkicky experiment

Jistě zajímavý článek, ale důsledek nepoukazuje na příliš důvtipu. Pokud je to 25% za tu spoustu generací, tak to 25% nevěra zřejmě nebude.

 

Zjednodušme to. Dejme tomu, že "dětem nevěry" se rodí stejný počet potomků (se stejným podílem mužů) jako skutečným potomkům pana Whitea. Pak tvým způsobem je to 25% už v první generaci dětí. Ve druhé generaci je už 43,75% dětí, které s panem Whitem nemají nic společného.

 

Ovšem, pokud nedocházelo příliš k pohybu lidí, tak se tam geny pana Whitea mohly dostat ze strany manželek, kde došlo k paradoxu, že pravnuk White si vzal za ženu dívku, která měla s pradědou geneticky společného mnohem víc, její prababička totiž byla svému muži nevěrná s panem Whitem. Takže k těmto číslům se dá dojít různě, tvůj přístup je ale úplně zcestný. Rv

0/0
27.10.2009 19:19

Pan Navratil

Re: Angkicky experiment

Když se zaměříte na chromozom Y, tak máte vliv ženských eliminovanej.

0/0
30.10.2009 15:59

TT777

po sexu sezrat

A neni taky proti prirode ze po spareni zena muze nesezere? V prirode to totiz nektere samicky tak delaji...

0/0
26.10.2009 14:39

Bohata socka

Re: po sexu sezrat

Presne tak!

0/0
28.10.2009 19:22

mr.kluzo

Re: po sexu sezrat

Moje přítelkyně se mne vždy nejdříve snaží sežrat, ale pak si to naštěstí rozmyslí a jen ochutnává :)

0/0
29.10.2009 9:15

Utan

Takže kultura je proti přírodě.

0/0
25.10.2009 13:31

Gmur

Jak je to s majetkem zen?

kdyz jsou zeny rovnez ne monogamni ale polygamni ?A biologicky mohou mit vice sexualnich partneru nez muz?

Jde to i bez majetku? Proc musi mit muz sexualni partnerku jen manzelku a postarat se o jeji standart? Neni to vse jinak?

Proc muzi tvrde trestaji neverne zeny? A i zeny ktere nejsou vubec vdane za sex?

0/0
25.10.2009 9:45

admiral666

Re: Jak je to s majetkem zen?

Polygamni mohou byt jen lesbicky.

0/0
27.10.2009 19:35

My.WinCleaner

Rezervy tady jsou

Pokud by v dnešní ekonomické krizi bylo třeba dalších finančních úspor, tak finance na takovéhle projekty by bylo možno využít mnohem efektivnějším způsobem. Dnes se dá "vědecky" odůvodnit prakticky všechno, co se vám zlíbí. Takže čelem vzad, a návrat do pralesa.

0/0
24.10.2009 18:59

NCay

jamcan

Ta tvá touha je asi hodně silná, že přiznáš, že riskuješ nějakou tu pohlavní nemoc, i když je to "jen" 10%, ale život je někdy blbec. Tak by mě zajímalo, kdyby jsi se nedejbože nakazila, jak bys vyřešila to, že by sis to musela všechno odpustit, totálně změnit svůj styl života. Myslíš, že bys to dokázala? Nebo by sis užívala dál na úkora nakažení ostatních lidí? Asi vím, že napíšeš, že bys s tím musela přestat, ale dokázala bys to? Ono je rozdíl si něco myslet a pak to fakt udělat.

0/0
23.10.2009 19:48

jamcan

Re: jamcan

no, ja nevim, ja takhle vubec nepremyslim.Kourim, i kdyz vim, ze muzu dostat rakovinu, jim nezdravy veci, i kdyz vim, ze mi to zanasi cevy. Nevim, proste nepremyslim nad tim, co se muze stat, chranim se , jak to jde, ale na druhe strane odmitam zit tak, ze se budu pomalu bat vyjit na ulici....nebezpeci je skoro vsude, porad te pred necim varujou. A ja nechci zit svuj zivot tak, abych si v 70 rekla: hele dobry, cevy jak zamlada, zadny koureni, zilas prikladne, ale nejak sis vsechno neuzila. Rada beru zivot takovej jakej je, a verim na osud a chci si jednou rict, ze jsem zila a ne prezivala.

0/0
26.10.2009 8:54

NCay

Re: jamcan

Tak to je jasné, já si taky hlavně na nějaké akci zakouřím, alkohol to je jasnačka a travku a hašiš jsem taky zkoušel, dokonce i prášky a alkohol, jím nezdravě. Ale rozdíl  je v tom, že když máš Aids, tak se tě každý bojí a jsi tak trochu odepsaný ze společnosti. Jestli mám z něčeho strach, tak je to tahle nemoc.

0/0
26.10.2009 12:25Najdete na iDNES.cz