Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Eddie Vedder: poslední rocková hvězda. A spokojený zralý muž

aktualizováno 
Jasná komerční sebevražda, řeklo by se. Vydat v roce 2011, v době exploze technických vymožeností hudebního průmyslu album písniček zahraných na ukulele? Jenže Eddiemu Vedderovi, zpěvákovi kultovních Pearl Jam, projde leccos. Vedder je totiž poslední rocková hvězda i dokonalá antihvězda v jednom.

Eddie Vedder s věkem vyzrál. | foto: Profimedia.cz

Pokud grunge prohlásíme za poslední skutečně významnou rockovou vlnu, pak je Eddie Vedder poslední skutečně významnou rockovou hvězdou. Frontman seattleských Pearl Jam přežil závratnou slávu začátku 90. let, úpadek, smršť nových hudebních trendů, znovuzrození své kapely – a v roce 2011 před námi stojí šestačtyřicetiletý vyrovnaný muž, spokojený se životem.

"Jsem poctěn, kolik lidí s námi vydrželo celou tu dobu. Je to největší úspěch téhle kapely. Díky nim to celé dává smysl," prohlásil nedávno Vedder. Kam ale zmizel ten rozervaný nástupce Jima Morrisona a Roberta Planta, který přesně před dvaceti lety mával hřívou bujných vlasů v klipech na MTV?

Rock na chvíli pustil k vodě. Objevil totiž ukulele.

Vedder vydal před měsícem překvapivé sólové album Ukulele Songs, na němž hraje kromě zpěvákova hlasu hlavní roli – jak už název napovídá – ukulele. "Já a ukulele jsme spolu už čtrnáct let," vypráví o svém zamilovaném nástroji Vedder. "Nikdy mě nepodvádí. Nežárlí, když si chci zahrát na kytaru. Je to jeden z nejlepších vztahů, jaký jsem kdy zažil. Lidi by měli vypnout televizi a pořídit si ukulele," pokračuje.

Neklidné kořeny

Možná zpěvák hledá ve strunách ukulele klid a porozumění, které nenacházel v dětství. "Když mi bylo patnáct nebo šestnáct, byl jsem úplně sám. Kromě muziky. Ta se mnou byla vždycky," vzpomíná. Vedder se až coby teenager dozvěděl, že muž, kterého celý život pokládal za svého otce, je pouze jeho otčímem a že jeho biologický otec mezitím zemřel.

V mládí měl v sobě frontman Pearl Jam hodně rozervanosti a nevyřešených věcí.

Pocit zrady si v sobě nesl celý život a vztah s nevlastním otcem mu pomohl napravit až teprve nedávno Bruce Springsteen. "Nebylo to zdravé a neprospívalo to nikomu, nejméně mým sourozencům. Bruce mi skutečně moc pomohl vyrovnat se s tím stavem, který byl skoro jako nemoc," přiznává Vedder. "Ukázal mi cestu, jak napravit věci, které se v minulosti staly."

V začátcích Pearl Jam byla ale právě Vedderova frustrace zdrojem silných textů a naléhavých melodií. Dnes už klasické debutové album Ten, vydané v roce 1991, obsahuje několik zjevných odkazů na Vedderovu nevyrovnanou psychiku. Možná proto se s kapelou a jejím neortodoxním frontmanem ztotožnilo tolik mladých fanoušků: desku si koupilo 12 milionů lidí, což je z dnešního pohledu neuvěřitelné číslo.

"Album Ten je naše první dítě, takže se podle něj poměřují všechna naše další alba," ohlíží se dnes za jednou z nejvýznamnějších rockových nahrávek Vedder. "Nevím ale, jestli jsme byli připraveni na to, co následovalo. Netušili jsme, že naše muzika může změnit život nám i ostatním. Bylo to hodně intenzivní období," popisuje bod zlomu, když se z muziky mladých rebelů stala stadionová záležitost. Kurt Cobain tehdy dokonce Pearl Jam obvinil, že grunge zaprodali.

"Lidi nám nabízeli spoustu peněz, abychom se mohli lépe prodávat, ale copak vypadám jako nějaká děvka?" kroutí hlavou Vedder. "Kurt nám tehdy jen nerozuměl. I tak jsme se ale stali přáteli a měl jsem to štěstí, že jsem s ním mohl párkrát mluvit o hodně vážných věcech. Vím, že kdyby Kurt byl dneska naživu, řekl by mi: Zvládls to dobře!"

