Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Smí mít mrtvá žena dítě? Hlavu si lámou lékaři, etici i právníci

Technicky to možné je. Odebrat ze ženy udržované při životě přístroji vajíčka, která donosí náhradní matka, lékaři umějí. Nejsou si ale jisti, zda je takový postup etický. Američtí lékaři již jednu takovou žádost příbuzných umírající zamítli, podobný případ teď řeší izraelský soud.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Gotrong

otázka je...

Jak je to s otcem...? Pokud by požádal o dítě manžel s tím, že dítě plánovali - teoreticky na něj má "právo" pokud ho nějaká žena bude ochotna odnosit.... Ale pokud je žena svobodná, bezdětná... tak bych o tom ani neuvažoval...

0/0
22.9.2011 22:08

bembinka

Bude mi 23 let...

Strašně se těším až jednou budu mít rodinu. Děti a rodina jsou pro mě smyslem života. V podstatě nemluvím o ničem jiném - zvlášť teď, co se mi začínají kamarádky vdávat a zakládají rodiny (chudák můj chlap ;-D).... Takže pokud by mě nedej bože postihlo něco takového jako je život pouze na přístrojích, logicky by si taky mohl každý odvodit, že bych určitě chtěla mít děťátko i takto - po smrti....

Ale není to tak! Po přečtení tohoto článku jsem o tom popřemýšlela a došla jsem k závěru, že toto bych nikdy nechtěla... A nesouhlasím s tím, aby to bylo dovoleno... Jasný moderní věda dokáže divy a každý si může v podstatě dělat co chce - když na to má.... Ale myslím, že tady je pomyslná hranice, která by se opravdu neměla nikdy překročit....

0/0
12.9.2011 14:57

aquilah

Re: neuvěřitelné - proberte se už

jasně, přesně tak. Jednou je někdo mrtvý a nikdo už nemůže konat za něj, ani v nejlepší vůli. Protože nikdo nemůže vědět, co by si býval přála a nehledě na chudáka dítě. Kdo bude jeho matka? Ta mrtvá, co dala vajíčko, kterou nikdy nepoznal, nějaká teta, co ho donosila nebo ještě někdo jiný?

+1/0
9.9.2011 21:08

aquilah

Re: neuvěřitelné - proberte se už

pardon, to měla být reakce na diskusi o trochu níž. Jsem tu nově. Teď už to umím :-)

0/0
9.9.2011 21:10

iVčera.iDnes.iZítra

Je to smutné,

umřela sedmnáctiletá holka. Na druhou stranu, co by jí asi tak řekli rodiče, kdyby jim sdělila, že by chtěla dítě. Nebo lépe, že je těhotná. Asi by si poklepali na čelo a doporučili jí interrupci (i když v Izraeli možná ani ne), aby si "nezkazila" život. A to je to, co mě na celé věci nejvíc zaráží.

+1/0
9.9.2011 19:46

MARV_SIN CITY

neuvěřitelné - proberte se už

mě fascinuje tento případ a také reakce na něho. To je typický ukázka, kde se nachází dítě. Je to věc sloužící našemu potěšení, nic víc. Jestli má nějaká práva nebo cit se absolutně neřeší. Nechce se mi stále věřit kam člověk doplazil se svou náturou. Tady nikdo neřeší, jestli dítě má právo na rodiče nebo ne. Myslím, že byste si měli položit jednoduchou otázku: Vy vnímáte jako výhodu, že jste se narodili oboum rodičům nebo ne? Já ano!!!!

+1/0
9.9.2011 17:18

Sekanice

Re: neuvěřitelné - proberte se už

Mě taky zůstává rozum stát. Tak on někdo umře, děti nemá a ono se přemýšlí, jestli by je býval chtěl nebo ne. Prostě už je mrtvý,nebo se má nechat v klidu zemřít, když je to jasně nevyhnutelný a pozůstalým nezbývá, než se s tím vyrovnat. Je to smutné, ale tak to v životě chodí. Kdyby chtěl, tak by ty děti měl. Nebo je prostě nestihl, ale tak to je. Jestli si pak pozůstalí namlouvají, že jim pomůže, když si nechají vyrobit "vnouče", nebo syna, dceru, snad vůbec nemůže být bráno v potaz. Že by jsme si časem vykopávali mrtvé a nechávali si vytvářet klony apod.,ne. Fakt se netěším.

