Fér rande aneb poznej tu pravou. Máš na to 180 vteřin

  12:00aktualizováno  12:00
Čekal jsem partičku zoufalců. Zakomplexované podivíny a uťápnuté slečny, pro něž je řízená akce pod patronací agentury jedinou možností, jak se seznámit. Jenže v příjemné vegetariánské restauraci v Praze v Brumlovce na mě čekají slušně vypadající muži a pohledné ženy. Přesto přišli hledat protějšky na akci Fér rande.

Fér rande: stačit vám musejí tři minuty | foto: Petra Jiravová

Dosud jsem znal tohle know-how jen z amerických filmů: Sejde se skupinka lidí, kteří mají ve dvojicích vždy tři minuty na to, aby se poznali – a následně pokračují k dalšímu stolu. Teď mám šanci vyzkoušet si experimentální způsob seznamování na vlastní kůži.

Nemůžu říci, že se první minuty obešly bez nervozity. O to větší pochvala letí za pořadateli, kteří počítali s tím, že prvním úkolem je rozehnat stres a napětí, s nímž jsme na akci přišli.

Po úvodu moderátora Libora Boučka a jeho přítelkyně se tak přesunujeme do salónku. Pořád nejistě a zdráhavě, jako stydliví školáčci se tam jaksi automaticky rozdělujeme na muže a ženy.

Jenže buben, na jehož rytmy nás instruktorka učí základní kroky afrických tanců, zafunguje. Dívám se kolem, jak nesmělost a rozpaky roztávají a účastníci se pomalu dostávají do varu.

Africký tanec pomohl rozehnat nervozitu

Po chvilce už všichni zdatně imitují epileptický záchvat – a stres je ten tam. Jedna slečna mi sice rozšlápla brýle, ale beztak jsem si chtěl koupit nové. A hlavně, kromě brýlí jsem přišel i o křeč a do ústřední, konverzační části večera nastupuji po občerstvení mrkvovým džusem uvolněný a plný očekávání.

Tři minuty a dost

Hned první dívka, k jejímuž stolečku si sedám, působí velmi sympaticky. "Ahoj," začal jsem se zdvořilým podáním ruky. Jenže v odpovědi se mi dostává: "I don't speak czech." A je to tady: já znám zase asi tak deset anglických slovíček, drtivá většina je ale sprostých. Naštěstí si vzpomenu na několik slušných frází, nicméně rozhovor pochopitelně vázne, takže zvoneček ohlašující střídání je spíš vysvobozením.

Točím se dál – a po 180 sekundách zase.

U někoho litujete, že tři minuty proletěly tak rychle, protože byste si rádi povídali ještě aspoň hodinu, u jiné dívky vám jako nekonečně dlouhá hodina připadají i ty tři minutky.

Zábavný byl hlavně rozhovor s dívkou, která se postarala o odchod mých brýlí do věčných lovišť, té další k uvolnění ale nepomohl ani divoký tanec. "Kouříš?" vyhrkla na mě. "Je hrozné, že se tu nesmí kouřit, jsem z toho celá nervózní." A tohle téma i nervozita jí vydržely po celý rozhovor.

"Co ty a sport?" vyzvídá další. "Bere se jízda na motorce jako sport?" Nebere, OK.

U další ale motorky bodují – snaží se mi dohodit svou kamarádku: "Mám známou motorkářku, která někoho shání, neměl bys zájem?"

Ovšem pořád lepší než poslední štace, kdy si moje konverzační partnerka psala každé slovo, které jsem řekl, a tvrdila mi, že to se mnou nemá vůbec, ale vůbec nic společného.

Fér rande: stačit vám musejí tři minuty

Většina rozhovorů se točila kolem zájmů a práce a když jsme se náhodou ocitli na mrtvém bodě, měli jsme od pořadatelů připravený seznam chytrých dotazů typu: Třídíš odpad? Koušeš si nehty? A také můj oblíbený: rozesměje tě H2SO5?

Tři minuty jistě nestačí na to, aby člověk druhého poznal, ale na to, aby člověk zjistil, zda mu je protějšek příjemný a zda má chuť ho potkat znovu, ano. A je to rozhodně lepší, než si dát rande naslepo, abyste zjistil, že se charakteristika "pohledná, sympatická žena" platí jen s velkou nadsázkou.

