Stále častěji u někoho v bytě. Mladí lidé se baví stále častěji na domácích...

Stále častěji u někoho v bytě. Mladí lidé se baví stále častěji na domácích večírcích. | foto: Profimedia.cz

Na domácí party chodí především mladí muži, pořádají je ale vdané ženy

  • 13
Nejčastějším účastníkem domácích večírků je v Česku svobodný muž mezi osmnácti a třiceti lety, organizují je však hlavně vdané ženy mezi jednatřiceti a čtyřiceti. A chodí na ně devět z deseti konzumentů alkoholu. Vyplývá to z aktuálního průzkumu.

Domácí party se podle něj stávají větším a větším fenoménem. Ne že by Česko neznalo rodinné oslavy, ty tu samozřejmě byly dlouhá léta, nový trend se však týká především mladé generace konzumentů alkoholu. "Ti už se baví raději na home party než v barech a hospodách. Trend k nám přišel ze zahraničí a dá se sledovat od roku 2011," říká Ondřej Roček ze společnosti Rémy Cointreau, která průzkum zadala.

Rodinné večírky pořád vedou

Alespoň jednou za měsíc večírek navštíví 44 procent respondentů. Přinejmenším jednou za tři měsíce ho organizuje 42 procent, a to hlavně prostřednictvím sociálních sítí, dva až deset dnů předem. Nejoblíbenější jsou pořád rodinné party typu oslavy narozenin, následuje plánovaná pařba s kamarády, oslava narozenin známých a kvarteto uzavírá party "jen tak", kdy parta vyrazí ven a spontánně skončí u někoho z účastníků doma. Mladí respondenti zvou většinou stejnou skupinu lidí, starší mají v okruhu svých známých skupin několik.

Nejlepší večírky podle respondentů

„Banda opilých lidí hrající WiFi hry proti sobě, to bylo fakt ROFL:“

„Oslava narozenin kamaráda, která trvala dva dny.“

„Party u kamaráda na zahradě, kdy všichni hráli po deseti panácích americký fotbal.“

Typickým návštěvníkem domácího večírku je svobodný muž mezi osmnácti a třiceti lety, který bydlí v bytě, poslouchá disko či elektronickou hudbu, cestuje po světě, čte iDNES.CZ, sleduje YouTube a chodí na sociální sítě.

Ztělesněním organizátorů je poté vdaná žena mezi jednatřiceti a čtyřiceti, která žije v rodinném domě, má ráda pop, rock, reggae či ska, dává přednost cestování po Česku a na internetu chodí nejčastěji na bazary s produkty pro děti a slevové portály.

Třiašedesát procent dotázaných uvedlo, že si večírky vybírá podle pořadatele, šestačtyřicet chodí se stále stejnou skupinou lidí, osmatřicet (především mladší) se řídí podle pozvaných, šestadvacet podle vzdálenosti od bydliště. Čtyřiadvacet to neřeší, protože chodí na pravidelné, stále stejné domácí akce, sedmnácti procentům záleží nejvíce na programu a šest procent respondentů chodí na všechny akce, na které jsou pozváni.

Pátek vede nad sobotou

Ideálními dny pro domácí večírek jsou samozřejmě pátek a sobota. Lehce vede pátek, přednost mu dá 58 procent zpovídaných, především mladší do třiceti let a muži, 39 procent si vybere sobotu, preferují ji především ženy a starší lidé. Večírek by respondenti odkývli i ve středu, čtvrtek či neděli, zapovězené je pondělí.

Pro start platí, že akce začíná mezi šestou a osmou hodinou večer. Mužům připraví hostitel pivo, na ženy pamatuje s vínem, tvrdý alkohol nosí i hosté. Šedesát procent respondentů uvedlo, že večírek opouštějí po šesti hodinách, po osmi už vydrží jen devatenáct procent účastníků. Lidé do třiceti let po party nejčastěji přespávají přímo na místě, starší odcházejí do svých domovů.

Průzkumu se účastnilo 410 respondentů, zhruba polovině bylo do třiceti, polovině mezi jednatřiceti a čtyřiceti. Pětadvacet procent domácností mělo měsíční příjem menší než 25 tisíc korun, 34 procent mezi 25 a 35 tisíci a 32 procent vyšší než 35 tisíc. Devět procent příjem neuvedlo.

Šestatřicet procent bydlelo s partnerkou či partnerem a dětmi, 21 procent s partnerkou či partnerem bez dětí, 30 procent v domácnosti s jinými dospělými, devět procent žilo v jednočlenné domácnosti a zbytek pouze s potomkem.

Třiatřicet procent žilo ve městě s více než sto tisíci obyvateli, 24 procent ve městě s počtem obyvatel mezi 20 a 100 tisíci, 19 procent v obci s pěti až dvaceti tisíci obyvateli, 15 procent v obci od jednoho tisíce do pěti tisíc obyvatel a devět procent ve vesnici pod tisíc obyvatel.

,