Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Dítě nám zničilo sexuální život

aktualizováno 
Těšili jste se, až se narodí, ale netušili jste, že vám zlikviduje intimní život. Od porodu si totiž můžete o sexu nechat jen zdát a její život se smrskl na přebalování a kojení. Dveře k sexuálnímu životu otevírá empatie, trpělivost, komplimenty, v případě psychických potíží ale i odborná pomoc.

Budete ho milovat a budete se mu věnovat, počítejte ale s tím, že vaší partnerce může trochu zahýbat se vztahem k sexu. | foto: Profimedia.cz

"Než se narodila Kačenka, spali jsme spolu s Evou, kdy a kde se dalo. Byli jsme k neutahání a vyzkoušeli jsme snad úplně všechno. Vždycky jsem si říkal, že je neuvěřitelný, že jsem našel ženu, která má stejnou potřebu sexu jako já, má fantazii a líbí se jí stejné věci jako mně," říká pětatřicetiletý Libor.

Pak ale přišla změna. "Vzali jsme se a Eva po dvou letech otěhotněla. Na dítě jsme se těšili a chtěli jsme ho, ale už v těhotenství se Eva začala odtahovat, vymlouvat se a frekvence sexu klesla téměř k nule. Všichni mě pořád utěšovali, že je to v těhotenství normální, že jsou to hormony – a taky to tak vypadalo, protože jí bylo pořád špatně, měla nějaké problémy, tak jsem si řekl, že nebudu tlačit na pilu.

Jenže to trvalo i po porodu, to zase pořád říkala, že je utahaná ze skákání kolem mimina. A teď už jsou Kačence sice skoro tři roky, jenže my spolu s Evou spíme tak jednou za měsíc. Což je navíc taková rychlovka, že to ani nezaregistruju. Když se pokusím ohradit, vyslechnu si, že nevím, co znamená péče o dítě, a že je unavená."

Maximálně osmnáct měsíců

Připomíná vám to něco? Nejste v tom zdaleka sami. "Ztráta chuti na sex v průběhu těhotenství je relativně běžná. Jednak jde o hormonální záležitost a jednak se přidává psychický stres nastávající matky, která může mít strach, aby sexuálním stykem neohrozila své nenarozené dítě," říká psycholožka Marcela Vojířová.

"Po porodu, v šestinedělí, lékaři sex vysloveně nedoporučují, ale po tomto období by se váš sexuální život měl vracet pomalu do normálu," vysvětluje lékařka. Komplikací může být však například poporodní deprese, kdy je matka odtažitá a chladná ke svému partnerovi, k dítěti nebo k oběma zároveň. V tom případě je nutné vyhledat odbornou pomoc, protože jde o závažnou komplikaci. Za snížení libida může být zodpovědná i obyčejná únava a nedostatek spánku, s nimiž je narození dítěte spojeno.

Začátek vašeho sexuálního života po porodu může oddálit, pokud měla vaše partnerka při porodu nastřiženou a sešitou hráz. Podle lékařského výzkumu z roku 2007 je právě tento výkon spojen s bolestivými pocity při sexu. Zatímco někteří lékaři radí s počátkem sexu počkat, jiní naopak tvrdí, že častější sexuální styk tyto problémy zlepší. Každopádně se vám po porodu vyplatí investovat do velkého balení lubrikačního gelu, protože zvlhčení sliznic je v tomto období nedostatečné.

Buďte trpěliví. Přílišný tlak by váš sexuální život do původních kolejí

Buďte trpěliví. Přílišný tlak by váš sexuální život do původních kolejí nevrátil.

O něco déle si na sex počkáte, měla-li vaše partnerka velmi problematický porod a došlo-li například dokonce i k ruptuře konečníku. V tomhle případě by se měla podle odborníků situace vrátit do normálu do osmnácti měsíců.

Hlavně, aby se malý nevzbudil

Podle studie zveřejněné v roce 2005 v magazínu International Urogynecology Journal začne 57 procent amerických a britských žen opětovně sexuálně žít po šesti týdnech od porodu, 85 procent obnoví sexuální život do tří měsíců a 90 procent do půl roku po porodu. Jenže téměř polovina žen udává, že se jejich sexuální život po porodu výrazně zhoršil, kleslo jejich libido, spokojenost a schopnost dosáhnout orgasmu. Pro dvacet procent z nich je sex po narození dítěte bolestivou a nepříjemnou záležitostí.

Přispěvatelka do internetové diskuse, vystupující pod přezdívkou Thea, například píše: "Já nebyla do sexu nikdy hrr, ale po porodu jsem neměla chuť vůbec, spíš se mně to hnusilo, nebavilo mě to. Nevím už jak dlouho, ale trvalo to, než jsem byla ochotná to zlomit. Sex mě ale nijak zvlášť nebere doteď, raději jdu dělat něco lepšího."

Diskutérka Barique přisvědčuje: "U nás má chuť na sex po porodu jedině manžel. V těhotenství nechtěl on a teď zase já. Šestinedělí jsme teda nakonec nedodrželi, ale já měla v hlavě akorát – hlavně abych zase nebyla hned v tom a že se bude malej budit na jídlo… A taky že jo, začal brečet a byl konec."

