Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Podvádění je legitimní, skoncujme s monogamií, vyzývá sociolog

Láska nemusí mít nic společného se sexem a milostné hrátky nemusejí být spojeny s citovou blízkostí. Americký sociolog Eric Anderson boří vše, co nás učili rodiče, romantické romány i Hollywood. Monogamie je podle něj umělá sociální instituce, která chce omezit sexuální potěšení mužů i žen.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Escoto

Ono je za tim něco kapku jinýho, co idnesu nedocvaklo...

... jednej důvod proč se píšou takovýdle kecy je ten, že nejlepší způsob jak získat impatkový body (viz heslo "scientometrie" v jakýmkoli encyklopedii) je napsat nějakej hodně kontroverzní článek. Když k tomu přidáte ještě bulvární přístup iblesku, tak vám nemůže nic jinýho vyjít.

P.S. Manželství rozhodně smysl má, nějaká jeho forma je ve všechno společnostech (ano, někde existuje polygynie/polyandrie, ale vždycky je tam vazba na ty samé muže/ženy. Tolik aspoň můj názor.

0/0
4.9.2012 14:59

Jethro - tulák

Tohle mi připadá jen jako alibismus těch,

jejichž inteligence nedokáže překonat sílu jejich pudů.

+3/0
3.9.2012 12:37

David___Rockefeller

Re: Tohle mi připadá jen jako alibismus těch,

bláboly Rv

0/0
7.9.2012 8:52

MadYsha

Skoncujme s monogamií? Netřeba věšet hlavu?

No teda pardon, ale nikdy nebyla větší sexuální volnost než v současné společnosti.

Totiž nevěra je "porušení smlouvy o partnerství," porušení dohody, kterou jsme si spolu uzavřeli - a to bude vždy nemorální.

Kdo chce mít sex s více partnery, má naprostou svobodu žít nezávazně, nebo vstoupit do takového partnerství, ve kterém dohoda o zákazu nevěry nepanuje. A pak už to není nevěra.

Většina z nás ale něco takového nechce - a když vám zahne žena, přemýšlíte, jestli ten pocit vzteku a zrady je sociální konstrukt? Něco takového může způsobit chuť jejímu obšourníkovi zarazit do hlavy sekeru? ;-D Ne, pánové a dámy, to se ozývá podobně primitivní pud, jaký je ten sexuální...

0/0
3.9.2012 12:03

mak1_re

Ten článek nemá hlavu ani patu

monogamie není o lásce, sexu, věrnosti..... Monogamie je o majetku, penězích, ....

Protože - proč bych měl vychovávat dítě někoho jiného a někdo další zase to moje ?

0/0
2.9.2012 7:20

bruntalak

Nesouhlasím!!

Když bude podvádění legální, vytratí se jeden z aspektů, proč se to děje. Kromě loveckého pudu, je to adrenalin.. Přijde na to? Nepřijde? Nemám někde rtěnku? Nepoškrábala mne víc než měla? Vymazal jsem sms? ;-D

+1/0
1.9.2012 15:07

vivekananda

Systém každý s každou

by se možná dal nějakým způsobem zvládnout po psychické stránce, za cenu naprosté změny společenských zvyklostí a norem.

Co by ale nefungovalo je to, že globální všeobecná promiskuita není trvale udržitelná po stránce zdravotní. Už někdo dole zmínil žloutenku typu C - existují nevyléčitelné žloutenky (a nejen ony, třeba opary nebo tuberkulóza), které by se tímto způsobem velice úspěšně šířily (jsou nakažlivější než třeba AIDS, kterého se už snad ani nikdo nebojí) a před kterými neochrání žádný kondom.

+1/0
1.9.2012 13:31

klobouk.emanuel

Má recht

nebýt lidské závisti, stačila by jedna ženská pro celou ulici...

0/0
31.8.2012 22:18

tmf

Re: Má recht

nechtěl bych být tou co má na starost třeba Evropskou v Pze a ani tam čekat v pořadníku

+2/0
2.9.2012 19:18

Sir_Stephen

Souhlas

koncept monogamie je zastaralý přežitek, který způsobuje rozvraty dlouhodobých fungujících vztahů, neúplné rodiny a lidská neštěstí. Nerozumím tomu, proč je sex považován za něco víc než vzájemné uspokojování tělesných potřeb. Já osobně svoji partnerku miluji, ale nemám problém s tím, když se chce vyspat s jiným mužem. Ona zase nemá problém tolerovat mi příležitostný sex s jinou ženou. Vždy si o tom navzájem samořejmě řekneme. Důležitá je vzájemná upřímnost, důvěra a tolerance.

0/0
31.8.2012 16:58

Johny__S

Re: Souhlas

Koncept monogamie je evolučně stabilní strategie lidského druhu...

+6/0
31.8.2012 19:38

jean1

Re: Souhlas

Jste zjevne odbornik:-D

0/0
1.9.2012 11:17

Postovnipanenka

Re: Souhlas

Hm, tak tebe bych chtěla mít doma...

0/0
31.8.2012 23:18

AlBunda

Re: Souhlas

Zajímavý přístup-mám dvě otázky: 1.Máte děti ,2.pokud ano,jste si jistý,že jsou vaše?

0/0
2.9.2012 0:53

Sir_Stephen

Re: Souhlas

Děti nemáme, ale jednou je budeme chtít. Sex s kýmkoli provozujeme samozřejmě zásadně s ochranou.

0/0
3.9.2012 10:14

pp-jey

Re: Souhlas

tak to bych se někdy stavil :-) za paní

+3/0
3.9.2012 14:44

Jahnn

iDNES = bulvár nejhrubšího zrna.

V dnešní době v touze za předvedením se svého media šéfradktoři neví, jak by zaujali svým periodikem. proto vznikají takovéto články, jako je tento. Souvisí to též s nedostatkem skutečného vzdělání a životní moudrosti. Pokud se sexuální život pojme dle uváděného sexuálního odporníka, dostaneme se na roveň zvářat nebo některých kultur, které mají hodně podobného ze života zvířecích tlup. Jak to negativně souvisí s vývojem lidské společnosti, nechť si šéfredaktor srovná v hlavě sám.

Pro objasnění: nejsem žádný puritán, pokud bych měl si něco začít mimo permanentní vztah, vnitřně to akceptuji, rozhodně se s tím ale nechlubím, držím pod pokličkou a nedělám z mého konání pozitivum.

Pro výchovu dětí je pořád ještě nejlepší model ortodoxní rodina v evroamerickém pojetí.

+1/0
31.8.2012 15:08

TuJeKam

Re: iDNES = bulvár nejhrubšího zrna.

no nevím s tím modelem. V jisté části číny mají model kde celá rodina žije v jednom domě a hlavní osobou je nejstarší žena. Muži chodí za ženami do jiných domů a ráno se vrací do svého domu kde vychovávají synovce a ke svým dětem nemají žádné povinosti. Nutno podotknout že navštevují i více žen, nebo ženy si vybírají z více partnerů. - tento model rodiny mi přijde jako velice zajímavý

0/0
31.8.2012 15:27

BajnyPhoenixV

Monogamie

Ano má kulturní rámec. Ale ten má i znásilnění. Též neznásilním ženu co mě silně přitahuje (přírodně velmi kompatibilní geny pro rozmnožení) a tak nějak se ovládnu. Ale prý je to proti přírodě,tak už se to zruší ....

+1/0
31.8.2012 14:21

agent_A54

Pan sociolog vidí jen

nevýhody monogamie spočívající v neschopnosti některých jedinců mít pod kontrolou své živočišné pudy. O výhodách mlčí nebo o nich nic neví. Věrnost a monogamie, i když může leckomu dělat potíže... je dobrou prevencí mnoha jiným potížím: Co takové věci jako např.: žárlivost a pomsta i jiné nežádoucí lidské emoce, výchova vlastních biologických potomků z pohledu mužů... - nevěra ničí rodiny! A co společný majetek, jiné společné cíle..., nebo prevence před pohlavními chorobami... Jistě je i mnoho lidí, kteří si kvůli tomu zničili firmy či kariéry... Nepochybujte, že monogamie byla zavedena před dávnými časy z důvodů špatné zkušenosti lidí s jinými modely! Jistě se dají nalézt způsoby, jak porazit "nudu".

+6/0
31.8.2012 13:51

Sir_Stephen

Re: Pan sociolog vidí jen

Všechna nebezpečí a nevyhody nevěry, které jmenujete jsou způsobeny právě jejím společenským odmítáním a odsuzováním. Pokud bychom sex mimo partnerský vztah přijali jako něco přípustného a nikoli nemorálního, bylo by všechno v pořádku a nic z toho, co jmenujete, by nenastávalo. Já osobně vidím sex jako uspokojení vzájemných tělesných potřeb, které je možné provozovat i s někým jiným než s životním partnerem.

0/0
31.8.2012 16:50

Johny__S

Re: Pan sociolog vidí jen

Co když se ten, kdo nevěru páchá a myslí si, že je vše v pořádku, najednou zamiluje? To nelze ovlivnit vůlí, to způsobují hormony. Nemusí to být hned, třeba až po opakovaném setkání s ženou, s níž zpočátku udržuje vztah jenom pro sex. To by se nestalo, pokud by nevěru nepovažoval za něco přirozeného a vyhýbal se jí. Takže pokud propagujete nevěru, musíte také říci, že standardní model rodiny s mužem, ženou a dětmi je zastaralý. Že je to přežitek. Pro to ovšem žádný sociolog v biologické podstatě člověka důkaz nenajde...

