Diskuze

Geniální matematik Grothendieck měl bizarní život a věřil na mutanty

Byl to skvostný matematik, který dožil v dobrovolné izolaci od vědy i společnosti, anarchista, pacifista a podivín. Alexander Grothendieck, který umřel 13. listopadu ve věku 86 let, žil fascinující život, v němž se snoubila genialita se šílenstvím a racionalita s mystikou.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
Foto

Ano, pane Víte, někteří studenti stavební fakulty skončí své znalosti složením čtvrté zkoušky na katedře matematiky; pokud si vzpomínám, byt to integrální počet. Ale jiní už v 17ti letech řešili příklady ze sférické trigonometrie.

0 0
možnosti
Foto

Aby kdokoliv cokoliv objevil, nemusí v tom nutně spatřovat nějaký význam; jen popíše, co viděl. To znamená, že musí vidět. Musí vidět, co bylo dosud neviděné, pane Tomáši. A jen vědec dokáže s jistotou říci, že pozorované bylo až dosud neviděné. Pokud řeší vědecký svět jakýkoliv 'problém', s významnou jistotou mohu tvrdit, že jej nevyřeší. Většina našich vědců totiž přistupuje k neznámému tak, že se jej snaží definovat v tom prostředí, jež důvěrně zná. (Budete se asi divit, ale to se týká i výzkumu aplikovaného.) A s takovým přístupem se objevu nedočkáte. Většina vědeckých objevů může mít 'dopad' až za dvě i více století.

Jak může vědec vyslovit, že stůl, či člověk, zvíře, strom (tedy jakákoliv uzavřená energetická entita) se ve 4D jeví jako povrchový bod na sférické klenbě ? Musí to vidět ! Chápete, jak to myslím ? Pokud se této vize chopí zručný matematik, dokáže tuto větu svými rovnicemi potvrdit. 

 Ale jaký to má význam ? Jaký náš problém to řeší ? Říkáme sborově, nevíme. A opravdu zatím nevíme. Ten, kdo by řekl, že takto vidí a také řekl, co mu to osobně přináší, byl by považován za blázna.

0 0
možnosti

Tak jistě to byl velmi svérázný člověk, podivín a mimořádný génius, ale úplné blázen se z něj asi nestal (ve smyslu psychotik nebo přímo schizofrenik).Třeba ta otázka, co to je metr, nejspíš byla velmi důvtipná. Samozřejmě nevím jak to probíhalo, ale nejspíš se té matematičky postupně doptával,... aby zjistil, jestli tomu dostatečně rozumí, jestli má cenu se do něčeho pouštět. V humanitních vědách je určitě hloupost se domnívat, že existuje nějaká exaktní nominální definice nějakého jevu(pojmu; přesto, že vím, že si někdo myslí opak)), ale zřejmě i ve fyzice (matematice) jsme odkázání na definici operacionální (myslím, pokud budeme maximálně přesní a přísní). Vysvětlit potom nějakou konkrétní veličinu (jako např. zde hmotnosti) bude hodně náročné - asi mu tak šlo o přístup k řešení takového problému. Ale všechno co tu píšu, je jen má domněnka, nikdy jsem to nějak formálně nestudoval.

2 1
možnosti

Vím, že bychom to nepochopili, ale přesto kdybyste připravili pro Technet nějaký seriál o jeho matematických objevech, tedy popis problému, proč je to problém, jak jej řešil, jak jej vyřešil, jaké to má dopady ... tak bych si to rád přečetl

15 0
možnosti

Pokud to je vůbec možné, tak by to chtělo asi podstatně lepší kapacity než redaktory xman.idnes.cz.

A ono to pravděpodobně možné není. Grothendieck pracoval jednak ve velmi abstraktních podoborech, jednak v oborech, které jsou velmi pokročilé a odtržené od reality v tom smyslu, že předpokládají dost předchozích znalostí.

Vezměte si Andrewa Wilese a Velkou Fermatovu větu. Úžasný výsledek, ale k pochopení důkazu jsou potřeba spíš léta než měsíce studia. A nějaké praktické využití pro to nikdo momentálně nezná. Ale tam se alespoň dá vysvětlit problém, protože každý se učil, co je rovnice, co je celé číslo a co je mocnina.

Ale když kouknete na (anglickou) Wikipedii na článek o Grothendieckově-Riemannově-Rochově větě, tak většinu těch pojmů pravděpodobně neznají ani absolventi Matfyzu, pokud nestudovali jako obor přímo algebraickou geometrii nebo něco hodně blízkého. A to jich většina nestudovala, protože se statistikou nebo finanční matematikou se práce hledá podstatně snáz.

4 0
možnosti

Medzi genialitou a šialenstvom je len veľmi tenká čiara...

7 0
možnosti

M92i25c75h76a52l 67C13a77h25a

29. 11. 2014 12:32

"Genialita si podala ruku se šílenstvím. Plodil nezařaditelné texty, říkal jim matematické meditace, reflexe či písně. Tisíce, desítky tisíc stran. Plival v nich na kolegy i studenty, rozvíjel teorii o snech jako důkazech boží existence a o mutantech"

Já bych byl v používání slova "šílenství" opatrný. Tak jako 99,999999% lidí můžou připadat šílené jeho nesrozumitelné matematické objevy, připadá jim šílená (nebo ještě šílenější) i jeho další nesrozumitelná činnost a nematematické objevy. Rozhodně neříkám, že věřím na mutanty, reptiliány a podobné (pro mě) blbosti, ale netroufal bych si takto soudit člověka, který prostě viděl "dál".

2 0
možnosti

k jeho "orientácii" - ľudia (narodení pred 80-90 rokmi) zažili rôzne spoločenské zmeny.  paradoxne tí, ktorí vyšli z nie núdznych pomerov ostali do konca života prístupní ľavicovým myšlienkam, heslám, naopak tí, ktorí pochádzali z veľmi chudobných pomerov a početných rodín mali k ľavicovým myšlienkam silne odmietavý vzťah. a mať viac ako jedno dieťa považovali za nezodpovednosť.

4 0
možnosti

Tipoval bych poněkud extrémní Aspergerův syndrom. Neléčený, naopak jeho projevy asi ke stáří ještě podporoval s tím, jak mu ubývala invence.

2 5
možnosti

Asperger je o neschopnosti normální sociální interakce s okolím, u něj to nevypadá že by toho nebyl schopen, on prostě jen nechtěl.;-)

6 0
možnosti

Moc zajímavý článek - trochu mi to připomnělo film Čistá duše.

10 0
možnosti

Ono to ani jinak nejde, většině velkých vědců chybí jisté "normální" vlastnosti.

2 0
možnosti
Foto

Článek se mi líbí. O tomto matematikovi jsem neměla dosud ani zdání. Napadá mě, že pravděpodobně nabyl jistoty, jak směšné je dosud jeho i naše matematické poznání a možná také pochopil, že dál už ho náš duální svět nepustí.:-)

7 3
možnosti

Velký dík za zajímavý článek.

20 0
možnosti