Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Frisbee Ultimate: férové utkání plné zvratů, rozhodčí si ani neškrtne

aktualizováno 
Do Prahy se sjelo více než tři tisíce hráčů tohoto jedinečného sportu, aby se utkali o titul mistrů světa. Plastový talíř se v jejich rukou mění v bleskurychlý projektil, a přestože jde o týmovou hru podobnou rugby, obejdou se turnaje bez rozhodčích. Jak je to možné?

Plastový talíř není jen na rekreační házení v parku. Frisbee disk může sloužit třeba jako multifunkční rekvizita pro Freestyle Frisbee frajery (na Xmanovi jsme o šílených freestylových kouscích psali zde), ale také jako ústřední pomůcka pro sportovní odvětví Ultimate Frisbee, jednu z nejzajímavějších a nejférovějších týmových her posledních desetiletí.

Finále mistrovství světa klubů ve Frisbee Ultimate - kategorie MastersHra Frisbee Ultimate

"Frisbee je hra, která spojuje lidi z celého světa. Díky zodpovědnosti, kterou k sobě cítíte na hřišti, vás Ultimate spřátelí jako bratry," vysvětlil nám kapitán čerstvých mistrů světa v kategorii Masters.

Mistrovství světa v Praze

Dnes (sobota 10.7. 2010) probíhají finálové zápasy klubového mistrovství světa ve Frisbee Ultimate na atletickém stadionu ve Vršovicích nedaleko Edenu. Vstup pro diváky je zcela zdarma.

Logo světového mistrovství klubů - Frisbee Ultimate 2010, Praha 3. - 10. července 20109:00 - Kategorie Mix

11:30 - Kategorie Ženy

14:00 - Kategorie Open (muži)

Více informací na oficiálních stránkách www.wucc2010.com.

Přesné přihrávky, rychlé náběhy

Frisbee Ultimate je sport navržený pro férovou, bezkontaktní, ale fyzicky velmi náročnou a taktickou hru. Pro nováčka může být rychlé utkání na první pohled nepřehledné, pravidla ovšem složitá nejsou.

Hra Frisbee Ultimate

Hráči útočícího týmu si přihrávají disk, zatímco soupeř se snaží jim přihrávky překazit. Zde vidíme forhandový hod, na který obránce nedosáhl. Forhand patří spolu s backhandem a overem (hodem přes hlavu) k nejpoužívanějším.

Hra Frisbee Ultimate

Přihrávka je úspěšná teprve v případě, že disk chytí spoluhráč. Pokud se tak nestane (disk spadne na zem, srazí ho protihráč, nebo se dotkne něčeho mimo hřiště), dojde k turnoveru a z útočníků se stávají obránci.

Aerodynamický tvar způsobuje, že Frisbee disk ve vzduchu plachtí a hod může být v ideálních podmínkách dlouhý hodně přes sto metrů . Během hry není výjimkou přihrávka 30 až 50 metrů. Hráči mohou disku udělit kromě rotace i různý náklon, a disk se tak během letu může stáčet, což lze dobře využít k obhození obrany.

Finále mistrovství světa klubů ve Frisbee Ultimate - kategorie Masters

I tak jsou ale všechny přihrávky plánované doslova na centimetry, a prakticky vždy je disk chycen v běhu. Útočící hráči jsou totiž zpravidla svými obránci velmi pečlivě sledováni (alespoň v případě osobní obrany) a kdyby tedy přihrávka byla jednoduše chytatelná, obránce ji může stejně snadno srazit. Právě proto uvidí diváci během profesionálních zápasů tolik vypjatých momentů, zajímavých náběhů, vzdušných soubojů a neuvěřitelných doskoků.

Hra Frisbee Ultimate

Při doskoku (tzv. layout) je důležité nesnažit se tlumit dopad na zem rukou nebo nohou, mohlo by dojít ke zlomeninám. Místo toho je potřeba se do rybičky cele položit, aby náraz utlumil trup.

Finále mistrovství světa klubů ve Frisbee Ultimate - kategorie MastersFinále mistrovství světa klubů ve Frisbee Ultimate - kategorie Masters
Finále mistrovství světa klubů ve Frisbee Ultimate - kategorie Masters

Hru Frisbee Ultimate hraje obvykle sedm hráčů. Utkání začíná výhozem, přičemž bránící tým hází disk týmu útočícímu, a zároveň mu vybíhá naproti bránit v přihrávkách, aby mezitím protivník nepostoupil příliš blízko jejich půlce.