0/0
9.9.2011 19:05

martina111

Re: neuvěřitelné - proberte se už

Naprosto souhlasím s oběma příspěvky.. dítě sloužící jen jako zábava, zde případně jako náhrada, živý pomník někoho kdo umřel? Myslela bych, že v tomhle se lidé budou chovat rozumněji.. A přemýšlení jestli mrtvý chtěl nebo nechtěl děti.. asi toho chtěl spoustu, především nejspíš nezemřít, ale tím, že je mrtvý to prostě bohužel končí. Teď už neocení, že se mu snaží někdo posmrtně vyrobit potomky a nejspíš by to neocenil ani za živa. Vyrobit si vnouče jako náhradu je pro mě prostě úchylný způsob vyrovnání se se smrtní dcery (nehledě na to, že nejspíš k žádnému skutečnému vyrovnání nepovede).

0/0
9.9.2011 19:24

Inkvizitor Johny

Hmm

Já to celé teda moc nechápu. Ale napadá mě jedna věc. A to genetická informace. Vybíráme si partnery převážně podle toho, jací jsou. Jestli jsou dost dobří. Jestli mají dost dobrou DNA...A pak je teda celkem na místě se zamýšlet nad tím, jestli má být taková genetická informace ztracena. Dalo by se o tom snad i uvažovat jako o jakémsi duševním vlastnictví onoho páru, které prostě existuje a za normálních okolností zaniká smrtí. Pokuď ale smrtí nezaniká jako v tomto případě, tak by druhý partner měl mít na ní právo.

0/0
9.9.2011 15:32

Zaba91

a co naopak

a co kdyz je to naopak? kdyz zemre muz a zena si necha jeho sperma ... me se zda, ze je to uplne stejne, jenze kdyz zemre zena, musi dite odnosit nekdo jiny.

0/0
9.9.2011 15:13

kulitschka

Re: a co naopak

Mně se to teda stejné nezdá. Protože když umře muž a žena odnosí ještě jeho dítě, má aspoň mámu. Ale když to vajíčko odnosí jiná žena, bezpochyby v drtivé většině bez svazku s biologickým otcem, stává se z toho docela perverzní uzel. Samozřejmě nechápu, proč hrabou do mrtvých všeobecně, jak už bylo psáno, to dítě bude pomník někoho, koho nepoznalo ani před svým narozením.

0/0
10.9.2011 17:30

aquilah

Jak může

kdokoliv, třeba i rodiče  chtít dítě z vajíček své mrtvé dcery, když ještě nebyla těhotná? Protože pokud tomu tak není, tak si asi ještě dítě nepřála/i a nebo to prostě z nějakých jiných důvodů nešlo. Kromě toho, po x letech, může si třeba manžel najít jinou ženu a milovat ji a mít s ní dítě normálně a ne tímhle podle mě nepřirozeným způsobem.

0/0
9.9.2011 13:42

kulitschka

Re: Jak může

Zřejmě svobodná vůle již více neplatí pro mrtvé a na přístrojích.

0/0
10.9.2011 17:31

martina111

NE

Kdybych dejme tomu umírala, mrzelo by mě, že místo truchlení a vzpomínek, které je v určité době po smrti blízkého člověka normální, si mojí blízcí chtějí okamžitě vytvořit náhradu. Žádný člověk ovšem nemůže být živou náhradou za někoho kdo zemřel, lidé by se možná měli naučit lépe přijmout smutek.. smrt, ačkoliv je někdy krutá, je přirozená součást života.. normálně v podstatě nemám nic proti věcem které nejsou striktně přirozené, ale tohle je naprosté přestřelení. Nechat narodit sirotka, který se rozhodně neprosil přijít na svět jako dítě mrtvoly a jako nějaký živý pomník. Mít děti není ani náhodou jediné uplatnění života a život té ženy byl nenaplněný protože umřela mladá, ne protože neměla děti. Sama by byla možná radši, kdyby na ní rodiče a blízcí vzpomínali v dobrém a uchovali (pouze!) vzpomínku na ní živou a ne, aby se okamžitě začali pokoušet přelstít přírodu tak zvráceným způsobem.

