Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Frekvence sexu: spíte spolu moc, nebo málo?

aktualizováno 
Sto dvacet sedm pohlavních styků za rok. K tomuhle číslu došla společnost Durex, když dělala před čtyřmi lety průzkum, jehož se zúčastnilo šestadvacet tisíc lidí z šestadvaceti zemí světa. Země východní Evropy jsou podle výsledků ještě aktivnější, průměrný počet pohlavních styků zde činí sto padesát za rok.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Připadá vám to jako naprosto ideální stav? Ani zdaleka. Se svým sexuálním životem je totiž pokojena jen necelá polovina lidí (přesně 44 procent). A čím jsou partneři starší a čím déle spolu jsou, tím je situace horší. Jen pro zajímavost, nejspokojenější jsou se svým erotickým životem lidé v Thajsku, Číně a Vietnamu, nejméně spokojení jsou Rusové.

Pokud představujete průměrný český pár, měli byste souložit dvakrát týdně. Podle průzkumu Sexuální chování české populace, který každých pět let provádí Petr Weiss a Jaroslav Zvěřina, se v roce 2008 Češi věnovali sexu v průměru hodinu týdně (do celkového času je započítána i milostná předehra). Spokojenost s úrovní sexuálního života přitom podle těchto statistik klesá (spokojených je 72 procent žen a 68 procent mužů).

Sexu svědčí život na hromádce

Podle průzkumů byste měli být s četností sexu spokojeni, pokud je vám mezi dvaceti a čtyřiatřiceti lety. V tomto období je totiž frekvence sexu největší. Je to zřejmě způsobeno nejen vitalitou a dostatkem energie, která postupem času mizí, ale i tím, že navazujeme větší množství nových vztahů a počáteční zamilovanost je tím nejlepším afrodisiakem.

S přibývajícími léty vstupuje do vztahu stereotyp, únava, ale i tělesné obtíže (34 procent žen má pravidelně problém s nedostatečným zvlhčením a 29 procent mužů si stěžuje na erekci), takže po pětatřicátém roce už podle celosvětových statistik připadá na týden pouze jeden sexuální styk.

Na četnost souložení má ale vliv i to, zda jste ženatí, svobodní, nebo žijete se svou partnerkou jen na hromádce. Pokud chcete být se svou sexuální frekvencí spokojeni, rozhodně byste se neměli ženit, ideální ale není ani single život. Zatímco nesezdané páry žijící ve společné domácnosti souloží sto čtyřicet šestkrát za rok, oddaní manželé pouze osmadevadesátkrát. Nejhůř jsou na tom však singles, kteří si sexu užijí jen devětačtyřicetkrát za rok. Denně si dopřávají sexu jen čtyři procenta lidí.

Příliš mnoho práce zabíjí sex

Pokud sex nepatří mezi věci, jimiž je váš život přesycený, je na vině podle odborníků nejčastěji únava partnerů. Ať už je způsobená tím, že trávíte dlouhé hodiny v práci, věnujete se dětem nebo se snažíte udržet domácnost v provozuschopném stavu, každodenní rutina a povinnosti patří mezi největší zloděje libida. Sex získává postupem času stále nižší prioritu. Ostatně, podle průzkumu Durexu nejméně často souloží Japonci proslulí svým workoholismem.

odmítají i muži

Loudící muž a žena vymlouvající se každý večer na bolest hlavy; tak vypadá vžité klišé. Stačí se ale začíst do internetových diskusí a dostanete jiný obrázek, na nízkou četnost milostných hrátek si stěžují i ženy.

