VIDEO: Prožijte skok z hranice stratosféry očima Felixe Baumgartnera

  • 20
"Cítím, že omdlím." Zhruba po minutě volného pádu se tělo Felixe Baumgartnera při seskoku z výšky 39 kilometrů dostalo do prudké rotace a troufalý pokus o překonání rychlosti zvuku při volném pádu mohl skončit katastrofou. Dobrodruh měl na sobě několik kamer, seskok proto můžete absolvovat z jejich pohledu.

Videonahrávky, které nově zveřejnila společnost GoPro, dávají nahlédnout do konverzace mezi Baumgartnerem a jeho poradcem Joem Kittingerem, který jej vedl ze štábu na Zemi. "Felixi, voláš mě? Rozumí mu někdo?" ptá se Kittinger poté, co vydá Baumgartner několik nesrozumitelných slov. Drama, kdy se Baumgartnerovo tělo dostalo do nebezpečné rotace, mohlo skončit katastrofou, hrdinovi se však vbrzku podařilo pád stabilizovat a štábem se tak mohl rozeznít úlevný potlesk.

Úspěšný pokus se odehrál 14. října roku 2012. Baumgartnera tehdy vyvezl k obloze obří heliový balon. Bez potíží vystoupal až do výšky 39 044 metrů, což bylo téměř o tři kilometry výše, než jeho tým plánoval. A cestou vzhůru stihl překonat první rekord: dosavadní největší výška, do níž vylétl balon s lidskou posádkou, byla totiž 34 668 metrů.

Čtyřicet sekund poté, co z kapsule seskočil, se řítil k Zemi rychlostí 1 100 kilometrů v hodině, nakonec dosáhl rychlosti 1 358 kilometru za hodinu. Jako první člověk na světě překonal při volném pádu rychlost zvuku.Volným pádem letěl čtyři minuty a devatenáct sekund.

Unikátní mise v číslech

Seskok z výšky: 39 044 metrů

Nejvyšší dosažená rychlost: 1 342,8 km/hod (Mach 1,24)

Délka trvání volného pádu: 4:19 min

Délka volného pádu: 36 529 metrů

Celková délka seskoku: 9:03 min

Ještě s jedním číslem se riskantní mise pojí: na YouTube ji v přímém přenosu sledovalo více než osm milionů lidí

Na příležitost zdolat rychlost zvuku čekal Rakušan, jemuž se říká nebojácný Felix, dlouhé roky. Se společností Red Bull, která projekt financovala, začal pokus o prolomení rychlosti zvuku připravovat v roce 2005, v roce 2010 však projekt zastavila žaloba podnikatele Daniela Hogana. Ten tvrdil, že mu firma nápad odcizila. Poté, co dal projektu Red Bull Stratos soud zelenou, zabraly další dlouhé měsíce pečlivé přípravy.

Při přípravě na překonání rekordu v rychlosti při volném pádu a skoku z nejvyšší výšky nad zemským povrchem (oba dva držel Baumgarnerův mentor Kittinger), absolvoval Baumgartner dva seskoky. V březnu 2012 se vrhl z výšky 22 kilometrů a letěl rychlostí 580 kilometrů za hodinu, v srpnu se poté nechal vynést 29 tisíc metrů nad Zemi a při volném pádu, který trval tři minuty a 48 sekund, se řítil rychlostí 864 kilometrů v hodině.