Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


High Jump: Skočil jsem do lomu z dvanácti metrů. Proti závodníkům jsem žabař

  10:00aktualizováno  10:00
Náraz do vodní hladiny odnesl nejvíc nos a zadek, po několika vteřinách jsem už ale zase nahoře a plavu ke kraji lomu. Ne zcela svižně, jsem otřesený, motá se mi hlava a než dosáhnu břehu, narážím do potápěče záchranáře. Cítím se ale jako vítěz. Na mistrovství republiky ve skocích do vody High Jump jsem se vrhnul do lomu z dvanácti metrů a překonal sám sebe.

Jedenáctý ročník otevřeného mistrovství republiky ve skocích do vody High Jump | foto:  David Neff, MAFRA

V Hřiměždicích, kde se šampionát již po jedenácté konal, to dobře znám. Zatím jsem tu ale skočil z metru a půl, nanejvýš ze dvou. Odvážlivce vrhající se z nejvyššího bodu skály, potažmo z můstků postavených jen při závodech High Jump, jsem v hloubi duše obdivoval.

Než skočíte, poraďte se s Googlem

Když jsem se koncem června v redakci přihlásil, že si na vlastní kůži zkusím, co znamená vyšplhat po speciální konstrukci a skočit do lomu, trvalo ještě další měsíc, než mi došlo, co jsem slíbil.

Jedenáctý ročník otevřeného mistrovství republiky ve skocích do vody High Jump

"Budeš skákat z dvanácti, nebo šestnácti metrů?" ptá se mě organizátor High Jumpu a propagátor cliffdivingu, tedy skoků ze skály, Petr Vančura pár dní před závody. "Asi ze šestnáctky," kasám se. "Máš představu, co to je?" mrká na mě Vančura spolu s Belmondem, které má vytetovaného na rameni. Nemám, přiznávám po pravdě a domlouváme se, že skočím z dvanáctky.

Mám jednu špatnou vlastnost. Valnou většinu věcí nechávám na poslední chvíli. Takže přestože mi dal Petr mobily na několik předních českých skokanů do vody, abych s nimi svůj pokus probral, nezavolal jsem ani jednomu.

Jen v sobotu ráno, asi hodinu před nastartováním auta směr Hřiměždice, jsem nechal Google zpracovat dotaz "Jak bezpečně skočit do vody?". Vyjelo mi několik praktických rad typu "Neskákejte do neznámé vody" a "Nevrhejte se do vody opilí".

Jedenáctý ročník otevřeného mistrovství republiky ve skocích do vody High Jump

Obojí jsem mínil dodržet. "To ti jistě pomůže," prohodila ironicky přítelkyně.

Fotograf mě podržel: nezdržuj a skákej

Krátce po třinácté hodině jsem šplhal po žebříku na můstek. Pod ním se šklebí můj kolega fotograf David a moderátor akce DJ Lucky Lucaso. "Máme tu dalšího odvážlivce, uvidíme, jakým peklem nás zabije, než začne kvalifikace," křičí do mikrofonu. "Peklo" je v hantýrce milovníků adrenalinu "skok" či "akce", "zabít" znamená "odvážné provedení".

Rozhlédnu se po lomu. Je už slušně obsypán lidmi. Někteří si zabírají místa, aby měli co nejlepší výhled, další využívají poslední možnost ke koupání.

"Není to tak hrozný, zespoda to vypadá hůř," bleskne mi hlavou na skokanském můstku. "Neboj se a skoč. Dělej, za chvíli začínají závody, ať je neblokuješ," povzbuzuje mě fotograf David.

Mávnu na něj, udělám pár kroků dozadu, lehce se rozeběhnu a padám. Celý skok trvá zhruba dvě vteřiny. Ve vzduchu stačím párkrát zamávat rukama, jak mě David nabádal, a už je křížím na prsou, cítím pecku do zadku a do nosu.

