Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Dítě nám zničilo sexuální život

aktualizováno 
Těšili jste se, až se narodí, ale netušili jste, že vám zlikviduje intimní život. Od porodu si totiž můžete o sexu nechat jen zdát a její život se smrskl na přebalování a kojení. Dveře k sexuálnímu životu otevírá empatie, trpělivost, komplimenty, v případě psychických potíží ale i odborná pomoc.

Budete ho milovat a budete se mu věnovat, počítejte ale s tím, že vaší partnerce může trochu zahýbat se vztahem k sexu. | foto: Profimedia.cz

"Než se narodila Kačenka, spali jsme spolu s Evou, kdy a kde se dalo. Byli jsme k neutahání a vyzkoušeli jsme snad úplně všechno. Vždycky jsem si říkal, že je neuvěřitelný, že jsem našel ženu, která má stejnou potřebu sexu jako já, má fantazii a líbí se jí stejné věci jako mně," říká pětatřicetiletý Libor.

Pak ale přišla změna. "Vzali jsme se a Eva po dvou letech otěhotněla. Na dítě jsme se těšili a chtěli jsme ho, ale už v těhotenství se Eva začala odtahovat, vymlouvat se a frekvence sexu klesla téměř k nule. Všichni mě pořád utěšovali, že je to v těhotenství normální, že jsou to hormony – a taky to tak vypadalo, protože jí bylo pořád špatně, měla nějaké problémy, tak jsem si řekl, že nebudu tlačit na pilu.

Jenže to trvalo i po porodu, to zase pořád říkala, že je utahaná ze skákání kolem mimina. A teď už jsou Kačence sice skoro tři roky, jenže my spolu s Evou spíme tak jednou za měsíc. Což je navíc taková rychlovka, že to ani nezaregistruju. Když se pokusím ohradit, vyslechnu si, že nevím, co znamená péče o dítě, a že je unavená."

Maximálně osmnáct měsíců

Připomíná vám to něco? Nejste v tom zdaleka sami. "Ztráta chuti na sex v průběhu těhotenství je relativně běžná. Jednak jde o hormonální záležitost a jednak se přidává psychický stres nastávající matky, která může mít strach, aby sexuálním stykem neohrozila své nenarozené dítě," říká psycholožka Marcela Vojířová.

"Po porodu, v šestinedělí, lékaři sex vysloveně nedoporučují, ale po tomto období by se váš sexuální život měl vracet pomalu do normálu," vysvětluje lékařka. Komplikací může být však například poporodní deprese, kdy je matka odtažitá a chladná ke svému partnerovi, k dítěti nebo k oběma zároveň. V tom případě je nutné vyhledat odbornou pomoc, protože jde o závažnou komplikaci. Za snížení libida může být zodpovědná i obyčejná únava a nedostatek spánku, s nimiž je narození dítěte spojeno.

Začátek vašeho sexuálního života po porodu může oddálit, pokud měla vaše partnerka při porodu nastřiženou a sešitou hráz. Podle lékařského výzkumu z roku 2007 je právě tento výkon spojen s bolestivými pocity při sexu. Zatímco někteří lékaři radí s počátkem sexu počkat, jiní naopak tvrdí, že častější sexuální styk tyto problémy zlepší. Každopádně se vám po porodu vyplatí investovat do velkého balení lubrikačního gelu, protože zvlhčení sliznic je v tomto období nedostatečné.

Buďte trpěliví. Přílišný tlak by váš sexuální život do původních kolejí

Buďte trpěliví. Přílišný tlak by váš sexuální život do původních kolejí nevrátil.

O něco déle si na sex počkáte, měla-li vaše partnerka velmi problematický porod a došlo-li například dokonce i k ruptuře konečníku. V tomhle případě by se měla podle odborníků situace vrátit do normálu do osmnácti měsíců.

Hlavně, aby se malý nevzbudil

Podle studie zveřejněné v roce 2005 v magazínu International Urogynecology Journal začne 57 procent amerických a britských žen opětovně sexuálně žít po šesti týdnech od porodu, 85 procent obnoví sexuální život do tří měsíců a 90 procent do půl roku po porodu. Jenže téměř polovina žen udává, že se jejich sexuální život po porodu výrazně zhoršil, kleslo jejich libido, spokojenost a schopnost dosáhnout orgasmu. Pro dvacet procent z nich je sex po narození dítěte bolestivou a nepříjemnou záležitostí.

Přispěvatelka do internetové diskuse, vystupující pod přezdívkou Thea, například píše: "Já nebyla do sexu nikdy hrr, ale po porodu jsem neměla chuť vůbec, spíš se mně to hnusilo, nebavilo mě to. Nevím už jak dlouho, ale trvalo to, než jsem byla ochotná to zlomit. Sex mě ale nijak zvlášť nebere doteď, raději jdu dělat něco lepšího."

Diskutérka Barique přisvědčuje: "U nás má chuť na sex po porodu jedině manžel. V těhotenství nechtěl on a teď zase já. Šestinedělí jsme teda nakonec nedodrželi, ale já měla v hlavě akorát – hlavně abych zase nebyla hned v tom a že se bude malej budit na jídlo… A taky že jo, začal brečet a byl konec."

Z mužských zástupců diskutujících na internetu je cítit podobné zoufalství. "Před sedmi měsíci se nám narodil krásný kluk. Vše je v pořádku, jen v jednom to stále není to, co to bývalo. A to je vztah ženy ke mně a k milování samotnému," píše diskutující pod přezdívkou Dulik. "Doufal jsem, že v nějakém čtvrtém šestém měsíci se bude její vztah ke mně zlepšovat, ale ona je pořád tak nějak chladná. Kdybych nevyvíjel iniciativu k fyzickému kontaktu já sám, asi bychom se sami sebe nedotkli již tak patnáct měsíců. Je to pro mne dost psychicky náročné a strašně se trápím, že mne žena ignoruje a má k samotnému milování negativní přístup."