Ultimate se hraje na hřišti o rozměrech 100 x 37 metrů, přičemž na koncích tohoto zúženého fotbalového hřiště jsou vyznačené koncové zóny. Cílem týmu je přihrát svému spoluhráči do koncové zóny disk. Když jej chytí, získává jeho tým bod a zůstává v této koncové zóně. Pak vyhazuje soupeři disk a stává se týmem bránícím.

Finále mistrovství světa klubů ve Frisbee Ultimate - kategorie MastersFinále mistrovství světa klubů ve Frisbee Ultimate - kategorie Masters

"Žádný rozhodčí? A není to nuda?" Naopak!

Pro laika je asi na pravidlech Frisbee nejpodivnější, jak řeší hráči během hry vzniklé konflikty. Není tu totiž žádný rozhodčí, pravidla místo toho po hráčích vyžadují, aby sami hlásili své prohřešky vůči pravidlům. Pokud je nenahlásí, může je nahlásit jejich soupeř. Nejsou zde žádné penalty, žádné červené karty, žádný všemocný sudí, který by písknutím zvrátil celý zápas. V případě nejistoty se hra vrátí o krok zpět, a žádný z týmu není poškozen. Právě toto zdánlivě nereálné opatření dělá z Frisbee Ultimate "víc než jen sport".

Finále mistrovství světa klubů ve Frisbee Ultimate - kategorie Masters

"To přece nemůže fungovat," vyjadřuje pochyby jeden z novinářů na tiskovce. "To se pak hra pořád vrací, ne?" Jenže to jen ukazuje, jak moc jsme si zvykli na fotbal, hokej a jiné sporty, kde rozhodčí může jediným písknutím rozhodnout celý zápas. V Ultimate žádný rozhodčí není, a celá pravidla jsou nastavena tak, aby hráči přijímali zodpovědnost za své činy. Něco jako úmyslný faul je zde nemyslitelné, Frisbee si i na vrcholové úrovni drží férovost pohodového utkání nejbližších přátel. "Samozřejmě, ve vypjatých situacích dochází k častějším 'hláškám' a více se řeší pravidla," říká Alena Malá z českého týmu Hot Beaches. I tak je ale podle ní hra mnohem plynulejší bez rozhodčího.

Finále mistrovství světa klubů ve Frisbee Ultimate - kategorie Masters

Jako při každém sportu, který se hraje naplno, i při Frisbee může dojít ke zraněním. Pravidla obsahují různé pojistky, aby do sebe hráči ani omylem nenaběhli, nicméně i tak se drobné nehody čas od času stávají. I během finálového zápasu k několika menším zraněním došlo. Mrazák s ledem byl tedy důmyslně pojištěn proti žíznivcům...

Finále mistrovství světa klubů ve Frisbee Ultimate - kategorie Masters

Frisbee Ultimate - komunita přátel po celém světě

Pražské mistrovství světa se těšilo nezanedbatelné pozornosti, ovšem především v rámci komunity hráčů Frisbee z celého světa. Na stadionu cizinci, nebo Češi, kteří mají s Frisbee něco společného, jasně převažovali. Odpovídala tomu i sympaticky uvolněná atmosféra a neformální organizace.

Finále mistrovství světa klubů ve Frisbee Ultimate - kategorie MastersFinále mistrovství světa klubů ve Frisbee Ultimate - kategorie MastersFinále mistrovství světa klubů ve Frisbee Ultimate - kategorie MastersFinále mistrovství světa klubů ve Frisbee Ultimate - kategorie MastersFinále mistrovství světa klubů ve Frisbee Ultimate - kategorie Masters

"Frisbee hraju od svých třinácti let, a od té doby jsem s Ultimate sjezdil celý svět. Čtyřikrát jsem vyhrál americké mistrovství, a také mistrovství světa ve Švýcarku, v Anglii, no a teď tady v Praze," chlubí se v euforii Michael O'Dowd, kapitán amerického týmu Troubled Past, který si z pražského mistrovství odváží titul v kategorii Masters.

