VIDEO: Když se start zrušil, bral jsem to jako vtip, říká Baumgartner

  • 23
Při nafukování balonu jím začal cloumat vítr o rychlosti přes čtyřicet kilometrů v hodině. Právě to byl důvod, proč tým Felixe Baumgartnera zrušil v úterý 9. října misi, při níž měl dobrodruh vyskočit ze stratosféry a překonat rychlost zvuku. Další pokus se odehraje nejdříve ve čtvrtek 11. října.

"Když mi technický ředitel projektu sdělil, že misi rušíme, myslel jsem, že je to vtip," popisuje své pocity v gondole obřího balonu rakouský BASE jumper a parašutista Felix Baumgartner. "Říkal jsem si: to není možné, podmínky jsou přece dobré. Nevěděl jsem, co se děje s balonem, protože jsem byl v kapsuli. Ani trochu jsem tomu nevěřil."

Jenže s balonem o objemu 850 tisíc kubických metrů se děly nebezpečné věci a mohl za to vítr. Kvůli němu se pokus, který se měl v Roswellu v Novém Mexiku odehrát v půl sedmé ráno tamního času (asi 14:30 hodin našeho), o pět hodin odložil.

"Na vrcholu balonu bylo příliš mnoho větru, což by byl pro misi balonu této velikosti problém. Rozhodli jsme se proto počkat a s postupem času jsme zaznamenali, že se větry uklidňují," shrnuje vývoj pokusu týmový meteorolog Don Day.

Rychlejší než zvuk

Gigantický balon naplněný heliem má Baumgartnera vynést do výšky 36 576 metrů, odkud se Rakušan vrhne dolů, aby se šest minut řítil volným pádem. Při něm by měl podle výpočtů dosáhnout nadzvukové rychlosti 1 100 kilometrů v hodině.

Jeho další pokus budete moci sledovat na Xman.cz v přímém přenosu.

Pak podle něj nastala chvíle plná optimismu, tým připravoval spuštění akce. Onen moment však trval příliš krátce na to, aby ho Baumgartner mohl využít.

Vybalení balonu, nafukování a umístění Baumgartnera do kapsule totiž podle technického ředitele projektu Arta Thompsona zabralo dvě a půl hodiny. Když tým balon napouštěl, zatímco Baumgartner již čekal uvnitř gondoly, začal na vrchol největšího balonu, jaký kdy vzlétnul, foukat vítr o rychlosti dvaadvacet uzlů za hodinu, to je asi 41 kilometrů za hodinu.

"V takových podmínkách je integrita balonu neprozkoumaná a let s lidskou posádkou nebylo možné riskovat. Nevěděli jsme, co by se po startu stalo. Proto padlo rozhodnutí celou akci zarazit. Otevřeli jsme ventil na vrcholu balonu a nechali ho splasknout," říká Thomspon.

Tým mě vystřelí na Měsíc jen svou vlastní energií

Rakušan vylezl z kapsule, sňal si z hlavy přilbu a neskrýval zklamání. "Když jsem dnes opouštěl hotel, cítil jsem se dobře, někdy to tak máte. Cítil jsem, že k tomu dnes dojde," přiznával se k optimismu.

List Forbes sice v úterý 9. října na svém blogu uvedl, že k druhému pokusu dojde ve středu 10. října, podle Thompsona to ale není pravda. "Středa je mimo hru z několika důvodů. Počasí se kazí, rychlost větru pořád roste. Dalším problémem je odpočinek celého týmu: nemůžeme si dovolit nechat ho pracovat další noc poté, co byli lidé na nohou předchozí noc. Zatím to vypadá tak, že by v úvahu přicházel čtvrtek."

Baumgartner věří i nadále v úspěch. "Zašli jsme tak daleko, že není cesty zpátky," říká a skládá poklonu svému týmu: "Mám takový nápad, máme tak skvělý tým s tak skvělou energií! Se vší tou energií balon ani nepotřebujeme. Všechny členy týmu rozestavíme s jejich energií kolem kapsule a oni mě vystřelí na Měsíc!"

,