Na harleyích jsme si zajeli pro požehnání od papeže. Roadtrip do Říma

aktualizováno 
Řím už v historii zažil celou řadu nájezdů barbarských hord, ten poslední však byl v trochu jiném duchu. Historickou metropoli v červnu na čtyři dny obsadilo skoro padesát tisíc motocyklů Harley-Davidson, které se sem sjely na celoevropské oslavy 110. výročí založení značky.

Spanilá jízda za požehnáním | foto: Jan Altner

Už když vjíždíme do Říma po hlavní třídě Via Aurelia, neustále potkáváme skupinky na amerických motorkách. Na zádech jezdců jsou vidět nášivky klubů z mnoha zemí a vypadá to, že se sem sjel celý svět. Rusko, Francie, Švédsko, Kanada, Brazílie, to je opravdu důkaz toho, že "všechny cesty vedou do Říma". Cesta z Čech na motorce se dá zvládnout za dva dny a zážitky z přejezdu Alp stojí za to, ale teprve Řím nám ukazuje pravou tvář Itálie.

Fotogalerie

Slunce a třicítka na teploměru, silnice ucpané auty, mezi kterými se jako tekutý písek prolétají stovky skútrů a motorek. A přitom nikde nevidíte naštvanou tvář, žádnou bouračku, všichni se ležérně řítí za svým cílem a ochotně uhýbají motorkám a skútrům. Je to logické, nikde v Evropě nepotkáte tolik motocyklů a na světě se před Řím v počtu motorek dostalo pouze indické Dillí. I proto byla Itálie jasnou volbou pro tyto velkolepé oslavy.

Harley-Davidson a Itálie mají bohatou společnou historii. Američany a jejich vojenské motocykly H-D tu dodnes berou jako symbol osvobození po II. světové válce, navíc se v Itálii v šedesátých letech dokonce harleye i vyráběly. Od roku 1960 totiž pod tuto americkou značku patřila italská továrna Aermacchi a montovaly se zde jednoválcové dvěstěpadesátky H-D až do roku 1978.

Spanilá jízda za požehnáním

Harley-Davidson Village a Stadio Olympico

První den po příjezdu do Říma míříme 20 kilometrů od centra na pobřeží Středozemního moře. Hlavní shromaždiště a centrum oslav Harley-Davidson Village je totiž v přístavu Lido di Ostia. Řada natěsno zaparkovaných harleyů lemuje pobřežní silnici už kilometr před vjezdem do přístavu a už tady je na co koukat. Speciální úpravy, výzdoba, doplňky i vlajky a transparenty se na pobřeží vyjímají dokonale. Slunce, pláže a hlavně všude lidi naladění na stejně přátelskou americkou vlnu.

V jachetním přístavu pak všechno graduje. Přes kilometr dlouhé přístavní molo hostí snad všechny možné stany související s motorkami a americkou značkou. Musím si koupit výroční tričko, ale co tahle se dát ostřihat ve stylu HD? Nebo zapadnout do dlouhé řady tetovacích kójí a pořídit si na památku něco trvalejšího? Radši ne, spíš mě lákají speciální doplňky a hlavně podívaná na nekonečné řady tisíců zaparkovaných motorek Harley-Davidson. Do toho plné bary na každém rohu, pět hudebních pódií a všude nádherné Italky v roli hostesek a showgirls... Co chvíli přitom zaslechneme češtinu a dáme řeč z dalšími motorkáři z Čech, díky tradičním klubovým vestám se snadno pozná, odkud kdo je.

Spanilá jízda za požehnáním

Spanilá jízda za požehnáním

Druhý den je čas vyrazit od moře na výlet o kousek dál do Říma na další část oslav. Probíjíme se centrem ke sportovnímu parku Stadio Olympico omrknout výstavu přestaveb motocyklů Custom Show. K vidění jsou opravdu výjimečné kousky z evropských studií, ale i speciálně dovezené stavby pro tuto akci ze zámoří. Nestačím se divit, co všechno se dá na základě Harley-Davidson ještě ztvárnit... I tady je spousta doprovodných koncertů a kdo dá pozor, může mezi návštěvníky zahlédnout známé tváře z vedení HD, včetně legendy Billy G. Davidsona.

Rome Harley-Davidson Parade

V sobotu nás čeká další porce světských radovánek, římská radnice se s organizátory oslav výročí dohodla na uspořádání hromadné spanilé jízdy Rome Parade. Už od rána popojíždíme na seřadišti na staré autostrádě Via Cristofo Colombo, abychom hromadně projeli až do Říma a následně celým historickým centrem od Colossea až k Vatikánu. Sluníčko pere, teploměr už zase šplhá ke třicítce, naštěstí perfektní organizace dovolila odjezd skoro bez čekání! Jízda v koloně stovek troubících motorek se sune přes nejznámější historická místa až do samého srdce světa, Vatikánu, a je dalším zážitkem, který si budu v srdci ještě dlouho opatrovat.