V nesoutěžní části jedenáctého ročníku otevřeného mistrovství republiky ve skocích do vody High Jump si zaskákal i redaktor MF DNES Pavel Eichler

Za několik sekund už plavu na hladině. Uff, dobrý, zvládnul jsem to. Trochu se mi motá hlava. Než se zorientuji a najdu nejbližší břeh, srazím se s potápěčem záchranářem.

Ven se ale drápu s vědomím, že jsem překonal sám sebe. Culím se a těším na obdivné pohledy na břehu, na poplácávání po ramenou.

Nic z toho se však nedostavilo.

Když jsem viděl výkony skutečných závodníků, rychle mi došlo proč. Já srabácky skočil po nohou, odvážil jsem se jen ke "včelímu" zamávání rukama. Ti, kdo se ucházeli o prize money 40 tisíc korun, se do lomu vrhali po hlavě, ze stojky, ti nejšílenější dokonce placákem.

Jedenáctý ročník otevřeného mistrovství republiky ve skocích do vody High Jump

Příští rok skočím ze šestnáctky. A možná se přihlásím do závodů. I s vědomím, že mě stoprocentně porazí i Honzík Slánský, jemuž bude příští rok teprve dvanáct let, přesto je však matadorem High Jumpu.

To vůbec nevadí, jde o to porazit sám sebe. Začínám těm chlápkům, o kterých jsem si do tohoto víkendu myslel, že jsou "bezmozci", rozumět.

Autoři: ,Nejčtenější

Není nad to, chodit nahá po bytě, říká MOgirl Karolína

„Jsem usměvavá, infantilní, střelená, vtipná a hodná,“ říká MOgirl Karolína.

Láká ji nebezpečí a přiznává, že umí být střelená a infantilní. A ničeho ze svého života nelituje. „Řídím se mottem, že...

Experimenty na lidech: americký stát potají plošně šířil bakterie

Jezdily rychle a hlavně po celé zemi. Autobusy Greyhound proto armáda využila k...

Infikoval vlastní obyvatele bakteriemi a viry, které ničily zdraví a dokonce zabíjely. Potají. Po dlouhých dvacet let...Orgasmus, pro který nehnete prstem. Internetem se šíří erotická hypnóza

Stačí se soustředit, nabádají erotické hypnotizérky.

Má to být bezdotykové sebeuspokojení. Prosté fyzických stimulů, cesta k orgasmu při něm vede čistě skrze mysl. Podle...

Hnědé kobylky: jak dobře si malí a hlavně velcí nacisté žili z cizího

A tohle je také naše. Nacisté jako Adolf Hitler a Hermann Göring nejen...

Špičky nacistického režimu si za veřejné peníze stavěly soukromé rezidence, důstojníci SS si jen tak přivlastňovali...

Nejlepší pivní destinace zahrnují USA, Čínu i Brazílii. Česko schází

Tupláky, hluboké dekolty, Octoberfest? Zapomeňte, pivní kultura se změnila....

Virginie na prvním místě a kromě ní další americká města, mimo nich už jen čínský Peking, jihokorejský Soul a brazilské...

Další z rubriky

VIDEO: Splašky v puse, červi a tuk. Omdléval jsem při čištění kanálů

Nejužší stoky mají 60 na 110 centimetrů, musíte se v nich plazit a přitom ještě...

Nejen splašky, ale i červi, kameny nebo hroudy tuku. To všechno plave v pražské kanalizaci. Každý den proto vstupuje do...

Rapeři v ringu. Marpo vyslyšel Rytmusovu výzvu a utká se s ním

Velký zápas. Duel mezi Marpem a Rytmusem znamená velké peníze a velkou...

„Takže Marpo, vyzývám tě na boxerský zápas,“ zaznělo z jednoho rohu pomyslného ringu. „Přijímám – a začni trénovat,...

VIDEO: Reportér Rádia Impuls sjel divokou Sázavu a rozrážel ledy na Vltavě

Zuřivý reportér - adrenalin

Vzduch minus dva stupně, voda ve Vltavě mezi jedním a dvěma nad nulou a ledová vrstva na hladině. Zuřivý reportér Rádia...

Najdete na iDNES.cz