VIDEO: Břitva je znovu v módě. Naučte se oholit jako gentlemani

  • 33
Holení vousů ostře nabroušenou břitvou patří jen do učebnic dějepisu, zdálo se před lety. Vypadalo to, že v době elektrických strojků a lamelových holítek nemá tradice šanci. Omyl. Břitva zažívá nebývalou renesanci. Holení s ní znamená pro gentlemany obřad.

Než začne pravý muž na břitvu pomýšlet, musí pochopit ducha takového holení. Nejde o pouhou výměnu „řezných“ nástrojů. Ani o jednoduchou náhradu moderního elektrického či manuálního holicího strojku. Jde o tradiční rituál, kdy si gentleman udělá chvilku jen pro sebe.

Holení břitvou proto neznamená, že muž musí strojky nenávratně zavrhnout. Naopak, když ráno spěchá, cítí se ve stresu nebo už myslí na důležité pracovní jednání, je na místě se oholit bezpečným moderním způsobem. Břitva je na chvíle klidu, odpočinku a užití si sám sebe. „Je to pro gentlemana svátek, kdy se oholí, ale též si upraví vlasy, zaholí kontury,“ říká specialista na holení břitvou Petr Kucek, spolumajitel tradičního pánského holičství Gentlemen Brothers.

Zde pány nejen holí, ale pořádají také kurzy, jak se správně oholit. Pražské lazebnictví bratří Kuckových není žádné moderní kadeřnictví, ale v podstatě pánský klub se stylovým nábytkem, nadupanou motorkou jako dekorací a whisky a rumem k pití. „Myslím si, že se trend holení břitvou vrací. Pánové to nemusejí dělat každý den, ale třeba jednou za týden si rituál tradičního holení dopřejí,“ vysvětluje.

Dlouhá cesta za rituálem

Pokud se muž rozhodne přesedlat k břitvě, nemůže to udělat ze dne na den. Naopak, čeká ho mnohatýdenní cesta, než se s ní bude moci začít holit. Je to totiž nebezpečný nástroj. Zvládnout techniku používání břitvy, její broušení a vůbec údržbu trvá dlouho. Určitě to však za to stojí.

„Než se začne muž holit břitvou, měl by podstoupit důkladné školení. Je dobré začít se shavettkou, která má vyměnitelné žiletky a nemusí se brousit,“ popisuje Petr Kucek.

Velmi důležitá je příprava před holením. Tvář je nutné důkladně napařit, aby vousy změkly. To lze udělat buď speciálním olejíčkem a zábalem z napařeného ručníku, nebo horkou sprchou. Je také potřeba pořídit si kvalitní kosmetiku, která vytvoří hustou holicí pěnu. A tradiční štětku (ty nejlepší jsou z jezevce), pomocí níž muž rovnoměrně nanese pěnu na obličej.

Než se začne holit, musí se správně naučit techniku. Nejen proto, aby se ošklivě neřízl, ale i kvůli tomu, aby si příliš nepodráždil tvář. Holení by pak bylo nepříjemné. „My holíme zákazníka nadvakrát tak, aby měl tvář opravdu hladkou. Poté je nutné nanést dezinfekční vodičku, uklidňující balzám a nakonec pudr,“ říká Kucek. A je to.

Holení břitvou je zkrátka obřad, jehož zvládnutí není vůbec snadné. Pokud se ho gentleman nechce učit, může se nechat oholit v tradičních lazebnictvích. V posledních letech jich v Praze vyrostlo několik.

,