Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Hiró Onoda: voják, který bojoval druhou světovou válku až do roku 1974

Byl velkým vlastencem, ale též velmi paranoidní. Proto nevěřil příbuzným, novinám nebo rádiu. Všechny zprávy o konci druhé světové války byly americkou lstí. Bojoval tedy skoro dalších třicet let. Nakonec ho vysvobodil knihkupec.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Josse

Ti Japonci se maj.

0/0
4.3.2012 19:04

mmmm1

Jakýkoli režim dokáže svým občanům totálně ...

vymít mozek.... nemusí to bít během válečného stavu....,,dopisy z ,,ijovi"  tam bylo krásně demonstrováno jak páchali zcela nesmyslné sebevraždy ba byli schopný zabít kamaráda, jen protže že se nechce zabít sám. Přesto, že už všichni včetně generála věděli, že to je nesmysl: neměli ani zbraně, ani náboje a technická převaha Američanů byla šílená: ten ,,generál to věděl , neb studoval vUSA"  - přesto tam zařvali úplně všichni....  po tomhle filmu- mám i dost divný pocit ze svržení bomb na Hirošimu a Nagasaki ,, které měli ukončit válku co nejrychleji kvůli ztrátám na životech...

0/0
3.3.2012 11:11

FiS95

Takový japonský maj. Frank Burns.

0/0
24.2.2012 22:41

;-)

mizerný článek

Ten článek je opravdu mizerný a dělá z něj zbytečně úplného blázna. Autor článku prostě nezná dobové reálie a dělá z něj paranouidního cvoka který krátkou několikaletou válku protáhl o desetiletí, jen aby měl senzaci.

+3/0
7.2.2012 13:53

CART09

Re: mizerný článek

Chápu, že nevěřil letákům apod., taky bych nevěřil.

Přehnaná představa o důležitosti vlastního úkolu, resp. o významu onoho ostrova - budiž. I když věřit tomu, že jsem nepříteli osinou v zadku, přestože mu "škodím" akorát ničením rýže, to už je docela naivní. Ale i kdyby, tak je tu celkem základní vodítko - pokud bych jim opravdu vadil a chtěli mne dostat, tak by prostě vylodili prapor, ostrov by přeorala lodní děla, zkrátka vyčišťovací operace. Která ale nikdy nenastala, takže nevěřit pak rozhlasovému vysílání a x dalším vodítkům, to už prostě paranoia je...

0/0
7.2.2012 15:32

slapr

Re: mizerný článek

to ale těžko posoudíme našim zpohodlněným pohledem na gauči, desítky let po válce - a když víme "jak to všechno je"

+1/0
7.2.2012 17:17

;-)

Re: mizerný článek

on ten článek to podává tak, že si myslel, že to vysílání, noviny či letáky dělají jen kvůli němu. To je poněkud zavádějící. Byl patrně spíše názoru, že jde o plošnou kampaň. U člověka, který předtím strávil několik let na vojenských školách, nakonec i se zaměřením na činnost v týlu nepřítele to nění nic překvapujícího. Navíc když uvážíme, že válka se tehdy Japonsku vlekla už cca 15 let od vpádu do Mandžuska.....a v jistém směru by se dalo říct, že vlastně celá desetiletí již od revoluce Meiji.

Třeba to, že velké filipínské vojenské cvičení které jednou viděl vyhodnotil jako bitvu mi příjde jako zcela normální úsudek. Článek to milně prezentuje jako pravidelná cvičení. Osobně jsem názoru, že zhruba do roku 1960 nebyly jeho úsudky v kontextu doby a situace v ketré žil nijak zvláštní, a dost možná bych se dopustil stejných chyb. Na druhou stranu některé pozdější úsudky ohledně rodiných příslušníků již byly zjevně nepřimněřené, ale v takové izolované skupince se tomu nelze moc divit.

0/0
8.2.2012 10:11

;-)

Re: mizerný článek

Pokud někoho zajimá toto téma víc, lze doporučit seznámit se kromě Ónodovy knihy i s dalšími materiály.

Samozřejmě nejlepší jsou originální dobové materiály z Japonska, Mandžuska, a jiných zemí pod Japonským vlivem. Existuje i řada materiálů v angličtine, němčině či francouštině. Z českých dobových publikací bych doporučil zejména Japonsko včera, dnes a zítra, což je velmi výstižná kniha maďarského nivináře z roku 1937.

