Diskuze

Ženy nejsou emotivnější a muži nejsou agresivnější. Věda vyvrací mýtus

Mužský a ženský mozek neexistuje. Tvrzení, podle něhož jsou mozky obou pohlaví zkonstruovány odlišně, je jen nepravdivým stereotypem. Stavba našich mozků nás nepředurčuje k jiné míře citlivosti, empatie či agresivity. Tvrdí to aktuální studie z Rosalind Franklin University.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
JB

Souhlas, kdo zná Danielu Vlkovou, ředitelku SJOP Poděbrady, uzná, že mnohé ženy drsným naturelem muže předčí!!!

0 0
možnosti
LP

Přečtu dvě věty a hned je mi jasné, že jde zase jen o strašnou slátaninu (neříkám, že nutně vinou redaktora idnes, pokud tedy k uvedeným závěrům přišla uváděná studie). Proč by proboha "měla" být lidská agresivita, emotivita a její projevy, či jejich specifika u mužů a žen determinována výhradně anatomií mozku a několika jeho struktur, natož pak z toho usuzovat, zde se mužská či ženská emotivita liší. Pokud chceme hledat "korelát" lidské emotivity a její biologická základny - mozku, můžeme využít mnoho přístupů, vrstev, metodik (genetika - exprese gen. informace a vliv na CNS, v mikro či makro hledisku; mikrobiologie, endokrinologie a mnoho dalších),které pak dají daleko ucelenější pohled na věc. Základním a zřejmě velmi plausibilním přístupem k hledání těchto korelátů je sledování funkce mozku pomocí zobrazovacích metod, jako funkční MR, pozitronová ET apod., a to dle možností ve více či méně strukturovaném (a komplexním) prostředí (např. třeba od snímání mozku osoby v situaci její běžné konverzace ve skupině přátel, po experimenty s velmi jednoduchou a vymezenou strukturou (třeba reakci na zhlédnutou automobilovou nehodu, nebo třeba jen zvuky, jednoduché podněty ap).

1 0
možnosti
LP

Základní přístupy a zjištění k tématu najdete např. Wikipedii (s odkazy ke článkům), vis Neuroscience of sex differences: https://en.wikipedia.org/wiki/Neuroscience_of_sex_differences

0 1
možnosti
BG

Možná že to s tím nesouvisí, ale vzpomněl jsem si, co řekl Svěrák v Cimrmanově hře Lijavec: "Pokud jde o umělecké hledisko, zahrát ženu není žádný problém. Hlasově se mužům přibližují, mnohá žena kouří, takže má hlubší hlas. Vzhledově si samozřejmě musíme někdy vypomáhat, ale která žena to nedělá, že? A pokud jde o psychologické hledisko - zahrát ženu je primitivní záležitost." ;-D

1 1
možnosti
Foto

Nič také ten výskum nevyvracia. Vyvracia, že by medzi mozgami oboch pohlaví boli veľké rozdiely. Výsledkom sú minimálne rozdiely (čiže na druhej strane nie žiadne).;-)

1 0
možnosti
VO

V44i98t 43O74t93a45h68a28l

21. 1. 2017 10:23

Zajímavá by by byla studie mozku novorozenců/batolat (a ideálně jednovaječných dvojčat). Protože pokud by mozky malých holčiček a chlapců byly totožné - a měnily se až v průběhu let, je dost velká šance, že na ony genderové stereotypy má velký vliv výchova, nikoli nějaké genetické predispozice.

2 1
možnosti
Foto

Robili sa výskumy, čo zaujme novorodencov. Chlapcov zaujímali skôr veci a pohyb, dievčatá viac sledovali tváre. To naznačuje, že sme tak akosi od prírody naprogramovaní inak.

4 1
možnosti
PV

Pocitam, ze nekdy kolem roku 2020 vedci vyvrati i zazity mytus, ze muzi maji penis a zeny vaginu

12 1
možnosti
JD

J48a98n 49D50ě80t41á85k

20. 1. 2017 20:46

Produkt lživé neomarxistické antigender propagandy.

1 5
možnosti
LF

Úplně stejný článek tady byl přede dvěma lety.

2 0
možnosti
SS

Zbyšku, díky R^ to bylo hodně moc gut poučné ;-D

0 0
možnosti
MP

Kecy. Vypadá možná stejně, ale funguje úúúúúúúúplně jinak. ;-)

3 5
možnosti