Těsně před startem. Baumgartnerovy oči prozrazují obrovské očekávání.

Těsně před startem. Baumgartnerovy oči prozrazují obrovské očekávání. | foto: Red Bull Stratos

Baumgartner bude muset letět střemhlav, říká odborník

  • 1
Pokus Felixe Baumgartnera o překonání rychlosti zvuku klade vysoké nároky na techniku volného pádu. „Tělo musí Felix udržet v poloze head down, tedy střemhlav k zemi, aby mělo co nejmenší odpor a dosáhlo nadzvukové rychlosti,“ říká letecký akrobat Martin Šonka.

V minimální hustotě vzduchu, která v šestatřiceti kilometrech, odkud Felix Baumgartner seskočí, panuje, však bude velmi těžké polohu těla kontrolovat. "Nebude to moci dělat tak, jako to běžně dělají parašutisté v menších výškách," vysvětluje Šonka.

SLEDUJTE PŘÍMÝ PŘENOS POKUSU O PŘEKONÁNÍ RYCHLOSTI ZVUKU

Právě fakt, že u stratosféry jíž téměř není žádný vzduch, ale způsobí, že Baumgartner prakticky nebude vnímat pohyb dolů.

"V jednom rozhovoru současný držitel rekordu Joe Kittinger vyprávěl, že během jeho seskoku, který byl zhruba o 5 kilometrů nižší než Felixův, byl nejzvláštnější pocit, že vůbec nepadá dolů," říká Šonka, "kvůli minimálnímu odporu vzduchu totiž během počáteční fáze skoku nic nesvištělo kolem a on měl pocit, že vůbec nepadá a že nahoře asi zůstane napořád."

Že se řítí k zemi, prý pocítil teprve až v nižší výšce, kdy začal vzduch houstnout.

Není to lehkovážný hazard

Přímý účastník výzkumů spjatých s pilotovanými kosmickými lety Pavel Toufar poté zdůrazňuje, že Baumgartnerova mise není pouhým troufalým pokusem namyšleného dobrodruha překonat hranice lidských možností.

"Felixův pokus není samoúčelnou adrenalinovou atrakcí, jak by se snad mohlo zdát, protože posune dál výzkumy o záchraně z vysokých výšek. A to nejen z balistické dráhy, ale dokonce z oběžné dráhy kolem Země," uvádí Toufar.

"V první fázi takového záchranného sestupu z kosmu by kosmonaut musel být chráněn tepelným štítem. Jeho návrhy byly publikovány už na začátku šedesátých let, tehdy to ale byla spíše fantaskní dobrodružná představa. Dnes je záchrana z kosmických výšin nanejvýš aktuální, protože se chystají turistické výpravy po balistické dráze a počítá se s jejich narůstající četností. Pochopitelně bude růst nebezpečí možné havárie a důraz bude kladen na možnost záchrany lidského života," popisuje a dodává, že podle Američanů Ricka Tumlinsona a Jonathana Clarka, jejichž konzultantem byl odborník české původu Tomáš Svítek, by pro záchranu z výšek kolem sta kilometrů mohl být použit těžký skafandr ze speciálních odolných materiálů bez samostatného tepelného štítu.

"Už proto nynější odvážný seskok přichází doslova v pravý čas, aby posunul hranice a především inspiroval. Ano, jde o velké dobrodružství, ale je nesmírně cenné a prospěšné," uzavírá Pavel Toufar.

Martin Šonka s ním souhlasí. "Posouvání lidských a technických možností je naprosto přirozená věc a nikdy to není jednoduchá záležitost. Je dobře, že se snažíme dostat stále výš a dál, pohybovat se rychleji… Takové projekty mohou například napomoci vyvinout systém nouzového opuštění kosmických lodí a samozřejmě přinesou i spoustu dat pro letectví obecně a nejen pro letectví," připomněl.

A stejně jako Pavel Toufar přeje Nebojácnému Felixovi, jak se Baumgartnerovi říká, úspěch i Šonka: "Je to úžasný projekt a pro Felixe představuje obrovské dobrodružství. Přeju jemu i celému jeho týmu, ať všechno klapne, jak má." Měl-li by příležitost, podobnou výzvu by prý on sám určitě přijal, a Baumgartnerův pokus bude jistě sledovat.

Remek: je to vysoce riskantní podnik

Český kosmonaut Vladimír Remek podotýká, že by stačila sebemenší komplikace a pokus skončí tragédií. "Nacházet se relativně dlouhou dobu ve vzduchoprázdnu, tedy v prostředí, kde nemáte šanci přežít, je vysoce rizikové. Stačí drobné porušení skafandru a odehrát se může cokoli, jak ukázala historie. Mám na mysli seskok jednoho sovětského parašutisty, jemuž se, když opouštěl podobnou gondolu, porušila hermetičnost – a zemřel hned tam nahoře."

A jaký se odvážlivci nabídne nahoře pohled z kapsule? "Bude vidět tmavé nebe nad sebou a bude zcela jistě vnímat zakulacení Země, ta bude nesmírně daleko pod ním. S mou zkušeností se to nedá srovnat, já jsem nemusel skákat, měl jsem kolem sebe pevnou kabinu." Kdyby ale v jeho době výcvik podmínku podobného skoku obsahoval, Remek by ho podstoupil.

Souhlasí i s tím, že výsledky pokusu mohou posloužit pro vědecké účely: "Může to být cesta pro rozšíření možností záchrany při mimořádných situacích. V každém případě mu budu držet palce."

"Musí to být opravdu adrenalinový zážitek, ani si ho neumím představit. A dokazuje to, že práce celého jeho týmu musela být opravdu špičková," vzdává hold lidem kolem Baumgartnera Remek.

, ,