Zajimavá je i kniha Děla a sakury od italského spisovatele, krerá je ovšem dost pod vlivem italské fašistické ideologie a je v ní řada chybných úsudků jak ohledně mentality, společnosti, tak ohledně ekonomiky a vojenství. Jde o pravdu o politicky angažovaného umělce, takže jeho vlastní úsudky velkou cenu nemají, ale umožňuje pochopit atmosféru ve společnosti (mnohdy lépe v evropské než japonské). Je třeba tuto knihu a tvrzení v ní uvedená brát opravdu s rezervou.

0/0
8.2.2012 10:20

;-)

Re: mizerný článek

Dobové literatury i v českém jazyce je ale podstatně více. Mě tedy rozhodně pomohla lépe se v celé situaci přebrat, než západní poválečné publikace, které malují černobílý svět s řadou stereotypů a řadě problémů se zcela vyhýbají. Soudit lidi mimo kontext jejich doby mi nepříjde vhodné.

Vlastní literaturu, názor a verzi dějin mají pochopitelně i jednotlivé národy východní Asie, které to celkově vidí dost jinak, než u nás běžně prezentovaný americký, případně ruský pohled.

0/0
8.2.2012 10:24

231/2

Re: mizerný článek

To si chce přečíst tu knížku, protože to bylo trochu jinak než jak se v článku uvádí. On tomu co slyšel v rádiu věřil, ale z dostupných informací si vytvořil vlastní představu o světě. Takže mu nebylo třeba divné, že Američtí sportovi jsou na olympiádě v Tokiu, protože došlo k oddělení války a sportu. Na bojišti se čestně válčí zbraněmi a na sportovištích sportem. Nezpomeňte, že rádio neměli od začátku, takže měli dlouhý výpadek v přísunu informací, a ty byly o světě pro ně nepředstavitelném. Noviny nepovažovali za Japonské s Američany podstrčenými články (jak tvrdí autor článku), ale za kompletně vyrobené Američany a nebyli použity jen proti nim, ale proti podobným skupinám na okolních ostrovech (že jsou jedni zmála, neboť už dávno ostatní zvedli ruce, si nepřipouštěl)

P.S.: Tím ničením rýže nepříteli (tj. Filipíncům spoluparcujícím s Američany) osinou v zadku byly a to docela nepříjemnou. Proto také kromě pátracích výprav bylo podniknuto několik výprav trestních.

0/0
8.2.2012 15:02

koutlosh

Re: mizerný článek

Navíc, to že Onoda všechny tyto akce diverzní i trestné přežil, bylo jednoznačným ukazatelem jeho vojenských kvalit. Možná že úsudek už měl dost ovlivněný, ale byl schopen dělat to, co si myslel, že dělat má...

0/0
3.3.2012 12:43

Yorik

Re: mizerný článek

MIZERNÝ KRITIK

0/0
15.2.2012 21:25

roines1

Ten článek je vynikající!

Stejně tak jako ostatní články Maxe Bretta. Mizerný je ten, kdo nechápe co je to disciplina a smysl pro plnění úkolu a čest - tedy ty vlastnosti, kterých se dnešní zpovykané generaci vůbec nedostává. Ten Japonec si zaslouží nejvyšší obdiv!

0/0
9.3.2012 20:42

Zdeny007

Mno...

tak je to spravne, tak to má byť. To byl pravý vlastenec. Když je u nás někdo vlastencem, je hned jako nepohodlný člověk pro  naše demokrat - anarchistické zřízení označen za rasistu, anebo hned nejlépe nácka.

0/0
7.2.2012 13:26

BlkRider

Re: Mno...

Bohuzel spousta lidi si vlastenectvi s nacismem plete. V nemecku si to taky pred 70. lety pletli... dnes uz ten rozdil znaj...

0/0
7.2.2012 16:59

Hrochmut

Kdo najde pritele, najde poklad

tak nejak se jmenoval vybornej film se Spencerem a Hillem. Zajimalo by me, jestli se timto pribehem ve filmu inspirovali :)

0/0
7.2.2012 12:50

Duke._.Nukem

Re: Kdo najde pritele, najde poklad

:-)

0/0
7.2.2012 22:36

van de velwideeck

No paranoidný bol teda dosť...

...aby Amíci zinscenovali olympiádu, namiesto toho aby ho dali odprásknuť sniperovi z USMC...však z Vietnamu to nebolo ďaleko...;-D

0/0
7.2.2012 12:18

Arthur B.

Re: No paranoidný bol teda dosť...

To, že si Onoda myslel, že olympiádu zinscenovali Američani, si autor nejspíš vycucal z prstu... V knize Onoda nic takového nepsal a nevidí rozpor mezi olympiádou a válkou, protože předpokládal, že po tolika letech konflik neprobíhá v takové totální formě jako v 45...

