Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


High Jump: Skočil jsem do lomu z dvanácti metrů. Proti závodníkům jsem žabař

  10:00aktualizováno  10:00
Náraz do vodní hladiny odnesl nejvíc nos a zadek, po několika vteřinách jsem už ale zase nahoře a plavu ke kraji lomu. Ne zcela svižně, jsem otřesený, motá se mi hlava a než dosáhnu břehu, narážím do potápěče záchranáře. Cítím se ale jako vítěz. Na mistrovství republiky ve skocích do vody High Jump jsem se vrhnul do lomu z dvanácti metrů a překonal sám sebe.

Jedenáctý ročník otevřeného mistrovství republiky ve skocích do vody High Jump | foto:  David Neff, MAFRA

V Hřiměždicích, kde se šampionát již po jedenácté konal, to dobře znám. Zatím jsem tu ale skočil z metru a půl, nanejvýš ze dvou. Odvážlivce vrhající se z nejvyššího bodu skály, potažmo z můstků postavených jen při závodech High Jump, jsem v hloubi duše obdivoval.

Než skočíte, poraďte se s Googlem

Když jsem se koncem června v redakci přihlásil, že si na vlastní kůži zkusím, co znamená vyšplhat po speciální konstrukci a skočit do lomu, trvalo ještě další měsíc, než mi došlo, co jsem slíbil.

Jedenáctý ročník otevřeného mistrovství republiky ve skocích do vody High Jump

"Budeš skákat z dvanácti, nebo šestnácti metrů?" ptá se mě organizátor High Jumpu a propagátor cliffdivingu, tedy skoků ze skály, Petr Vančura pár dní před závody. "Asi ze šestnáctky," kasám se. "Máš představu, co to je?" mrká na mě Vančura spolu s Belmondem, které má vytetovaného na rameni. Nemám, přiznávám po pravdě a domlouváme se, že skočím z dvanáctky.

Mám jednu špatnou vlastnost. Valnou většinu věcí nechávám na poslední chvíli. Takže přestože mi dal Petr mobily na několik předních českých skokanů do vody, abych s nimi svůj pokus probral, nezavolal jsem ani jednomu.

Jen v sobotu ráno, asi hodinu před nastartováním auta směr Hřiměždice, jsem nechal Google zpracovat dotaz "Jak bezpečně skočit do vody?". Vyjelo mi několik praktických rad typu "Neskákejte do neznámé vody" a "Nevrhejte se do vody opilí".

Jedenáctý ročník otevřeného mistrovství republiky ve skocích do vody High Jump

Obojí jsem mínil dodržet. "To ti jistě pomůže," prohodila ironicky přítelkyně.

Fotograf mě podržel: nezdržuj a skákej

Krátce po třinácté hodině jsem šplhal po žebříku na můstek. Pod ním se šklebí můj kolega fotograf David a moderátor akce DJ Lucky Lucaso. "Máme tu dalšího odvážlivce, uvidíme, jakým peklem nás zabije, než začne kvalifikace," křičí do mikrofonu. "Peklo" je v hantýrce milovníků adrenalinu "skok" či "akce", "zabít" znamená "odvážné provedení".

Rozhlédnu se po lomu. Je už slušně obsypán lidmi. Někteří si zabírají místa, aby měli co nejlepší výhled, další využívají poslední možnost ke koupání.

"Není to tak hrozný, zespoda to vypadá hůř," bleskne mi hlavou na skokanském můstku. "Neboj se a skoč. Dělej, za chvíli začínají závody, ať je neblokuješ," povzbuzuje mě fotograf David.

Mávnu na něj, udělám pár kroků dozadu, lehce se rozeběhnu a padám. Celý skok trvá zhruba dvě vteřiny. Ve vzduchu stačím párkrát zamávat rukama, jak mě David nabádal, a už je křížím na prsou, cítím pecku do zadku a do nosu.

V nesoutěžní části jedenáctého ročníku otevřeného mistrovství republiky ve skocích do vody High Jump si zaskákal i redaktor MF DNES Pavel Eichler

Za několik sekund už plavu na hladině. Uff, dobrý, zvládnul jsem to. Trochu se mi motá hlava. Než se zorientuji a najdu nejbližší břeh, srazím se s potápěčem záchranářem.

Ven se ale drápu s vědomím, že jsem překonal sám sebe. Culím se a těším na obdivné pohledy na břehu, na poplácávání po ramenou.

Nic z toho se však nedostavilo.

Když jsem viděl výkony skutečných závodníků, rychle mi došlo proč. Já srabácky skočil po nohou, odvážil jsem se jen ke "včelímu" zamávání rukama. Ti, kdo se ucházeli o prize money 40 tisíc korun, se do lomu vrhali po hlavě, ze stojky, ti nejšílenější dokonce placákem.

Jedenáctý ročník otevřeného mistrovství republiky ve skocích do vody High Jump

Příští rok skočím ze šestnáctky. A možná se přihlásím do závodů. I s vědomím, že mě stoprocentně porazí i Honzík Slánský, jemuž bude příští rok teprve dvanáct let, přesto je však matadorem High Jumpu.

To vůbec nevadí, jde o to porazit sám sebe. Začínám těm chlápkům, o kterých jsem si do tohoto víkendu myslel, že jsou "bezmozci", rozumět.

Autoři: ,


Nejčtenější

OBRAZEM: Viktoriánská prodejná láska. Archiv odkryl unikátní fota

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní...

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní snímky zatčených. První vznikly již v roce...

Síla fotbalového míče: pro pákistánský Sialkot znamená zisky i utrpení

Výroba míčů, nejen fotbalových, vyslala Sialkot do světa a tamním firmám...

Má-li fotbalový míč hlavní město, je to pákistánský Sialkot. Vyrábět se tam začal nejprve v malém, pro britské...Poručíme větru dešti. Američané si za války hráli s počasím nad Vietnamem

O legendární Ho Či Minovu cestu se sváděly boje, Američané však na ni byli...

Propracovanými trasami v džungli proudily za vietnamské války na pomoc komunistickému severu desetitisíce vojáků a tuny...

Monogamie není nadřazená. Ke spokojenosti vedou i otevřené vztahy

Vědecké studie čas od času vystaví otevřeným vztahům dobrozdání.

Otevřené vztahy jsou reakcí na to, že máme od svazků stále větší očekávání, která jeden partner naplní jen těžko....

Nefungující segregace: sídliště Pruitt-Igoe se stalo peklem pro chudé

Segregované sídliště pro chudé nebylo řešením, stalo se vězením svých obyvatel...

Cílem bylo napěchovat chudé na jedno betonové sídliště. Vyčistit od nich město. Projekt založený na rasismu a segregaci...

Další z rubriky

VIDEO: Zápasy v kleci se v Praze představí s famózní sestavou

Petr „Monster“ Kníže je legendou českého MMA. Nebude scházet ani na jedenáctém...

Největšímu taháky bude jistě Sandra Mašková, policista Jaroslav Pokorný a Ivan Buchinger, který se utkal s Conorem...

VIDEO: Holky pokoří sjezd na longboardech. Tají se při tom dech

Holky na skateboardu se řítí po silnici bez jediného zaváhání

Vítr, který jim čechrá vlasy pod přilbou, krajina, který uhání kolem nich, to je poetika. Jenže jejich jízda je...

VIDEO: Jako James Bond. Český dobrodruh přeskočil na motorce dům

Libor Podmol po vítězství v závodě v Austrálii

Budova byla dlouhá přes deset metrů a freestyle motokrosař Libor Podmol přeletěl docela jako James Bond. A hned...

Najdete na iDNES.cz