Spanilá jízda za požehnáním

Téměř tisícovka policistů, přes padesát policejních motorek BMW a policejní vrtulník předvedly doslova organizační koncert. Centrem se postupně prohnalo celkem pět skupin po osmi stech motocyklech, kterým vždy razila cestu desítka policejních strojů. A účastníci si dali záležet, kolem mne vlají vyšívané prapory motorkářských klubů, jezdci vymysleli řadu převleků a doplňků... Turisté, kterých je v centru Říma neustále plno, měli o zábavu postaráno!

Vatikánská mše a požehnání pro H-D

Oslavy 110. let založení značky Harley-Davidson měly také duchovní rozměr a několikrát jsme byli pozváni i do Vatikánu. Hned druhý den oslav proběhla v bazilice svatého Petra bohoslužba vyhrazená pro vylosované šťastlivce z řad majitelů H-D a byl to opravdu silný dojem. Už parkování strojů na vyhrazené plochy ve Vatikánu a následně mše v uzavřené zadní části chrámu dokáže člověka přivést na jiné myšlenky a připomenout, že jsme hosty v hlavním městě celého křesťanského světa. Z obřadu v italštině jsme sice moc nepochytili, ale to prostředí umí hodně zapůsobit a věřte, nebo ne, z obřadu odjíždíme mnohem pomalejším tempem a s jiným pohledem na svět.

Spanilá jízda za požehnáním

Ta nejočekávanější chvíle celých výročních oslav H-D pak přišla v neděli ráno, kdy spolu s tisícovkou vybraných harleyů stojíme zaparkovaní ve špalíru přímo na ulici před bazilikou svatého Petra. V deset hodin pak do úzké uličky mezi zaparkovanými stroji najíždí známý "papamobil" obklopený ochranou a papež František žehná poutníkům a poprvé v historii i seřazeným motocyklům. Pak se vrací do chrámu a následuje klasická nedělní bohoslužba a kázání na Svatopetrském náměstí pro shromážděných 100 tisíc lidí. A my se pomalu vracíme k motorkám a začínáme plánovat cestu domů s pocitem, že jsme za ty tři dny zažili něco opravdu výjimečného a neopakovatelného.

Autor:

Nejčtenější

VIDEO: Vyzkoušeli jsme první český nevěstinec se silikonovými pannami

Rebecca má mírně vyděšený výraz.

Netradiční nevěstinec otevřeli začátkem listopadu v centru Prahy. Na toho, kdo si přijde užít, čekají místo živých žen...

Sexuální závislost se šíří jako epidemie, varuje výzkum

O závislosti na sexu se vedou vědecké pře.

Jsou v téměř nepřetržitém souboji s myšlenkami na sex, vynakládají enormní množství energie na to, aby svůj sexuální...

VIDEO: Takový je osud plastu ze žlutých popelnic. Půlka končí na skládce

Díky třídicí lince a jejím pracovnicím dokážeme plasty recyklovat. I když ne...

Když vyhodíme plastový výrobek do třídicího kontejneru, máme dobrý pocit. Reportér iDNES.tv Matěj Smlsal vyrazil do...

Prodávám v sexshopu a baví mě to, říká MOgirl Lucka

MOgirl Lucka miluje tetování a sama ráda kreslí.

Původem je holka z vesnice, po zastavení v Praze však skončila v Liberci. A zamilovala si ho. Plánuje vysokoškolské...

OBRAZEM: Nahota, krása, neřest, nevinnost. Česko hostilo burlesku

Dýchá z ní svět zašlé dekadence, ale i komiky, politické angažovanosti a...

Dýchá z ní svět zašlé dekadence, ale i komiky, politické angažovanosti a radikality. A stále víc se zabydluje i v...

Další z rubriky

Neznámé sporty: famfrpál z Harryho Pottera má svou profi ligu

Svůj famrpálový tým má i vídeňská univerzita.

Vyklouzl z pohádkového světa a vkročil do reálného. Ano, sportu kouzelnických adeptů z příběhů Harryho Pottera se...

VIDEO: Nový zápis v knize rekordů. Vozíčkář Vašek vyskočil z balonu

Vozíčkář Vašek vyskočil v tandemu z balonu. Vytvořili tak nový český rekord.

V České knize rekordů, zvané česká Guinessovka, se objeví další zápis. Postarali se o něj parašutista Roman Štengl a...

VIDEO: Podívejte se na zápasy Vémoly, Ondruše a Muradova z XFN Plzeň

Zápas měl Vémola pevně v rukou.

Bomby létaly při každém duelu v kleci, tři souboje však byly nejsledovanější. Vítězně z nich na plzeňském galavečeru...

Najdete na iDNES.cz