Sniper by ho jistě odprásknout mohl - pakliže by se mu ovšem ten člověk tak nějak nachomýtl před hlavní... Proti Japoncům bylo po válce vedeno několik trestných výprav jak ze strany Američanů, tak později Filipínců. Japonci se pohybovali ostrovem po celý rok, na jednom místě zůstavali jen v období deštů, kdy to bylo bezpečné...

0/0
7.2.2012 13:00

quagaar

no

a vyhodil teda vlastně do vzduchu to molo a splnil úkol nebo ne? Protože jinak tam byl těch 30 let zbytečně. :-)

0/0
7.2.2012 11:35

ignacius01

Re: no

myslim ze to molo rozbombarodali amici behem invaze :-)

0/0
7.2.2012 11:44

Mr. Datel

Re: no

Nevyhodil, důstojníci z přítomné posádky mu to nedovolili, resp. odmítli spolupracovat. A pak už bylo pozdě.

0/0
7.2.2012 11:48

Kluuk

A proto jsou Japonci tam kde jsou

a my jsme tam kde jsme ;-D

+4/0
7.2.2012 10:46

Arthur B.

Nic moc článek...

Co vidí autor paranoidního na tom, že si vojáci připravili provizorní ochranu proti použití plynu? To byly ty milióny vojáků co vláčely ve 2.sv. válce léta nějakou tu brašnu nebo plechovku s plynovou maskou taky paranoidní?

Ten člověk byl přesně pro tuhle situaci vycvičený, měl konkrétní bojový úkol, který plnil, věděl, kdo mu může vydat nové rozkazy - co je na tom všem paranoidní?

Tohle byl prostě smutný paradox - on žil dál ve válce a ti co ho hledali v míru a zkrátka si nerozuměli. Pořád přemýšleli, jak ho ukecat nebo jak mu dokázat, že válka není. A přitom nikoho z nich nenapadl ten nejjednodušší způsob - rozkaz od nadřízeného...

+8/0
7.2.2012 10:15

Mr. Datel

Re: Nic moc článek...

Nejpodivnější věc na celé věci je způsob skončení jeho mise - Japonci o něm věděli (jméno, hodnost, úkol), znali japonskou mentalitu, měli zkušenosti z jiných ostrovů (kde bojovali vojáci dlouho po skončení války), a přitom se ho snažili odvolat "amatérským" způsobem.

K autorovi článku - podal výcuc z knihy, takový zápis do čtenářského deníku, já mu odpouštím slovo paranoidní i jiné nepřesnosti.

0/0
7.2.2012 10:22

Arthur B.

Re: Nic moc článek...

No právě, v knížce Onoda přesně popisuje, co ho vedlo k chybným závěrům, které vyvozoval ze všech těch letáků, pátracích akcí, atd. V jeho situaci to vypadalo celkem logicky. Nepřišlo mi to nijak paranoidní...

Máte pravdu, je to výcuc do čtenářského deníku. Akorát by mě zajímalo, jestli autor knihu nečet nebo nepochopil a výcuc stáhnul někde z netu :-)

+1/0
7.2.2012 10:36

mlčanlivý boban

Re: Nic moc článek...

myslím, že C je správne...

0/0
7.2.2012 13:48

;-)

Re: Nic moc článek...

Ten článek je opravdu mizerný a dělá z něj zbytečně úplného blázna. Autor článku prostě nezná dobové reálie a dělá z něj paranouidního cvoka který krátkou několikaletou válku protáhl o desetiletí, jen aby měl senzaci.

+1/0
7.2.2012 13:52

NATTER

Vlastenec

Bojoval , bránil vlast . A proto se Japonci mohou nazývat NÁROD stejně jako Poláci, Finové, Norové a jiní stateční hrdinové a vlastenci těchto národů. Zbytek je jenom pakáž.

+3/0
7.2.2012 9:49

tomizman

Re: Vlastenec

Zajatce si ale dokázali pěkně vychutnat

+1/0
7.2.2012 10:25

dtx

Re: Vlastenec

A proč? Protože Japonci nechápali, jak se může někdo vzdát, pro ně to bylo nepředstavitelné (přečtěte si něco o Bushido). Je jasný, že potom zajatce považovali za psy a podlidi.

0/0
7.2.2012 10:53

Duke._.Nukem

Re: Vlastenec

zajimave je,ze se nakonec i oni vzdavali,nevidel bych to tak jednoduse...

