Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Drsný freeride: málem jsem chcíp mezi lavinami

aktualizováno 
Porušil jsem tři základní pravidla pro pohyb ve volném terénu a jen taktak, že jsem na to nedoplatil. Stál při mně freeridový bůh. Dostal jsem se na snowboardu do trojitého lavinového pole a musel se z něj vydrápat. Větší strach jsem na horách ještě neměl.

Cedulka necedulka, to sjedu. Sjel, ale málem se nevrátil. Ilustrační foto | foto: Jakub Turek, Horydoly.cz

Bez legrace, v Davosu jsem dostal tvrdou lekci, na kterou jen tak nezapomenu: myslel jsem, že chcípnu někde ve dvou a půl tisících metrech nad mořem vysílením.

Zachránila mě jen kombinace sušeného masa, kousku téměř devadesátiprocentní čokolády a teplého čaje čínských císařů s gingkem. Dodala mi sílu vydrápat se na vrchol a sjet do údolí.

První chyba: freeride odpoledne

Jsem teprve v polovině kopce, a už skoro nemůžu. Má náklon kolem 35 stupňů, každou chvíli se mi proboří do sněhu celá noha. Vytažení mi ubírá mnoho sil. Proklínám se. Hlavou se mi honí ty nejčernější vize. Třebaže místní Horská služba vyhlásila lavinovou "trojku".

V redakci platím za specialistu na hory. Jezdím na ně každou volnou chvíli, málokdo z mých kolegů má za sezonu naježděno tolik co já. Miluji freeride, proto jsem nedávno prošel lavinovým kurzem. - čtěte Vyhrabal jsem člověka z laviny. S pomocí svaté trojice

Jenže teď hraje čas proti mně, už je dost pokročilé odpoledne a kromě času ubývají i síly. V nohách mám dobrých třicet kilometrů snowboardování na celkem těžkém, mokrém sněhu.

Druhá chyba: jsem sám

Kdyby se něco stalo, nemá mi kdo pomoci. Nikdo o mně neví. Odpojil jsem se na vrcholu Weissfluhgipfelu ve švýcarském resortu Parsen v téměř třech kilometrech od skupiny freeridistů, kterou vedla zkušená česká závodnice Simona Hrstková.

Nechci svou stopou porušit kopec, na které se v pátek pojede finále druhého ročníku mistrovství Česka ve freeridu. Držím se proto pravé ruky.

Třístrané lavinové pole ve Weissfluhgipfelu v Davosu.¨

Trojité lavinové pole. Foceno z pohledu autora reportáže. Foto: Pavel Eichler, iDNES.cz

Za chvíli se ukáže, že jsem jel vpravo přespříliš, a pode mnou se otevře obrovské lavinové pole. Podobné tomu, před kterým mě včera varoval lokální guide Thomas.

Ze tří stran vidím utržené laviny, na jedné jsem zastavil. Uff, zastavím, rozhlížím se: "Kde to sakra jsem?"

Třetí chyba: málo nabitý mobil

Drápu se nahoru, mám před sebou ještě takových sto padesát metrů. Kdo trochu zná hory, ví, že je to dost k tomu, abych nedošel. Pořád myslím na lavinové pole pode mnou. Když se utrhlo včera (možná předevčírem), může se utrhnout dnes znova.

Kouknu na mobil, baterka má na kahánku. "Neměl jsem tolik fotit. Jak si zavolám pomoc, až budu vysílený ležet na sněhu?" Vyděšenou hlavou mi furt jedou tytéž pitomé vize.

Vl. Vysockij/ J. Nohavica - Vrchol

"Zde vrcholy ční a mraky tu jsou a laviny řítí se za lavinou a kameny padají, padají tvrdé jak pěst.
Zde příkrý je sráz a strmý je svah a dá se jít jinudy, obejít svah, my jsme však zvolili nejnebezpečnější z cest."

Vytahuji přehrávač. Hm, hysterický Muse není to pravé. Volím Vysockého, jako první cvakám skladbu, kterou v češtině přezpíval Nohavica pod názvem Vrchol. Tuším, že by mi to mohlo pomoct.

Nejde dupat přímo, musím jít cik cak. Třikrát jsem se musel vracet a změnit směr stoupání, protože jsem špatně odhadl náklon svahu a hloubku sněhu.

