Hledají se vymítači ďábla. Spěchá. Zn.: Zaškolíme

aktualizováno 
Vrchní vatikánský exorcista ve výslužbě Gabriele Amorth opět připomněl, že si někteří duchovní myslí, že jsme kvůli internetu, rocku, Harry Potterovi či konzumu totálně obleženi satanem. Někdy prý ale stačí i koláč od tchyně.

Nesmiřitelný. Penzionovaný exorcista Gabriele Amorth sílu Ďábla nepodceňuje. | foto: Profimedia.cz

Možná o tom nevíte, ale Vatikán je prolezlý ďáblem. Dokonce pronikl až mezi kardinály. To není žádné rouhání nebo vtip, tvrdí to vrchní vatikánský vymítač na odpočinku Gabriele Amorth.

Před pár dny jsme se od něj také dozvěděli, že papež Benedict před třemi lety přímo na náměstí svatého Petra ve Vatikánu vyhnal ďábla z těl dvou mladých Italů, i když to papežův mluvčí popřel. A jestli si myslíte, že to je nějaká kuriozita a nečekaný závan středověku, něco na úrovni pálení čarodějnic, jste na omylu. Vatikán by mohl vydat inzeráty typu "Přijmeme exorcisty. Ve velkém množství. Ty bez zkušeností v praxi zaškolíme. Spěchá.".

Zdá se, že je to dneska hodně žádaná profese.

Bitva se satanem zuří víc než v minulosti a síly temna jsou ďábelštější i rafinovanější než kdysi. Pryč jsou přehledné doby, kdy měl ďábel ještě kopyto a páchl po pekelných pšoucích. Nyní je to podle teologů tvor bez těla, barvy a zápachu. Nemá už jen svá kouzla, ale i internet – a taky třeba Harryho Pottera, jak odhalil Gabriele Amorth.

Papež už v roce 2007 přikázal biskupům, aby se postavili nárůstu satanismu tím, že zřídí skupiny duchovních vycvičených v boji proti démonům. A Vatikán pořádá čtyřměsíční výcvikový kurz pro nové posily.

Podívejme se nejdřív, jak vypadá vymítání v praxi, co lidem hrozí a jak se zrodí vymítač.

Žena, která plivala tranzistorák

Příkladem by mohl být právě Gabriele Amorth, který to dotáhl nejdál. A jak plyne z pamětí, které vydal, asi si to všechno bere nejvíc k srdci. Zpočátku to vypadalo, že by mohl být právníkem jako jeho dědeček a otec, kteří měli zavedenou praxi v Modeně.

Fotogalerie

Mohl být také důstojníkem, protože se v mládí (narodil se roku 1925) osvědčil jako partyzán bojující proti Mussolinimu a nacistům. Anebo politikem. Hned po osvobození vstoupil do Křesťanskodemokratické strany a byl místopředsedou její mládežnické organizace. Předsedou byl Giulio Andreotti, který se pak stal sedmkrát italským premiérem.

Možná jím mohl být i Amorth, ale vybral si jinou cestu. Přece jen vystudoval práva, jenže to byla jen mezistanice. V roce 1954 byl vysvěcen na kněze a v roce 1986 si ho vybral stárnoucí vatikánský vymítač otec Candido, aby po něm převzal jeho poslání. Udělal to ve velkém stylu.

V roce 2000 řekl, že provedl na 50 tisíc vyhánění ďábla, o deset let později to už zvýšil na 70 tisíc. Zdá se, že je to náročná dřina: někdy potřeboval šest až sedm pomocníků, aby udrželi postiženého člověka, jímž ďábel zmítal. S některými případy byl hotov za pár minut, ale jiné mu zabraly hodiny i dny.

Amorth byl zpočátku jedním ze šesti vymítačů ďábla, kteří sídlili ve Vatikánu. Pak se stal jejich šéfem.

Dlouho se o něm a jeho úřadu moc netušilo, i když se o exorcismu vědělo. Třeba papež Jan Pavel II. se v roce 2000 zúčastnil na Svatopetrském náměstí vyhánění satana z těla devatenáctileté dívky postižené záchvatem během veřejné audience.

Amorth se stal známým až později – kvůli svým kontroverzním výrokům, které potěšily média. Tvrdil třeba, že ve Vatikánu jsou kardinálové, kteří nevěří v Ježíše, a biskupové, kteří propadli ďáblu. A že jsou tam i kardinálové a monsignoři, kteří jsou členy satanistických sekt. Důkazem ďáblovy přítomnosti jsou mocenské boje mezi duchovními i pedofilie.