+5/0
31.8.2012 19:47

jorgee

Nechápu

Já to nechápu - podvádění je v pohodě - když někomu něco slíbím a nedoržím to, tak je to morálně legitimní ??? Vždyť přece nikdo nikoho nenutí si hledat trvalý vztah, je to jeho dobrovolné rozhodnutí - já v tomhle nejsem žádný puritán, ať si každý *uká jak chce... Ale když někomu něco slíbím... To je právě to nejhorší na tom podvádění - vědomí, že ten se kterým jste s váma nejedná fér a lže vám do očí. Jak se na něj pak můžete spolehnout a opřít se o něj... Lidi, kteří to dělají a ještě hledají takové trapné výmluvy jsou čistě sobečtí, hloupí a zbabělí lidé, kteří si zaslouží aby s něma bylo taktéž sobecky zacházeno

+9/0
31.8.2012 12:19

Margot.Beka

Re: Nechápu

Dobře vystiženo !

0/0
10.9.2012 23:36

BajnyPhoenixV

Pokud chcete skoncovat s monogamií,ok.

Jen to těm protějškům řekněte hned na začátku. Vsadím se,že neřeknete protože by pak byl výběr jen z rozličných individuí a ti použitelní to vidí jinak.

+9/0
31.8.2012 10:07

alienated

Re: Pokud chcete skoncovat s monogamií,ok.

;-D

0/0
31.8.2012 10:09

BajnyPhoenixV

Re: Pokud chcete skoncovat s monogamií,ok.

Co se ti nezda? Maník na rande řekne dívce,víš monogamie je kravina a já jí dodržovat nebudu. A dívka řekne,také si myslím. A založí spokojenou rodinu,kdy si máma a táta sem tam odskočí do postele někam jinam.

Přijde dívka mladíkovi na rande a řekne,že monogamie je kravina a kromě něho si hupsne do postele ještě s někým jiným,kdo se zrovna namane.Maník řekne jasně, to není žadný problém ;-D

+1/0
31.8.2012 10:22

alienated

Re: Pokud chcete skoncovat s monogamií,ok.

Smál jsem se té druhé části:)

0/0
31.8.2012 10:33

Gandalf007

Výchova dětí

V tom případě je ale nutné rozlišit i sex pro zábavu a sex ke zplození potomků. Pokud bude platit, že pro výchovu mladého člověka je nejvhodnější harmonické prostředí heterosexuálního páru řekněme 15-20 let od narození dítěte, tak by si musel takový pár dobře rozmyslet, jestli jejich "harmonický" vztah odolá partnersky oboustranné sexuální turistice, protože člověk mnohokrát slyšel po krátké neplánované aférce slova: "Musíme se rozejít, já se zamiloval/a do někoho jiného..."

Takže je hezké oddělit sex od vztahu a následně rodičovství. Pak ale můžeme děti začít odjímat rodičům a "správně" je vychovávat ve speciálních zařízeních, jak už to některé ideologie plánovaly...

+2/0
31.8.2012 10:02

alienated

Re: Výchova dětí

Matebtam chybu:)

0/0
31.8.2012 10:04

jami73

Hm zajímavé

To co píše pan sociolog asi chápu, ale nesouhlasím. Každý, kdo usiluje o oboustranně přínosný vztah už poznal, že ke vztahu patří mimo jiné také zodpovědnost a věrnost. Láska jde ruku v ruce se zodpovědností (jako koneckonců vše v životě) a nejde to oddělit. Pokud mám mít láskyplný vztah s partnerkou, neodmyslitelně k němu patří partnerská věrnost. Pokud to někdo nedokáže, ať nechodí do vztahu, může si žít jako zvířátko a oddávat se náhodným známostem na jednu noc, ale to taky znamená, že nikdy nepozná všechno pěkné, co plnohodnotný vztah přináší. Osobně touhu po nevázaném sexu vnímám jako znak nevyzrálosti a sobectví. Je to touha po vzrušení, kterou člověk povýšil nad ostatní hodnoty (a nikdy se nenaplní). No co, když to tak chce, tak jo, ale takový člověk je obětí svého sobectví a uspokojování pudů. Pokud se s tím spokojí. . .  Jsou ale v životě lepší věci, vztah je pro ty, kteří už přemýšlí jinak a posunuli se dál, ale tam tento sociolog ještě nedošel :-)

+8/0
31.8.2012 8:29

alienated

Re: Hm zajímavé

I vybtam mate chybu:)

0/0
31.8.2012 10:05

taygete2

Re: Hm zajímavé

a ty hodně ráda používáš "b" i ve slovech, kam nepatří, co?