0/0
9.9.2011 13:17

chudacek.blbecek

Re: NE

Jednak jsou způsoby truchlení různé a tohle bych do truchlení bez váhání zařadila. A hlavně nepůjde o sirotečka, pokaždé to žádala rodina umírající a pokaždé se dítěte chtěl někdo ujmout, ať už rodiče nebo manžel nebo teta. Ale jinak mi to taky přijde dost ujetý a nevím, jestli je to zdravej způsob truchlení. Asi je tu reální možnost, že se rodina na dítě přehnaně upne, což mu určitě neprospěje.

0/0
9.9.2011 13:21

mushka.m

Nechápu,

jak nad tím můžou vůbec uvažovat. Na světě je tolik dětí, které potřebují rodinu. Bohužel, smrt dcery je nešťastná věc, ale lidé se s tím musí smířit a ne vymýšlet blbosti. Takhle bychom došli nevím kam.

0/0
9.9.2011 13:09

chudacek.blbecek

Re: Nechápu,

Jenže ti lidi samozřejmě nechtějí libovlné dítě. Chtějí dítě vlastní krve.

+1/0
9.9.2011 13:13

Oodi

Re: Nechápu,

tak ať si ho pořídí... že nějaká tetička chce rozšiřovat její genofond je sice pěkný, ale nemá na to vliv za života neteře, nemůže na to mít vliv po její smrti.

0/0
9.9.2011 13:21

chudacek.blbecek

Re: Nechápu,

Tak to nemyslím. Spíš si představ manžela. Pokud se ženou chtěl v budoucnu dítě, i když to třeba momentálně neplánovali, může po dítěti dál toužit, díky vědomí ztráty s o to větší silou. Nechce jen svoje vlastní dítě, ale dítě se svou ženou a nechápe, proč mu to nechtějí dovolit, když ta možnost tu je.

+1/0
9.9.2011 13:24

martina111

Re: Nechápu,

Pokud ten manžel ztratí ženu, kterou miluje, bude se muset smířit se lecčíms.. s tím, že už jí nikdy neuvidí, nikdy s ní nepromluví, nikdy se už na něj neusměje, nikdy vedle ní neusne a nikdy už se vedle ní neprobudí, nikdy s ní už nic neprožije, když bude mít problém, nikdy už se jí nebude moct svěřit.. nikdy s ní už prostě nebude.. vedle toho, že milovaný člověk už prostě není, mi přijde naprosto vedlejší, že už nebudou mít děti.. on už s ní nebude dělat nikdy nic, tak proč by mu proboha ze všeho nejvíc mělo vadit, že s ní už nebude mít dítě? To by mu ženu nevrátilo, a kdyby si představoval, že mu jí dítě nějak nahradí, budou on i to dítě později jenom nešťastní. To nepochopím.

0/0
9.9.2011 16:22

chudacek.blbecek

Re: Nechápu,

Já zase pochopím, že ten manžel udělá cokoliv co potřebuje, aby se se ztrátou vyrovnal.