Mé srdce patří Havaji a vlnám

A měl by pravdu. Vedder si užívá života, Pearl Jam jsou respektovanější než kdy před tím a Ukulele Songs jsou důkazem psychické pohody kdysi nevypočitatelného zpěváka. Deska je mimo jiné i oslavou další Vedderovy velké vášně – surfingu. Mezi jeho nejbližší přátele patří například nejlepší surfař historie Kelly Slater, jedna z ikon amerického profesionálního sportu.

Surf dává Eddiemu Vedderovi volnost.

"Když neřeknete něco hodně neslušného o Bohu nebo o zemi, v níž hrajete, dav na rockovém koncertě vás nezabije. Ale když mě Kelly vezme na nějakou osamělou pláž a velké vlny? Těm vlnám je úplně jedno, že jsem Eddie Vedder," líčí.

Surfing posloužil i jako jedna z hlavních inspirací pro Ukulele Songs. "Oblíbil jsem si iPod do vody, úplně jsem se do té věci zbláznil," říká Vedder. "Jedu s prknem na místo, kde třeba nejsou žádné vlny, a tam jen ležím a poslouchám hudbu. Takhle vznikají moje nejlepší skladby. Je to skoro jako kdybych slyšel muziku úplně poprvé," neskrývá nadšení.

Přestože Pearl Jam slaví letos přesně dvacet let od vydání Ten, Vedder se momentálně věnuje propagaci Ukulele Songs, přičemž nezapomíná složit poklonu Havaji, kde v poledních letech tráví stále víc a víc času.

"Nechci, aby to znělo nějak melodramaticky, ale Havaj mi zachránila život," svěřil se. "Cítím, že tam jsem v bezpečí a vyrovnaný sám se sebou. Kromě toho jsem tam potkal jedny z nejlepších lidí na světě."

Ne, to skutečně nezní jako obžaloba celého světa, do něhož Pearl Jam vtrhli se svou nespoutanou rockovou energií před dvaceti lety. Eddie Vedder našel domov na Havaji a představil světu svou velkou lásku – ukulele. Spokojená rocková hvězda.

Autoři:Nejčtenější

Není nad to, chodit nahá po bytě, říká MOgirl Karolína

„Jsem usměvavá, infantilní, střelená, vtipná a hodná,“ říká MOgirl Karolína.

Láká ji nebezpečí a přiznává, že umí být střelená a infantilní. A ničeho ze svého života nelituje. „Řídím se mottem, že...

Experimenty na lidech: americký stát potají plošně šířil bakterie

Jezdily rychle a hlavně po celé zemi. Autobusy Greyhound proto armáda využila k...

Infikoval vlastní obyvatele bakteriemi a viry, které ničily zdraví a dokonce zabíjely. Potají. Po dlouhých dvacet let...Orgasmus, pro který nehnete prstem. Internetem se šíří erotická hypnóza

Stačí se soustředit, nabádají erotické hypnotizérky.

Má to být bezdotykové sebeuspokojení. Prosté fyzických stimulů, cesta k orgasmu při něm vede čistě skrze mysl. Podle...

Hnědé kobylky: jak dobře si malí a hlavně velcí nacisté žili z cizího

A tohle je také naše. Nacisté jako Adolf Hitler a Hermann Göring nejen...

Špičky nacistického režimu si za veřejné peníze stavěly soukromé rezidence, důstojníci SS si jen tak přivlastňovali...

Nejlepší pivní destinace zahrnují USA, Čínu i Brazílii. Česko schází

Tupláky, hluboké dekolty, Octoberfest? Zapomeňte, pivní kultura se změnila....

Virginie na prvním místě a kromě ní další americká města, mimo nich už jen čínský Peking, jihokorejský Soul a brazilské...

Další z rubriky

VIDEO: Sedí mi sexy, dominantní role, říká tanečnice burlesky Angelina

Burleska má i usměvavou tvář.

Burleska ji zlákala zdůrazněním ženskosti, fantazií. „Líbí se mi, že jejím ideálem je sebevědomá žena, která má šmrnc a...

Extrémní gastronomie: bosintang je opravdu silný psí vývar

Mnozí Korejci se bosintangu nechtějí vzdát.

Jen v samotném Soulu se kvůli masu zabijí dva miliony psů ročně. Je to především kvůli pokrmu bosintang, psímu vývaru....

Říkejte mi Rihanna. Honduraské volby provětrala transsexuálka

Krásná žena se šmrncem, kterou prozradí hluboký hlas.

Chce změnit konzervativní, odmítavý postoj obyvatel středoamerického Hondurasu vůči sexuálním menšinám, i proto se...

Najdete na iDNES.cz