"Tam nahoře" mě mají rádi

Opírám se o celou šíři snowboardu, každých deset metrů jdu snad deset minut. Leje ze mě jako z konve. Naštěstí mám termoprádlo, zima mi není. Mám ale velký strach, že každou chvíli uslyším zlověstné praskání sněhu a sesunu se do údolí s lavinou.

Pavel Eichler na freeride v rakouském Nassfeldu.

Autor reportáže při freeridovém sjezdu v rakouském Nassfeldu letos v únoru. Foto: Jakub Turek, Horydoly.cz

"Dobrý, pípák mám na SOS," dívám se pod bundu. "Aspoň to, ty pako," nadávám si.

Jenže nikdo neví, že jsem tady. V kopcích kolem Davosu padají laviny jak švestky. Pochybuji, že ke každé preventivně vyráží Horská služba.

Už vážně nemůžu. Nohy se mi boří, zápasím s mokrým sněhem, abych vytáhl snowboardovou botu. "Zlatej box," vzpomínám na pravidelné tréninky na Žižkově.

Veškerou váhu přenáším do ramenou. Ta jediná jsou ještě v cajku. Stehna a lýtka se mi klepou. Opírám se vší silou o snowboardové vázání, abych udělal další krok vzhůru.

Konečně vrchol! Sedám si, dýchám jak po půlmaratonu. "Dokázal jsem to..."

K vleku sjíždím jako v mrákotách. Možná mě před sjezdem nakoplo, že z poloviny Parsenu se do údolí svezu vláčkem a možná si i sednu.

Děkuji freerideovému bohu, že mě nechal přežít.

Autor:Nejčtenější

Není nad to, chodit nahá po bytě, říká MOgirl Karolína

„Jsem usměvavá, infantilní, střelená, vtipná a hodná,“ říká MOgirl Karolína.

Láká ji nebezpečí a přiznává, že umí být střelená a infantilní. A ničeho ze svého života nelituje. „Řídím se mottem, že...

Experimenty na lidech: americký stát potají plošně šířil bakterie

Jezdily rychle a hlavně po celé zemi. Autobusy Greyhound proto armáda využila k...

Infikoval vlastní obyvatele bakteriemi a viry, které ničily zdraví a dokonce zabíjely. Potají. Po dlouhých dvacet let...Orgasmus, pro který nehnete prstem. Internetem se šíří erotická hypnóza

Stačí se soustředit, nabádají erotické hypnotizérky.

Má to být bezdotykové sebeuspokojení. Prosté fyzických stimulů, cesta k orgasmu při něm vede čistě skrze mysl. Podle...

Hnědé kobylky: jak dobře si malí a hlavně velcí nacisté žili z cizího

A tohle je také naše. Nacisté jako Adolf Hitler a Hermann Göring nejen...

Špičky nacistického režimu si za veřejné peníze stavěly soukromé rezidence, důstojníci SS si jen tak přivlastňovali...

Nejlepší pivní destinace zahrnují USA, Čínu i Brazílii. Česko schází

Tupláky, hluboké dekolty, Octoberfest? Zapomeňte, pivní kultura se změnila....

Virginie na prvním místě a kromě ní další americká města, mimo nich už jen čínský Peking, jihokorejský Soul a brazilské...

Další z rubriky

VIDEO: CrossFit má pořád nádech punku, říká česká závodnice

Od CrossFitu se Lu Gregorová dostala až ke vzpírání.

Pamatuje začátky CrossFit v Česku a říká, že od té doby prošel prudkým vývojem výkonnosti i byznysu kolem. Přesto je...

OBRAZEM: Bojové umění silek sloužilo při vojenských nájezdech

Nízké postoje, perfektní práce nohou, důraz na kopy, právě tím se vyznačuje...

Nízké postoje, perfektní práce nohou, důraz na kopy, právě tím se vyznačuje bojové umění silek ze západní Sumatry. Je...

Alenka na Manhattanu: kalendář Pirelli 2018 se uvedl s leskem

Duckie Thotová na galavečeru zářila.

Davy novinářů z celého světa, čekání na superhvězdu Naomi Campbellovou a unavený ruský novinář na podlaze výtahu. Ale...

Najdete na iDNES.cz