Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Everest na vlastní kůži

aktualizováno 
Právě dnes odjíždí k nejvyšší hoře světa skupina patnácti Čechů v čele s horolezcem Leopoldem Sulovským, který Mount Everest pokořil jako první Čech v historii. S výpravou se do Nepálu vydává i spolupracovník iDNES.cz.

Mount Everest | foto: Profimedia.cz

Mount Everest. Sen snad každého horolezce, pro mnoho obyčejných smrtelníků nedosažitelný cíl. Slyšel o něm každý, ale jen zlomek lidí se na něj podívá a mnohem méně šťastných bude někdy stát nahoře. Už jenom cesta k němu je sice úspěšnou nepálskou atrakcí, ale i odtud každý rok odvezou lékaři a horští vůdci spousty neopatrných turistů.

Uvidět Everest v celé jeho kráse totiž znamená vystoupat vysoko nad pět tisíc metrů nad mořem. Nejkrásnější výhled na něj se nabízí z kopce Kala Patar. Každý rok, vždycky na jaře a na podzim, sem míří tisíce turistů trekařů, aby dohonili svůj sen.

„Vidět Everest je vždycky úžasný zážitek. Vždy mě z toho mrazí a pokaždé si při tom vzpomenu na ten pocit, když jsem stál nahoře. Dlouho jsem mu nemohl vůbec uvěřit,“ říká Leopold Sulovský, který k nejvyšší hoře světa vyráží v úplně nové roli.

Pro skupinu patnácti Čechů se na tři týdny stane horským vůdcem.

Odskočí si sem po úspěšné expedici na K2, kterou horolezci považují za nejobávanější osmitisícovku světa.

„Moc se na to těším, protože to bude pro mne úplně nová zkušenost,“ říká Sulovský, který celý projekt domluvil s Rudolfem Švaříčkem, šéfem brněnské cestovní kanceláře Livingstone. I Švaříček má z této oblasti zkušenosti. V květnu byl ve stěně Everestu s pražským primátorem Pavlem Bémem.

Na co se Sulovský těší nejvíc ? „Třeba atmosféra osady s klášterem Tengboče se dá jen těžko popsat. Jako by se tam zastavil čas. Kdykoli jsem se tam dostal, byl jsem úplně naměkko,“ líčí Sulovský kraj, kam se poprvé podíval před více než dvacet lety.

„Jasně, turistický ruch se asi na atmosféře trochu podepsal, ale nikde jinde se nic podobného opravdu nevidí,“ popisuje horolezecká legenda jedno z mnoha výjimečných míst cesty a jedním dechem dodává, že civilizace, která se sem pomalu zakusuje, má i své výhody.

Mount Everest

„Skoro v každé osadě je už dneska možné si dát třeba pivo,“ směje se horolezec s tím, že pěnivý mok rozhodně není něčím, čemu by se vyhýbal.

Největší nebezpečí: výšková nemoc

„Věřím, že by to mělo být v pohodě, ale nikdo nikdy neví, jestli ho horská nemoc skolí, nebo ne. Viděl jsem i zkušené skvělé lezce, kteří se ve čtyřech tisících složili,“ líčí Sulovský a dodává, že se nic nesmí podcenit.

„Rozhodně je třeba postupovat nahoru velmi opatrně a naordinovat si i nějaké odpočinkové dny,“ vypočítává způsoby, jak horské nemoci čelit.

Kdo někdy v této oblasti byl, ví, že zdaleka ne všichni bývají na cestě za pohádkovým výhledem úspěšní. V útulnách a hotýlcích, kterým se říká lodžie, s vytřeštěnýma očima posedávají skupinky těch, které zmáhá výšková nemoc. Bolí je hlava, špatně se jim dýchá a nechtějí nic k jídlu.

Asi těžko by zájemce o takovou cestu hledal někoho povolanějšího než právě Sulovského. „Byl jsem v Himaláji celkem osmadvacetkrát a stál jsem na čtyřech osmitisícovkách,“ představil se skupině, s níž dnes odlétá do Nepálu.

Livingstone vozí do oblasti pod Everest zájemce dvakrát ročně. „Na jaře sice bývá tepleji, ale na podzim je zase jasnější vzduch – a to mají rádi hlavně fotografové,“ vysvětluje Sulovský. Že bude mít čas „udělat pár slušných snímků“, doufá konec konců i on.

Mount Everest

Výprava by měla dojít z nepálské Lukly až do základního tábora, odkud vycházejí výpravy k vrcholu. Každý rok tady fungují desítky expedic, některé sportovní, jiné ryze komerční. Kdo má peníze, může podniknout i velkolepé kousky. Šerpové letos například dovedli až na vrchol jednasedmdesátiletého japonského důchodce.

Na třítýdenní výpravu pojede se skupinou i spolupracovník iDNES.cz a redakce připraví z cesty speciální přílohu.

Autoři:


Nejčtenější

Sexuchtivá, upřímná, náladová: seznamte se s MOgirl Nikol

Mám ráda nezávislost, kritický rozum a etický přístup ke zvířatům, říká MOgirl...

Na pět přívlastků, které ji charakterizují, se zeptala člověka, který je pro ni důležitý a zná ji. Jeho verdikt zněl:...

Všichni jste sériový vrah. Jak bývalý astrolog zesměšnil horoskopy

První horoskopy měly čtvercovou podobu. Tento patřil francouzskému králi Louisi...

Na horoskopy dodnes věří čtvrtina populace západního světa, prim hraje Amerika. Vytrvale jim důvěřuje přes 35 procent...OBRAZEM: Viktoriánská prodejná láska. Archiv odkryl unikátní fota

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní...

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní snímky zatčených. První vznikly již v roce...

Nefungující segregace: sídliště Pruitt-Igoe se stalo peklem pro chudé

Segregované sídliště pro chudé nebylo řešením, stalo se vězením svých obyvatel...

Cílem bylo napěchovat chudé na jedno betonové sídliště. Vyčistit od nich město. Projekt založený na rasismu a segregaci...

Hodiny jeho práce smyje déšť. Život je taky jen dočasný, říká umělec

Sklad pro Sněhurku, Mogilovo, Bulharsko: Malba vznikla v prostorách vinařství...

Jezdí po světě a maluje na zdi a chodníky. Jeho projekty vedou diváky k úžasu, ale také nutí přemýšlet nad smyslem...

Další z rubriky

Cyklistické heslo veslaře Synka: Nesmí mě předjet nikdo vyšší a těžší

Ondřej Synek na trati boleslavského závodu seriálu Kolo pro život.

Rozhlédne se po kraji, pozdraví diváky, prohodí slovo se soupeři a ještě zajíždí velmi dobré výsledky. Trojnásobný...

VIDEO: Jako James Bond. Český dobrodruh přeskočil na motorce dům

Libor Podmol po vítězství v závodě v Austrálii

Budova byla dlouhá přes deset metrů a freestyle motokrosař Libor Podmol přeletěl docela jako James Bond. A hned...

VIDEO: Na prkně stokilometrovou rychlostí. Česko čeká drsný závod

IDF KOZAKOV CHALLENGE

Místy naberou až stokilometrovou rychlost, serpentiny pak prověří jejich technickou zdatnost. Do závodů navíc jezdci na...

Najdete na iDNES.cz