Druhá míza aneb jak ze sebe neudělat blázna

aktualizováno 
Je to s ní stejné jako s drogovou závislostí. Všichni kolem vás vidí, že máte problém, vy si ovšem namlouváte, že je vše v pořádku. Nechcete-li být obětí krize středního věku a druhé mízy, soustřeďte se na to, co se vám v minulosti povedlo, nejednejte impulzivně a neodmítejte partnerčinu empatii.

Muži, kteří chytnou druhou mízu, jsou obětí iluze, že s mladšími ženami omládnou. | foto: Profimedia.cz

Ohledně toho, kdy u mužů druhá míza začíná a kolik jich vůbec postihuje, se názory odborníků různí. Například aktuální výzkum tvrdí, že krizí středního věku trpí třetina mužů. Deset procent má přitom přímo depresi ze stárnutí. Třicet procent respondentů se přiznalo, že si kvůli pocitu, že stárnou, pořídilo nové rychlé auto, motorku, podstoupilo plastiku, začalo s adrenalinovým koníčkem nebo navázalo vztah s mladší ženou.

Výzkum, který citoval server BBC, zase tvrdí, že krize středního věku a s ní spojená druhá míza začíná u mužů už kolem pětatřiceti let. Mezi pětatřiceti a čtyřiačtyřiceti lety nastává údajně pro muže nejkritičtější období, v němž se cítí osamělí a mají ze svého věku deprese. A to i přesto, že obecně jsou s krizí středního věku spojováni starší muži.

Oproti tomu výzkum z roku 2011 tvrdí, že krize středního věku a druhá míza je pouze mýtus. Podle jeho autorů v životě muže žádné období, které by bylo z hlediska rozvoje krize rizikovější než ostatní, neexistuje. Krize, které se v životě přirozeně vyskytují, podle nich nesouvisí s žádným specifickým věkem.

Dědečkové s milenkou

"Krize středního věku, s níž je takzvaná druhá míza neodmyslitelně spojená, většinou nesouvisí jen s určitým věkem, ale především s obdobím bilancování," říká psycholožka Marcela Vojířová. "Děti jsou v tomto období už většinou soběstačné a rodiče už příliš nepotřebují. Domácnost je najednou prázdná a dosavadní aktivity už nejsou aktuální. Partneři potom často zjistí, že se v průběhu let, kdy vychovávali děti, jeden druhému odcizili. K tomu se může přidružit pocit, že si v životě nic neužili ani nic nedokázali. Výsledkem je deprese, partnerské konflikty a snaha dohnat, co se dá."

Podle odborníků je vedle změn vzhledu (například řídnutí vlasů nebo výskyt vrásek) významným spouštěčem krize středního věku též okamžik, kdy se muž stane dědečkem. Krizové období je i období, kdy vaši přátelé začnou trpět vážnými nemocemi nebo začnou umírat a vy jste najednou konfrontováni s vlastní smrtelností.

Pokud se vám v rámci druhé mízy podaří sbalit mladou milenku, výzkumy naznačují, že to budete chtít vzít "od podlahy". Proč byste se měli se svým zajíčkem schovávat, když se můžete rovnou rozvést? S krizí středního věku totiž souvisí prudký nárůst rozvodů, jejichž důvodem je právě nová, mladší partnerka. Jako tragikomickou motivaci uváděli respondenti přesvědčení, že si s mladou milenkou budou užívat stejně, jako kdyby byli mladí, ale s tím rozdílem, že nyní budou mít k dispozici i peníze, které jim v mládí chyběly. Mimochodem, ve Velké Británii je krize středního věku druhým nejčastějším důvodem rozvodu.

