U lékařky mají šanci mluvit o svých problémech otevřeněji i drsňáci, naznačuje...

U lékařky mají šanci mluvit o svých problémech otevřeněji i drsňáci, naznačuje americká studie. | foto: Profimedia.cz

Zdraví mužům pomohou ochránit spíše lékařky než lékaři, tvrdí studie

  • 3
Muži se obecně neradi svěřují se svými slabostmi a problémy, to proto, aby nepřišli o tradiční svatozář neporazitelnosti, hrdinství a soběstačnosti. Ještě méně ochotně však mluví o svých zdravotních potížích před lékaři, protože je jako muže považují za soky, tvrdí nová americká studie. Doporučuje tak spíše lékařky.

Na začátku výzkumu stála palčivá otázka: Proč vlastně muži umírají dříve než ženy? Onen rozdíl je standardně akceptován, dá se i změřit, ženy se dožívají v průměru o pět let více než pánové. Jenže proč, na to již věda odpověď neví. „Fyziologické odlišnosti onen rozdíl nevysvětlují,“ uvádí Diana Sanchezová, psycholožka z Rutgers University, která se svou kolegyní Mary Himmelsteinovou výzkum vedla.

Slabina drsných chlapů

Podnikly proto celkem čtyři výzkumy, které poukazují na možné vysvětlení. Za časnější úmrtní věk mužů může podle nich zanedbávání péče o zdraví, a to je zase následkem přílišného drsňáctví. Jak to spolu souvisí? Muži, kteří zastávají tradiční představy o maskulinitě, mají tendenci přehlížet zdravotní obtíže, jejich problémy a neduhy se ztratí pod slupkou snahy po tom, dostát ideálu tvrdosti, soběstačnosti, statečnosti a potlačování emocí. Jinými slovy, stanou se obětí konzervativního náhledu na mužnost.

A do léčky padnou ještě jednou, to když si vyberou mužského doktora, protože si v souladu se stereotypy myslí, že bude kompetentnější než lékařka. Případ od případu to může být i pravda, jenže dotyčnému to k užitku beztak nebude. Pravděpodobně se mu totiž nesvěří s tím, co jej trápí, příliš otevřeně. „To proto, že muži nechtějí dávat najevo slabost či závislost na jiném muži, včetně muže – lékaře,“ vysvětluje Sanchezová.

Větší šance mají muži, kteří jsou vůči tradičnímu diktátu mužské „nezdolnosti“ více imunní, a ti, kteří navštíví lékařku, u ní totiž necítí takové zábrany.

Vědkyně nejprve vyzvaly 250 mužských respondentů, aby vyplnili dotazníky, které vyzvídaly jejich názory na atributy mužnosti, zjišťovaly, jak maskulinní sami jsou, ale také to, zda dávají přednost lékařům či lékařkám. Čím výše se pánové umístili na škále maskulinity, tím silněji preferovali lékaře.

A slabina drsných žen

Poté sáhly autorky výzkumu po dalším vzorku, ten tvořilo 250 univerzitních studentů. I ty vyzpovídaly ohledně jejich vztahu k atributům mužnosti, pak je ale v rámci výzkumu nechaly vyzpovídat medičkami a mediky v bílých pláštích. I tento pokus potvrdil hypotézy svých autorek. Ti respondenti, kteří vykazovali silné znaky tradičně chápané maskulinity, byli ve zdravotních pohovorech mnohem méně sdělní než jejich kolegové.

V poslední fázi výzkumu si vědkyně vzaly k ruce 193 studentů, z nichž bylo 88 mužů, a poté navíc vzorek 298 dalších lidí, v nichž byla mužů zhruba polovina. I v tomto případě zjistily, že muži zastávající tradiční pojetí maskulinity vyhledávali zdravotní péči méně často, umenšovali příznaky potíží a vykazovali horší zdravotní stav než ostatní.

Jedno překvapení však vědkyně čekalo, nástrahám kultu soběstačnosti padali za oběť nejen muži, ale i ženy. Rovněž dámy, které měly za to, že musejí být statečné a tvrdé, že mají vše snést a vydržet, totiž své zdravé upozaďovaly, méně vyhledávaly zdravotní péči a pomoc. „Kult soběstačnosti se proto zdá být nebezpečný pro všechny, bez ohledu na pohlaví,“ uzavírá tisková zpráva Rutger University.

Mary Himmelsteinová nicméně zdůrazňuje, že muži to mají těžší. „Do mužů je totiž kulturně zapsáno, že mají být stateční, soběstační a drsní. Do žen ne, proto neexistuje žádné kulturní poselství, sdělení, které by jim říkalo, že aby byly opravdové ženy, neměly by si moc dělat z nemocí a jejich příznaků,“ dodává.

Svěřuje se vám se svými zdravotními obtížemi lékařce snáze než lékaři?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pondělí 18. dubna 2016. Anketa je uzavřena.

Ano
Ano 146
Ne
Ne 91