Když vám páchne z úst: co se děje při špatném dechu

aktualizováno 
Lidé se od vás při rozhovoru odvrací a nápadně často vám nabízejí žvýkačku, až pojmete podezření, že váš dech nepatří mezi nejvoňavější. Z úst vám páchne i přesto, že dentální hygieně věnujete spoustu času. Může za to halitóza a zmnožené bakterie v ústech.

Ústa jsou líhní bakterií. | foto: Profimedia.cz

Špatným dechem neboli halitózou trpí na světě miliony lidí, odhaduje se, že postihuje každého pátého člověka. Jde přitom o zcela odlišný typ zápachu úst, než který se dostavuje po konzumaci některých problematických potravin (česnek, cibule, káva...). Rozdílná je i jeho příčina. Zatímco například po požití česneku může za zápach z úst silice aliin a sloučeniny síry, které se vylučují kůží a dechem, u halitózy je příčinou zmnožení "nesprávných" bakterií. Hlavní rozdíl však tkví v tom, že zatímco po konzumaci problematických potravin se budete s nepříjemným odérem dechu potýkat pouze několik hodin, halitóza vás ze společenského života může vyřadit klidně na několik let.

V ústech člověka žije přibližně osm set druhů bakterií. Mají tady naprosto ideální podmínky k životu: teplé a vlhké prostředí se spoustou zbytků jídla. Bakterie tyto podmínky dokáží zužitkovat beze zbytku a množí se rychlostí blesku. To je však normální stav, který se vyskytuje u každého člověka, přičemž to zdaleka neznamená, že každému páchne z úst. Příčinou charakteristického zápachu z úst je v podstatě řetězová reakce, k níž dochází poté, co pozřete jídlo.

Za normálních okolností anaerobní bakterie ve vašich ústech pomáhají trávení tím, že štěpí bílkoviny v jídle, hlenech a odumřelých buňkách. Pokud je však množství těchto bakterií (s halitózou je zatím spojováno šest typů) ve vašich ústech nadměrné, štěpení bílkovin probíhá ve zvýšené míře. To by samo o sobě nevadilo, kdyby bílkoviny nebyly tvořeny aminokyselinami, které obsahují síru. Při štěpení bakteriemi se uvolňují těkavé sirné látky, které vaše okolí vnímá jako zapáchající. Sirné látky má většina lidí spojeny s typickým pachem zkažených vajec, takže není divu, že se od vás lidé při rozhovoru odvracejí.

Škrabka na jazyk a pitný režim

Bakteriím, způsobujícím zápach z úst, se nejvíce daří na místech s minimálním přístupem vzduchu, jako jsou například mezery mezi zuby nebo zadní či spodní strana jazyka. Právě proto při její léčbě odborníci zdůrazňují, jak je důležité používat nejen klasický zubní kartáček, ale i zubní nit, mezizubní kartáček a škrabku na jazyk.

Halitózu podporuje i suché prostředí v ústech, protože sliny fungují jako jakási přírodní ústní voda, která odplavuje zbytky jídla a také bakterie. Ve spánku produkce slin klesá, což je také důvodem, proč je páchnoucí dech dramaticky horší ráno. Ke zhoršení situace může přispět i užívání antidepresiv, antihistamik nebo léků proti bolesti, které vysoušejí ústa. Právě z toho důvodu se vám při halitóze vyplatí poctivě dodržovat pitný režim. Dostatečný přísun tekutin neprospěje jen vašemu zdraví, ale zároveň vám pomůže zmírnit páchnoucí dech.

Pokud váš problém nevyřeší ani tato opatření, je potřeba co nejdříve navštívit stomatologa, který zjistí, kde je příčina pomnožení bakterií, a pomůže vám. Na vině může být totiž i onemocnění (například onemocnění trávicího traktu, selhání ledvin, cukrovka, problém s plícemi nebo hormonální změny), o němž zatím ani nevíte.

Autor:

Nejčtenější

VIDEO: Mirek se vystavil nahý. Užil si se čtyřmi slečnami naráz

Miroslav se ukázal bez oblečení na Výstavě skutečných nahých mužů.

Miluje nahotu, bez oblečení chodí i doma před návštěvami a když se v Praze konala Výstava skutečných nahých mužů,...

Niño sicario: fenomén dětských vrahů ovládá drogové kartely

Klučina s rukama od krve. Edgar Jimenez Lugo dělal pro kartel tu nejšpinavější...

Jsou mladí, vlastně ještě děti. Přesto už pracují v žoldu drogových kartelů. Nejen jako kurýři nebo pašeráci. Zabíjejí,...

Další ochutnávka z kalendáře Pirelli: dražte ho 19. prosince

Postava zosobněná topmodelkou Gigi Hadidovou čtenářům připomíná, že ne každý...

Je intimní, ale ne lacině. Oslavuje krásu žen, ale i sílu jejich osobností. Kalendář Pirelli pro rok 2019 vypráví čtyři...

Jsem akční, romantická a naivní, prozrazuje MOgirl Vendy

Jsem romantická a snad i naivní, říká MOgirl Vendy.

Pochází z Chebu, nakonec si však splnila sen a začala tak trochu nový život v Praze. „Otevřelo se mi víc možností...

Chlapská proměna proti proudu: muž chtěl postavu medvěda s břichem

Ideální chlapské tělo má propozice medvěda, mohutné břicho nesmí scházet, soudí...

Byla to velká výzva. A nejen proto, že šla naprosto proti módnímu trendu. Zbavit se atletického těla s vysekaným...

Další z rubriky

Zkáza Franklinovy výpravy: mráz, beznaděj a kanibalismus

Někteří členové výpravy se rozhodli vydat pěšky na jih. Po prvních úmrtích se...

Měla to být výjimečná výprava plná objevů. Jenže britská Franklinova námořní expedice mířící do země arktického ledu...

Extrémní gastronomie: aljašskou rybí hlavu byste si na Vánoce nedali

Nejčastěji se na Aljašce fermentují hlavy síhů.

I když Aljaška láká turisty na překrásné přírodní scenérie, kulinářskou atrakcí se nejspíš nikdy nestane. Může za to i...

Niño sicario: fenomén dětských vrahů ovládá drogové kartely

Klučina s rukama od krve. Edgar Jimenez Lugo dělal pro kartel tu nejšpinavější...

Jsou mladí, vlastně ještě děti. Přesto už pracují v žoldu drogových kartelů. Nejen jako kurýři nebo pašeráci. Zabíjejí,...

Najdete na iDNES.cz