Nakonec nás čekala vegetariánská bio večeře, při níž už seděly páry, které si padly do oka, spolu a v konverzaci pokračovaly.

Těžko říci, kolik z nich se dá skutečně dohromady, nicméně vzhledem k tomu, že celý výtěžek z akce jde na fair trade projekty, mohou odejít aspoň s pocitem, že podpořily dobrou věc. A s dárkovým balíčkem, v němž nescházel, zřejmě jako motivační faktor, ani lubrikační gel – čistě přírodní, samozřejmě.

Fér rande:

• V předem vybrané kavárně/restauraci se sejde přibližně stejný počet žen a mužů.

• V sále jsou rozmístěny očíslované stolky vždy pro dvě osoby. Po úvodním přivítání a tanci se posadíte k jednomu z nich a vaše rande začíná – můžete se pustit do seznamovacího rozhovoru s partnerem u vašeho stolku. Máte na něj přesně tři minuty. Poté se pánové posunou o stolek dál.

• Během rozhovoru si můžete dělat stručné poznámky do připraveného dotazníku, abyste se pak mohli snadněji rozhodnout, u kterých účastníků chcete požádat o kontaktní údaje.

• Po vašem posledním rozhovoru odevzdáte dotazník, kde jste zaškrtli jména účastníků, kteří vám byli sympatičtí a které byste rádi kontaktovali.

• Součástí večera je večeře,  při níž se můžete s ostatními účastnicemi lépe seznámit.

• Ještě tentýž večer vám pořadatelé předají kontaktní údaje na slečny, které si přejete poznat blíž, za předpokladu, že i ony vyjádřily přání poznat blíže vás. Zbytek záleží jen na vás.

Autoři:

Nejčtenější

VIDEO: Mirek se vystavil nahý. Užil si se čtyřmi slečnami naráz

Miroslav se ukázal bez oblečení na Výstavě skutečných nahých mužů.

Miluje nahotu, bez oblečení chodí i doma před návštěvami a když se v Praze konala Výstava skutečných nahých mužů,...

Líbání, sexy esemesky: muži a ženy se neshodnou, kde začíná nevěra

Příliš důvěrné polibky na večírku s cizí ženou? Pro polovinu mužů to není...

Dopustit se opilého líbání s někým cizím na večírku. Z nudy flirtovat na seznamovací aplikaci. Dopřát si intimní...

Niño sicario: fenomén dětských vrahů ovládá drogové kartely

Klučina s rukama od krve. Edgar Jimenez Lugo dělal pro kartel tu nejšpinavější...

Jsou mladí, vlastně ještě děti. Přesto už pracují v žoldu drogových kartelů. Nejen jako kurýři nebo pašeráci. Zabíjejí,...

Další ochutnávka z kalendáře Pirelli: dražte ho 19. prosince

Postava zosobněná topmodelkou Gigi Hadidovou čtenářům připomíná, že ne každý...

Je intimní, ale ne lacině. Oslavuje krásu žen, ale i sílu jejich osobností. Kalendář Pirelli pro rok 2019 vypráví čtyři...

Zkáza Franklinovy výpravy: mráz, beznaděj a kanibalismus

Někteří členové výpravy se rozhodli vydat pěšky na jih. Po prvních úmrtích se...

Měla to být výjimečná výprava plná objevů. Jenže britská Franklinova námořní expedice mířící do země arktického ledu...

Další z rubriky

Atropia: americké vojáky připravuje na boj fiktivní země

Výcvik ve Fort Irwing má být co nejautentičtější.

Prašné ulice lemované domky, stánky s trhovci nabízejícími zboží. V davu halasících civilistů se však skrývá terorista....

VIDEO: Mirek se vystavil nahý. Užil si se čtyřmi slečnami naráz

Miroslav se ukázal bez oblečení na Výstavě skutečných nahých mužů.

Miluje nahotu, bez oblečení chodí i doma před návštěvami a když se v Praze konala Výstava skutečných nahých mužů,...

Další ochutnávka z kalendáře Pirelli: dražte ho 19. prosince

Postava zosobněná topmodelkou Gigi Hadidovou čtenářům připomíná, že ne každý...

Je intimní, ale ne lacině. Oslavuje krásu žen, ale i sílu jejich osobností. Kalendář Pirelli pro rok 2019 vypráví čtyři...

Najdete na iDNES.cz