+1/0
7.2.2012 10:56

Mr. Datel

Re: Vlastenec

To je diskutabilní - na Iwodžimě byli zajatci vzácný materiál, a to i mezi civilisty. Poměr mrtví/zajatí je neskutečně velké číslo.

0/0
7.2.2012 11:04

Duke._.Nukem

Re: Vlastenec

to souhlasim,ale stejne amici tohle nedelali a stejne je porazili,takze neni to jen o osobni statecnosti a fanatizmu..:-)

0/0
7.2.2012 11:33

dtx

Re: Vlastenec

Vzdávali, ale oproti jinejm národum naprosto minimálně, většina z nich radši spáchala sebevraždu.

0/0
7.2.2012 11:47

ignacius01

Re: Vlastenec

nejen zajatce ... v podstate to co delali nemci s zidy, delali japonci s cinany ... mnohdy daleko brutalneji. napr. znasilnovani bylo bezny standard. na ostrovech se vyskytovaly priklady kanibalismu (a nejen z hladu) apod. je to velmi zajimave co s lidmi udela "spravna vychova" a propaganda, protoze behem prvni svetove valky se chovali japonci k zajatcum velmi dobre (coz casto dosvedcovali nemecti vojaci zajati v koloniich apod)

0/0
7.2.2012 11:34

Kluuk

Re: Vlastenec

Tenhle hrdina by Vás bez mrknutí oka usmrtil a bylo by mu to jedno ;-)

0/0
7.2.2012 10:55

Rudla01

Re: Vlastenec

Jako většina hrdinů ve válce

+1/0
7.2.2012 12:34

usual suspect

Re: Vlastenec

To,že hrdiny svého národa neznáš,neznamená,že jsme je neměli...Rv[>-]

+2/0
7.2.2012 10:59

rafton

Re: Vlastenec

No zrovna u Poláku to takové hrdinství nebylo. Spoléhali na své západní spojence (a naparování Francouzů a Britů), jenomže si neuvědomili sílu Německa, poté co bylo v ČSR perfektně vyzbrojeno německé pozemní vojsko (do té doby spíše pro srandu), aneb jak říkají pamětníci, přijeli na kole s puškou přes rameno a odjížděli v obrněncích s automatickými zbraněmi.

0/0
7.2.2012 11:38

překladatel do reality

Re: Vlastenec

Bránil vlast na okupovaném cizím území :D Když už, tak plnil rozkazy. Ale vlast skutečně nebránil :)

0/0
7.2.2012 12:10

Rudla01

Re: Vlastenec

Jako vojáci v zahraničních misích

0/0
7.2.2012 12:35

carlossaura

Re: Vlastenec

Vojak v zahranicni misi prijel chranit mistni obyvatelstvo a pomahat mu. Japonec prijel mistni obyvatelstvo vrazdit a okupovat. Nechapes rozdil?

0/0
7.2.2012 12:58

ignacius01

Re: Vlastenec

oni tehdy operovali s ideou velkeho asijskeho superstatu s vudcim japonskem v cele. jak uz to tak byva jejich predstavy byly na hony vzdalene realite.

0/0
7.2.2012 13:06

Doktor.bota

Re: Vlastenec

správně. japonec, co bránil japonsko na filipínách. tak, jako američani brání ameriku v afghánistánu, že?

0/0
7.2.2012 14:30

Showya

tak

To zas někdo objevil ameriku, vždyt tenhle případ je už starý víc jak třicet let a dávno to každý ví jinak jukněte na youtube jsou tam s ním nějaká videa.

+1/0
7.2.2012 9:28

whitemik

Re: tak

tak zrovna ja to nevim :-P

0/0
7.2.2012 9:29

duch zavražděného iuose

hmm

mám to chápat tak, že by se nemělo psát o starých příbězích? Jen novinky - o kterých pak exoti jako ty budou psát, že "je to novinka, počkám si až to odladí/je to drahý/ je to zbytečný...

0/0
7.2.2012 9:48

Matysek1984

Re: tak

Ty jsi taky exot. Já třeba vím o tom Japonci, ale podrobnosti, jak ho dostali zpátky do reality, jak bojoval proti imaginárním Američanům atd. jsem už nevěděl. Já děkuji za tento článek R^

0/0
7.2.2012 10:10

usual suspect

Re: tak

hmmm...tak to už jsi velkej kluk,když znáš tenhle případ,jen nevím,co děláš tady na diskusy pod článkem o "objevení Ameriky",není to ztráta času?;-):-P:-/;-D;-D;-D

0/0
7.2.2012 11:05Najdete na iDNES.cz