+1/0
9.9.2011 18:45

martina111

Re: Nechápu,

To asi jo, jen pro mě by něco takového nemohlo vést k vyrovnání se ztrátou, takže to stále nemůžu pochopit no.. :-) Pro mě to je snažení se nahradit jednoho člověka s jiným, a to je nesmysl.. jakobych já umřela a můj partner 5 minut truchlil a pak si našel okamžitě jinou přítelkyni, aby se rychle vyrovnal se ztrátou.. no vidím to prostě asi jinak. :-)

0/0
9.9.2011 19:18

chudacek.blbecek

Re: Nechápu,

Myslím, že pokud jsi nikdy nikoho tak blízkýho neztratila, tak nemůžeš vědět, jak se sama zachováš, takže je dost krátkozraký soudit ostatní. Každej prochází jiným procesem. Je ale pravda, že dítě není hračka a nesmí sloužit pouze jako výplň díry. Je to svébytná osobnost. Je to v podstatě přesně jak říkáš - kdyby si manžel po ztrátě manželky okamžitě našel novou partnerku, neznamenalo by to ani tak, že se s tím vyrovnal jako spíš že ta partnerka je náhrada v bolesti a má ho uzdravit. Což ale není ani trochu fér k té partnerce a nepůjde o zdravej vztah.

0/0
9.9.2011 19:35

martina111

Re: Nechápu,

Je to pravda, nikdy jsem ještě nikoho tak blízkého neztratila, takže nemůžu přece jenom soudit... Je to můj názor, ale bohužel, člověk nikdy neví.. no, kéž bych nemusela nikdy takhle rozhodovat. :-)

0/0
9.9.2011 19:41

chudacek.blbecek

Re: Nechápu,

Taky ti to přeju. Nám oběma. Kolegovi tragicky zemřela žena a je od té doby jak vyměněnej.

0/0
9.9.2011 19:50

martina111

Re: Nechápu,

Díky.. vašeho kolegy je mi líto. No mojí tetě zas nedávno umřelo roční dítě.. a naopak se s tím vyrovnali poměrně zdravě a rozumně..

0/0
9.9.2011 20:10

chudacek.blbecek

Re: Nechápu,

Ztratit dítě musí být hrozný.

0/0
9.9.2011 20:17

martina111

Re: Nechápu,

Ztráta celoživotního partnera může být podle mě častokrát i horší..

0/0
9.9.2011 21:02

iVčera.iDnes.iZítra

Re: Nechápu,

Takhle bych to určitě neviděla... Teda opravdu doufám, že tohle nikdy nebudu muset srovnávat, ale co jsem měla příležitost vypozorovat mezi lidma, tak většina Vám řekne, že není nic horšího, než hledět na hrob svého dítěte

0/0
9.9.2011 21:14

martina111

Re: Nechápu,

Proboha, ne že bych někdy chtěla tohle srovnávat.. jenom vím, že v tomto případě u mých příbuzných by to tak bylo.. pouto s manželem, kterého miluješ jako dospělého člověka s vlastní osobností a myšlenkami a sdílíš s ním všechno v životě je stále ještě silnější, než pouto k malému teprve sotva ročnímu dítěti, které bylo nemocné celý krátký život (takže, ačkoliv to zní krutě byl ten konec očekávaný a pravděpodobně byl spíš vysvobozením). V jiném případě by to nejspíš bylo jinak.. tohle se vážně nedá srovnávat.. myslím, že už radši v diskuzi o tomhle pokračovat nebudu. :-)

0/0
9.9.2011 21:22

chudacek.blbecek

Re: Nechápu,

Já nevím, jestli horší. Každopádně jiný.

0/0
10.9.2011 15:50

martina111

Re: Nechápu,

To rozhodně..

0/0
10.9.2011 15:52

chudacek.blbecek

Re: Nechápu,

Každopádně děkuju za diskusi, díky ní jsem si ujasnila svůj názor R^

0/0
9.9.2011 19:36

etra

Re: Nechápu,

ale na to nemají právo..na to nemá nikdo právo, chápeš to?!

0/0
10.9.2011 8:55

chudacek.blbecek

Re: Nechápu,

No právě o tom je ta diskuse, chápeš to ty? Není možný to jen tak shrnout ze stolu jen proto že někdo řekne "nemají na to právo"

0/0
10.9.2011 15:53

iVčera.iDnes.iZítra

Re: Nechápu,

No řekla bych, že tohle by obecně byl dost nebezpečný precedens. Pak by se třeba mohla na přání manželů (či příbuzných) obebírat vajíčka ženám, co zůstaly po úrazu / nehodě / mozkové příhodě ve vegetativním stavu. Jak by se třeba zjišťovalo, že ta žena například děti vůbec nechtěla? Nebo že se chtěla s partnerem rozejít a plánovala budoucnost (a případně děti) s někým jiným? Připadá mně to celé takové nějaké...neetické. Chápu darování orgánů na transplantace - jde o pomoc už existujícím lidem. Ale posmrtný odběr vajíček?