"Manželka dnes, patnáct měsíců po porodu, přestává pomalu kojit a všechno se začíná pomaloučku vracet k normálu. Co jsem mluvil s přáteli, měli to celkem podobně. Jenom když se zeptáš jejich žen, ty o ničem neví a zdá se jim všechno v pohodě," podivuje se Ondrášek.

Chvalte a experimentujte

Nadějí pro zoufalé otce by mohl být výzkum z roku 2000, jehož výsledky byly prezentovány v magazínu British Journal of General Practice. Podle něj postihne naprostá ztráta libida po porodu jen jednu ze sedmi matek a i tato situace by se měla během osmi měsíců začít zlepšovat.

Podle anket souvisí neuspokojivý sexuální život po porodu i s nespokojeností žen s vlastním tělem a komplexy. "Žena obvykle po porodu potřebuje čas na to, aby se vyrovnala s výraznými změnami, které se s jejím tělem odehrály. Často mívají ženy strach, že se jejich partnerům nebude líbit například jejich povolené břicho či prsa. Návratu k normálnímu sexuálnímu životu zcela jistě napomůže, pokud muž bude ke své partnerce přistupovat citlivě a ujistí ji, že je pro něj stále přitažlivá," radí psycholožka.

Evergreenem je také únava a vyčerpání, s nimiž se potýkají prakticky všichni rodiče, pokud nesdílejí dům s velmi vstřícnými vlastními rodiči nebo schopnou chůvou. Snažte se partnerce co nejvíc pomáhat a trvejte na tom, aby alespoň jeden večer v týdnu opustila dosah dětské vysílačky a vyšla si ven mezi lidi, kteří mají i jiná konverzační témata než ideální krémy proti opruzení. Ať už si půjde zacvičit, zhlédnout film v kině nebo poklábosit s kamarádkami na kávě, odpočine si a bude mnohem víc naladěná na ložnicové hrátky.

Uvědomte si také, že kvůli poporodním zraněním pro ni mohou být některé pozice, jež jste měli doposud oblíbené, nepříjemné. Experimentujte a zkoušejte nové polohy, techniky a fantazie, abyste nově objevili to, co vám bude vyhovovat nejvíc. Pokud její odtažitost a nechuť k sexu trvá víc než osmnáct měsíců, během nichž by se měla její případná zranění dokonale zahojit, je čas vyhledat odbornou pomoc. Na vině potom budou pravděpodobně psychické faktory, s nimiž vám pomůže jen terapie.

Autor:


Nejčtenější

Síla fotbalového míče: pro pákistánský Sialkot znamená zisky i utrpení

Výroba míčů, nejen fotbalových, vyslala Sialkot do světa a tamním firmám...

Má-li fotbalový míč hlavní město, je to pákistánský Sialkot. Vyrábět se tam začal nejprve v malém, pro britské...

Monogamie není nadřazená. Ke spokojenosti vedou i otevřené vztahy

Vědecké studie čas od času vystaví otevřeným vztahům dobrozdání.

Otevřené vztahy jsou reakcí na to, že máme od svazků stále větší očekávání, která jeden partner naplní jen těžko....Poručíme větru dešti. Američané si za války hráli s počasím nad Vietnamem

O legendární Ho Či Minovu cestu se sváděly boje, Američané však na ni byli...

Propracovanými trasami v džungli proudily za vietnamské války na pomoc komunistickému severu desetitisíce vojáků a tuny...

Extrémní gastronomie: Rybí hobliny katsuobushi vám zatancují na talíři

Příprava katsuobushi vyžaduje trpělivost a um.

Ryby dokážou plavat a některé i létat, ale jen tuňák pruhovaný vám zatancuje. Jen to chce trochu trpělivosti. Rybí...

VIDEO: Budujeme funkční sílu, která si rozumí se zdravím, říká instruktor

Pavel Macek je prvním certifikovaným instruktorem systému StrongFirst v Česku.

Sílu neodděluje od správného pohybu a fyzickou kondici od dlouhodobého zdraví. „Fitness by mělo znamenat, že vše je...

Další z rubriky

Extrémní gastronomie: Rybí hobliny katsuobushi vám zatancují na talíři

Příprava katsuobushi vyžaduje trpělivost a um.

Ryby dokážou plavat a některé i létat, ale jen tuňák pruhovaný vám zatancuje. Jen to chce trochu trpělivosti. Rybí...

Pro dcerku bych udělala, co jí na očích vidím, říká MOgirl Hanny

Jsem pro každou špatnost,“ říká MOgirl Hanny.

Svou životní radost začala čekat už v osmnácti a povytaženým obočím nad tím, že se stala maminkou tak mladá, uvykla....

Na návštěvě v palírně whisky: nejvíc si tu cení měděných sudů

Milovník whisky se tu cítí jako v ráji, ano.

Přízvisko hlavní město skotské whisky mu sluší, v Dufftownu najdeme hned sedm velkých palíren. Navštívili jsme tu...

RODIČE ZNAJÍ: Takhle reálně vypadá rodinná dovolená!
RODIČE ZNAJÍ: Takhle reálně vypadá rodinná dovolená!

Z reklamního letáku cestovní společnosti se směje manželský pár sedící na úhledném plážovém lehátku. Před ním si společně hrají děti. A teď zpátky do reality, takhle rodinná dovolená většinou nevypadá.

Najdete na iDNES.cz