Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Gunter Sachs: Král playboyů sbíral obrazy i ženy

  3:00aktualizováno  3:00
Měl peníze, slávu, Brigitte Bardotová byla jen jednou z jeho „trofejí“. S odstupem času však nejvěhlasnější playboy a symbol hédonistických 60. let Gunter Sachs, který dnes slaví 75. narozeniny, tvrdí, že éra playboyů skončila. A že náš život řídí hvězdy.

Slavný pár při zimní dovolené ve švýcarském Gstaadu, rok 1967 | foto: Profimedia.cz

Vždy v prvotřídním obleku, se zářivým úsměvem na rtech a sklenkou v ruce, ležérní, nenucený a v jakékoli situaci sebevědomý. Tak ho znaly v šedesátých letech nejen herečky, modelky či dcery továrníků, ale i tisíce čtenářů světových magazínů, pro něž byl právě on reprezentantem fenoménu, který se právě rodil: životního stylu playboy.

Jenže být playboy neznamenalo jen mít tučné bankovní konto a úspěch u žen, ale též chování na úrovni a dobré vzdělání.

A Gunter Sachs to vše měl.

Peníze, kam se podíváš
Narodil se v roce 1932 v rodině, která sice později musela kvůli antifašistickým postojům matky uprchnout před nacisty do Švýcarska, nouzí ale rozhodně netrpěla.

Její blahobyt byl přitom jištěn hned z několika zdrojů: jeden z jeho dědečků byl synem zakladatele automobilky Opel, druhý vybudoval síť továren Freilauf a konečně jeho otec vlastnil společnost Fichtel & Sachs.

A k tomuhle pilíři pozdějšího světáctví se přiřadil i Gunterův talent. Studoval na univerzitě v Lausanne, exceloval v matematice, byl výtečným atletem a tenistou. Zabýval se černobílou experimentální fotografií, už od svých třiadvaceti let začal budovat svou sbírku moderního umění, od neorealismu po surrealismus.

Kromě sbírky umění mu však světové renomé přinesla zejména kolekce žen, které prošly jeho ložnicí.

Narození playboye
Přímá cesta k ní ovšem nevedla: v roce 1955 se žení s mladou francouzskou studentkou An Marie Faure, téhož roku se jim narodil syn Rolf. Jenže o tři roky později jeho žena umírá a o několik měsíců později též jeho otec. A řízení firmy je na Gunterovi a jeho bratrovi.

První tempa po vhození do vody byla náročná, ale Gunter se zorientoval poměrně rychle. Stále víc času začal trávit v létě na Riviéře, v zimě ve Svatém Mořici… a byznys prostě řídí z míst svých bohatýrských eskapád.

Brzy ráno řešil se svými lidmi obchodní záležitosti po telefonu z hotelových pokojů… a když se pozdě ráno jeho společníci konečně probrali, „byl jsem už připravený dělat playboye“.

Gunter Sachs

Moderní trubadůři
Termín playboy se historicky váže k prvnímu z nich, Porfiriu Rubirosovi, dominikánskému diplomatovi, který svým šarmem, úspěchy u žen i ve sportu definoval obsah fenoménu, který počátkem šedesátých let vznikal.

Oficiální životopis Guntera Sachse výkon profese „playboy (jediný německý playboy ve Francii ve své době)“ datuje mezi lety 1959 až 1966. Skutečných playboyů potom podle Sachse nebylo více než dvanáct.

„Mužské filmové hvězdy byly tehdy význačné, ale playboyové žili tak, jak ony hvězdy jen hrály,“ vzpomínal před devíti lety pro The Daily Telegraph Sachs.

Jenže členství v elitním klubu nebylo bez pravidel.

