Exkurze do ženského mozku

  10:00aktualizováno  10:00
Proč se tak ráda uráží a mění nálady častěji než šaty? Jak to, že si pamatuje datum vašeho prvního polibku i sexu, zatímco vy si stěží vzpomenete, kde jste se potkali? Vydejte se na hloubkovou exkurzi do ženského mozku.

Zdá se vám někdy, že se chová nepochopitelně? Ženský mozek funguje jinak než mužský, vysvětlují vědci | foto: Profimedia.cz

Nechtěli byste někdy zažít tu úžasnou úlevu a vědět, co se odehrává za jejíma hlubokýma očima? Proč je například v jedné minutě výborně naladěná a v další to vypadá, jako kdyby byl konec světa?

Jak to, že si pamatuje váš život do všech detailů a zná jej lépe než vy? A proč si, proboha, všechno bere tak osobně?

Odpověď je ukrytá ve způsobu, kterým funguje její mozek a který je odlišný od toho vašeho.

Soustředí se na detaily

Všímá si i věcí, které vy vůbec nepostřehnete, a okamžitě jim přisuzuje hlubší význam. Podle serveru msn.com je to způsobeno rozdílným uzpůsobením mozkové kůry, tedy té části mozku, která odpovídá za většinu operací.

U žen je mozková kůra tenčí a pracuje poněkud jiným způsobem než u mužů. Pokud jí tedy řeknete "Rád bych byl teď chvíli sám," okamžitě si za tím domyslí mnohem víc, než jste tím chtěl skutečně sdělit.

Podobně ale účinkují i malé pozornosti (zkuste polibek na tvář nebo telefon, kdy nic nepotřebujete a jen se jí zeptáte, jak se má). Vnímá je jako projev zájmu a její náladu a emoce to katapultuje do hvězdných výšin.

Má dokonalou paměť

Se soustředěním se na detaily souvisí i mnohem dokonalejší paměť, kterou ženy disponují. Vědci tvrdí, že je to způsobeno skutečností, že v ženském mozku zabírá větší prostor hippocampus, který odpovídá za vytváření paměťových stop.

Zatímco vy máte problémy zapamatovat si vůbec den vaší svatby, ona na vás v jakoukoli denní dobu vychrlí datum vašeho seznámení, prvního polibku, prvního telefonu, schůzky i sexu. A stejně jako to fascinuje vás, ona není zase schopná pochopit, jak jste mohl na tak důležité věci zapomenout.

Je klidnější

Mnohem lépe než vy zvládá návaly agresivity, takže zatímco vy už vidíte vzteky rudě, ona stále ještě nezvýšila hlas.

Máte je někdy problém pochopit? Ženský mozek pracuje do jisté míry jinak, tvrdí vědci

Na univerzitě v Pensylvánii proběhl výzkum, v rámci kterého vědci měřili u žen a mužů velikost frontální části kortexu a amygdaly (obě oblasti zodpovídají za regulování emocí). Zjistili, že ženský mozek má v porovnání s mužským větší frontální kortex, zatímco muži mají větší amygdalu.

To je také údajně důvod, proč ženy mnohem lépe a klidněji zvládají nezdvořilost, útoky a agresi.

"Frontální kortex totiž reguluje aktivitu amygdaly," vysvětluje vedoucí výzkumu Ruben Gur. "Takže když vás někdo urazí na mejdanu, okamžitě zareaguje amygdala. Ta představuje velmi primitivní a starou strukturu lidkého mozku, takže vám zavelí, abyste útočníka zneškodnil, nejlépe definitivně. Frontální kortex vás naopak usměrní a upozorní vás, že jsou kolem další lidi a mohli byste si jít sednou do vězení."

Má lepší verbální vybavení

Ženy jsou lépe verbálně lépe vybaveny než muži. Jejich mozek je totiž víc orientován na jazyk, takže lépe hledají vhodná slova a dokáží odpovědět téměř na všechno.

Vědci z McMaster Univesity zjistli, že ženský mozek vykazuje větší hustotu neuronů v temporálním kortexu, což je oblast mozku spojená s vytvářením slov a jejich chápáním, respektive s jazykem obecně.

To také vysvětluje, proč ji nikdy nepřehádáte a proč má pořád poslední slovo, vždy ví, co má říct, píše úžasné zprávy, vzkazy a víc přemýšlí, než něco vypustí z pusy.

Je náladová

Ženský mozek produkuje významně méně serotoninu než mužský. Z toho důvodu je častěji melancholická, náladová a propadá depresím.

Pokuste se s tím kalkulovat a projevte trochu trpělivosti, jde o investici, která se vám vrátí několikanásobně.

Autoři:


Nejčtenější

Každý je světec. Než ke mně přijde s kapavkou, říká dermatovenerolog

"Můj obor je vedle plastické korektivní dermatologie či kosmetologie popelkou...

Je to pohyb na tenkém ledu. Diagnóza pohlavně přenosné choroby je velmi intimní verdikt. I proto je většinou reakcí...

Miluji kuře na paprice od mamky a pět knedlíků, říká MOgirl Lenka

Touhy, sny, plány mám, ale žiji současným dnem, říká MOgirl Lenka.

Podle vlastního soudu je neústupná, sebevědomá, energická. A nezastírá, že též tvrdohlavá a sarkastická. „Jsem taková,...VIDEO: Různé tváře orgasmu. Jinak vypadá v Evropě a jinak v Asii

Zřetelné výrazy obličeje interpretují bolest i potěšení napříč kulturami.

Bolest se do našich tváří vpisuje docela stejně, bez ohledu na to, z které části planety jsme. Orgasmus však nikoli. My...

Udělat vibrátor nebo tramvaj je podobné, říká designérka Marešová

Anna Marešová získala za designovou kolekci erotických pomůcek pro ženy hlavní...

Její vibrátory byly oceňované a nepřehlédnutelné. Nemá však pocit, že by její práci přespříliš poznamenaly, že by...

VIDEO: Bez sil. Reportér zkusil práci hasiče, muže nechal ležet v kouři

Reportér iDNES.tv Matěj Smlsal si zkusil výcvik, kterým procházejí letištní...

Je to náročná prověrka fyzičky, ale i orientace v zakouřeném prostředí či zacházení s dýchací technikou. Test na...

Další z rubriky

OBRAZEM: Sex jako se superhrdinou. Erotické hračky se inspirují Avengers

Šílenství kolem filmové novinky s týmem komiksových superhrdinů Avengers se...

Šílenství kolem filmové novinky s týmem komiksových superhrdinů Avengers se dostalo až do ložnic. Může za to australský...

Co chceme v sexu: trojku, mocenské hrátky, zvláštní místa

Sex ve třech je mezi našimi sexuálními fantaziemi favoritem.

Přišel i na opravdu originální fantazie, ty nejčastější však nepřekvapily. Rozsáhlý výzkum toho, o čem toužíme v sexu,...

Spokojenému sexuálnímu životu svědčí nemonogamní vztahy, tvrdí věda

Jednou z mediálních tváří polyamorie je brazilská tanečnice samby a modelka...

Stoupenci nemonogamních vztahů mohou otevírat šampaňské. Jakkoli je jejich životní styl tradičními konvencemi...

Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové
Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové

Říjen je celosvětově označován jako měsíc boje proti rakovině prsu. Cílem řady kampaní a přednášek je především poukázat na to, že rakovina prsu může postihnout každou ženu bez ohledu na věk. Včasné nalezení nádoru značně zvyšuje šanci uzdravení.Najdete na iDNES.cz