Ale hlásal i jiné věci. Když oznámil, že Hitler a Stalin byli posedlí ďáblem, všichni s tím souhlasili, protože v obrazné rovině si to mysleli také. Když ovšem odhalil, že do náruče satana táhne i Harry Potter a že kniha inspiruje novou generaci satanistů a hříšníků, které přivádí na cestu do pekla a do náruče ďábla, bylo to už natolik šťavnaté, že si na tom média nemohla nesmlsnout. Loni se vydal na křížové tažení proti józe. Řekl, že je satanistická, protože vede ke vzývání hinduismu a všech východních náboženství, jež jsou založena na převtělování. To byl další výrok, který novináře potěšil…

Vypadá jako ďábel a pro katolickou církev jeho ztělesněním snad i byl. Anton...

Vypadá jako ďábel a pro katolickou církev jeho ztělesněním snad i byl. Anton Szandor de la Vey, hlava satanistické církve

Ale neméně bizarně vypadají zvenčí i detaily, jimiž Amorth popisuje svou práci.

Jedna žena, kterou zachraňoval před kouzlem, jímž se jí pomstil odmítnutý nápadník, neustále zvracela skleněné střepy, hřebíky, obvazy, kovovém přezky a kousky své svatební fotografie.

Někdy posedlí levitují. A dělají i jiné věci. Jedna žena, jak to popisoval pro italský list La Stampa, plivala součástky tranzistorové rádia, protože jí ďábel řekl, že způsobí, aby to dělala.

A jak vymítání vypadá? "Mluvil jsem s ďáblem každý den. Já na něj latinsky, on na mě italsky. Obvykle mi ústy své oběti říkal, že je ďábel, Satan nebo Lucifer."

"Posedlým je nezbytné hledět pořád do očí. Když dojdu do určité části modlitby, dám jim dva prsty na oční víčko a zdvihnu je. Pokud je v tom člověku opravdu ďábel, skoro vždy spatřím bělmo. Pokud jsou zornice nahoře, pak ho posedli démoni štíři, zornice stočená dolů ukazuje na přítomnost zmijích démonů."

A pomůcka pro diagnostikování sebe sama aneb jak se pozná člověk, jehož přemohl ďábel: jakmile začnete mluvit jazykem (anebo mu jen rozumět), který neovládáte, nebo když vaše fyzická síla neodpovídá vaší postavě či věku, jste jasní. Stejné to je, když máte averzi ke svatým věcem, šílíte z možnosti, že byste se měli setkat s knězem, a najednou u sebe objevíte rozsáhlé znalosti okultních praktik.

Hůř než kdy předtím

Možná to celé v éře letů do vesmíru působí jako citace ze středověkých análů. Ale faktem je, že se církve (a nejen katolíci) cítí ohroženi satanem jako nikdy předtím. Podle nich má nové nástroje, jimiž jsou internet a rocková hudba. Lidé žijí podle Amortha izolovaně, mají pocit nenaplněnosti života a duchovní prázdnotu ucpávají drogami a okultními praktikami.

"Před nástupem internetu zájem mládeže o satanismus pohasínal," řekl britskému listu The Independent Carlo Climati, italský odborník na komunikaci a mládež. Amorth to v rozhovoru pro The Sunday Telegraph vidí obecněji. "Zcela určitě vím, že se situace neustále zhoršuje a síly zla nabývají moc. Pokud opustíme Boha, jeho místo zaujme ďábel. Otřesná ztráta víry v celé katolické církvi vydává lidi napospas čarodějům a kartářkám. Kult satana se šíří skrze satanský rock mezi masy."

Jiný duchovní, který vedl jeden z vymítačských kurzů ve Vatikánu, řekl: "Není pochyb, že ďábel dnes zasahuje do života člověka víc než kdy jindy."

Tak – a teď víte, jak jste na tom.

Český vymítač na plný úvazek

Není to radostná perspektiva: když katoličtí teologové spočítali v 15. století všechny démony, dospěli k číslu 133 306 668. Luteráni v USA počítají dokonce s 2,6 miliardami.