„Stal jsem se slavným, protože jsem měl hezky vypadající přítelkyně… ale nebylo to tak, že bych jen vysedával v barech a na diskotékách, chápete. Zajímal jsem se o spoustu věcí.“

Peníze jsou důležité, ovšem ne tak moc jako vzdělání, vybrané způsoby a znalost jazyků, přikazoval „kodex cechu playboů“. „Také jste musel být sportovec,“ popisuje Sachs, „vodní pólo, tenis a lyžování. A musel jste být čestný. Mohu vám slíbit, my muži bychom nikdy nejeli na Cote d'Azur a mluvili tam o ženách, s nimiž jsme byli. To se nedělalo. Mluvili jsme o jiných věcech.“

BB
Nicméně ženy tvořily podstatnou náplň práce novodobých rytířů ženských srdcí.

Během šedesátých let ho tisk zmiňoval v souvislosti s Cristin Onassisovou, britskou herečkou Marlou Laneovou, iránskou princeznou Sorayou a nekonečným výčtem modelek. „Ptáte-li se mě, musím přiznat, že jsem byl se slavnými a zejména krásnými ženami,“ řekl W magazínu Sachs, zatímco listoval svým albem fotografií, aby na jednu z nich ukázal prstem: „Byl jsem s ní jednou. Nyní je vdaná za syna posledního italského krále.“

Přesto tvrdí, že vztahy na jednu noc byly výjimkou, ne pravidlem.

Ostatně, jeho nejznámější románek skončil v oněch letech u oltáře.

S Brigitte Bardotovou se potkali v roce 1966 v restauraci v Saint Tropez a pár měsíců nato se v Las Vegas vzali. Komplikovaný vztah po třech letech ukončili rozvodem, ovšem relativně důstojně. A hrdá Bardotová si od milionáře nevzala ani halíř.

K desátému výročí rozvodu jí pak Sachs věnoval obrovský diamant… který později Bardotová, už jako aktivistka, prodala kvůli financování boje za práva zvířat.

Gunter Sachs se ženou

Vše je ve hvězdách
Nyní by možná věděl, proč svazek s francouzskou bohyní sexu nevyšel: už ví, kam se obrátit pro vysvětlení a nápovědu ke všemu.

Od poloviny 90. let hledá namísto v náručích žen smysl života v objetí hvězd. „Lidstvo se o astrologii zajímalo po tisíce let, nikdo ale neví, zda má nějaký skutečný základ. Myslel jsem si, že by bylo zajímavé to zjistit, tak či onak, protože nikdo to nikdy neověřil,“ vysvětlil své angažmá na poli astrologie.

Jím založený institut s neskutečně dlouhým názvem Institut pro empirické a matematické zkoumání možné pravdy astrologie ve vztahu k lidskému chování se řídí principy stanovenými přímo Sachsem: neprovádějí se konzultace s astrology, studie jsou založeny na striktně empirických datech, tým začíná pracovat bez jakýchkoli vstupních hypotéz.

Sachsovi lidé pracují s údaji švýcarského statistického úřadu, který dokumentuje datum a hodinu narození každého občana od roku 1875. Na základě milionů dat o každém aspektu života se poté snaží vysledovat, jaký vliv má znamení na práci, vztahy, studium…

„V každém případě se ukázaly významné výsledky, které není možné vysvětlit pouhou náhodou,“ říká Sachs.

Zjištění jeho kolektivu se stala v Německu v roce 1997 bestsellerem. Díky nim už čtenáři vědí, že nejlepší vyhlídky na stálost má manželství, v němž se sejdou dva Kozorohové, dva Blíženci či dva Vodnáři, nicméně že ani svazek Kozoroha s Rybami není úplně k zahození; že nejintenzivnější sebevražedné skony vykazují Býci, Ryby a Raci, přičemž Ryby preferují předávkování se prášky na spaní, Býci otravu zplodinami a Raci kulku do hlavy.

Konec zlaté éry
Fenomén playboyů, z nichž byl tím nejslavnějším, však sebevraždu nespáchal: byl odsunut dějinami do skanzenu.