Finále mistrovství světa klubů ve Frisbee Ultimate - kategorie Masters

Michael O'Dowd

Finále mistrovství světa klubů ve Frisbee Ultimate - kategorie Masters

Finalisté při společném pózování

"Tenhle tým jsem dal dohromady. Frisbee totiž dává dohromady přátele. Díky Ultimate máte všichni pocit pochopení, propojení. Každý z hráčů se na poli musí chovat zodpovědně, a tak jsme vlastně jako rodina. Jako když máma s tátou odjedou, taky tady není rozhodčí, na kterého se otočíte, když chcete něco hodit na bráchu, musíte to vyřešit sami," vysvětluje s nefalšovaným americkým nadšením. "Prostě to musíme vyřešit, a v tom je ta krása. Půlka mého týmu jsou bývalí protihráči, a teď jsou spoluhráči, a nebyl to pro ně těžký přechod, už předtím se skvěle znali."

Finále mistrovství světa klubů ve Frisbee Ultimate - kategorie Masters

Na konci utkání se hráči sejdou do klasického kolečka, a na střídačku se chytnou kolem ramen, aby zhodnotili hru a poděkovali si za vzájemný zápas.

O'Dowd nešetří chválou na hlavu organizátorů mistrovství světa klubů v Praze: "Skvělý hotel, skvělá organizace, skvělé zápasy, skvělé party, skvělé snídaně, dokonce i ten déšť (smích), byla to opravdu jízda, užili jsme si to! A sešla se tu světová komunita Ultimate Frisbee, to je vždycky to nejlepší."

A že je Frisbee v České republice zatím v počátcích? Na to je podle O'Dowda jediný recept: "Organizuju tábory, turnaje, instruktáže... Nejdůležitější je, aby lidi tu hru vyzkoušeli. Je to skvělá příležitost, dokonce i pro lidi, co už pracují, pro rodiny, není to hra jenom pro studenty. Frisbee je hra, při které se cítíte zdraví a mladí. Hráči Frisbee prostě mají velké srdce," směje se.

Autoři:


Nejčtenější

Poklad! Zlato a stříbro z vraku musel Alex Storm osm měsíců tajit

Alex Storm, hledač pokladů z potopených lodí

Tisíce zlatých a stříbrných mincí vynášeli z oceánského dna dvacet dní. Byl to poklad jako z pohádky. Následujících osm...

VIDEO: Lukáš ze sebe dělá Bílou i Vondráčkovou. Podoba je neskutečná

Lukáš ze sebe umí udělat dokonalou Lucii Bílou. I její pohyby a grimasy má...

Už skoro čtvrt století se živí jako travesti umělec. Téměř denně vystupuje po celém Česku a proměňuje se ve známé...Stelete si postel? Máte víc sexu i přátel, tvrdí výzkum

Naše ranní ložnicové návyky o nás prozradí víc, než myslíme, tvrdí studie.

Jako by ostrým řezem dělil společnost na dvě opravdu odlišné skupiny. Jako by to nebyl jen pouhý ranní návyk. S tím,...

Siláci tahali kamion, zvedali auta. Českým mistrem se stal Jiří Tkadlčík

Je to jednoručka, ale jiná, než jakou znáte z fitka.

Má četné mezinárodní úspěchy, je legendou českých strongmanů, proto byl favoritem. Oprávněně. Jiří Tkadlčík první český...

Vzlétl jsem s Boeingem 737. Skoro jako doopravdy

Snili jste jako malí, že budete pilotem? Máte šanci to zkusit.

Vypadá to jako běžný obchod, jenže jakmile se za vámi zaklapnou dveře, ocitnete se v jiném světě. Jen pár kroků od...

Další z rubriky

VIDEO: Jak náročný je wakeboarding, otestovala naše redaktorka

Wakeboard můžete v čechách vyzkoušet už dvacet  let

Nejtěžší je překonat strach a uvolnit se. Při dvou trénincích týdně se dá jízda na wakeboardu naučit za jednu sezonu,...

Neznámé sporty: trojstranný fotbal zaměstná i mozek

Momentka z deptfordské ligy, rok 2012

Je fúzí fotbalu, šachů a pokeru. Strategickou hrou vytváření a rozbíjení aliancí s prvkem blafování. Nejsou v něm...

VIDEO: V ptačích kombinézách létali závodníci rychlostí přes 300 km/h

Americký akrobatický tým skončil druhý.

Na mistrovství světa se do Prostějova sjelo poslední srpnový týden přes osmdesát parašutistů v ptačích kombinézách z...

Najdete na iDNES.cz