Jak přežít

Máte nejasný pocit, jakoby se uvedené příznaky vztahovaly na vás? Pokuste se zvládnout krizi středního věku bez toho, abyste ze sebe před širokým okolím udělali totálního blázna. "Pro krizi středního věku je typické negativní bilancování, z něhož člověk získá pocit, že v minulosti nevykonal nic zajímavého a nežil plnohodnotným životem," říká psycholožka. "Zkuste se proto soustředit na pozitivní věci, které se vám v minulosti podařily, a ještě spíše než do minulosti hledět do budoucnosti."

Nedělejte unáhlená rozhodnutí a nejednejte impulsivně. Ačkoli se vám v pondělí zdá, že máte zoufale nudnou práci, která vás nikdy nebavila, neznamená to nutně, že musíte dát hned v úterý výpověď. Snažte se získat od věcí, které vnímáte negativně, odstup a rozhodovat o nich pokud možno s chladnou hlavou. Stejné pravidlo platí i pro nákup aut, motorek, provozování adrenalinových sportů či návštěvu tetovacích salonů.

Ačkoli vám čas od času může připadat vaše manželka jako nesnesitelná osoba, buďte ujištěni, že ona vás vnímá občas stejně. Než se však rozhodnete vaše partnerství opustit, dejte mu šanci. "Ženy se často snaží svým manželům v krizi středního věku poskytnout podporu, nicméně jen málokterý muž si o ni dokáže říct nebo ji přijmout. Přitom právě empatie a porozumění partnerky je v tomto obtížném životním období jedním z nejlepších léků," zdůrazňuje psycholožka.

Autor:


Nejčtenější

Kruté metody poprav: ušlapání slonem a řezání zaživa

Lyngchi bylo jedním z nejnehumánnějších způsobů poprav, které historie přinesla.

Trest smrti je z principu definitivní záležitost. V leckterých společnostech se však nezdál dostatečně uspokojivý....

Studie o intimním životě mužů: první sex mají v průměru v 18 letech

První se si muži dopřávají v průměru v osmnácti letech, tvrdí výzkum.

Trvala po dva roky a vědci při ní vyzpovídali přes 12 tisíc mužů. Zajímal je jejich vstup do sexuálního života, jejich...Agentka Fifi: kráska sváděla britské agenty, aby je prověřila

Byla krásná a provokativní. Marie Christine Chilverová byla pro roli svůdné...

V Británii je vyškolili, naučili šifrovat a slídit. Po technické stránce byli špioni vybaveni na výtečnou, až při...

Neznámé sporty: famfrpál z Harryho Pottera má svou profi ligu

Svůj famrpálový tým má i vídeňská univerzita.

Vyklouzl z pohádkového světa a vkročil do reálného. Ano, sportu kouzelnických adeptů z příběhů Harryho Pottera se...

Extrémní gastronomie: syrový mořský červ připomíná neklidný penis

Na pohled je to podivný tvor, způsob jeho konzumace bývá ještě bizarnější,...

Při procházce jihokorejským tržištěm je nepřehlédnete. Kádě s jejich bledě růžovými tělíčky přitahují pozornost. Na...

Další z rubriky

Šílená operace FBI: Aljašku měli před Sověty chránit jednorucí zálesáci

Zálesák znalý divočiny a umění přežití by se FBI hodil. Úřad však měl na své...

Byl to bláznivý pokus, jak chránit Aljašku před sovětskou invazí. Počítal s vytvořením sítě agentů, na něž kladla FBI...

OBRAZEM: Tanečnice, kurtizána a špionka Mata Hari byla svůdná i naivní

Vznáší se nad ní aureola snad nejznámější špionky. Femme fatale, podmanivé ženy...

Vznáší se nad ní aureola snad nejznámější špionky. Femme fatale, podmanivé ženy bohyně. Jenže Mata Hari byla spíš...

Agentka Fifi: kráska sváděla britské agenty, aby je prověřila

Byla krásná a provokativní. Marie Christine Chilverová byla pro roli svůdné...

V Británii je vyškolili, naučili šifrovat a slídit. Po technické stránce byli špioni vybaveni na výtečnou, až při...Najdete na iDNES.cz