0/0
10.9.2011 19:57

chudacek.blbecek

Re: Nechápu,

Já tohle téma ani v nejmenším nezlehčuju. Uvědomuju si, jak závažná rozhodnutí musí v tomhle případě lékaři dělat. A pokud dojde k nějaké veřejné diskusi, existují silné argumenty jak pro, tak proti. Takže nakonec se zákonodárci přikloní k té straně, která bude mít silnější lobby, jako vždycky.

0/0
11.9.2011 19:34

wanad

v ČR je matkou dítěte žena, která ho porodí

U nás bychom podobné problémy neměli, protože platí, že matkou dítěte je žena, která ho porodí :-)

0/0
9.9.2011 12:46

Achille Volfoni

tak tohle má k medicíně hodně daleko....

Nejsem odpůrcem umělého oplodnění,ale tohle mi přijde jako totální extrém

Rv

0/0
9.9.2011 12:11

etra

ne

nesmí, nehcápu, jak může někdo nad tak absurdní věcí uvažovat..kam se to svět řítí, proboha..

+1/0
9.9.2011 11:46

chudacek.blbecek

Re: ne

Nojo, akorát že nejde o tu ženskou, ale o zbytek rodiny.

0/0
9.9.2011 13:12

Kousavka

K čemu to bude?

K čemu to bude? probůh, proč nenecháme konat přírodu? Jak dlouho jí do toho budeme kecat? Co na to dítě? Kdo mu vysvětlí, že jeho máma je mrtvola a byla i v době jeho početí? Nakonec se začneme klonovat a pak zapomeneme, jakou cestou děti přirozeně vznikají.

+1/0
9.9.2011 10:27

chudacek.blbecek

Re: K čemu to bude?

Nechat konat přírodu? Mysli na to, až si příště půjdeš nechat napsat antibiotika, nebo koupit paralen, nebo i jen když půjdeš k holiči. Nezlob se, ale "nechat konat přírodu" to jsou jen plané kecy lidí, kteří si neuvědomují, kolik ze společnosti vlastně těží.

0/0
9.9.2011 13:14

Výstřik do tmy III.

Proc vsichni resi vsechno tak oficialne?

Ve chvili, kdy zamitli oplodneni vajicka by stacilo podmaznout nejakyho doktora z ty nemocnice a udelat vsechno neoficialne. Jak teta otehotnela, uz nikdo resit nebude.

0/0
9.9.2011 8:58

kalifkaca

Re: Proc vsichni resi vsechno tak oficialne?

tady jde o princip. jestli si teta podplatí doktora už je jiná, řeší se tady v podstatě teorie z hlediska etického a právního. já souhlasím s tou paní, která řekla, že ve světě, kde každou minutu umírá tolik dětí hladem je takovýto způsom početí nesmyslný.

0/0
9.9.2011 10:18

chudacek.blbecek

Re: Proc vsichni resi vsechno tak oficialne?

Já s ní naopak nesouhlasím, protože to je argument mimo mísu. Ten svět, kde děti umírají, je nám příliš vzdálený a má docela jiná pravidla. Opakuju, co jsem napsala nahoře, nejde o to, mít libovolné dítě. Tohle je pravděpodobně způsob bližních, jak se vyrovnat se ztrátou milované osoby. Nějaký Kambodžátko je asi neutěší.

0/0
9.9.2011 13:17

Teleke z Toloko

Re: Proc vsichni resi vsechno tak oficialne?

z který ty si fakultní nemocnice? :-P

0/0
14.9.2011 4:57Najdete na iDNES.cz