Po čtyřicítce se chytá druhý dech...

Po čtyřicítce se chytá druhý dech... | foto: Profimedia.cz

Druhá míza: mít mladou milenku je „in“

  • 47
Jsme rozvodoví rekordmani, věrnost se u nás nenosí a „pořádný chlap“ se pozná podle toho, že po čtyřicítce opustí manželku a pořídí si do ložnice mladou lvici. Řeč je o Češích – a potvrzují to výzkumy i statistiky.

Byl jednou jeden pár, docela jim to spolu klapalo, pořídili si byt a psa, vychovali dvě děti a vypadalo to, že spolu zestárnou. Pak na scénu vplula jeho sekretářka/sousedka/dcera kamaráda/kolegyně. Profese je nepodstatná, důležité jsou rysy vystižené věkem lehce přes dvacet, dlouhýma nohama a nevinnými laními úmysly, které charakterizuje zájem o jedinečnou osobnost stárnoucího muže.

Statistiky mluví jasně; v naší republice by se jen velmi těžko našel někdo, kdo by ve svém okolí neměl žádný podobný případ.

Starší šéf a sekretářka: nic převratného, ale pořád to funguje

„Nic jsem si neužil“
V České republice se podle údajů statistického úřadu rozvádí přes šedesát procent manželství. Nerozvádějí se však jen mladé páry, které do manželství vstoupily neuváženě a teprve teď zjišťují, že se k sobě nehodí. Stále vzrůstá rozvodový podíl starších ročníků. Například ve věkové skupině 45 až 49 let došlo za posledních deset let k rozvodovému nárůstu o tři procenta a v případě padesátiletých dokonce o pět procent. Ke slovu totiž přichází pověstná druhá míza.

Odborníci tvrdí, že druhá míza u mužů rozhodně není nijak biologicky podmíněná. Jedná se čistě o psychický jev. „Většina psychologů se shoduje na tom, že takzvaná druhá míza, která se objevuje u mužů přibližně mezi čtyřiceti a padesáti lety, souvisí s obdobím bilancování,“ říká psycholožka Marcela Vojířová. „Zatímco ženy se často realizují v roli matky, muži mívají častěji pocit neuspokojení a dojem, že si vlastně ještě nic neužili. Snaží se to tedy co nejrychleji napravit, i když následky jsou často katastrofální i pro ně samotné.“

Milostné šachy

Nebezpečné změny
Psychologové dokonce dokázali už i identifikovat rizikové faktory, které druhou mízu ve většině případů uspíší: „Je například dokázáno, že starší muži, kterým se podaří nějaký náhlý úspěch, mají tendenci vyměnit nejen své auto, ale také kompletně i život s partnerkou,“ tvrdí psycholožka.

Někteří odborníci tím dokonce odůvodňují náhlý vzrůst rozvodů po roce 1989. Domnívají se, že s množstvím podnikatelů, kteří náhle zakusili úspěch, souvisí i vysoká rozvodovost.

Významné životní změny v této oblasti představují významný rizikový faktor. Pokud například jeden z partnerů onemocní, mění práci, podstoupí stěhování, pokud mu zemře někdo v rodině a podobně, vzrůstá pravděpodobnost, že na nastalou situaci zareaguje… mladou milenkou.

Výmluvný pohled

Menopauza a spol.
„K tendenci mužů najít si v jistém věku novou mladou partnerku přispívá často i menopauza ženy,“ říká psycholožka Vojířová. Při menopauze se snižuje produkce estrogenu v ženském těle a kromě ztráty plodnosti dochází i k legendárním změnám nálady a ztrátě pohlavní touhy.

„Úbytek hormonů může být příčinou i menšího zvlhčování pochvy, takže pohlavní styk se pro ženu může stát nepříjemnou a bolestivou záležitostí,“ vysvětluje psycholožka.

Problém je v tom, že „radostmi“ menopauzy vybavila příroda pouze ženy. Muži se s postupujícím věkem s nedostatkem libida nepotýkají, jejich pohlavní touha zůstává nezměněná. Spousta z nich proto svůj erotický deficit vyřeší výměnou partnerky v přechodu za partnerku, která zná menopauzu maximálně z televize.

Dalším kritickým okamžikem je období, kdy z domova odcházejí děti a pár zůstává znovu sám. „Mnoho partnerů v této fázi zjistí, že než se jim podařilo vychovat děti, ztratili všechna společná témata a už si nemají co říct,“ říká psycholožka.

Zdůrazňuje také, že většina mužů má potřebu uznání, pochvaly a obdivu, kterého se jim od mladých dívek dostává obvykle v mnohem hojnější míře než od manželky, kterou už sotva něco překvapí.