Felix Baumgartner v plné polní

Felix Baumgartner v plné polní | foto: Red Bull Stratos

Není cesty zpět, říká Baumgartner. Další pokus nejdřív v neděli

  • 2
Neztrácí odvahu ani klid. Jeho pokus o překonání rychlosti zvuku sice musel být v úterý 9. října odložen kvůli silnému větru, Felix Baumgartner však nervozitě ani poraženectví nepropadl. Nakonec se na skok ze stratosféry vydá. "Jestli to bude zítra nebo první den příštího týdne, to je jedno," říká.

Jeho tým už má dokonce jasno v tom, kdy nejdříve bude v Roswellu v Novém Mexiku opět čekat, zda počasí umožní obřímu balonu vyrazit vzhůru do výšky 36 576 metrů, odkud má Baumgartner seskočit dolů k Zemi. Stanovil dva možné termíny, neděli 14. října a pondělí 15. října.

Navzdory klidným slovům rakouského BASE jumpera a parašutisty však trvající přípravy a nejistota vytváří napětí. Přiznal to i jeho poradce Američan Joe Kittinger, který drží současný rekord, pokud jde o seskok z největší výšky, v roce 1960 seskočil z 31 300 metrů. "Když jsem skákal já, bylo to stejné jako teď s Felixem. Tlak byl tentýž a já musel být trpělivý. Jednou jsem čekal po třicet dní a ke startu jsem se nedostal."

Ostatně, i z Baumgartnerova vyjádření je zřejmé, že počítá s tím, že čekání může být dlouhé. "Chci, aby se to odehrálo tenhle rok. Není cesty zpět," prohlásil muž, který se má podle výpočtů při šest minut dlouhém volném pádu k Zemi řítit rychlostí 1 100 kilometrů v hodině.

Na to, až překoná čtyři světové rekordy, kromě seskoku z největší výšky také rekordy ohledně nejvyšší rychlosti dosažené při volném pádu, nejvyššího letu balonu s lidskou posádkou a nejdelšího volného pádu, čeká ostatně už velmi dlouho. Příprava mu dosud zabrala plných pět let.

V úterý 9. října jeho balon o objemu 850 tisíc kubických metrů nepustil nahoru vítr. Ačkoli dole na Zemi, kde se už Baumgartner zabydloval v kapsuli, nebyl vítr téměř cítit, na vrcholu balonu, ve výšce 230 metrů, foukal rychlostí přes 40 kilometrů v hodině.

To byl velký problém a ohrožení bezpečnosti, nikdo totiž nevěděl, co by s integritou největšího balonu na světě takové proudění vzduchu udělalo, jak vysvětlil technický ředitel projektu Art Thompson. Rychlost větru nesmí přesáhnout pět kilometrů v hodině.

,