"...on se jen vymlouvá, že mu není dobře, má teplotu, bolí ho hlava, atd. Mě to již nebaví a přemýšlím po dvanácti letech o rozchodu. Stále se kvůli tomu dohadujeme a již se začínáme hádat i kvůli každé blbosti." (Marie)
"První měsíc to bylo i několikrát denně, dneska už maximálně dvakrát do týdne a já se bojím, že to tak půjde dál, protože už teď do toho musím přítele hodně, hodně tlačit." (Baru)
"Už mě začíná skoro ponižovat to, že o sex skoro nestojí. Nechci na něj pořád dotírat, ale taky se nechci smířit s tím, že je mi dvacet sedm, mám přítele a sex jednou za měsíc." (Hela)

Druhým nejčastějším důvodem sexuální nedostatečnosti jsou potom emocionální příčiny. Ty jsou, podle výzkumů, běžnější u žen, které si stěžují zejména na nedostatek respektu a pochopení ze strany svých partnerů. Muži potom uvádějí jako příčinu své nechuti pocit, že se sex stal především povinností místo potěšení.

Páry, které provozují sex pravidelně, jsou, aspoň podle výzkumu provedeném v roce 2007 na Harvardu, odměněny vyšším sebevědomím, pozitivnějším náhledem na život, jsou méně ohroženy nevěrou a mají užší emocionální vazby k partnerovi. Cítí se mladší, klidnější a jsou méně podráždění.

Z medicínského hlediska zlepšuje pravidelný sex trávení, paměť i spánek, snižuje únavu, posiluje imunitu, pomáhá hubnout a vaší partnerce sníží menstruační bolesti.

Jste spokojeni s frekvencí svého milostného života?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 28. března 2010. Anketa je uzavřena.

Ne 6496
Ano 3008
Autor:


Nejčtenější

Vyšehradští jezdci: sígři, kteří v padesátých letech děsili Prahu

„Páskovská“ móda Vyšehradských jezdců zahrnovala speciální účes „eman“. Nosil...

Královští vyšehradští jezdci. Skupina sígrů, která se v padesátých letech stala legendou. Frajírci, rebelové, rváči....

VIDEO: Moje sexuální robotka mi bude partnerkou, říká Američan

Toto je Harmony. Sexuální robotka, ale „nejživější“ ze všech.

Před deseti lety se rozvedl a nelituje. Tím spíš, že má novou přítelkyni. Jmenuje se Harmony. Není živá, ale jako by...Lidé neumějí využívat svou sexuální energii, říká MOgirl Klára

„Jsem hrdá na to, že jsem se vydala vlastní cestou a že žiji život podle sebe,“...

Většina lidí neví, co vše jim může dát sexuální energie, a neumějí s ní pracovat, říká MOgirl Klára. Snaží se to proto...

VIDEO: Foglar ze mě udělal pořádného kluka, řekl Jindra Hojer v Rozstřelu

Chemik Ing. Jindřich Hojer, CSc. inspiroval spisovatele Jaroslava Foglara k...

Šanci vstoupit do příběhů Rychlých šípů považuje za vyznamenání. A velmi si cení zážitků i etiky, kterou mu dal oddíl...

Upalujeme, abychom nabrali ovečky. Studie vysvětluje čarodějnické procesy

Čarodějnické procesy zasáhly na 80 tisíc žen, polovina z nich za ně zaplatila...

Kdo upálí víc čarodějnic, je lepší ochránce lidí. A bude mít víc věřících. Středověké hony na čarodějnice byly...

Další z rubriky

Upalujeme, abychom nabrali ovečky. Studie vysvětluje čarodějnické procesy

Čarodějnické procesy zasáhly na 80 tisíc žen, polovina z nich za ně zaplatila...

Kdo upálí víc čarodějnic, je lepší ochránce lidí. A bude mít víc věřících. Středověké hony na čarodějnice byly...

Co chceme v sexu: trojku, mocenské hrátky, zvláštní místa

Sex ve třech je mezi našimi sexuálními fantaziemi favoritem.

Přišel i na opravdu originální fantazie, ty nejčastější však nepřekvapily. Rozsáhlý výzkum toho, o čem toužíme v sexu,...

Já, ty a masturbátor. Nové zařízení umožní virtuální sex reálných lidí

Jedna z robotek firmy RealDoll. I ta vám může zprostředkovat virtuální sex.

Webkamera a na jedné straně živá placená modelka s vibrátorem, na druhé uživatel se sexuální robotkou a brýlemi pro...

Najdete na iDNES.cz