Z mužských zástupců diskutujících na internetu je cítit podobné zoufalství. "Před sedmi měsíci se nám narodil krásný kluk. Vše je v pořádku, jen v jednom to stále není to, co to bývalo. A to je vztah ženy ke mně a k milování samotnému," píše diskutující pod přezdívkou Dulik. "Doufal jsem, že v nějakém čtvrtém šestém měsíci se bude její vztah ke mně zlepšovat, ale ona je pořád tak nějak chladná. Kdybych nevyvíjel iniciativu k fyzickému kontaktu já sám, asi bychom se sami sebe nedotkli již tak patnáct měsíců. Je to pro mne dost psychicky náročné a strašně se trápím, že mne žena ignoruje a má k samotnému milování negativní přístup."

"Manželka dnes, patnáct měsíců po porodu, přestává pomalu kojit a všechno se začíná pomaloučku vracet k normálu. Co jsem mluvil s přáteli, měli to celkem podobně. Jenom když se zeptáš jejich žen, ty o ničem neví a zdá se jim všechno v pohodě," podivuje se Ondrášek.

Chvalte a experimentujte

Nadějí pro zoufalé otce by mohl být výzkum z roku 2000, jehož výsledky byly prezentovány v magazínu British Journal of General Practice. Podle něj postihne naprostá ztráta libida po porodu jen jednu ze sedmi matek a i tato situace by se měla během osmi měsíců začít zlepšovat.

Podle anket souvisí neuspokojivý sexuální život po porodu i s nespokojeností žen s vlastním tělem a komplexy. "Žena obvykle po porodu potřebuje čas na to, aby se vyrovnala s výraznými změnami, které se s jejím tělem odehrály. Často mívají ženy strach, že se jejich partnerům nebude líbit například jejich povolené břicho či prsa. Návratu k normálnímu sexuálnímu životu zcela jistě napomůže, pokud muž bude ke své partnerce přistupovat citlivě a ujistí ji, že je pro něj stále přitažlivá," radí psycholožka.

Evergreenem je také únava a vyčerpání, s nimiž se potýkají prakticky všichni rodiče, pokud nesdílejí dům s velmi vstřícnými vlastními rodiči nebo schopnou chůvou. Snažte se partnerce co nejvíc pomáhat a trvejte na tom, aby alespoň jeden večer v týdnu opustila dosah dětské vysílačky a vyšla si ven mezi lidi, kteří mají i jiná konverzační témata než ideální krémy proti opruzení. Ať už si půjde zacvičit, zhlédnout film v kině nebo poklábosit s kamarádkami na kávě, odpočine si a bude mnohem víc naladěná na ložnicové hrátky.

Uvědomte si také, že kvůli poporodním zraněním pro ni mohou být některé pozice, jež jste měli doposud oblíbené, nepříjemné. Experimentujte a zkoušejte nové polohy, techniky a fantazie, abyste nově objevili to, co vám bude vyhovovat nejvíc. Pokud její odtažitost a nechuť k sexu trvá víc než osmnáct měsíců, během nichž by se měla její případná zranění dokonale zahojit, je čas vyhledat odbornou pomoc. Na vině potom budou pravděpodobně psychické faktory, s nimiž vám pomůže jen terapie.

Autor:Nejčtenější

Není nad to, chodit nahá po bytě, říká MOgirl Karolína

„Jsem usměvavá, infantilní, střelená, vtipná a hodná,“ říká MOgirl Karolína.

Láká ji nebezpečí a přiznává, že umí být střelená a infantilní. A ničeho ze svého života nelituje. „Řídím se mottem, že...

Experimenty na lidech: americký stát potají plošně šířil bakterie

Jezdily rychle a hlavně po celé zemi. Autobusy Greyhound proto armáda využila k...

Infikoval vlastní obyvatele bakteriemi a viry, které ničily zdraví a dokonce zabíjely. Potají. Po dlouhých dvacet let...Orgasmus, pro který nehnete prstem. Internetem se šíří erotická hypnóza

Stačí se soustředit, nabádají erotické hypnotizérky.

Má to být bezdotykové sebeuspokojení. Prosté fyzických stimulů, cesta k orgasmu při něm vede čistě skrze mysl. Podle...

Hnědé kobylky: jak dobře si malí a hlavně velcí nacisté žili z cizího

A tohle je také naše. Nacisté jako Adolf Hitler a Hermann Göring nejen...

Špičky nacistického režimu si za veřejné peníze stavěly soukromé rezidence, důstojníci SS si jen tak přivlastňovali...

Nejlepší pivní destinace zahrnují USA, Čínu i Brazílii. Česko schází

Tupláky, hluboké dekolty, Octoberfest? Zapomeňte, pivní kultura se změnila....

Virginie na prvním místě a kromě ní další americká města, mimo nich už jen čínský Peking, jihokorejský Soul a brazilské...

Další z rubriky

Extrémní gastronomie: bosintang je opravdu silný psí vývar

Mnozí Korejci se bosintangu nechtějí vzdát.

Jen v samotném Soulu se kvůli masu zabijí dva miliony psů ročně. Je to především kvůli pokrmu bosintang, psímu vývaru....

VIDEO: Sedí mi sexy, dominantní role, říká tanečnice burlesky Angelina

Burleska má i usměvavou tvář.

Burleska ji zlákala zdůrazněním ženskosti, fantazií. „Líbí se mi, že jejím ideálem je sebevědomá žena, která má šmrnc a...

Hnědé kobylky: jak dobře si malí a hlavně velcí nacisté žili z cizího

A tohle je také naše. Nacisté jako Adolf Hitler a Hermann Göring nejen...

Špičky nacistického režimu si za veřejné peníze stavěly soukromé rezidence, důstojníci SS si jen tak přivlastňovali...

Mercedes Třída E 3,0...
Mercedes Třída E 3,0...

r.v. 2017, naj. 11 545 km, diesel
1 350 360 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz