Diskuze

Černošští otrokáři si kupovali své blízké. Nejen proto, aby je zachránili

Ještě si pamatovali rozpálené železo a svištění biče, přitom i oni sami si na svobodě kupovali lidský majetek. Ano, otroky si pořizovali i propuštění černí otroci. Většinou proto, aby je vykoupením zachránili. Někteří však čistě z honby za ziskem. A jako doklad toho, že z utlačovatelského systému mohou profitovat i někdejší utlačovaní.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
BK

Já se tomu nedivím. Všude jsou šmejdi, co když mají nějakou moc, tak ji neváhají zneužít, zvlášť pokud to dovoluje zákon. A ještě tak mají pocit, že neuděli nic špatnýho.

0 0
možnosti
ID

Konecne nekdo nehazi spinu jen na bile. Otroci existuji jeste dnes v nekterych oblastech Saharske Afriky (napr. v Mauritanii nebo Cadu) i kdyz je to protizakonne. V Saudske Arabii bylo otroctvi zruseno az v sedesatych letech minuleho stoleti, tedy temer sto let po tom co by lo zruseno v USA.

0 0
možnosti
JT

J71i28r27i 76T96i30c79h67y

4. 8. 2017 22:10

Zajimave je, ze hodne otroku pochytali arabsti najezdnici ze severu Afriky, od nedavne doby si americti cernosi houfne hlasi k islamu a davaji si arabska jmena.

1 0
možnosti
DZ

A dnesni otrokarstvi? Filipinky a jine asiatky rozesete po celem svete. Nejvic otroku nachytali a prodali sami africanu. Prodali vedlejsi kmen, zabrali jeho uzemi a bylo vyreseno.

14 0
možnosti
OP

K tomu by bylo fajn dodat i nějaký článek o otrokářství starého Říma. Hlavní rozdíl mezi americkým a římským otrokem byl v jeho ceně. Američtí otroci byli prostě černoši, kteří nestihli utéct naháněčům ze sousedního kmene. Řím získávat otroky v bitvách, na nově obsazených územích, apod.

Římských otroků bylo méně a byli dražší. Zachoval se dokument z Pompejí o prodeji otroka v přepočtu za (velmi zhruba) 4,5mio Kč. A takového prostě nebudete zbytečně bít.

Oproti tomu cena otroka v USA byla pár set dolarů, takže nebyl problém je nahradit. Lepší péči měli předáci a obecně otroci s určitými znalostmi.

15 0
možnosti
JL

J17a83n 82L18u38k94á30š

6. 8. 2017 16:57

Par set dolaru byly tehdy obrovske penize.

1 0
možnosti
OJ

Pár překlepů (1930 atp.), jinak zajímavý článek R^ - o otrokářství se často mluví jako o dávné historii a přitom bylo po světě celkem běžné ještě před 200 lety ;-(Rv

Mimochodem USA na tom bylo v používání otroků obdobně jako evropské koloniální mocnosti, v USA bylo zrušeno v letech 1790-1865 (některé státy USA zrušily otrokářství už od roku 1790, v severní části USA v třicátých letech, poslední jižní státy až po válce Severu proti Jihu v roce 1865), což celkem odpovídá i zrušení otrokářství v Evropě (Britské impérium 1833, Francie 1848, Nizozemí 1863, Portugalsko 1869, Španělsko 1880 atd.). Je známo, že Velká Británie jako tahoun zrušení otroctví v Evropě diplomatickým a hlavně finančním nátlakem z velké míry přinutila ostatní evropské koloniální mocnosti, aby zrušení otroctví také schválily, za což Velká Británie u mne zasluhuje R^

I v současnosti se stále ještě využívá jistá forma otrocké práce v mnoha zemích (KLDR, Irán, Uzbekistán, Blízký východ, Čína, Afrika atd.), to jen my máme to štěstí, že žijeme v svobodné části světa R^

viz https://cs.wikipedia.org/wiki/Otrok%C3%A1%C5%99stv%C3%AD

20 0
možnosti
Foto

Írán? To máte odkud?

0 0
možnosti
PB

Otrokářství bylo temnou realitou Spojených států po 246 let...

Ten chlapec autor je fakt dobrej. Zaměnit Americký kontinent s USA.

0 7
možnosti
JP

J73a42n 49P98u52l57e39c

3. 8. 2017 9:11

Já myslím, že tenhle článek naopak ukazuje, jak nesmyslný rasismus je, nezáleží na barvě, protože všude ve světe, v každé společnosti, bez ohledu na barvu a národnost, jsou lidé špatní a lidé dobří.

24 2
možnosti
JO

Příroda si to zařídila po svém, jestli vám to nedává smysl, je to vaše věc, to, že jsou lidé dobří a špatní je obvyklý sebeklam;-)

0 8
možnosti
JB

Jsem si jistá, že kdyby Američani mohli zvrátit minulost, otroky by si do země nenavozili. Bylo to krátkozraké a přineslo jim to v budoucnu jen problémy. A dál přinášet bude...

13 7
možnosti
PB

Američané (USA) si otroky do země nevozili. Naopak dovoz otroků zakázali.

3 0
možnosti
JO

Rasismus je oboustranný a přirozený stejně, jako ostatní uměle potlačované vzorce lidského chování i když se to někomu nelíbí, je to realita. Někoho baví popírat rozdíly v barvě těl, ale krásně je vidět jak si umíme vytvořit třeba "módní policii", kde potřeba kritizovat jiné může dostat prostor. Prostě část společnosti je submisivní a potřebuje svého pána, pastýře, pasáka, politika, šéfa, jako každá správná ovce. Nikomu nic nedlužíme, kdo si chce hrát na dobročinnost, ať to dělá za svoje. Otroky z Afriky bych si nekoupil ani kdyby za mnou přeplavali Středozemní moře, přišli před moje dveře a prosili abych se o ně postaral.

28 7
možnosti
VB

Pro koho je rasismus prirozeny? A kdyz pro me a me okoli neni, jsem nejaky neprirozeny druh?:-) S tou dobrocinnosti souhlasim, v posledni dobe si rikam, jesi by nemohlo byt minimalne dvoji zdr pojisteni pro nas, co zijeme zdrave, sportujeme atd a pro ty, kdo si dobrovolne huntuji zdravi atd, prze proc platit na alkohliky, prezirace, fetaky atd??

1 0
možnosti