Mileniálové jsou tolerantnější, ale mají prý méně sexu, tvrdí vědci.

Mileniálové jsou tolerantnější, ale mají prý méně sexu, tvrdí vědci. | foto: Profimedia.cz

Generace Y si myslí, že homosexualita je přijatelnější než nárazový sex

  • 100
Zhýčkaná, sebestředná, líná, zmatená. Na adresu generace Y létají nejrůznější odsudky. Americký průzkum však prokázal, že mileniálové, jak se jejím příslušníkům rovněž říká, jsou i nejotevřenější generací, která v otázkách sexuální orientace či antikoncepce a potratů zastává liberální názory.

Autoři výzkumu, jehož výsledky zveřejnil Public Religion Research Institute, zpovídali celkem 2 300 respondentů ve věku mezi osmnácti a pětatřiceti lety. Mileniálové jsou zatím ve srovnání s předchozími generacemi tolerantnější k homosexualitě, tvrdí závěry studie. Sex mezi osobami téhož pohlaví je pro ně přijatelnější než nárazový sex. Zatímco homosexuální styk je morálně přijatelný pro dvaačtyřicet procent z nich (oproti 38 % zastánců konzervativního názoru), příležitostný sex je morálně v pořádku jen pro 37 procent.

Generace Y

Poprvé se tento pojem objevil v srpnu 1993 v časopisu Advertising Age. Popisoval generaci dětí narozených v letech 1986 až 1995. Dnes se tím označují děti narozené v 80. letech až do prvních let nového milénia. Proto se v angličtině také používá termín Millenials.

Zdroj: wikipedia.org

Téměř tři čtvrtiny z mileniálů se též domnívají, že gayové, lesby a lidé transgenderové orientace zasluhují právní ochranu proti diskriminaci na pracovišti i na veřejnosti. Většina se obává, že ženy čelí na pracovištích významné diskriminaci.

Ostatně sami příslušníci generace Y se ve větší míře hlásí k jiné než heterosexuální identitě. Zatímco podle předchozí studie se do kategorie LGBT (lesby, gayové, bisexuálové a lidé transgenderové orientace) hlásilo tři a půl procenta dospělých Američanů, aktuální studie mezi mileniály zjistila, že jsou v ní zastoupeni sedmi procenty.

Otevřená je generace Y i v dalších otázkách. Tři čtvrtiny respondentů uvedly, že jsou pro obsáhlou sexuální výuku ve školách bez tabu, proti bylo jen 21 procent. Pro 71 procent je morálně v pořádku užívat antikoncepci, opak si myslí jen devět procent.

Podobně tolerantní jsou i v kontroverzní otázce potratů. Podle třiatřiceti procent by měly být legální ve většině případů, podle dvaadvaceti v úplně všech případech. Naopak sedmadvacet procent má za to, že potraty by ve většině případů legální být neměly, patnáct procent by je dokonce nepovolovalo za jakýchkoli okolností. Tady se však stanoviska lámou podle náboženské víry či ateistického přesvědčení a též podle příslušnosti do konkrétní etnické skupiny.

Nejvíce stoupenců měly potraty u afro-amerických a bělošských protestantů (přes šedesát procent) a samozřejmě u ateistů (79 procent). Bílí katolíci a katoličky jsou rozdělení takřka půl na půl, jednapadesát procent má za to, že potraty by měly být legální ve všech nebo většině případů, o opaku je přesvědčeno zbylých devětačtyřicet procent. Oponenty potratů jsou naopak Hispánci, pětapadesát hispánských katolíků a jednašedesát hispánských protestantů by potraty ve všech nebo většině příkladů zakázalo.

Sexuální útoky na univerzitě? Běžná realita

Průzkum poodhalil, jak velký problém představují v americké společnosti sexuální útoky. Patnáct procent ze zpovídaných žen vypovědělo, že se staly terčem sexuálního útoku, 34 procent řeko, že útočníkem byla osoba blízká či známá nebo člen rodiny.

Jednasedmdesát procent mužů a ještě o čtyři procenta více žen přitom uvedlo, že takové činy bývají na univerzitách docela nebo zcela běžné, podle třiapadesáti respondentů a respondentek platí totéž o středních školách.

Méně sexu, více sexuálních esemesek

Server NewRepublic.com k aktuální studii doplňuje závěry dva roky starého výzkumu University College London, podle nichž mají mužští příslušníci generace Y sex v průměru 4,9 krát za měsíc, ženy potom 4,8 krát. A dodává, že frekvence sexuálních hrátek tak klesá, před desetiletím si ho totiž mladíci užívali průměrně 6,2 krát měsíčně, ženy dokonce 6,3 krát.

Sex je passé, v ložnicích vládnou tablety

Lidé se čím dá častěji v posteli věnují svým telefonům a počítačům. Podle průzkumu univerzity v britském Durhamu jsou pro mnohé lidi sociální sítě přitažlivější než jejich protějšek.

Ilustrační snímek

Proč klesající tendence? ptá se magazín a dává slovo jednomu z autorů londýnského výzkumu. „Lidé mají tablety a chytré telefony a berou si je s sebou do ložnice, kde používají Twitter a Facebook a odpovídají na e-maily,“ cituje odborníka server s tím, že to samozřejmě není úplná a vědecká odpověď, napovídá však, jakým směrem se pro odpověď můžeme vydat. A kdo hraje roli konkurence sexu.

Souhlasí s tím i studie portlandské univerzity, kterou ocitoval deník New York Times. Mileniálové mají podle něj navzdory době plné příležitostných postelových epizod méně sexu, než si myslíme, a příčinou mohou být moderní technologie. Deník uvádí příklad brooklynského umělce Jasona Sprunga, který měl takřka měsíční vztah se ženou – po telefonu. „Každý den jsme si volali, poslali si spoustu esemesek, i sexuálních,“ popisuje Sprung. „Měli jsme sex po telefonu. Blížilo se to vztahu, i když jsme se nikdy neviděli.“ A rozešli se dříve, než k fyzickému setkání došlo.

List přitom dodává, že „víc a víc mileniálů, kteří milují technologie a mají fobii ze závazků, ostýchavě prchá před fyzickými schůzkami a nahrazuje je emočním uspokojením z virtuálních kvazi-vztahů, flirtováním po telefonu a internetu bez úmyslu protějšek potkat“. „Mají více příležitostného textování než příležitostného sexu,“ uzavírá.

Novinářka Hannah Slapperová přináší v listu The Guardian dokonce osobní přiznání. Jeden z jejích bývalých partnerů se prý po milování vždy odvalil a začal se věnovat telefonu. Bylo to první, co po sexu udělal. Časem ho začala napodobovat a nakonec tento zvyk přerostl ve vážnou otázku, kterou si prý podvědomě oba kladli, než se pustili, nebo také nepustili, do sexu: O co přijdeme, když se teď začneme milovat? Je ten správný čas? Neprošvihneme důležitou nebo zajímavou konverzaci? Neměli bychom sex odložit?

A novinářka skrývající se za pseudonym Apt No 7 jde v magazínu Business Insider ještě dál. Podle ní mobilní telefony, tablety a další přístroje pronikají do lidské komunikace, vztahů i sexuality. Ale nejen to. Staly se prodloužením, nastavením nás samotných. Začínáme k nim cítit intimní vztah, sexualizujeme si je, myslí si publicistka.