I proto je Gabriele Amorth ve střehu. Poničený hřbitov ve Francii

I proto je Gabriele Amorth ve střehu. Poničený hřbitov ve Francii

A vyhánění dnes rozhodně není jen vzpomínkou na historické časy. Zvláště u Američanů, kteří mají sklon k "rychlým řešením", je v oblibě. Koneckonců, vymítání je levnější než klasická terapie. Někteří Amorthovi američtí kolegové provádějí vymítání přímo před televizními kamerami.

Vyhánění ďábla se dostane na obrazovku i jinak. Představitelé Svaté stolice loni umožnili televizní stanici Discovery Channel přístup do archivů, z nichž chtějí filmaři získat podklady pro případy lidí posedlých ďáblem.

Vymítání je zřejmě rozšířenější, než by člověk čekal, i když vymítači stále obviňují své kolegy duchovní, že se varováním před útoky satana a armády Zla jen usmívají a jsou příliš laxní.

I v Česku, jak napsal před časem Magazín MF DNES, je exorcista na plný úvazek. Je jím páter Havlát z kláštera paulánů ve Vranově u Brna. Ale v každé diecézi je prý několik kněží, kteří se vymítání věnují. Páter Jaroslav Brož vede katedru na Katolické teologické fakultě UK a v případě nutnosti je i vymítačem. Týdeníku Instinkt řekl: "Tvrdím, že naší pomoci bude zapotřebí čím dál tím víc. Lidé otvírají ďáblovi dveře. Dobrovolně se mu upisují. Dokonce má pořad v televizi, Volejte věštce. Satanismus, okultismus a kartářství jen kvetou."

Jiní duchovní tvrdí, že ďábel, to je pýcha, korupce, agrese, dokonce i stohy chleba v supermarketech.

A teď si k téhle neradostné perspektivě totálního obklíčení přidejte ještě to, co říká vrchní vatikánský vymítač ďábla ve výslužbě Amorth: "Někdy stačí k tomu, aby se člověka zmocnil ďábel, i kus dortu nebo zvlášť připravený moučník. Ano, mnoha lidem jsem už řekl, aby nechodili na oběd k tchyni."

Autor:

Nejčtenější

VIDEO: Vyzkoušeli jsme první český nevěstinec se silikonovými pannami

Rebecca má mírně vyděšený výraz.

Netradiční nevěstinec otevřeli začátkem listopadu v centru Prahy. Na toho, kdo si přijde užít, čekají místo živých žen...

Sexuální závislost se šíří jako epidemie, varuje výzkum

O závislosti na sexu se vedou vědecké pře.

Jsou v téměř nepřetržitém souboji s myšlenkami na sex, vynakládají enormní množství energie na to, aby svůj sexuální...

VIDEO: Takový je osud plastu ze žlutých popelnic. Půlka končí na skládce

Díky třídicí lince a jejím pracovnicím dokážeme plasty recyklovat. I když ne...

Když vyhodíme plastový výrobek do třídicího kontejneru, máme dobrý pocit. Reportér iDNES.tv Matěj Smlsal vyrazil do...

Prodávám v sexshopu a baví mě to, říká MOgirl Lucka

MOgirl Lucka miluje tetování a sama ráda kreslí.

Původem je holka z vesnice, po zastavení v Praze však skončila v Liberci. A zamilovala si ho. Plánuje vysokoškolské...

OBRAZEM: Nahota, krása, neřest, nevinnost. Česko hostilo burlesku

Dýchá z ní svět zašlé dekadence, ale i komiky, politické angažovanosti a...

Dýchá z ní svět zašlé dekadence, ale i komiky, politické angažovanosti a radikality. A stále víc se zabydluje i v...

Další z rubriky

Je to poslání, říká o své práci sexuální asistentka

Vladana Augstenová pracuje od roku 2016 jako sexuální asistentka pro...

O sexuálních potřebách hendikepovaných lidí nemluvíme, přehlíží je rodiče, popírají sociální i zdravotní pracovnice....

Extrémní gastronomie: Králík ze střechy. Kočky jsme jedli ještě nedávno

Kočku známe jako parťáka v kuchyni, který čeká na své sousto. V jiných zemích...

Je pro nás nepředstavitelná, má nádech krutosti, v mnoha zemích není navíc legální. Přesto není konzumace koček věcí...

VIDEO: Vyzkoušeli jsme první český nevěstinec se silikonovými pannami

Rebecca má mírně vyděšený výraz.

Netradiční nevěstinec otevřeli začátkem listopadu v centru Prahy. Na toho, kdo si přijde užít, čekají místo živých žen...

Najdete na iDNES.cz