Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Fakta o promiskuitě: může za ni bohatství, úspěch a bydliště

aktualizováno 
Nejvíc žen prošlo ložnicemi Turků, nejvíce promiskuitní jsou Britky. Čím úspěšnější kariéry jste dosáhli, tím víc šancí budete slavit u druhého pohlaví. Seznamte se s tím, co vše už zjistili vědci o promiskuitě.

Kolik byste měli mít za život sexuálních partnerů, vám vědci neřeknou. Ví ale, jaké faktory k vyšší promiskuitě vedou. | foto: Profimedia.cz

Když v roce 2007 mapovala firma Durex po celém světě průměrné počty sexuálních partnerů, jako největší milovníci se ukázali Turci. Počet jejich partnerek za život se v průměru vyšplhal až na číslo 14,5.

Pokud byste prahli po mimořádně vášnivých ženách (měřeno počtem sexuálních vztahů), upřel by se váš pohled na Nový Zéland. Tamní ženy se totiž v průměru chlubí údajem 13,2 a suverénně obsadily první místo.

Češi se se svými průměrnými devíti partnerkami a Češky s pěti intimními přáteli umístili zhruba uprostřed. Pokud vám to připadá málo, vězte, že kdybyste žili v Indii nebo Číně, vystřídali byste za život pravděpodobně jen tři partnerky.

Muži nadsazují, ženy ubírají

Většina výzkumů provedených po celém světě udává, že muži měli ve svém životě dvakrát až čtyřikrát víc sexuálních partnerek než ženy. V roce 2006 se vědci z University of Michigan Institute for Social Research rozhodli zjistit, zda muži náhodou nelžou. Zjistili, že vědomě nelže ani jedno pohlaví, že se však výrazně liší způsob, jakým svůj počet partnerů odhadují.

Zatímco ženy vypočítávají jednotlivé muže ve svém životě jmenovitě a mají tendenci na některé z nich spíše zapomenout, muži jsou velkorysejší a odhadují svou sexuální minulost jen přibližně, přičemž obvykle nadsazují. Jednadvacet procent mužů a patnáct procent žen při opětovném "počítání" sexuálních partnerů přiznalo, že poprvé uvedlo nesprávný počet. Šestnáct procent mužů a jedenáct procent žen dokonce lhalo vědomě.

Podle některých sexuologů však muži nadsazují a ženy si ubírají udávaný počet sexuálních partnerů čistě z evolučního hlediska. Zatímco u mužů je totiž plodnost ceněná, u žen se za žádoucí považuje spíše věrnost.

Promiskuitní manažeři

Pečlivější vědci se však s pouhým počtem sexuálních partnerů nespokojí a řídí se hodnověrnějším "indexem promiskuity", který bere v potaz i počet sexuálních zkušeností na jednu noc a to, jaký k nim mají respondenti postoj. Právě z toho vycházel výzkum provedený v roce 2008 na Bradley University, z něhož vyšli vítězně jednoznačně Britové. Za nimi následovali Němci, Holanďané a Češi. Nejméně promiskuitní jsou potom obyvatelé Tchaj-wanu.

Pikantní je, že ve Velké Británii jsou promiskuitnější ženy než muži. Ve všech ostatních zemích je to naopak. Muži přitom nejvíc střídají partnerky kolem dvacátého roku, kdežto ženy o deset let později.

Kolik žen prošlo vaší postelí a jak bohaté sexuální zkušenosti jste sesbírali, záleží údajně také na tom, jaké postavení v zaměstnání máte a kolik berete. Tvrdí to alespoň holandská studie zveřejněná loni v magazínu Psychological Science, které se zúčastnilo téměř patnáct set lidí. Podle vědců je promiskuita silně svázána s pocitem moci, úspěšnou kariérou a materiálním zajištěním. Čím vyšší postavení člověk zastává, tím větší má sebevědomí, tím víc si na opačné pohlaví "troufá" a tím víc střídá sexuální partnery. Úspěšní lidé jsou zkrátka promiskuitnější, a platí to víc v případě mužů než žen.

Promiskuita ale nesouvisí jen s individuální kariérou, ale i s ekonomickou prosperitou země. Podle výzkumu provedeného na London School of Hygiene and Tropical Medicine, jehož výsledky byly zveřejněny v magazínu Lancet, jsou obyvatelé západních zemí mnohem promiskuitnější než lidé z rozvojových států. Autoři výzkumu sesbírali data z devětapadesáti zemí a tvrdí, že čím bohatší země, tím větší promiskuita.

Autor:


Nejčtenější

Síla fotbalového míče: pro pákistánský Sialkot znamená zisky i utrpení

Výroba míčů, nejen fotbalových, vyslala Sialkot do světa a tamním firmám...

Má-li fotbalový míč hlavní město, je to pákistánský Sialkot. Vyrábět se tam začal nejprve v malém, pro britské...

Poručíme větru dešti. Američané si za války hráli s počasím nad Vietnamem

O legendární Ho Či Minovu cestu se sváděly boje, Američané však na ni byli...

Propracovanými trasami v džungli proudily za vietnamské války na pomoc komunistickému severu desetitisíce vojáků a tuny...Monogamie není nadřazená. Ke spokojenosti vedou i otevřené vztahy

Vědecké studie čas od času vystaví otevřeným vztahům dobrozdání.

Otevřené vztahy jsou reakcí na to, že máme od svazků stále větší očekávání, která jeden partner naplní jen těžko....

OBRAZEM: Viktoriánská prodejná láska. Archiv odkryl unikátní fota

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní...

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní snímky zatčených. První vznikly již v roce...

Extrémní gastronomie: Rybí hobliny katsuobushi vám zatancují na talíři

Příprava katsuobushi vyžaduje trpělivost a um.

Ryby dokážou plavat a některé i létat, ale jen tuňák pruhovaný vám zatancuje. Jen to chce trochu trpělivosti. Rybí...

Další z rubriky

Nebezpečná masturbace: v Německu stojí život sto lidí ročně

Cesta za orgasmem může být i velmi nebezpečná.

V lékařských záznamech za sebou nechávají zápis „úmrtí kvůli autoerotice“. Ano, i touha po co nejintenzivnějším...

Já, ty a masturbátor. Nové zařízení umožní virtuální sex reálných lidí

Jedna z robotek firmy RealDoll. I ta vám může zprostředkovat virtuální sex.

Webkamera a na jedné straně živá placená modelka s vibrátorem, na druhé uživatel se sexuální robotkou a brýlemi pro...

Jak dopřát orgasmus ženě: poučit se je třeba z lesbického sexu

Lesbický sex jako inspirace. Může muže přimět k pestřejším praktikám.

Je to cesta, která ženám zajišťuje o 33 procent vyšší šanci dosáhnout orgasmu. Je to však varianta, která na první...

RODIČE ZNAJÍ: Takhle reálně vypadá rodinná dovolená!
RODIČE ZNAJÍ: Takhle reálně vypadá rodinná dovolená!

Z reklamního letáku cestovní společnosti se směje manželský pár sedící na úhledném plážovém lehátku. Před ním si společně hrají děti. A teď zpátky do reality, takhle rodinná dovolená většinou nevypadá.

Najdete na iDNES.cz