To, co jej zahubilo, byl samozřejmě nárůst blahobytu. „Jet s dívkou na Tahiti bylo tehdy neuvěřitelné. Dnes tam jezdí každý.“ A potom též, podle Sachse, „konec zábavy“. „Myslím, že všechna zábava ve světě skončila,“ říká někdejší účastník mnoha extravagantních výstřelků a kanadských žertů, z nichž některých se účastnil i jeho přítel Salvador Dalí. „Téhle generaci přeje štěstí. Může dělat cokoli. Ale je to méně zábavné.“

Sám se však, ač má vlasy dávno bělé a na kousky svého mládí vzpomíná s nostalgií, k úloze playboye hlásí.

A k podobenství z říše erotiky sahá i tehdy, když hrdě tvrdí, že jeho výzkumy postavily poprvé astrologii na „vědeckou bázi“. Astrologie je podle něj jako divoká žena s hřívou ohnivých vlasů a obdařená všemi vnadami, žena, po níž muži touží, zatímco je však před světem pořád skryta.

Nicméně, všeho s mírou – i víry v astrologii. Moje žena a já nemáme právo spolu žít, máme úplně nevyhovující znamení, odhalil v jednom rozhovoru bělovlasý playboy.

Se Švédkou Mirjou Larssonovou je však ve spokojeném manželství už od roku 1969.

Autoři:Nejčtenější

Není nad to, chodit nahá po bytě, říká MOgirl Karolína

„Jsem usměvavá, infantilní, střelená, vtipná a hodná,“ říká MOgirl Karolína.

Láká ji nebezpečí a přiznává, že umí být střelená a infantilní. A ničeho ze svého života nelituje. „Řídím se mottem, že...

Experimenty na lidech: americký stát potají plošně šířil bakterie

Jezdily rychle a hlavně po celé zemi. Autobusy Greyhound proto armáda využila k...

Infikoval vlastní obyvatele bakteriemi a viry, které ničily zdraví a dokonce zabíjely. Potají. Po dlouhých dvacet let...Orgasmus, pro který nehnete prstem. Internetem se šíří erotická hypnóza

Stačí se soustředit, nabádají erotické hypnotizérky.

Má to být bezdotykové sebeuspokojení. Prosté fyzických stimulů, cesta k orgasmu při něm vede čistě skrze mysl. Podle...

Hnědé kobylky: jak dobře si malí a hlavně velcí nacisté žili z cizího

A tohle je také naše. Nacisté jako Adolf Hitler a Hermann Göring nejen...

Špičky nacistického režimu si za veřejné peníze stavěly soukromé rezidence, důstojníci SS si jen tak přivlastňovali...

Nejlepší pivní destinace zahrnují USA, Čínu i Brazílii. Česko schází

Tupláky, hluboké dekolty, Octoberfest? Zapomeňte, pivní kultura se změnila....

Virginie na prvním místě a kromě ní další americká města, mimo nich už jen čínský Peking, jihokorejský Soul a brazilské...

Další z rubriky

VIDEO: Park plný penisů. Korejská atrakce oslavuje sexualitu a plodnost

V parku Haesindang jsou penisy mnohých barev i velikostí. O samotě, nebo ve...

Padesát soch ve tvaru penisu je unikátem. Mají podobu totemů, laviček, lamp, zvonů, v některých jsou vyřezaná znamení...

Pokud je pro vás jazz příliš, možná máte moc testosteronu, říká studie

Neoslovil vás například jazzman Lionel Hampton? Možná za to mohou hormony.

Pro někoho rajská hudba, plná fantazie, pro jiného chaos a cesta do deprese. Naše vnímání hudby, jako je jazz,...

Nejlepší pivní destinace zahrnují USA, Čínu i Brazílii. Česko schází

Tupláky, hluboké dekolty, Octoberfest? Zapomeňte, pivní kultura se změnila....

Virginie na prvním místě a kromě ní další americká města, mimo nich už jen čínský Peking, jihokorejský Soul a brazilské...

"2018", rok kdy se stanu maminkou!
"2018", rok kdy se stanu maminkou!

Deníček mladé maminky, která popisuje, jaké to je stát se maminkou.

Najdete na iDNES.cz