Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


EXKLUZIVNĚ: Kalendář Pirelli 2012 ukáže vnady Kate Mossové i Milly Jovovichové

aktualizováno 
Vznáší se nad ním aura noblesy a jedinečnosti, a to nejen proto, že je určen pouze VIP osobnostem. Kalendář Pirelli je výsledkem souhry těch nejkrásnějších modelek, nejlepších fotografů a nejnápaditějších kulis. Příštím rokem budou na jeho stránkách provázet i Kate Mossová a Milla Jovovichová.

S Kate Mossovou spolupracoval fotograf Mario Sorrenti již dříve, letos se s ní sešel i při tvorbě kalendáře Pirelli pro rok 2012. | foto: Pirelli kalendář

Devětatřicátý ročník kalendáře Pirelli vsadil na italského fotografa Maria Sorrentiho a krásky ze čtyř kontinentů.

Poctu kráse ženského těla i nekonvenčnímu uměleckému vyjádření složí fotografie Japonky Rinko Kikuchiové, Saskie de Brauwové z Nizozemska, Litevky Edity Vilkeviciuteové, Polky Malgosie, Italky Margaret Madeové, poloviční Američanky a Portorikánky Joan Smallové či Guinevre Van Seenusové ze Spojených států.

Fotogalerie

Zatímco tyhle modelky se v kalendáři objeví v premiéře, další ho už v minulosti svými půvaby rozsvítily. Brazilka Isabeli Fontana se objevila v kalendářích pro rok 2003, 2005, 2009 i 2011, Ruska Natasha Polyová okrášlila kalendář pro letošní rok, fotografie Lary Stoneové z Nizozemska přinesly kalendáře pro roky 2009 a 2011.

Klenotem s nejoslnivějším leskem kalendáře pro rok 2012 bude však Kate Mossová, která byla již tváří Pirelli v roce 1994 a 2006, a Milla Jovovichová. Ta dominovala kalendáři pro rok 1998.

Dražba

Kalendář je zbožím jen pro vyvolené, od roku 2002 se však každoročně draží v internetové aukci na iDNES.cz. Výtěžky z aukce jdou na nákup špičkové zdravotnické techniky pro léčení zhoubných onemocnění v Masarykově onkologickém ústavu. Letos poputuje jeden výtisk kalendáře do internetové dražby 13. prosince. Výtěžek použije Masarykův onkologický ústav na nákup přenosného ultrazvukového přístroje.

Kalendář každoročně učarovává i tím, že milovníky krásy zavádí na poutavá místa. V roce 2008 našel fotograf Patrick Demarchelier inspiraci v uličkách plných nevěstinců a pomíjivé lásky v pověstné Francouzské čtvrti v Šanghaji, rok nato složil Peter Beard hold poušti Kalahari a deltě řeky Okawango v Africe. V roce 2010 vsadil Terry Richardson na návrat k 60. a 70. letům, kdy modelky pózovaly na panensky čistých plážích, rok poté situoval Karl Lagerfeld modelky do říše starých řeckých bájí.

Z ní se v kalendáři pro rok 2012 přeneseme na italskou Korsiku. Jeho autor Mario Sorrenti se narodil v roce 1971 v Neapoli, od deseti let však žije v New Yorku. Pochází z umělecké rodiny, v oblasti fotografie je autodidaktem. V rané fázi své tvorby se zaměřoval na intimní černobílé fotografie, díky nimž dostal první zakázku od značky Calvin Klein. Poté následovaly práce pro značky Prada či Yves St. Laurent i časopisy jako W, Vogue a Another Magazine.

Kalendář Pirelli byl poprvé představen v roce 1964 a s výjimkou let 1975–1983, kdy nevyšel, představuje každoročně výjimečnou světovou fotografickou událost. Na jeho tvorbě se podíleli přední světoví fotografové, například Richard Avedon, Annie Leibovitzová, Peter Lindbergh, Bruce Weber či Patrick Demarchellier.

Kalendář Pirelli je tradičně určen společenské elitě, významným zákazníkům, slavným osobnostem i hlavám států, mezi jinými ho dostává prezident Václav Klaus.

Autoři: ,


Nejčtenější

OBRAZEM: Viktoriánská prodejná láska. Archiv odkryl unikátní fota

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní...

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní snímky zatčených. První vznikly již v roce...

Síla fotbalového míče: pro pákistánský Sialkot znamená zisky i utrpení

Výroba míčů, nejen fotbalových, vyslala Sialkot do světa a tamním firmám...

Má-li fotbalový míč hlavní město, je to pákistánský Sialkot. Vyrábět se tam začal nejprve v malém, pro britské...Sexuchtivá, upřímná, náladová: seznamte se s MOgirl Nikol

Mám ráda nezávislost, kritický rozum a etický přístup ke zvířatům, říká MOgirl...

Na pět přívlastků, které ji charakterizují, se zeptala člověka, který je pro ni důležitý a zná ji. Jeho verdikt zněl:...

Poručíme větru dešti. Američané si za války hráli s počasím nad Vietnamem

O legendární Ho Či Minovu cestu se sváděly boje, Američané však na ni byli...

Propracovanými trasami v džungli proudily za vietnamské války na pomoc komunistickému severu desetitisíce vojáků a tuny...

Nefungující segregace: sídliště Pruitt-Igoe se stalo peklem pro chudé

Segregované sídliště pro chudé nebylo řešením, stalo se vězením svých obyvatel...

Cílem bylo napěchovat chudé na jedno betonové sídliště. Vyčistit od nich město. Projekt založený na rasismu a segregaci...

Další z rubriky

Hlasitá hudba svádí k nezdravým jídlům, tvrdí věda

Hamburger? Asi se v restauraci hrálo hodně nahlas.

Zvuková hudební kulisa v restauracích má velký vliv na to, co si objednáte. Ta hlasitá vám napovídá, abyste místo...

Pro dcerku bych udělala, co jí na očích vidím, říká MOgirl Hanny

Jsem pro každou špatnost,“ říká MOgirl Hanny.

Svou životní radost začala čekat už v osmnácti a povytaženým obočím nad tím, že se stala maminkou tak mladá, uvykla....

Monogamie není nadřazená. Ke spokojenosti vedou i otevřené vztahy

Vědecké studie čas od času vystaví otevřeným vztahům dobrozdání.

Otevřené vztahy jsou reakcí na to, že máme od svazků stále větší očekávání, která jeden partner naplní jen těžko....

RODIČE ZNAJÍ: Takhle reálně vypadá rodinná dovolená!
RODIČE ZNAJÍ: Takhle reálně vypadá rodinná dovolená!

Z reklamního letáku cestovní společnosti se směje manželský pár sedící na úhledném plážovém lehátku. Před ním si společně hrají děti. A teď zpátky do reality, takhle rodinná dovolená většinou nevypadá.

Najdete na iDNES.cz