+2/0
31.8.2012 10:39

alienated

Re: Hm zajímavé

Ano, píšu rychle na tabletu, občas tam s mezernikem skoči pismeno. Předpokládám že však rozumíte i tak

0/0
31.8.2012 12:57

jeňour

Re: Hm zajímavé

Matebtam chybu. ;-D;-D;-D

0/0
1.9.2012 4:00

Georg8

Re: Hm zajímavé

Láska je trpělivá, laskavá, nezávidí, láska se nevychloubá a není domýšlivá.

Láska nejedná nečestně, nehledá svůj prospěch, nedá se vydráždit, nepočítá křivdy.

Nemá radost ze špatnosti, ale vždycky se raduje z pravdy.

Ať se děje cokoliv, láska vydrží, láska věří, láska má naději, láska vytrvá.

Láska nikdy nezanikne. Bible, Nový zákon - 1.list Korintským, kap.13., verš 4-8.

0/0
1.9.2012 0:26

TYGR.NET

A nechť se vesele šíří pohlavní chroby.

Zmám dost žen, co žijí promiskuitní život, ale když se potom vhtějí usadit a mít dítě, tak mají velk, ale velké problémy otěhotnět. Navíc, jestli tohle prorazí, tak AIDS je jen malou hrozbou. Podle mne může zmutovat a může tu být daleko větší problém! Ale kdo chce kam ...

0/0
31.8.2012 3:50

karloss z tunelu

hm-tak jo

sorry-nedávno jsem počítal, kolik jsem měl v životě žen. beru jen dokonanou soulož je mi 42.  vyšlo mi to na 116. a to je jen, co si pamatuju. jako člen kapely neberu grupáče. to se nepočítá. ale už 7 let mám tu pravou, který bych nezahnul nevím za co. a nehodlám to měnit.

0/0
30.8.2012 23:50

Machalu

Re: hm-tak jo

V tom případě patříte k jednomu ze dvou lidí s dokonalou pamětí, které znám. Ten první byl doktor z pojišťovny, který mi "oceňoval" úraz. Na to konto, že jsem si nemohl vzpomenout, kolikrát jsem měl vlastně sádru mi řekl, že on si pamatuje sádry všech svých pacientů už od dob své první akreditace, tomu lékaři bylo kolem 50ky....

0/0
31.8.2012 0:37

route78

Re: hm-tak jo

;-D;-D;-D

0/0
3.9.2012 3:17

Dr.Str.

Monogamie?

No tak popřejeme autorovi knížky život plný chlamidií, aids, syfilis, žloutenky typu C a dalších neškodných pohlavně přenosných chorob a jdeme si užívat s naší ověřenou druhou polovičkou...

+10/0
30.8.2012 21:40

alienated

Re: Monogamie?

Kecy

+2/0
30.8.2012 21:48

Morgiana

Re: Monogamie?

Vzhledem k Vašim reakcím, už Vám bylo aspoň 14?

+4/0
30.8.2012 22:34

alienated

Re: Monogamie?

Je to asi tak relevantní příspěvek, jako Říct někomu koho vidím pít dvojku vína, že umře na cirhozu a pokud nedostane nová játra, zemŕe ve 40.

+4/0
31.8.2012 6:03

shevek

Re: Monogamie?

Trošku extrémista, že? :)

0/0
31.8.2012 10:11

alienated

Re: Monogamie?

Ne,člověk který je monogamní a kdyby zjistil zle nemusel být, spadl by do kategorie neůspěšných:) tak to vidím já:)

0/0
31.8.2012 10:15

Johny__S

Monogamie vyplývá z evoluce člověka,

není to sociální konstrukt. Žena evolučně vyžadovala monogamii proto, aby muž investoval pouze do jejích dětí. A muž od ženy monohamii vyžadoval proto, aby vychovával pouze své děti a ne děti někoho cizího. Takto se to vyvíjelo zřejmě po statisíce let. Oddělení sexu od plození je možné až s vynálezem antikoncepce, a to je v historii člověka velice nová záležitost. Sociální konstrukt by tedy bylo zrušení monogamie...

+8/0
30.8.2012 21:10

alienated

Re: Monogamie vyplývá z evoluce člověka,

Nesouhlas

+2/0
30.8.2012 21:49

NihiLNulL

Re: Monogamie vyplývá z evoluce člověka,

Ty jsi ale vypaplaná...

0/0
5.9.2012 14:34

Tajemník Ministerstva zvěrstva 2

Re: Monogamie vyplývá z evoluce člověka,

Člověče, než tady začnete blábolit, něco si nastudujte!!!

+1/0
30.8.2012 22:27Najdete na iDNES.cz